Prágai Magyar Hirlap, 1936. március (15. évfolyam, 51-76 / 3900-3925. szám)

1936-03-10 / 58. (3907.) szám

9 A vezetőcsapatok győzelmével indult a nyugatszlovenszkói divízió tavaszi évadja A Ligeti Pozsonyban kikapott, a Komáromi FC eldöntetlenre játszott Trencsénben ■ A Pőstyéni FK veresége Érsekujvárott Pozsony, március 9. A nyugatszlovenszkói di­vízió első tavaszi fordulóján jórészt favorltgyő- zelmek adódtak. Egyedül a Komáromi FC szer­zett meglepetést, amennyiben Trencsénben egy pontot tudott szerezni. A pozsonyi csapatok is­mét kikaptak. A Vas Füleken szenvedett súlyos vereséget, mig a Ligeti saját pályáján kapott ki a Zólyomi TK-tól. A vezető FTC, Érsekujvári SE, Zsolnai SK otthonukban fölényesen győztek. Az eredmények voltak: Zólyomi TK - Ligeti isO (0:0) A kedvezőtlen időjárás miatt mindössze 600 főnyi közönség volt kiváncsi a Ligeti—ZTK mér- • kőzésre. A Ligetit ezen nagy adag balszerencse üldözte. A mezőnyben a csapat igen jól kombi­nált. szemnek sokkal tetszetősebb játékot produ­kált, mint ellenfele, de a csatársorral baj volt. Hiába volt a nagy Ligeti-fölény, a csatársor nem volt képes az akciókat befejezni. Az első negyedóra teljesen a Ligetié, a zólyomi csapat csak a 20-ifc percben véteti észre magát, amikor Pagurka hatalmas lövése a kapufáról pattant vissza. A Ligeti hiába erőlködik, kornernél többet, nem tud kicsikarni. A második félidőben a Ligeti át- csopprtositott. Callmayer előrement a csatársorba, de ez sem segített. A csatárok néha lőttek ugyan a ka­pura, de a zólyomiak kapusa, Horváth mindent mentett. A 15-ik percben Haber rövidre ütött ki egy lövést. A labda Kárpátihoz került, aki megszerezte csapatának a vezetést. A Ligeti nem adta fel a küzdelmet ég még na­gyobb nyomással dolgozott, de a zólyomiak véde­kezésre rendezkedtek be ép sikerült is tartamok az eredményt. Biró: Kroc*án, Érsekújvár! SE - Pőstyéni FK 3:t (2:1) Érsekújvár, március 9. Borúé időben, 800 néző előtt játszotta a két csapat ezezónnyitó mérkőzé­sét, A pálya sáros volt, helyenként viztócsák állot­tak rajta, de Mihalecz biró alkalmasnak találta a mérkőzés lejátszására. Az ÉSE öltözőjében nyomott a hangulat, Hai- decker Intéző szerint az ÉSE-nek meg kell nyernie a meccset. A PFK-ban sok az önbizalom, Lampl titkár véleménye: „Csatársorunk fogja a mérkő­zést eldönteni," 3 órakor a következő fölállításban fut ki a két csapat: ÉSE: Sohéda — Szklenár, Oláh — Holczer, Csapó, Krajcsir —- Lac.zkó, Kováts, Herdiczky, Tóth, Verseghy. — PFK: Matoueek — Lipták, Vrzalovsky — Pollák. Nagy, Martinka — Divis, Sehulcz. Mlcsoch, Kutina, Rieger. Változatos já­tékkal indul a mérkőzés, mindkét kapu előtt me­leg helyzetek nyilnak, A 19-ik percben Herdiczky előreadott labdájával Kováts tört kapura és iveit rúgása a védők feje fölött a felső sarokba vitte a labdát. Innen kipattant ugyan, de a biró megítélte a gólt. Négy percre rá a PFK kiegyenlít: Divis egyedül vitte a labdát és igen éles szögből szép gólt lőtt. A ka­pus védhette volna. Az ÉSE meg akarja sze­rezni a vezetést, de a PFK is sokat támad. A 40-ik percben nagy kavarodás a PFK kapuja előtt és ebből Laczkó szerzi meg csapatának a vezetést. A félidő végéig nem is változott az eredmény. A szünetben dr. Frank, az ÉSE-ezindikátus el­nöke nyilatkozik: „Csapatunk még nincsen össze­szokva, remélem megnyerjük a mérkőzést." A második félidő ÉSE-kornerrel kezdődött, majd változatos játék indult, melyben azonban a PFK támadott többet. A biró figyelmeztette Holczert egy szabálytalanságért, majd Csapóval tette ugyanezt. A 25-tk percben Lipták a 16-oson belül fölvágta Tóthot és a megítélt 11-est Holczer értékesí­tette. 3:1. Még ezután is izgalmas a Játék, a PFK sokat támadott, de az eredményen változtatni már nem tudott. Lampl, a PFK titkára’ „A mezőnyben 70 szá­zalékig jobbak voltunk, az első gól kétes, a 11-es alaptalan, a döntetlen lett volna reális." Hal- decker, az ÉSE intézője: „Szív óe lélek volt a csapatban, azért győztünk." Mihalecz biró, aki ki­fogástalanul vezette a meccset, a következőket mondotta: „A magas labdákkal játszó ÉSE meg­érdemelten nyerte a mérkőzést. Kiváltak belőle Csapó és Holczer. a PFK-nál Lipták, Vrzalovsky, Scbulcz ée Divis voltak a legjobbak." Zsolnai SK — Ralikat FC 4:0 (2:0) Zsolna, március 9. A divízió tavaszi évadját Zsolnán a régi rivális elleni mérkőzéssel kezdték meg, mely a zsolnaiak fölényes győzelmével vég­ződött, akik minden tekintetben jobbak voltak el­lenfelüknél. A győztesek legjobb embere a csatár­sor fiatal játékvezetője, Beniacs Rezső volt, A fedezetsor játéka ezúttal nem elégített ki. A vé­delmi trió ellenben fényes formát futott ki. A vendégeknél erősen volt érezhető az eltávo­zott Szeidl és Gosiarovszky hiánya. Az uj csatársor egyáltalán nem volt veszélyes. Igen jók voltak Kozma a védelemben és Blahuta a kapuban. A zsolnaiak első gólja már a 2-ik percben esett Rysavy révén. A 27-ik percben Molnár volt ered­ményes. Szünet után a '20-ik percben kornerből újból Molnár góloz, majd négy perccel később Beniacs R. rúgta a nap legszebb gólját. A mérkőzést Diamant losonci biró vezette ki­tünően 1390 főnyi közönség jeleni étében. Fülehi TC Vas Pozsony 5:0 (3:0) Fülek, március 9. Nehéz sáros talajon vivta meg bajnoki mérkőzését a két csapat, mely a na­gyobb technikájú füleki csapat fölényes győzel­mét hozta. A győzelem nagyobbarányu is lehetett volna, de a pozsonyi csapat tulkeményen, sőt néha veszé­lyesen játszott, ami nagy visszatetszést keltett. Az 5-ik perctől nagy fölénybe került Fülek és a lfl-ik percben Mihók gyönyörű gólt lőtt. 1:0. Két percre rá Bobák kapásból küldött hatalmas lövést a hálóba. 2:0. Helyenként a Vas is föllélegzik, de veszélyes támadásaikat a füleki fedezetek pompásan szere­lik. Újabb eredmény csak a 48-ik percben adódott, amikor is sorozatos kornerek után Mihók ismét gólt lőtt. 3:0. Szünet után nagy füleki fölény alakult ki. A 8 ik percben Mihók kiöklözött labdáját Gleisza belőtte. 4;0. A 16-ik percben szép kombinációt fejezett be Egri gólja. Prága, március 9. Az állami ligabajnokság 17-lk fordulója általában favorit-győzelmeket hozott. Már most kétségtelen, hogy az első helyért a Sparta és a Slavia versenyen kívül küzdenek majd meg egymással. Erősebb harc fejlődött ki a Középeurópai Kupában való részvételért és a kiesésért, Az utóbbi szempontból jelentősen javí­tott a helyzetén a prágai DFC, amely testvérklub­ját, a DSV Saaz-ot verte meg, A Zsjdenice győ­zelme folytán a brünni Moravská Slavia került a veszélyes zónába. Az SK Bratislava és a prossnitzi SK Prágában — kitűnő játékuk ellenére is — ve­reséget szenvedtek a vezető S-kluboktól. Az eredmények voltak : PRÁGÁBAN a Sparta-pályán 16,000 néző előtt: SLAVIA—SK BRATISLAVA 3:0 (2:0). Nehezen szerzett győzelem. A pozsonyi csapat a második félidőben, amikoT Jávort a középre helyezte, csak­nem egyenrangú ellenfélnek bizonyult. A Slavia góljait Kopeeky és Bradács (2) szerezték. Krist (Prossnitz) kitünően bíráskodott. SPARTA—SK PROSTEJOV 4:0 (2:0), Ilyen arányban meg nem érdemelt győzelem. Góllövők: Nejedly, Braine, Kalocsay és Kostáiéit. Matzke biró sokat hibázott. BRUNN: Zsidenice—Moravská Slavia 6:2 (4:1). 8000 néző. Pártatlan és jó biró: dr. Briill Gyula (Pozsony). PILSEN: Viktória—AFK Kolin 3:0 (0:0). 2000 néző, Biró: Slavik. Góllövők: Páli (2) és Culik. NÁCHOD: SK—SK Kladno 4:3 (3:1). 2500 néző. Biró: Pfützner. TEPLITZ: TFK—SK Pilsen 3:2 (2:0). Blaskó a TFK-ban kitünően bevált és két gól megteremtője volt. 1500 néző, Biró: Humpolik. SAAZ: DFC Prága—DSV 2:1 (1:0). 1500 néző. Biró: Vléek. Góllövők: Trunschka (2) a DFC, Rai- ner a DSV részéről. A Vas teljesen összeesett, Fülek nagy fölénybe került, de a sorozatos lövéseket a Vas kapusa bravúrosan, védte. A mérkőzés végefelé nagyon el­durvult a játék. Jók voltak: Füleknél Mihók. Egri, Gleisza, Hu- dec, Csukás és Zupkó. A Vasnál Szedlacsek ka­pus és a hátvédek. A fedezetsor és csatársor gyenge volt a füleki fedezetsorral szemben. Mohler (Zsolna) biró pártatlan volt. Komáromi FC — Trencséni TS isi (Óit) Trencsén, március 9, Az eldöntetlen eredmény á komáromi csapat sikerét jelenti. A vezető gólt a TTS-nek Sedor szerezte meg, mig Komárom ré­széről László volt eredményes. A komáromi csapatban Szigeti kapu6 bravúros védése (egy 11-est is fogott) emelkedett ki. Jákob (Pozsony) objektív biró volt. A nyugati divízió állása az első tavaszi forduló után: 1. FTC 8 1 1 26:10 17 2. ÉSE 7 1 2 28:17 15 3. Zsolnai SK 6 1 3 27:16 13 4. Ruttkai FC 6 0 4 32:20 12 5. ZTK 5 2 3 17:12 12 6. PFK 5 0 5 33:31 10 7. TTS 4 2 4 12:12 10 8. KFC 2 2 6 9:20 6 9. VAS 1 1 8 12:38 3 10. Ügeti 1 0 9 7:32 2 A bajnokság állása: Slavia 16 18 1 2 67:18 27 Sparta 16 12 2 2 59:13 26 SK Prostejov 16 9 3 4 41:26 21 Zsidenice 17 8 5 4 40:26 21 SK Pilsen 17 9 1 7 53:38 19 Viktória Pilsen 17 7 5 5 39:30 19 Náchod 17 9 1 7 43:44 19 SK Bratislava 17 5 5 7 34:43 15 SK Kladno 17 5 4 8 36:43 14 DFC 16 5 3 8 16:35 13 AFK Kolin 17 3 5 9 25:54 11 Mór. Slavia 17 3 4 10 24:49 10 DSV Saaz 17 3 4 10 24:57 10 Teplitzer FK 17 3 3 11 32:48 9 KöZÉPCSEH DIVÍZIÓ Viktória Zsizskov—Union Zsizskov 4:1, SK Nusle—Slavoj VIII. 4:4, Bohemians—CsAFC 8:1, Meteor VIII.—Rapid 3:3, Viktória Nusle—Nueel- sky 6:4, Osechie Kariin—Lysá 5:0. Vezet a Viktó­ria Zsizskov 28 ponttal a Bohemiane 23 pontja előtt. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Königgrátz—AFK Pardubice 1:0, SK Pardubice —Slavia Karlebad 2:1, Rakovnik—Kopisty 3:1, Ceské Budejovice—Dvur Královó 5:1, Jungbunzlau —Domazslice 2:0. Vezet a königgrátzi SK 20 pont­tal a Ceské Budejovice 17 pontja előtt. CSEH-MORVA DIVÍZIÓ SK Zsabovresky, Brünn—<Slovan M.-Ostrau 1:1, Moravia—SK Královo Pole 3:1, Hanácká Slavia Kremsier—SK Olmütz 1:1, Polonia Karvin—SK Frystát 5:1, SK Bafa Zlin—Slezeká Ostrava 1:1. Vezetnek a Prerau és Slezská Ostrava 20—20 ponttal az SK Bata 18 pontja előtt. Franciaország—Belgium 3:0 (1:0) Páris, március' 9. A colombesi stadionban 35.000 néző előtt a francia futballválogatott 3:0 (1:0) arányú megérdemelt győzelmet aratott a belgák ellen. A gólokat Courtls (2) és Rio szerez­ték. Dr. Bauwens (Köln) 50-ik nemzeíekközti mér­kőzését vezette ez alkalommal is teljes sikerrel. Marseilleban az Olympique a belgrádi Jugosla- viját 4:1 arányban győzte le. Barátságos mérkőzések Kárpátalján Ungvár, március 9. (Sportszerkesztőségüuk táv­irati jelentése.) Ungvárott a CsSK az UAC-ot ba­rátságos mérkőzésen 3:2 (2:C) arányban győzte le Madarász bíró vezetése mellett. Góllövők: RaUunek, Vavra szabadrúgásból és Rusinko 11-esböl a CsSK, illetőleg Placzer két szép bombagóllal az UAC ja­vára. — CsSK B.—UAC B. 10:1 (4.1). — SK. Rusj —UMTE 4:0 (1:0). Bíró dr. Komarinszky (Mun­kács). 600 néző. Góllövők: Krajnyák. Krizs (2). Kobzár. Hiczner kapus kitűnő védéseivel a na­gyobb vereségtől mentette meg az UMTE-t. )( MUNKÁCS. MSÉ—Királyhelmeci SC 5:2 (3:1). Barátságos. Teicbmann kitűnő biró. 300 néző. A KSC-ból hiányzott Paskulyák középfedezet. Góllö­vők: Fezler, Tóth, Zimmermann, Taucz, Timkó (11-esböl). illetőleg Davidovics, Tomkó (öngól). A mezőny legjobbja Fezler volt, aki mellett Erdei, illetve a KSC kapusa tűnt ki. Szezonnyitó barátságos mérkőzések Kassán Kassa, március 9. Kedvező időjárás mellett tar­tották meg Kassán a szezon első barátságos mér­kőzéseit, amelyeken a favorit csapatok győztek. Eredmények: KAC—KSC 4:1 (1:0). Biró: Miklóssy. A KAC — több kiváló játékosának eltávozása miatt — egé­szen fiatal játékosokból összeállított csapattal vette fel a küzdelme a KSC együttese ellen. A KAC csa­pata igy nem üti meg a régi játékerőt, de az agilis fiatalok lelkes játékukkal megszerezték a győzel­met a régi rivális felett. Az első félidőben változa­tba játék folyt. A 15. percben Csorba megszerezte a KAC vezetögólját. A 20. percben Pásztor egy 11-est nem tudott értékesíteni. Szünet után a KSO erősen támadott és az 5. percben Kaincz beadta a kiegyenlítő gólt. A KSC az első negyedóráig még jól tartotta magát, majd a KAC kerekedett felül, fölénybe került és a 24. percben Jurenko elgáncso- lása miatt megítélt 11-est Bednarik értékesítette. A 31. percben Lebenszky átadásából Fazekas a nap legszebb gólját rúgta. Á 42. percben Papp szépen szöktette Csorbát, aki beállítja az eredményt. A KAC-ban Fazekas, Csorba, Szacsury, Jurenko, Lebenszky, Pásztor, a KSC-ben Wnek, Korsohelt, Ignác, Kainc voltak a legjobbak. Kassai Törekvés I.—Kassai Törekvés II. 2:2 (Isi). Edzömérközéfí. Biró: Beránek. Az első csapat gól­jait Pásztor, Hokky, a másodikét Kulhanek rúgta. Egy öngól volt, CsSK Kassa—Baraki SC 10:0 (3:0). Biró: Trnka. Barátságos. A nagy játékerőt képviselő CeSK ál­landó fölénybe súlyos vereséget mért az edzése előtt álló BSC-re, A gólokat C-hafko 3, Oláh 4, Lán­cos 1, Olexa és Szabó öngólok. KAC ifjúsági—KSC ifjúsági 1:L TENISZ )( A mentonei nemzetközi versenyen a francia Leseuer a jugoszláv Puncecet 6:2, 5:7, 6:4 arány­ban győzte le. A nőiegyesben a lengyel Jedrze- jovská legyőzte az angol Stammerst 6;4, 8:6 arány­ban s igy a döntőben a francia Mathieu ellen áll ki. — A vegyespáros döntőjébe a Jedrzejovská— Tarlóvski lengyel és a Mathieu—Leeeuer francia párok jutottak. )( Az amerikai fedettpálya-teniszbajnokság férfi­egyes döntőjébe Hartmann és Mangin jutott. — A nőiegyesben Van Ryn és Taubele győztek. — A vegyespáros döntőjébe a Henrotin—Schröder kül­földi és a Vau Ryn—Mangin USA-kettős került. )( Amerika asztali-tenisz válogatott csapata Pá- risban Franciaországot 5:4 arányiban legyőzte. BOX )( Carnera Newyorkban Gastanagát pontozással legyőzte. Carnera revánsmérkőzésre hivta ki Mas Baert ée Joe Louist. Ha ezeket legyőzi — mon­dotta — nyugalomba vonul. )( A kassai PTC klubközi boxversenyc. Tudósit ónk jelenti: A Pacsanovszky TC klub- közi boxven&enyt rendezett, amelyen reszt­vettek a rendezd kliuib tagjain kívül a KAC és a KSC tagjai is. A versenyt szépszámú érdek­lődő előtt tartották meg a következő ered­ményekkel : Légsulyíbam: Szűcs (PTC) elleniéi nélkül. — Pehelysúlyban: Mühalenszky (PTC) ellenfél nélkül. —< Könnyűsúlyúban: Papip I. (KAC) győz Slezák (PTC) ellen. — Weltersulyban: Nagy (KAC) győz Budita (PTC) ellen. •—t Középsulyban: Révay (KSC) győz ki­ütéssel Sa/franek (PTC) ellen. — Kis- nebézsulyban: Wald (KAC) győz Cse~ lovszky (PTC) ellen. Cselovszky diszkvali­fikálva. A zsűri tagjai voltak: Braun mérnök, Heidecker, Hopák, Eidhorn, Hatxik mérnök. Háziasszonyok öröme a főzőrecept - gyűjtemény, amit a NAGYASSZONY havi folyóirat praktikus kártyákon ad előfizetőinek Kérjen mutatványszámot a PMH kiadóhivatalánál A prágai élcsapatok győzelme az állami ligában A Slavia megverte a Bratislavát • Javított a helyzetén a DFC ■■■ A Zidenice győzött a brünni derbyn ■■■