Prágai Magyar Hirlap, 1933. szeptember (12. évfolyam, 198-211 / 3308-3321. szám)

1933-09-13 / 208. (3318.) szám

8 1933 fczéptembcff 13, agerAa. JSzmHÁZ‘KönW4CabTORA A beregszászi magyar főiskolások kuítur- munkája Beregszász, szeptember 12. Beregszászon, Cseh­szlovákia együk legmagvarabb városában, a köz­társaság fennállása ót* hosszú éveken át semmi­féle magyar egyetemista megmozdulás nem volt. Az első komolyabb kezdeményezés 1932 augusztus 31-én történt, amikor is megalakult a Magyar Főiskolás Cserkészkor, amely a múlt nyáron úgy a városon, mint a falvakon sok tekintetben kez­deményező kulturmunkát végzett. 1932. szeptember 12-én megrendezte a legteljesebb anyagi és erköl­csi siker jegyében az első beregszászi magyar főiskolás kultrurestet és bált. A közönség kedvező fogadtatása nyomán már akkor az a felfogás ala­kult ki, hogy ezt az őszeleji estélyt Beregszászon éven'kint rendszeresíteni kellene és így az intelli­gens fiatalság évenkintá összejövetelévé tenni. Azonban Szlovenszkón és Ruszimszkón Bereg­szász volt mindig az egyetlen magyarlakta vá­ros, melyben a magyar egyetemi hallgatóknak nem volt meg az a hivatalos szervük, melynek révén a Csehszlovákiai Magyar Egyetemi Hall­gatók Szövetségében a beregszásziak egyesületi- leg vállalhatták volna a rájuk eső szociális és kulturális munkát. Elsősorban ezért alakult meg 1933. juliius elején a beregszászi Kárpátaljai Ma­gyar Akadémikusok Egyesülete, mely hivatva van a Magyar Főiskolás Cserkészkor által kezdemé­nyezett szociális és krulturmunkát tovább vinni, annak tartva fenn ezután is a speciális cserkész feladatokat. A beregszászi magyar főiskolások az elmúlt nyáron a Cserkészkor által rendezett összejöve­teleiken önképzéssel foglalkoztak, hogy igy vég­legesen megismerjék a kisebbségi magyar ifjúsá­gi mozgalmak alapproblémáit. Képviseltették ma­gukat az Ungvárott augusztus 5—-6-án rendezett öregek és fiatalok a-nkétján" és ezáltal bekap­csolódtak a Podkarpatszkáruszi Magyar Kultur- egyeeü'lt által tervbevett országos kulturális munkába. A múlt év jól bevált példáját követve, ez éven szeptember 16-án rendezik meg nagyszabású fcul- tfurestjüket és zártkörű báljukat a Beregmegyei Úri Kaszinó összes termeiben. A kulturest fény­pontja Mécs Lászlónak szereplése lesz. A meg­nyitó beszédet Csomár Zoltán ref. s. lelkész mond­ja. Mécs László szabad előadást tart ,,Szükség van-e ma a költőre? (Petőfi és az idealizmus") ci- men, Zapf László „Mai problémák if jú szemmel" cimen fogja a kisebbségi magyar egyetemi fiatal­ság gondolkodásmódját és céljainak keresztmet­szetét bemutatni. Stark Ili Liszt Ferenc „Magyar rapszódiájá“-t adja elő zongorán, Tóth Gizi ma­gyar népdalokat énekel Tóth Ili zongorakiséreté- vel. Kiváló zongora-ötös adja elő Brahms: „Ma­gyar táncok" és Drdla: „Hej, haj! (Ritka búza, ritka árpa") cimü darabokat, melynek szereplői: Lengyel Gyula, Németh József, Polgár Gézáné, Románezky Géza és Smer Ferenc. A kulturest jellege a krisztusi világnézet és etika, ami kritériuma és egyúttal biztosítéka an nak, hogy a konszerüséget és a társadalmi meg­újhodást erősen kihangsúlyozó ujarou magyarság nem fog a marxizmus lejtőire jutni. A bál magya­ros hangulatára és kifogástalan megrendezésére biztosítékot nyújt a nuultévi beregszászi magyar főiskolás est sikere. (*) Bús Fekete László prágai sikere. A prá­gai Német Színház kamaraszínházában most mutatták be Bús Fekete László „A méltóságos asszony trafikja" cimü nagysikerű színdarabját. Bár irodalmi ambíciók nem hevítették a szer­zőt e darab megírásánál, szinpadtechnikai szem­pontból oly brilliánsan oldotta meg feladatát, hogy a várt hatás Prágában sem maradt el. A színházat megtöltő közönség szívesen fogadta ezt a magyar darabot, amely most már az „ex­portdarabok" közé számit. Bús Fekete palettá­ján pompásan keveri a szellemességet a jó szín­padi vonalvezetéssel és a jellemek szilárd meg­rajzolásával és a modern cinizmusból annyit csöppent a kevert festékbe, hogy a közönség még a logikátlanságot is logikának nézi. Van egy pár uj színpadi hatása; a trafik és más egyebek, amelyek biztos hatásúak. Egyébként könnyen lehetséges, hogy Langer darabját, A teve átmegy a tü fokán, Bús Fekete ismerte, amikor ezt a trafikot megirt3. Az előadás igen jó volt és mondhatni, hogy a német színpad ez­úttal igen jó dohányjövedék felett rendelke­zett. (*) Szlovenszkói Kamara Színház — Orosz­kán. Tudósítónk jelenti: A Szlovenszkón tur­nézó Földes-társulat tagjai, valamint a Faragó sziniiskolából kikerült uj színészek két estén játszottak Oroszkán a kaszinó nagytermében. Pénteken, telt ház előtt Bús Fekete László Pá­ros csillag-át, szombaton Indig Ottó nagysikerű színmüve; A torookói menyasszony került elő­adásra. A Páros csillagban páratlan sikert ara­tott Kramer Miéi, Laczkó Magda és Máár Já­nos. Hunfalvy, az együttes bonvivánja különö­sen első szerepét remekül alakította. Hunfalvy- né rövid, de hálás szerepében eredetit nyúj­tott,. Várnai és Lipták tudásuk legjavát adták. •— A torookói menyasszony előadása három oroszkai műkedvelő: Király Böske, Horváth András és Ohméin Károly fellépésével került színre. Nagy sikert arattak Laczkó Magda és Király Böske, Máár, Kramer Miéi, Lipták, Vár­nai* és; Hunfalvy jg sok ^iltszrai tapsot kapott. A budapesti filharmo­nikusok jubileuma előli Budapest, szeptember. A budapesti Filharmonikus Társaság legköze­lebb ünnepli fennállásának 80-ik évfordulóját: 1853 november 20-án tartották Budapesten az első filharmonikus koncertet Erkel Ferenc vezény­letével a Nemzeti Muzeuim hangversenytermében. A halhatatlan zeneszerző alapította az orkesz- tert, amely annakidején 47 tagból állott. Tizenkét esztendeig a muzeum nagytermében játszottak, később, 1865 január 10-én először a Vigadó nagy­termében. De akkor kiderült, hogy ez a tereim nem alkalmas zenekari koncertekre. A hangverseny nem sikerült, összefolytak az egyes instrumentu­mok hangjai. Akusztikailag rendbe kellett hozni a Vigadót és amikor ez megtörtént, 1865 március 25-én nyitották meg hivatalosan Beethoven IX. szimfóniájával nagy siker mellett. A magyar filharmonikusok a múlt századiban az akkori idők minden nevezetesebb komponistáját és dirigensét vendégül látták. 1809-ben dirigált náluk először Liszt Ferenc. Később Goldmark, Wagner Siegfried, Mahler Gusztáv, Nikis eh, Strauss Richárd, Ridhter János, Auer Lipót és mások vendégszerepeitek a filharmonikus zenekar élén. 1897 november 17-én mutatták be először Dolhnányi F-<dur szimfóniáját. 1903-ban nagy ünnepségekkel tartották meg a zenekar fennállásának 50-ik évfordulóját. Ferenc József vállalta a fővédnö'kséget és Ábrányi Emil alkalmi költeményt irt a jubileumra. Azok közül, akik 30 esztendővel ezelőtt ünnepelték az ötven éves jubileumot, egy zenész, Szerényt Gusztáv ma is aktív tagja a zenekarnak. A jubiláns ünnepen Dohnányi Ernő elnök-kar­nagy ugyanazt a Liszt-koncertet fogja dirigálni, amelyet az ötvenéves jubileumon mutattak be a közönségnek. Adnak a filharmonikusok egy külön hangversenyt Kerner István elnök-karnagyuk sír­emléke javára is. Szigeti József, Fischer Annié, Back'haus, Josef Hoffmann, Feuermann és más híres nevek szerepelnek a budapesti filharmoni­kusok idei ünnepi hagvereenyeinek műsorán. A jubileumi bizottságot most alakították meg. A bizottság rövidesen összeül és megállapítja a kü­lön ünnepségek sorrendjét. * Hecht László Lengyelország tenniszbajnoka Menzel és Krahwinkel a harmadik bajnokságot is meg­nyerték Budapesten — Kehriing Béla végleg visszavonul a versenyzéstől Varsó, szeptember 12. Lengyelország tennisz- bajnokságait befejezték. A férfiegyesben a ki­tűnő formában lévő zsolnai Hecht László lett az első, aki a döntőben az osztrák Matejkát 6:2 6:3 6:3 arányban könnyen győzte le. A ve­gyespárosban a csehszlovák Merhaut—Male- csek pár a lengyel Jendzejovska—Tloczynski kettőstől 6:4 1:6 arányban vereséget szenvedett. Budapest, szeptember 12. Magyarország ten- niszbajnoksági küzdelmét tegnap befejezték. A hátralévő vegyespáros döntőjében a Menzel— Krahwinkel kettős a Kehriing—Aussem párt 6:2 6:3 arányban győzte le. Ezzel a prágai Men- zel, aki a versenyt nagyszerű formában ját­szotta át, a harmadik magyar bajnokságot nyerte. Ugyancsak háromszoros magyar baj­nok lett a német Hilda Krahwinkel ts. A v«* gyeepárosban harmadikok lettek; Eifermann—- Woltfn-é (Becs) és Gabrovitz—Teükné (Buda­pest). A Szent Imre-pajzsot az 1934. évre Gabrovitz (MAC) szerezte meg, áld a döntőben erős küz­delem után a görög Staliost 4:6 4:6 6:3 6:2 6:3 arányban legyőzte. Harmadikok lettek: Man- kovich Emánuel (Ungvár) és Jones (Amerika). A verseny után Kehriing Béla, „Magyaror­szág örökös bajnoka" kijelentette, hogy ez a szereplése volt — elhatározottan — a legutolsó. Kehriing ezután csak mint adminisztratív té­nyező fog résztvenni a tenniszéletben, amely­nek szimpatikus, mindenütt tisztelt és nagyra- becsült egyénisége volt. (*) Janovics Jenő megválik a kolozsvári szin­háztó'l. Kolozsvárról jelentik: Janovics Jenő, a kolozsvári Magyar Szinház igazgatója, aki 29 évvel ezelőtt került Kolozsvárra, megválik a szinház vezetésétől. — „A magam részéről, — mondotta a távozó kolozsvári igazgató —, min­dent megteszek, hogy simán és zökkenő nélkül távozzam. Nincs semmi kialakult tervem a jö­vőre; színházat semmi esetre se fogok csinálni. Annakidején úgy jöttem Kolozsvárra, hogy sür­gönyt kaptam Bölöny Józseftől, az akkori ko­lozsvári Nemzeti Szinház intendánsától, hogy Tisza István gróf beszélni akar velem. Amikor megjelentem nála, Tisza azt mondotta nekem: „Nagy feladatot akarok magára bízni. A jövő évben felépül Kolozsváron az uj magyar szin­ház. A régi farkas uccai szinház utolsó évére ég az uj szinház vezetésére magát szemeltem ki." így kerültem Kolozsvárra. Hu a magyar színészet itt Erdélyben elbukik, akkor e ka­tasztrófa után, — az a meggyőződésem — el­sorvadna a legtöbb magyar intézmény. Hogy mi a magyar színészet, ezt csak akkor értené meg az erdélyi magyarság, ha már nem vol­na .. (*) Műkedvelői szinielőadás Komáromban. A komáromi Deborah-leányegyesület szombaton és vasárnap kitünően sikerült, jótékonycélu ezinielőadást rendezett a Litovel szálló színház­termében. Az előadás jóval felülemelkedett a vidéki műkedvelői előadások színvonalán: ruti­nos, biztosj'átéku szereplők szerepeltek, pergő rendezésben, Reichenthal festőművész művészi, modern díszletei mellett. A darab: Ernőd Ta­másnak és Török Rezsőnek zenés vigjátéka, a „Fizessen nagysád" kitűnő alkalom volt a sze­replőknek tudásuk bemutatására: gördülékeny előadás, jazz-zenekarral kisért énekszámok, szép táncszámok gyönyörködtették a közönsé­get. A főszerepben Radó Annus és Sohwarz Imre nyújtottak nívós alakítást, kitűnő figura volt a Waldhauser Hugóé, Korai Juci szép táncairól kell megemlékeznünk, a többi szerep­lők, Goldring Béla, Raáfo Livia, Waldhauser István, Radó Andor, Weiner Aladár is öeez- hangos játékkal vették ki részüket a munká­ból. Külön attrakció volt a zengzetes szavaló- kórus. Az előadást csütörtökön megismétlik. A KASSAI MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA; Szerdán d. u.: Ecet és olaj. — Vígjáték. Olcsó mozihely árakkal. Szerdán este: Kadétszerelem. — Operett. Csütörtökön d. u.: Ecet és olaj. — Vígjáték. Olcsó mozihelyárakkal. Csütörtökön: Márius. Pagnol nagysikerű színmü­vének bemutatása. Pénteken: Márius. AZ UNGVÁRI VÁROSI HANGOS MOZGÓ HETI MŰSORA: Hétfő, kedd, szerda: TABU. Márnán világhírű poslhuraus filmje. Csütörtöktől kezdve .lean Kiepurával: DALOL A MÁMOR. Rimaszombati PS~ Apáiiaíusi SC 7:0 (2:0) Rimaszombat, szeptember 12. (Tudósítóink jelen- i tése). Mint már tegnapi számiunkban távirati je- ; leütés alapján közöltük, a Rimaszombati PS start- I ja a bajnokságban várakozáson felül sikerült, | mivel a kerület egyik „mumusa" felett megérde- demelt bombagyözelmet aratott. A RPS komplett felállításban szenzációs formát mutatott. Az An- drási'k-^—Altmann—Markos közvetlen védelmi trió kevés munkáját kifogástalanul oldotta meg. A fedezetkor — Kocsis, Keller, Kovács, — Keller irányítása mellett elsőrangú munkát végzett. Meggondolt összjátékuk, labdaosztogatásuk nagy élvezetet nyújtott. A Szmrekács, Páricska, Szirák, Pohoczky, Kovács csatársort, dacára a 7 gólnak, pech kisérte, mert sok lövést mentett a kapufa és még több alig centiméterekre kerülte a kaput. A csatársor és egyben a csapat egyedüli gyenge pontja Kovács balszélső volt. Hogy ő is tudna, azt bebizonyította góljával, azonban testi kondí­ciója, valószínűleg önhibájából, nem megfelelő ar­ra., hogy társai lelkes, gyors játékmodorával lépést tarthasson. Az Apátfalusi SC legjobb csapatrésze, dacára a sok gólnak, a védelem volt. Uram bravúrosan őrizte hálóját, a kapott gólokat nem védhette, ellenben több biztos gólnak látszó labdát fogott nagyon szépen. A fedezetsorban Madarassy, a csatársorban pedig Kemenyik játéka tetszett a legjobban. A játékot a RPS kezdi nagy elánnal és már a 2-ik percben komért ér el. A sarokrúgást Pohocky továbbítja alig kapu fölé. Majd Páricska és Szirák lövései kerülik hajszálra a kaput. Az 5-ik percben Szmrekács, majd Szirák bombáit fogja szenzá­ciósan Uram. A RPS állandó ostrom alatt tartja az ASC-kaput, azonban Uram a helyén van, míg a 21-ik percben aztán Szirák meglepetésszerü lövé­se a hálóban köt ki. Az első 20 percben Uram 11 lövést tett ártalmatlanná. A 26-ik percben Szirák bombáját az egyik hátvéd a kapuból üti ki kézzel, azonban a biró érthetetlen módon nem fütyül. A 31-ik percben Páricska 30 méteres bombája be­viszi a kapus kezét. 2:0. Egy percre rá Keller lö vését alig menti Uram. A félidő további részében is a RPS támad, azonban csak a kornerek számát szaporítja 5-re.­A második félidő még nagyobb PPS-iramot hoz. Állandó RPS-támadáeok. A 8-ik percben Páricska keresztlövése, majd a 13. percben Szirák 20 mé­teres bombája táncol a hálóban. 4:0. A 21-ik perc­ben Pohocky lövése ért hálót. 5:0. Három percre rá a biró egy reguláris gólt érthetetlenül nem ad meg. Azonban nem soká' késik a hatodik gól sem, amit Szmrekács rúg be a 32-ik percben. Most az RPS egymásután három komért ér el. A 40 ik percben a biró Virág Apátfalusi játékost indoko­latlan tettlege&ségért kiállítja. Az utóbbi öt perc a vendégeké, nagyon akarnak szépíteni az ered­ményen, azonban a befejezés előtt mégis a RPS éri el utolsó 7-ik gólját Kovács egyéni lefutása révén. Komerarány 10:2 a RPS javára. Lakatos biró a fente miitett 2 hibától eltekintve a véig fair mérkőzést jól vezette. — RPS XI.—Tamás­falvi MSC 2:1 (2:0). Másodosztályú mérkőzés. Hochlholzer füleki biró vezetése mellett a RPS XI. meglepetésszerü győzelmet aratott az újonc, azonban máris titkos favoritként szereplő TMSC ellen. Eldöntetlen reálisabb lett volna. Jók voltak a RPS Xl-nél Durda, Gfcsárik és Derekas, a TMSC-nél Molnár és Barczy. Gólok a RPS részé­ről Kovács (2) 11-esiből, a TMSC részéről Kohn. PÁRKÁNY. PTE—Galántai SE 4:0 (3:0). Baj­noki. Izgalmas, erösiramu mérkőzés, melyen Pár­kány megérdemelten győz. A galántaiak az első percekben erős tempót diktálnak, de hamarosan letörnek és kevés munkát adnak a PTE-nek. A SO-ik percben heves párkányi támadás. Komer. Braun rúgja a labdát, melyet Koppányi a hálóba fejel. Tiz pereiig hullámzó mezőnyjáték, majd Braun leadásából Tóth Béla ismét, a galántai ka­puba helyezi a labdát. Újabb párkányi támadás, Broun lefut, szöktet, és Dvorák megszerzi * pár­kányiak 3-ifc gólját. A második félidő első percei­ben Galánta a támadó fél, de a párkányi védelem minden góltörekvést szerel. Különösen Kris-ke ka­pus brillíroz. Galánta csakhamar kifárad, kapkod. A 15-ik percben mindent elsöprő párkányi táma­dás, mely Dvorák révén gólt eredményez. Kevés­sel utóbb a galántaii kapus. Balogh hátára esik veséje megsérül és kénytelen kiállni. Dvorákot (PTE), aki állítólag a baleset okozója volt, a báró kiállítja. Heves és változatos mezőnyjáték követ­kezik, Galánta minden tudását latba veti, de a párkányiak vonalát nem tudja áttörni. A 43-ik percben Koppányi (PTE) oly szerencsétlenül ug­rik, hogy elesik és jobb karját töri. Még egy eredménytelen galántai támadás és a mérkőzés véget ér. Párkánynál Braun, Dvorak, Tóth és Leit, Galántánál Molnár center és a két hátvéd volt jó. Veeely (Érsekújvár) gyengén bíráskodott. ROZSNYÓ. RSC—Eperjesi TVE 3:0 (2:0). A baj­noki mérkőzés megkezdése előtt Alt János az ESC nevében üdvözölte csapatát és jubiláns játékosai­nak, Ftilekinek, Strompnak, Szudhaynak, valamint Sztarnának azon alkalomból, hogy 150-iik mérkő­zésüket játszották csapatuk színeiben, ezüstérme­ket nyújtott át. A mérkőzés ETVE fölénnyel kez­dődik, de 10 perces játék után az RSC felnyomni s végig uralja a mezőnyt. Az ETVE csatárok csak ritkán kerülnek a honi csapat kapujához. A 21-tkí- és a 31-álk percben Ladányi a gólszerző az első félidőben, a második félidő 35-ik percében Weisz- mann állítja be a végeredményt. Az RSC csapatá­ban a gólllövökön kívül Ambrózy és Sztárná tűnt ki, míg az ETVE-nél Bihari a center és Sitányi a kapus posztján tűnt ki. Toporcsák kassai biró közmegelégedésre vezette a mérkőzést. MUNKÁCS. Palánkai Spartacus—őrdarraai SK 1:1 (0:0). A másodosztályú bajnokság keretében vívott mérkőzést a két csapat, ügy az újonc őr- darmaiaknak, mint a CsAF—MLSz-'be visszatért Spartacusnak ez volt az első bajnoki szereplése. Mind a két csapat jó játékot mutatott. BESZTERCEBÁNYA. Besztercebányai Slávia— Slávia Losonc 8:1 (4:0). Bajnoki. A mérkőzés ba­rátságos keretek között indult és 6enki sem gon­dolta, hogy csúnya botránnyal fog véget érni. As első percekben a vendégcsapat tamad, azonban csöklhamar a besztercebányai Slávia veszi át a já­ték irányítását, fölénybe kerül, támadást-támadás­ra halmoz s csak a losonci Beráts kapus bravúros védése menti csapatát az első percek g előzőmé tői. De ami késik, az nem múlik. A 14.-ik percben si­kerül Suknak átjátszani a losonciak védelmét s megszerezni a B. Sláviának a vezetőgólt. A honiak fölénye nyomasztó lesz. A 19.-ik percben Mattya- eovszky kettőre növeli a gólok számát. A L. Slá- viát a két gól teljesen letöri. A 30.-ik percben a Mattyasovszky—Sulc—Loos együttes összjátékából Mattyasovszky a harmadik gólt lövi. A 44.-ik perc­ben ismét Mattyasovszky a gólszerző. Újrakezdés után a 9.-ik percben ismét Mattyasovszky növeli csapata előnyét. A B. Slávia csökkenti az iramot s már csak az eredmény megtartására törekszik. Ennek dacára a 20.-ik percben Sulc révén újabb gélt ér el. A 2ő.-iik pereiben Markó ideális cente- rezését Mattyasovszky fejjel továbbitja a jobb­sarokba. Most végre az L. Slávia csatársora is szó­hoz jut, támadást vezet, a tizenhatoson kívül szabadrúgást érnek el, amelyet- Bozor Sdhwartznak irányit, aki szép lövéssel megszerzi a becsület- góljukat. Hullámzó mezőnyjáték következik ezután. A 38.-ik percben Sulcnak sikerül megszöknie és megszereznie a nap utolsó és legszebb gólját. A 39.-dk percben, közvetlenül a gól után Sulc elesik, még a földön fekszik, amikor Bozor, a losonciak hátvéde csúnyán belerúg. Kitör a botrány. A né­zők közül az egyik beszalad a pályára. Bozort felelősségre vonja, mire az két hatalmas pofont ad a nézőnek. A biró lefújja a mérkőzést. A losonci játékosok levonulnak. Majd Pizsl biró újra folytat­ni akarja a félbehagyott játékot, de a losonci együttes már nem hajlandó tovább játszani. A mérkőzés igy félbemarad. A besztercebányai csa­patból különösen Mattyasovszkyt kell kiemelnünk, aki csapatának legeredményesebb tagja volt, rajta kívül még Sulc mutatott kiválót, A losonciak kö­zül senki sem mutatott jó játékot. Pizsl -biró jól, de kissé erélytelenül vezette a mérkőzés*.