Prágai Magyar Hirlap, 1935. szeptember (14. évfolyam, 200-223 / 3752-3775. szám)

1935-09-17 / 213. (3765.) szám

8 1935 szeptember 17, kedd. tHHüGKwJWAC&Xfe -TTTTITiTO korona folyt be, ebből 30 százalék az adókra és I zésbél félmflHó koronával került ki — nyer- szövetségi Illetékekre esik. A Sparta a mérkő-1 tesen. A budapesti A Reggel: „A Ferencváros játszott szépen, a Sparta rúgta a gólokat“ Tízezer néző élőit csak nehezen győzőit a Slavia Pozsonyban Budapest, szeptember 16. (Budapesti szerkesz­tőségünk telefon jelentése.) A ma reggeli sport- és hétfői lapok a prágai Ferencváros—Sparta-mér- kőzéeről általában a lehangoltság hangján Írnak. Vala­mennyien a Ferencváros tartalékos voltát és a sorozatos szerencsétlenséget rójják föl a vere­ség okául. A Nemzeti Sport szerint a Ferencváros csatársora p-uha, sovány játékot produkált és nem tudott megbirkózni a Sparta masszív védelmével. Az első félidőben a Ferencváros fölötte állott ellen­felének, amit épp úgy, mint egy héttel ezelőtt, nem tudott a maga javára kihasználni. A második félidőben azután meddő volt a ma­gyarok játéka, midőn a Sparta harmadik gólját elérte, minden reményről lemondtak. A reggeli lapok szerint a Ferencváros „megtize­delten" indult el a nehéz prágai mérkőzésre és beteg centerrel s két legjobb fedezete nélkül töb­bet tőlük elvárni nem is lelhetett. A legkifejezőb­ben az „A Reggel" jellemzi a mérkőzést: A Ferencváros játszott szebben és mégis a Sparta rúgta a gólokat. Igen érdekes az egyik lap véleménye, amelyet a prágai magyar kolónia egyik tagjától kapott: a Ferencváros „orrhosszal lett második", ami alatt természetesen Sárosinak törött orra ér­tendő. A lapok megemlítik, hogy Sáros! a mérkőzés után teljesen letargikus ál­lapotban volt. A derék csatár mindent megkí­sérelt, hogy teljes tudását nyújtsa, ami termé­szetesen jelenlegi állapotára való tekintettel le­hetetlen volt. A prágai játékosok ügyesen hasz­nálták ki Sáros! félig harcképtelenségét és ha vigyáztak is testi épségére, folytonosan magas labdákkal játszottak feléje, tudván azt, hogy Sárosinak fejelnie nem lehet. A magyar lapok azzal vigasztalódnak, hogy ami most a sors kegyetlensége folytán nem sikerült, sikerülni fog a KK 10-ik esztendejében. Érdekességek a nagy meccsről A meccs elején a magyar csapat vezetősége óvást nyújtott be a pálya szabálytalan méretei Németország kettős győzelme Breslau, szeptember 16. Németország váloga­tottja 40.000 néző előtt Lengyelországot 1:0 (1:0) arányban győzte le Couen góljaival. Biró a svéd Olson volt. Stettinben 20.000 néző előtt a második német válogatott Észtországot 5:0 (2:0) arányban győz­te le. Varsóban Lengyelország II. csapata Lettor­szággal 3:3 (0:2) arányban eldöntetlenre játszott. Kárpátaljai eredmények UNGVAR. USC—UAC 2:0 (2:0). Nagy meg­lepetés. Az UAC tartalékolt és felforgatott csapattal, kedvetlenül játszott. Később Pileté- nyi megsérült. Biró: Rozdeutscber. Góllövök: Szilágyi I. és Pataji. HUSZT. HSE—Técsői SE 9:1 (4:0). Fölényes győzelem. Cseh- és morvaországi eredmények SAAZ. DSV—Kladnói katonai válogatott 11:0. — GABLONZ. BSK—Csedhie Karlin 6:0. — BODENBACH. Bohemiane—SV 2:1. — ODER- BERG. DiSV—DSK Troppau 3:0. — LOBOSITZ. LFK—DFK Auesig 1:1. — PROSNITZ SK—Vik­tória Zsizekov 6:0. KöZÉPCSEH DIVÍZIÓ Viktória Zsizekov—CeAFC 5:0 — Sparta Kő­éire—Rapid 7:1. — Meteor VIII.—Viktória Nuele 2:0. — SK Nuele—Sparta Kladno 10:1. — Nu- selsky SK—Union Zsizskov 4:1. Vezet a Viktó­ria Zsizskov 10 ponttal. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ SK Königgrátz—SK Petiin Pilaen 6:2. — Jung- bunzlau—SK Pardubice 2:0. — SK Rakonitz— AFK Pardubice 8:1. — SK Öes'ké Budejovice— Snéhari Domailice 5:3. — SK Kopisty—Slavia, Karlsbad 2:0. Vezet a Königgr'átz 8 ponttal. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Sípvan, M.-Oetrau—Kralovo Pole 7:1. — Za- bovrceky, Brünn—Polonia, Karvin 8:1. — Mora- via, Brünn—Slezská Oetrava 0:3. — SK Prerau—» SK Fryetat 4;2. — Bafa, Zlin—Hanáceka Slavia, Kremsier 6:1. — SK Olmüc—Ostrauí Slavia 5:1. Vezet a zllni SK Bafa. CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ Warnsdorfer FK—Karlsbader FK 5:1, — Rei- cbenberger FK—VfB Teplitz 5:1. — DSV Trop- pau—DSV Brlinn 4:0. — DSK Teedbon-*- SK. M.- Schönberg 3:2. — SV Jágerndorf—DFO Iglau 8:0. Vezet a Warnsdorf^FK. ellen. — A mérkőzésen 25 szabadrúgás esett Ebből a Sparta ellen 15, a Ferencváros ellen pe­dig 9. Egy Ízben a biró a labdát feldobta. — Leeállás összesen csak öt volt. Három & Sparta oldalán (Táncos révén) és a Ferencváros kapu előtt 2 off-eide. Szögletrugás aránya 5:2 a Fo- rencvároe javára. — A stadionban berendezett ■postahivatal 50 külföldi hiváet kapcsolt, amiből a legtöbb Budapestre esett. — A mérkőzés második félidejét a csehszlovák és magyar rádió közve­títette. Pluhár István magyar bemondó a Sparta győzelmének realitását beszámolója végén teljes pártatlansággal Ismerte el, kiemelve, hogy a Fe­rencváros becsületes harcban két legjobb embere nélkül és a beteg Sárosival a csatársorban vesz­tett. A prágai Teggeli lapok elismeréssel Írnak a Fe­rencváros játékáról. Dicsérik a küzdőképességét, lelkes és szép játékát, néhány lap meg is említi, hogy az első félidőben könnyen megszerezhette volna a győzelmet. Általában a Ferencváros leg­jobbjainak Mórét, Toldit és a hátvédeket tartják. A prágai magyar követséget a mérkőzésen Rosty-Forgách követségi titkár, Bagoly és Bor­bély igazgatók képviselték. Az egészségügyi mi­nisztérium nevé'ben dr. Bures és Preininger ta­nácsosok, Prága város nevében dr. Kavanek, a sportbizottság elnöke foglalt helyet a tribünön. A Középeurópai Kupabizottság részéről Coppola elnök, Kenyeres Árpád, dr. Schwartz, Meisl Hugó és Petru jelentek meg. Eljött dr. Bauwens és Boas holland biró is a mérkőzésre. A legnagyobb érdeklődést Fogg biró személye váltotta ki. Az 52 éves kistermetű játékvezető rendkívül frissen és élesszemiien látta el tisztjét, jól segítve az osztrák határbirák által. A magya­roknak járó 11-est bizonyára nem látta, egyéb­ként megítélte volna. Kijelentette, hogy e mérkő­zés volt a legszebb, amit eddig a kontinensen vezetett. Emlékül a labdát vitte el magával. Északi kerület EPERJES. PTVE—Eperjesi Törekvés 0:0. A helyi derby gólnélküli eldöntetlent hozott. A PTVE jobb halfeorral gólokkal győzhetett vol­na. A második félidőben a tornászok gólt ér­tek el, de a biró nem Ítélte meg. A mezőny legjobbja Lloyd (PTVE) volit. A Törekvésben a csatársor tűnt ki. Szép közönség előtt Ka- thona Gyula (Kassa) jól bíráskodott. Uj világrekord az úszásban Tokio, szeptember 16. Az olimpiai előkészítő- versenyek során Negami a 800 méteres gyors- úszásban 9:55.8 p. alatt uj világrekordot állí­tott fel. A régi rekordot a japán Makino tar­totta 10:01.2 perccel. * )( Gsik Ferenc Győrött vendégszerepeit. A 100 méteres gyorsírszás'ban 58.8 mp. alatt, az 50 méteres mellúszásban 32 mp. uj magyar re­kord alatt győzött. ATLÉTIKA )( A Springer-dijas atlétikai versenyt Buda­pesten a BBTE nyerte 61 ponttal a MAC 24, a BEAC 8, FTC és MTK 4—4 pontja előtt. A BBTE olimpiai stafétája 3:29.2 mp alatt or­szágos rekordot állított fel. 100 m síkfutás (Rá- kosy-dij): Kovács (BBTE) 10.6, 2. Minai 10.9 mp. — Sulydobás: dr. Darányi 15.24 m. — 400 sikfutás: Zsitvay (BBTE) 48.4 mp. — 1500 m: Iglói (BBTE) 4:01 p. — Diszkosz: Donogan 45.38 m. — 5000 m: Kelen 15:23.4 p. )( A francia Ladoumégue Moszkvában 800 méteren versenyzett. Eeőe időben, sáros pályán a profiatléta 1:53.9 perces idővel győzött a 25 méteres előnnyel induló orosz Denisoff ellen, aki 1:56.4 perces szovjetrekorddal érkezett másodiknak oéllba. )( Uj világrekordot állított fel az angol Coo­per az 5000 métere® gyaloglásban 21 perc 52 mp.-oel. )( A malmöi nemzetközi atlétikai versenyen a magyarok közül Szabó Miklós az 1500 méte­ren győzött 4:05.1 p, alatt. A 3000 méteren Uebtinen és N le lsen mögött harmadik lett 8:34 perces magyar rekorddal. Bódosi 196 centimé­tert ugrott, de Kotkaa finn 198 centiméterrel megelőzte. )( Uj világrekordot állított a 20 mérföldé® futásban az argentínai Juan Ribas 1 óira 51:11.6 perccel. A régi rekordot, az angol Crossland 20 évvel ezelőtt állította fel 1 óra 55:54 perc­cel. Riibas a kétórás futásiban 34.455 kilométer­re] megdöntötte az angol Hairper 88.653 km-es világrekordját is. Slavia —SK Bratislava 2:0 (í:0) ■ Pitsenben kikapott a Teplitzér PK Pozsony, szeptember 16. (A P. M. M. pozsonyi sportszerkesztőjétőL) A csehszlovák bajnokcsapat első pozsonyi ligaszereplése 10.000 főnyi közönsé­get vonzott ki az SK Bratislava pályára. A két csapat roppant heves küzdelmet vívott és a mér-| közié® bővelkedett durvaságokban. Igazi pontküz­delem volt, amelynél a futball szépségei háttérbe szorultak. Az SK Bratislava bebizonyította, hogy Po­zsonyból nehéz lesz elvinni a legerősebb ligacsa­patoknak is pontokat. Nagyon nehezen vívta ki a STávia a győzelmet és az bizonyos tekintetben szerencsének mondható. A Siávia csak technikai tekintetben múlta felül a Bratislavát, viszont a játék folyamán a prágai csapat egyáltalában nem tudott fölényre szert tenni. Az SK Bratislavát nagy balszerencse kisérte. Már az első percben elvesztette Horkyt, aki megsérült és igy tíz em­berrel küzdötte végig a mérkőzést. De még csonka csapattal is volt esélye a mérkőzés meg­nyerésére, de a csatárok a gólhelyzeteket elron­tották. Kezdés után az SK Bratislava lép akcióba. Már az első támadásnál Horky felbukik, Svoboda át­esik rajta. Horky fekve marad a földön. Karja megrándult és elhagyja a pályát. Lttknár megy halinak, Daucsík pedig Horky helyére. A 10 em­berrel játszó Bratislava támadásba lendül és a 12. percben Jávornak nagy helyzete van, de a kapu mellé gurítja a labdát. A 34. percben Bradács révén a Slavia megszerzi a vezetést. A félidő végéig nyilt játék folyik. Nyugati kerület Pozsony, szeptember 16. (A PMH pozsonyi sportezerkesztőjétől.) A nyugati kerület baj­nokságának vasárnapi meglepetése a Testvéri­ség súlyos veresége az Adimirától, egyébként azonban a favoritcsapatok győztek. Az ered­mények a következőik: Adtaina—Testvériség 6:1 (4:1). Az Admira nagy fölényben játszotta végig a mérkőzést és a Testvériség megközelitőieg sem nyújtotta azt a teljesirtiményt, mint legutóbbi mérkőzésein, A győztes csapat góljait Rédeky (4), Habertitzl és Haimmerling lőtték, mig a Testvériség gól­lövője Polák II. volt. Donaustadt—PTE 4:0 (1:0). Biró: Fuhrmann. A Donaustadt győzelme egyáltalában neon volt kétséges. Az első félidőiben balszerencse üldöz­te a csapatoit, szünet után azonban már gólok­ban is kifejezésre jutott a fölény. A vezető gólt Rinthal rúgta a 40. percben. A második félidőben, a 20. percben Niederöker eredmé­nyes, a 25. percben Strakele rúg gólt, majd a 35. percben Medereken beállítja a végered­ményt. Húsos—Virágvölgy 3:1 (1:1). Az első félidő teljesen nyílt játékot hozott, szünet után azon­ban érvényesüli a Húsos technikai és taktikai fölénye. A vezetést a Virágvölgy szerzi meg a 11. pereiben Grigeir révén, de a 17. percben Morevetz egyenlít. A második félidőben a. Hú­sos van többet támadásban, de a Virágvölgy jód védekezik. Végre a 39. percben megtörik a jég és Sieger góljával a Huso-s megszerzi a ve- zetést, majd két. perccel később Podlucky meg­pecsételi a győzelmet. Biró: Koháry. HAINBURG. SV—SC Berg 12:1 (5:1). NYUGATI ZSUPA NYITRA. NyAC—rNagyszombati SK 9:0 (4:0). Fölényes győzelem. A gólokat Pohle (4), Pebacsek (2), Steiner és Szloboda rúgták. Jó biró volt Fleiscbmann. VÁGUJHELY. AC—Sparta, Pozsony 4:2. ZOHOR. Union—Makkabea, Pozsony 4:2. BAZIN. SK—Tapolcsányi SK 4:5 (2:3). NAGYSZOMBAT. Rapid—Városi Müvek, Pozsony 4:1. KöZÉPZSUPA ZSOLNA. RSK Rapid iCJ.—SK Ptmmmo *j. 2:0 (1:0). Bajnoki mérkőzés, mely a xsodmi műn- kiscsapat megérdemelt győzelmével végződött. Góllövő: Jasso 2. Biró: Rudolf Zsolna. BSK Rapid—Slovan Nagybiccac 6:0 (1:0). A zsolnai Rapid pályáján a honi csapat biztos és fölényes győzelmet aratott első őszi bajnoki mérkőzésén. Góllövők: Eckelt 2, Marik 2, Láng és Susztek. Jó biró volt a ruttkai Jantosovics. SZUCSÁNY. SK—Alsőkubini SK 1:1 (0:1). A honi csapat csak nagy nehezen tudott eldön­tetlen eredményt kicsikarni az alsókubiniaktól, akik a győzelmes félidő után visszaestek. Góloz- tak: Kovácsik Alsókubin cs Drápal Szucsany. Bíró: Újhelyi Zsolna nagyon jó. A második félidőben a Bratislava átcsoporto­sít. A második félidő első perceiben két nagy helyzete van a Bratislarvának. Egyezer Maezaro- vice, másodízben Söre hibáz. Majd lassanként I fölényt harcol ki a Siávia, a Bratislava ellankad. A 23. percben Puc® remek lövése a kapufáról a hálóba pattan. Az SK Bratislava nagy lelkesedéssel küzdött és nem kell szégyenkeznie az eredmény miatt, elvégre végig 10 emberrel küzdött. Komplett csa­pattal előreláthatólag más lett volna az ered­mény. Igen jó volt a védelem, ahol Stastnv és Jurcsák tűntek ki. A hallfsorban Pollák és Daucsik volt jó, mig a csatársor ezúttal nem elégített ki. Talán Maszarovicsnak voltak jó momentumai, mig Jávor a második félidőben futott ki jó formát. A Sláviában Planicekát csak a szerencse men­tetté meg két góltól, egyébként nem igen volt al­kalma bemutatni tudását. A védelem másik két tagja közepes képességeket mutatott, Damcsik jobb volt, mikoT még Pozsonyban játszott. A 'halfsorban Vodicska volt a legjobb ember, mig elől Pues és Bradács voltak a legveszélyesebb csatárok. Biró: Mc-sek, gyönge. KOLIN. Viktória Pllsen—AFK 5:2 (4:1.) Fölé­nyes győzelem. PILSEN. SK—Teplitzer FK 4:1 (1:1.) Pályi 11-esből lőtte a TFK becsületgólját, BRÜNN. Zsidenice—Moravská Slavia 2:1 (1:1.) Szerencsés győzelem. Külföldi eredmények )( AZ ANGOL LIGÁBAN a bajnok Arsenal a serleggyőztes Sbeffield Wednesday-jel eldöntetle­nül játszott. A Bolton Wandereis az első győzel­mét aratta az első osztályban, amelynek eredmé­nyei voltak: Arsenal — Sheffield Wednesday 2:2, Aston Villa — Preston North End 5:1, Blackburn Rover® — Westbromwich Albions 8:1, Bolton Wanderers — Everton 2:0, Chelsea — Leeds Uni- ' ted 1:0, Huddersfield Trvwn — Derby Coiunty 1:1, Liverpool — Grimsby Town 7:2, Manchester City — Birmingham 3:1, Middleshrough — Brentford 0:0, Stoke City — Sunderland 0:2, Wolverhamp- ton Wanderers — Portsmouth 2:0. — H. liga: Bernsley — Burnley 8:1, Blackpool — Westham United 4:1, Bradford City — Port Vale 1:1, Don- caster Rovers — Bury 1:0, Hull City — Charlton Athletic 2:4, Newcastie United — Manchester United 2:2, Norwich City — Leicester City 1:2, Notting6'ham Forest — Swansea Töven 2:2, Ply- mouth Argyle — Fuliham 2:0. Sheffield United — Tottenham Hotspurs 1:1, Somthamptou — Brad­ford 3:0. — Skócia: Airdrieonians — Aberdeen 3:4, Arbrcrath — Hamilton Aead. 0:1, Avr United — Hearts 1:8, Celtic — Albion Rovers 4:0, Dun- dee — Clyde 4:3, Dunfermline A. — Queens Park 2:2, Hibernian — Rangers 1:1, Motherwell — St. Johnstone 3:0, Partick Thistle — Kilmarnock 2:0, Third Lanark — Queen of South 2:2. ' I )( BÉCS. Az osztrák ligában 10.000 nézőt von­zott az Admira—Austria-mérkőzés, amely az előbbi 1:0 arányú győzelmét hozta. Előmeccsen a Floridsdorfer AC a Hakoaibt 2:1 arányban verte meg. — 6000 néző vo.lt a Rapid-pályán, ahol a honi csapat a WAC-ot 5:8-ra verte. A Libertás a Wackert 3:0, a WSC a Favoritner AC-ot 1:0 arányban győzte le. — Az FC Wien a Vienna el­len 2:0 arányú váratlan győzelmet aratott. — A n. osztályban a Slovan a Landstrassner Ameteu- rök ellen 2:0 arányban győzött. — Ausztria ama- tórbajnokságát a Badner AC nyerte, amely a döntőben a Salzburger AC-ot 3:1 (2:0) arányban legyőzte. )( NÉMETORSZÁG. München 1860—FC Bay- reuth 1:2, FC München—BC Ausburg 1:0. Bajno­ki — IFC Nürnberg-Sp Vgg. Fürth vegyes— 1 Schalke 0:1. Barátságos. — Tennie Borussia— Blauweies 1:1, Minerva—Viktória 3:2, Hertha Ber­lin—Nowawes 3:1, Gute Mute—Sp. F. Drezda 6:0, Wacker Lipc6e—Drendensia 1:0. Bajnoki mérkő­zések. )( ZÜRICH. Grosshopper*, Laueanne vegyes— Belgrádi SK 5:4 (szombaton) és vasárnap 0:3. )( FRANCIAORSZÁG. R-ed Star Olympique— FC Sete 1:1, Excolsior Roubaix— AS Cannes 2:0, Stade Rennais—Racing Strassburg 2:0. Olym­pique Ales—Rflcing Paris 0:2, FO Anti bős—FC Soclhaux 1:8, Olympique Lilié—•Olympique Mar. eeille 1:0, AS Metz—FC Muhouse 2:0, US Valen- ciennee—SC Fives 1:2. )( BELGIUM. White Star AC— Daruig Brüsszel 1:1, Berchem Sport.—Standard Lüttich 2:3, RO Andelecht—Racing Mechelen 5:2, Antvorp FC— FC Briiggö 6:1, CS Bruggo— Union St. Gillin lü^ T&V Lyra—Beerechot AC 2:2, FC Mechelen-C Lienscbe SK 8^>.