Prágai Magyar Hirlap, 1936. március (15. évfolyam, 51-76 / 3900-3925. szám)

1936-03-31 / 76. (3925.) szám

8 K. '' kedd. irfTifirnrr™ . SPORT . Eredményes munkáról számolt be Kassán a Csehszlovákiai Magyar Testnevelő Szövetség 1 »«1 r Közgyűlésé Fekete Béla lemondott az ügyvezető igazgatói tisztségről ■ Az uj igazgatótanács ■ Kitüntetések ■ Komoly indítványok Kassa, március 30. (Saját tudósitónktól.) A csehszlovákiai magyar sportélet legfőbb sportfórumán alk, az MTSz-nek 9. évi közgyűlését vasárnap tartották meg Kassán, a Társaskör nagyter­mében. A közgyűlésen igen szép számban képviseltet­ték magukat a szlovenszkói és ruszinszkói ma­gyar egyesületek. Rárczy Oszkár elnökölt, aiki meleg szavakkal üdvözölte a megjelenteket, majd megemlékezett az MTSz-ben bekövetke­zett változásokról. Szabó Károly eltávozott a köztársaságból, nagy érdemeit jegyzőkönyvben örökitettéík meg. A közgyűlés kegyelettel emlé­kezett meg a múlt éven korán elhunyt kiváló sportférfiuról, Lempert Leóról. Ezután Bárczy elnök felolvasta Fekete Béla eddigi ügyvezető igazgató lemon­dó levelét, amelyet betegségére való tekintet­tel kér elfogadni. Fekete lemondása nagy lehangoítságot váltott ki. Ez érthető is. Hiszen Fekete egyik megala­pítója, szervezője volt az MTSz-nek. Bárczy elnök pompás beszédben méltatta Fe­kete Béla nagy érdemeit és díszoklevél át- nyujtását indítványozta a távozó ügyvezető igazgatónak, A lemondó levél, valamint a méltatás után sor­ra következnek a felszólalások, amelyek Fekete Béla ritka szervezőképességét, agilitását dicsér­ték. Bárczy elnök indítványára elfogadták azt, hogy az üdvözlő beszédeket írásba foglalva át­nyújtják a távozó Fekete Bélának. Az elnöki jelentés Majd Bárczy Oszkár felolvasta az MTSz múlt évi működéséről szóló jelentését, mely az összes szakszövetségek munkájára kiterjedt. Mindegyik alszövetség a körülményekhez ké­pest eredményesen működött és hozzájárult ah­hoz, hogy a csehszlovákiai magyar sport ma már szá­mottevő szerepet játszik. Az MTSz építő munkáját mindenütt elismerik és méltányol­ják. Hálásan emlékezett meg azokról a fóru­mokról, amelyek anyagilag igyekeztek segít­ségére sietni az MTSz-nek, Dacára a nehéz gazdasági helyzetnek 1935. évben 22 uj egyesület lépett be az MTSz- be. Ma már több mint 12 ezer sportoló tagja van a fószövetségi!ék, 1935-ben több mint 100 ezer korona vigalmi adót fizettek be az MTSz egyesületei, de na­gyon minimális az az összeg, amit a hatósá­gok visszafizettek, A vigalmi adó elengedése ügyében állandóan interveniálnak s remény van arra, hogy ebben valamit el fognak érni. A jelentés végén megemlékezik Bárczy elnök arról is, hogy a múlt évben igen sok fónm- nál interveniált a magyar szövetségi ügyek­ben. A kiválóan összeállított jelentés felolvasása után Bárczy elnököt melegen ünnepelték. A részletes pénztári jelentést Kerekes Szilárd főtitkár olvasta fel. A felmentvények megadása után Braun Béla indítványára jegyzőkönyvi kö­szönetét szavaztak a vezetőségnek múlt évi mű­ködéséért. Megválasztják a tisztikart Az eltávozott Szabó Károly alelnök helyére Ortutay Jenőt választották meg alelnöknek. Majd az jgazgatótanácstagok választása következett: Rendes tagok: Dr. Ba­ranyai István (Vágsellye), Barnai Ödönné (Ki- rályhelmec), Behun István (Ungvár), Berczel- ler Ferenec (Ipolyság), Braun Béla mérnök (KAC, Kassa), dr. Briill Gyula (Pozsony), dr. Buday István (Huszt), Csák Ferenc (Nagyszől- lős), DobrovoLséky Béla (Ungvár), Doray Er­nő (Királyháza), dr. Göbel Károly (Komárom), Heidecker Lajos (KAC, Kassa), dr. Hirschfeld Márk (Eperjes), Homy Oszkár (Ungvár), Jelűnek László (Rimaszombat), Kalafoni Sán­dor (Törekvés, Kassa), dr. Karsay Jenő (Rozs­nyó), Kerekes Szilárd (KAC; Kassa), Kohut Pál (Pozsony), Krén Ágoston (Rimaszombat), ’Laczko Tibor (KSC, Kassa), Gönczy László (KAC, Kassa), Licskó Jenő (Pozsony), Lóránt Mihály (Komárom), Luzsícza József (Pozsony), Makovics Jenő (Rimaszombat), Mamdel Jenő (Beregszász), Massányi Géza (Galánta), Nie- derbauser Károly (Pozsony), Oelschléger La­jos (KSC, Kassa), Páliffy Andor (Tapolcsá-ny), Pelikán Károly (Pozsony), Per-hács Imre (Ipoly­ság), dr. Péter Zoltán (Munkács), Schell Pé­ter (KSC, Kassai Scftdz Gyufa (Lévája Schurmann Gyula (Pozsony), Sikora Emil (KAC, Kassa), Stafal Lajos (Pozsony), Srotter Leó (Ungvár), Strausz Ferenc (Beregszász), dr. Szepesházy Bertalan (Eperjes), Szomor József (Pozsony), Fenyő László (Ungvár), dr. Tomesz András (Losonc), Verő Géza (Nyitra), Vilkovskzy Armand (KAC, Kassa), Hullta Vilmos (Fülek), dr. Siménfalvy Árpád (Nagy- szőllős), dr. Kissóczy József (Eperjes), dr. Hoffmann Dezső (Csap). Póttagok: Csernyey Sándor (Dunaszerdahely), dr. Demény Gyula (Verebély), Duhony Lajos (Fülek), Eperjessy István (Szepsi), Frűhauf Sándor (Párkány), Holop József (Pered), dr. Holzer Benő (Zse- liz), Stefanik Gyula (Pozsony), Szűcs Ferenc (Beregszász), Ecsedy Árpád (Munkács). Segélyek és kitüntetések A jövő évi költségvetés megállapítása után megszavazták a következő segélyeket: UTK Ungvár 2000, UMTE 2000. ETVE Eperjes 2000, Érsekujvári ÉSE 1000, Huszti SE 1000, Karvai AC 500, Királyházai SC 300, Testvéri­ség Pozsony 300, Somorjai SC 500, FAC Ra­pid 300, LMTE Losonc 300, Leleszi SC 200, MTE Pozsony 200, Kiskárpátok 200, Pelsőci SC 2300 stb. Az MTSz minden évben kitüntetésben része­síti azokat a 'kiváló sportembereket, akik a ma­gyar sport érdekében hathatósan munkálkod­tak. A közgyűlés nagy lelkesedéssel vette tudo­másul, hogy nagy agilitásu elnökének, Bárczy Oszkárnak a nagy plakettet adományozták, amit eddig csak négyen kaptak meg. Bárczy el­nök minden tekintetben rászolgált a jutalomra. Aranyéremmel a következők lettek kitüntetve: Boros Béla (Léva), Braun Béla mérnök (Kas­sa), dr. Buday István (Huszt), Eperjessy Ist­ván (Szepsi), dr. Hoffmann Dezső (Csap), dr. Holota János (Érsekújvár), dr. Karsay Jenő (Rozsnyó), dr. Moravitz Zoltán (Pozsony), Schell Péter (KSC, Kassa). — Ezüst éremmel: Halla Károly (KAC, Kassa), DobrovolszkyBé­la (Ungvár), Csik Ferenc (Nagyszőllős), Mar- tinko Mátyás (Léva), Marko Bertalan (Ung­vár), Lukács Aladár (KAC, Kassa). A legjobban szereplő munkásegyesület ván­dordíját 1935-ben a Kassai Törekvés nyerte. A vándordíját Bárczy elnök szép szavak kíséreté­ben nyújtotta át Kalafoni Sándor ügyvezető el­nöknek, aki ígéretet tett arra nézve, hogy a Kassai Törekvés eredményes működésével igyekszik majd rászolgálni a szép kitüntetésre. Indítványok Az indítványok során Székely B. Levente a vivósport felkarolását, Braun Béla a télisportok megszervezését tette szóvá. Braun Béla indit- ványozta még azt is, hogy mondja ki a közgyű­lés, hogy a magyar egyesületek a magyar sport­pályákat pártolják. Kalafoni Sándor javasolja azt, hogy jövőre a„ magyar újságírókat is jutal­mazzák, hiszen ők igazán nagy szolgálatokat tesznek a magyar sprt ügyéért. — Alt János az ifjúság sportpártolását teszi szóvá, Sándor András a kassai ifjúsági labdarugószövetség helyzetiét ismerteti. Erre Neményi Jenő szolgált szakszerű felvilágosításokkal. Dr. Buday István a játékosvásárlások megszüntetését kéri. Az indítványok megtárgyalása és elfogadása után Bárczy Oszkár elnök berekeszti a minden tekintetben impozáns lefolyású közgyűlést. A csehszlovákiai magyar teniszszövetség és atlétikai szövetség választmányi üléséről holnap referálunk. Csak a Kmsst AC győzött a magyar csapatok közüí a keleti divízióban Botrányos mérkőzésen kapott ki o Munkácsi SE Ungvárott az SK Rusjtóí 1:5 (1:2) arányban Ungvár, nuámcius 30. (Tudósítónk távirati je­lentésié.) 1500 mező előtt Goriüovics iglói bíró pártos és rossz vezetése mellett folyt le a Rusj és az MSE diviziós mérkőzése, amely a magyar csapat súlyos — meg nem érdemelt — veresé­gét hozta. Az MSE a második félidőben kiállítás és sérülés miatt 10, illetve 8 emberrel játszott. A bíró Fezlert feleselés miatt állította ki, mig Kain és Zimmerroann megsérült, az utóbbi igen súlyosan Krizs szándékos basbarugásától. Az első félidőben egyenrangú küzdelem folyt, ami­kor az SK Rusj Énekes és Krizs által ért el gó­lokat. A második félidőben az MSE Zinimermann révén volt eredményes, később azután az SK Rusj Krajnyáik, Krizs és Énekes által beállítot­ta a végeredményt. Jók voltak: Tóth, Imnos-ó, Énekes, illetve Zdmmeironann és Tombó. Iglói AC—CsSK, Ungvár 3:0 (3:0) Igáén a honi csapat könnyen győzött Pliete- nyik (2) és Gámyovsfcy góljaival. Kassai AC 5:1 (4:0) Beregszászi FTC Kassa, március 30. (Tudósítónk jelentése.) Biró: Dr. Komarinszky (Uingvár). 600 néző. A KAC tavaszi második diviziós mérkőzését meg- lie(pő nagy gólaránnyal nyert© meg, ami annak tulajdonítható, hogy a BFTC fiatal játékosai — különösen a védelemben — sok hibát csináltak s nem tudtak ellentállni a KAC jól működő csa­társorának. — Az első félidőben a KAC nagy­szerűen játszott és egy iné-imáéra érte ed góljait Csorba, juremkó (2) és Vitéz révén. E félidőben Beregszász is sokszor támadoitt, de akciójukat nem kísérte szerencse, bár a KAC ingadozó vé­delme meilliett nem lett volna nelhéz gólt rúgni. Szünet u't^n a BFTC magára tailálit és több szép támadást vezetett a KAC-kapor a. A 8. percben eredményt is értek élj melyet Erbach III. értékesített. A KAC az 5-ik gólt a 39. perc­ben érte el, melyet Fazekas rúgott az ellenfél kapujába. E félidő 15. percében a KAC Tóth játékosa megsérül, kivit tóik a pályáról és ettől az időtől kezdve a KAC csak 10 lemJberrel ját­szotta végig a meccset. A KAC-ban Vitéz, Fazekas, Pásztor, Labemsizky, a BFTC-nél Kalo- csay, Décsiey, Várady voltak a legjobbak. —- KÁC ifjúsági—K. Törekvés ifjúsági 1:1 (1:1). Rosedberg bíráskodása íme Illett. Gólok: Stern, illetve Bukovinszky 11-bőil. €sSK Kassa—Kassai Törekvés 3:1 (1:0) 500 néző. Biró: Pásztor (Mrmkács). A favorit CsSK-nák nagyon meg kellett küzdeni a.győ­zelemért, mert a Törekvés — különösen az első félidőben — dicséretreiméltó Jialkeeedéissiel har­colt és egy kis Szerencsé ved iházeligőlbb eredményt is elérhetett volna. A vezető gólt Cühafkó révén a CsSK érte ed. Szünet után a ÖsSK erősein beliefekszilk a játékba, de a Törekvés védelme résen van. Majd a Törekvés ellentámadásba megy át és a 17. pereiben Drab átadásából Czellár beadja a kiegyenlítő gólt. A CsiSK min­den erejét összeszedve küzd ezután, bogy a Ivót pontot meg tudja szerezni, ami sikerül is, mert cikkor a Törekvés-védelem hibázik és a 22. perc­ben Ghafkó beadja a vezető, majd Láncos a 3-ik gólt. — A Cs'SK-bain Maily, Vaskó, Gsamiy, Chafikó, Dndri, Láncos, a Törekvésben Jeles, Takács, Hohtibieclky, Leskó, Drab, Ültek voltak a legjobbak. — KAC II.—K. Törekvés II. 2:1 (2:1).’ II. osizt. MLSz-bajnokság. Biró: Steiober- ger. A KAC góljait Pály, Számain, a Törekvését Konbrakovios rúgta. A keleti divízió állása: 1. RUSJ 9 7 1 1 32:1-1 15 2. KAC 9 4 4 1 21:15 12 3. MSE 9 5 1 3 21:18 11 4. CsSK Kassa 9 4 2 3 19:15 10 5. CsSK Ungvár 9 4 14 14:19 9 6. Iglói AC 9 4 0 5 18:14 8 7. BFTC 9 2 2 5 13:25 6 8. K. Törekvés 9 6 18 'kSQ 1 Sima forduló a nyugati kerületben Pozsony, március 30. (A PMH pozsonyi sport- szerkesztőjétől.) A nyugati kerület bajnokságá­nak vasárnap lejátszódott harmadik tavaszi for­dulója nem hozott különösebb meglepetést. Álta­lában a favorit-csapatok győztek. Az eredmények a következők: TESTVÉRISÉG—ADMIRA 1:0 (fcű.) Mindkét csapatban több tartalék szerepelt és ez meg is látszott a játékon. A többet támadó fél az Admira volt és a Testvériséget csak pompásan játszó kapusa mentette meg a vereségtől. Az egyetlen gól Csukás öngóljából esett a 43. perc­ben. Bíró: Farkas. DONAUSTADT—PTE 2:0 (0:0.) A két csapat igen izgalmas küzdelmet vívott. A PTE az első félidőben egyenrangú ellenfélnek bizonyult és a Donaustadt csak szünet után tudta a győzelmet kicsikarni. Az első félidő teljesen nyílt játéka után a második félidőben a Donau­stadt kerekedik felül, de a PTE jól védekezik. A 25. percben Zankl 20 méteres szabadrúgása a hálóban köt ki. A 35. percben Gerzoskovics az­után megpecsételi a Donaustadt győzelmét. Biró: Jákob. LIBERTÁS—SZENCI SK 1:0 (1:0). A Libertás ezúttal gyengébb volt, mint a múlt héten, főképp vonatkozik ez a csatársorra, amely nem tudott zöldágra vergődni az ellenfél massziv védelmével. Ezenkívül még balszerencse is ül­dözte a csatárokat, két nagy helyzetet kapufának lőttek. A mérkőzés túlnyomó részében a Libertás volt fölényben. A mérkőzés egyetlen gólját Schmidt lőtte a 32. percben. Bíró: Koháry. HÚSOS—VIRÁG VÖLGY 1:1 (1:0.) Egyenlő erők küzdelme. Az eredmény fedi a játék lefolyását. Góllövők: Fehér, illetőleg Precs. Az Ungvári AC és Király- helmeci SC győzött a kárpátaljai bajnokságban UNGVÁR. UAC—USC 3:0 (0:0). Biró: Fülöp, jó. Góllövők: Darcsy és Zádor fejesből és sarokrúgás­ból. Jók: Himle-y, Zádor, Placzer, illetve Baiud-ura és Szilágyi II. A sarokrúgások aránya 10:4 volt az UAC javára. — Csapi SK—UTK 0:0. Biró: Dobrovolszky, jó. Nivótlan játék. Legjobb ember: Papp (Csapi SK). — UMTE—Munkácsi SE II. 1:0 (0:0). Bíró: Nagy Sándor, jó. Győztes gól: Druha.. KIRÁLYHELMEC. KSC—Palánkai Testvériség 4:0 (0:0). Bíró: dr. Fuchs. Végig KSC-fölény. Gó­lok: Paskulyák II. (2), Paskulvák I. és Ru­zicska. KAPÓS. KTK—UKMSC 3:1 (2:0). Biró: Roth. Cseh- és morvaországi eredmények KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Viktória Zsi-zskov—Cs-AFC 3:1. — Bohemians— Öechie Kariin 4:3. — SK Nusle—Sparta Kladno 3:1. — Nu-slei SK—Union Zsizskov 2:0. Vezet a Viktória Zsizskov 33 ponttal a Bohemians (29) és a Cechie Kariin (23) előtt. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Königgratz—Rakó vilik 1:0, Ceské Budejovice— AFK Pardu-bice 4:1, Slavia Karlsbad—Snehari Do- mazlice 1:0. Vezet Königgratz 24 ponttal a Ceské B. előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ fílovan M.-Ostrau—SK Prerau 6:2, Bafa Zlin—-• Fryst-át 2:1, Moravia Briinn—Polonia Karvin 4-JZ, Zsabowesky Brün-n—SK Olmütz 2:1, Hanácká Slavia—Slezská Ostrava 1:1. Vezet a Slezská Os- trava 23 ponttal a Bafa Zlin 22 pontja előtt. CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ SK Mahr.-Schönberg—DSV Troppan 3:0. — DFC Iglau—DSV Brünn 3:1. Vezet a M.-Schönberg 12 ponttal Troppau 9 pontja előtt. NYUGATI ZSUPA. )( NYITRA. NyAC—Városi Müvek 3:0 (2r0.) Gólok: Lux ée Fokáé,sek (2). Jól bíráskodott Kro- ctsán. x POZSONY. Tapolcsányi SK—Sparta 5:1 (4:0.) )( BAZIN. BSC—SK Nagyszombat 2:1 (1:1.) )( ZOHOR. Union—Vágujhelyi AC 3:0 (2:0.) )( NAGYSZOMBAT. Rapid -Makabea, Pozsony 3:0 (1:0.) KÖZÉP ZSUPA )( BESZTERCEBÁNYA. BSK—Losonci Slavia 3:1 (1:1). A múlt évben 3:0 arányban 10 perccé korábban végződött bajnoki mérkőzést folytat­ták. A 10 perc eredményt nem hozott. Az utána következő barátságos mérkőzés durva keretek közt folyt le. A BSK két tartalékkal játszott. Gólok: Víg (2) és Matyasovszky (1), illetve öv­nek. Biró: Potyák erélyes.