Prágai Magyar Hirlap, 1933. június (12. évfolyam, 125-146 / 3235-3256. szám)

1933-06-27 / 144. (3254.) szám

10 tmct-Mag^ar-htkl® Mindenki iiirdőzhet! A fürdőigazgatóság uj egyéni átalállykurál a válság dacára mindenkinek lehetővé teszik csúz, köszvény, ischias, női bajok V elleni kúra használatát. Minden szociális réteg számára megfelelő árosztályok. Fürdő, lakás, étkezés egy födél alatt. Prospektus: \ Fürdőigazgatóság, gm © g t y é ia SzinHÁzKönVvKuLTüRA Göre, Durbinis,Tányér talpú és Csalavér rajzos éSefrefselfoje Mühíbeck Károly jubileumára X FTC—RPOS 2:1 (1:0). (Távirati jelentésünk). A bajnoki döntök derekán az FTC a rimaszombati PQS-t látta vendégül. A mindvégig heves iramú mérkőzés jó sportot hozott. Az eldöntetlen ered­mény jobban felelt volna meg az erőviszonyoknak- A gólokat Miliók, Márkus, illetve Kocsis lőtték. Diamant biró rosszul vezette a mérkőzést. )( Szombati eredmények Ungváron. SK Slován Munkács—Vasutas SK Ungvár 2:1, félidő: 1:1. Biró: Kurz CsSK. Az órakihosszat szakadó eső után délutánra kiderült és a CsSK pálya viszony­lag jó talaján meg lehetett tartani a kettős barát­ikét mérkőzés pihenő nélkül folyt le, de még igy mindkét vendégcsapatot félhatra hívta, ezért mind­két mérkőzés pihenő nélkül folyt le, de még igy sem futotta a teljes játékidőre. A nyolc cseh­országi játékossal megerősödött vasutasok ezúttal elmaradtak legutóbbi formájuktól, győzelmük igy sem maradt volna el, ha a biró túlzott szigorral ki neon állítja két legjobb játékosukat, igy az első félórától tizen, majd a második félidő tizennegye­dik percétől csak kilencen küzdöttek. Az első gólt a vasutasok érik el tizenegyesből, amelyet Synek értékesített. A Slován javára ítélt tizenegyest a kapufa mentette, majd a negyvenkettedik percben Selesztai II. kiegyenlített. A győztes gólt Strosz lőtte a második félidő tizenötödik percében. A biró tiz perccel előbb fújta le a játékot. A mezőny kimagaslóan legjobb embere Vondrácsek a vasuta­sok középfedezete volt. akit a bíró a második fél­idő elején kritizálás miatt kiállított. )( Rimaszombat: RAMC—SK Brezno 7:2 (3:1). )( SK Rapid Nagyszombat—LTE 3:0 (2:0). — Nagyszombati tudósítónk jelenti: A lévai LTE csa­pata volt ma a nagyszombati Rapid ellenfele és a barátságos mérkőzés a Rapid 3:0 arányú meg­érdemelt győzelmével ért véget. A Rapid csapata az első félidőben Fischl, Mayer és Zsigárdy helyén Tartalékokkal vette fel a játékot és csak a máso­dik félidőben állt be Zsigárdy. A vendégcsapat csak az első félidő öt percében elégített ki, ami­kor több veszélyes támadást vezetett a Rapid kapuja ellen, de eredményt nem tudott elérni. — Lassan a Rapid tartalékolt csatársora is belejön a játékba és szép támadásokat vezet. A 15. percben éri el a Rapid Kakvic által a vezető gólt. amit Tomecseik szép lövéssel nemsokára 2:0-re növel. LTjrakezdés után eleinte a lévaiak vannak fölény­ben, de a csatársoruk még a legjobb helyzeteket sem tudja kihasználni. Kétizben 3—4 lépésről fölé, vagy mellé rúgták a labdát. Támadásból éri el a hazai csapat Meliska révén az utolsó gólt. A hazai csapat mélyen a formája alatt játszott. A vendég­csapat ugyancsak gyöngén játszott és csak Mészá­ros jobbhalf nyújtott elfogadható telesitményt. Kí­vüle a kapus, eltekintve az első góltól és Martino­vics, Ondruska tetszettek. A mérkőzést Usztohál biró kifogástalanul vezette le. )( CsSK Ungvár—KTK Nagykapos 6:1, félidő 3:1. Biró: Petyura CsSK. A találkozó kölcsön jelle­gével birt, a kaposiak legutóbb otthonukban 6:4 arányban verték az ungvári cseh együttest. A reváns a házibiró nélkül is sikerült volna, aki két tiszta les-gólt és egy érdemeden tizenegyest ítélt a vendégek ellen, sőt az első félidő 31-ik percében legjobb emberüket, a középfedezetet kiállította, rendőrt hivott s a játékost fenyegető mozdulata miatt be akarta kísértetni. Az első gólt Melnik éri el, amelyet Stoffán gyönyörű harmincméteres lövéssel egyenlít. Tizenegyesből Skladal lövi a vezető gólt, majd Rés állítja be a félidő eredmé­nyét. Fordulás után Re6, Skladal és Kaffunek a gólszerzők. A kaposiak tizenegyese a CsSK kapu­jának belső fájáról pattant vissza, de a biró nem ítélt gólt. A győztes csapatból Stefán. Simunek, Rés, Melnik és Skladal vált ki, mig a mindvégig lelkesen játszó kaposiak közül Csucska, Bacsár és Dávidovics játéka volt kiemelkedően jó. )( Érsekújvár; SE—AC Nyitra 4:1 (2:1). Évek .hosszú 6ora óta nem játszott egymással a két szomszédváros sportegyesülete, ezért a vasárnapi találkozás iránt meglehetős érdeklődés nyilvánult meg. Nagy csalódást keltett, hogy az ÉSE tarta­lékokkal erősen epékéit csapattal állott ki a zsu- pabajnokság harmadik helyezettjével szemben. A standard-csapatból csak Medovits, Szigetíhy, Kováts, Laczkó és Néder I. (centerben) játszottak, úgyhogy a főleg ifjúsági játékosokkal kiálló ÉSE-t kevés remény kisérte a mérkőzés elindulásánál. Annál kellemesebb volt a közönség meglepetése, hogy ez a tartalékolt csapat olyan lendülettel, olyan lelkesedéssel játszott, ahogyan az ÉSE-t már régen nem láttuk játszani. Az első percekben meg­szerzi Nyitra a vezető gólt, ez azonban nem ked- vetleniti el az újvári fiukat s Néder I. pompás i öv ésével kiegyenlítenek, majd Kováts meg­szerezte a vezető gólt. Szünet után fokozott fölény­be került a honi csapat a Kováts és Néder I. (' i-es) góljaival bebiztosította a megérdemelt l,/őzeimet. Külföldi eredmények )( Frankfurtban az elmaradt Németország- Ausztria mérkőzés helyett a Scbálke és a Fortu­na játszották le bajnoki döntőjüket. A mérkőzés, melyet harmincötezer ember nézett végig, a Schal- ke 4:2 (2:2) arányú győzelmével végződött. Előtte i német, B) válogatott játszott a frankfurti tizenegy ellen s azt 4:2 (2:1) arányban győzte le. )( Az olasz bajnokságok során vasárnap a követ­kező eredmények voltak: Kasaié—Milánó 0:0, Triestiiio—Bologna 1:0, Proverceli—Róma 3:1, Pá- dua—Torino 3:1, Aleseandria—Génua 3:1, Patria— Pari 2:1, Lassio—Florentina 0.0. )( Svájc labdarugó bajnokságának utolsó fordu­lójában a Servette 7:0*ra verte az FC Bem-t, mig a Grasphoppens 4:2-re győzött a Joung Boys ellen. )( Nemzetközi mérkőzések Jugoszláviában. Beo- gradski SK —Rapid Becs 4:3 (3:2). A mérkőzést izom hat este villan;, világítás mellett bonyolították 1 jviidcken a bécsi Rapid játszott az újvidéki Budapest, junius hó. Csendben, minden különösebb feltűnés nélkül rendezik meg illusztrál őri működése negyvenéves ünnepét Miihlbeck Károlyinak, Budapesten. Nem a gigantikus rajzolómüvésziek, nem a magávalsodró lendületű illusztrátorok sorába tartozik ugyan, de szakadatlan, halkszavu, senkiit nem bántó, ártatlan kedélyű munkás­ságával szinte generációs jelentőségű rajzo-Ió- müvéi&z Mühíbeck Károly: a háború előtti húsz esztendő, a fin de siódé magyar társa­dalmának, annak a lassan önmagára, törté- nelméres társadalmi adottságaira ébredő ma­gyar társadalomnak rajzolóija ő, aki nélkül a magyar szellemi élet történelme nem volna teljes. Pedig a fórumokon -nem ágált, kiállítá­sokon nem vett r-észt, nevét művészi botrá­nyok és hallatlan sikerek nem kiáltották vi­lággá: a millenáris években a Singer és Wolf- ner-cég első nagy nekilendülése idején a cég müveinek illusztrátora lett s az még ma is: mivel pedig a háború előtt ez a cég adta a magyar középosztály majd minden olvasmá­nyát, gyermek lapját, polgári folyóiratát és népszerű könyvét, Miühlbeck Károly vékony- vonalú. tollrajzai ellenállhatatlanul terjedtek el mindenfelé, amerre csak a magyar glóbu­szon magyarul olvastak. Nemcsak művészeti dokumentum, hanem éppenugy kortörténeti, társadalomtörténeti bizonyíték. Mühíbeck rajzai egybeforrottak az ezidőtájt élő magyar társadalom képével, egy­mást tükrözték, lélekkel fonódtak egymásba Wojwodina ellen és győzött 4:2 (2:0)-ra. Belgrádban a belgrádi SK Akadémia, verte az Agramot 2:0 (2:0) arányban a bajnokságok során. A magyar labdarúgás külföldi vasárnapja Magyarország vereséget szenvedett Hollandiában Amszterdam, június 26. Vasárnap harmincezer néző előtt az olimpiai nap keretében mérkőzött egy magyar vegyes válogatott a holland nemzeti csapat ellen, amelytől 5:6 (1:2) arányúi vereséget szenvedett. Az első félidőben egyenlő erejű ellen­felek mérkőztek, a másodikban azonban csak mi-, uitán a hollandok már 5:2-re vezettek, tudott a magyar csapat lábrakapni és egyenlíteni. A gyö zelimet jelentő gólért aztán Megfeszítő küzdelme: vívott a két csapat. Végül is a hollandoknak sike­rült Miildere révén a hatodik gólt belőni. A holla n= dók góllövői: Vente (3), Van Run, Wele és Műi­dére, mig a magyaroké Sárosi (4) ée Toldi. )( A magyar amatőr válogatott Beuthenben Ke­letnémetország válogatottja ellen 3:0 (2:0) arány­ban győzött. )( Az IFC Nürnberg győzött és vereséget szenve­dett Csehszlovákiában. Az IFC Nürnberg szombaton Karlsbadiban az PTC Karlsbad ellen 5:1 (5:1) arány* bán győzött, mig vasárnap a DSV Saaztól 2:3 (1:!) arányban vereséget szenvedett. )( A teplitzi FK a prágai DFC-t 10:4 (6:2) arányban verte. )( Aussig:: DFK Aussig—SV Dresden 06 8:1 (3:0). )( Prágában a csehszlovák amatőrbajnokságokért folytatott küzdelmek során a Rapid 6:1 (3:0) arány­ban verte a Sparta Kosi re 4, mig a Sparta Kiad no az SK Rozdelov ellen 2:2 (1:1) arányban döntet­lenül mérkőzött. Az SK Krocsehlavy és a Zs-izs- kovsky SK mérkőzés az előbbiek 1:0 (0:0) arányú győzelmével végződött. USZ 4 S )( A kassai középiskolások második íiszóverse- nye. A tanév befejezése előtt vasárnap rendezték meg a kassai középiskolások második uszóverse- nyét szép érdeklődés mellett. A rendezésben a KAC és a CsSK tagjai vettek részt. Az indulók közül különösen Fábián tűnt ki, aki pompás testalkatú fiú, jó stílusa van. Mellette Barátb, Schmidt, Brozs. DIabola érdemelnek említést. — Részletes eredményeik: 33Ü3 m. mell, fiuk (14 évig): 1. Dlnbola (szlovák gimn.) 29 mp., 2. Jasch-' s majdnem problémanélküli volt a magyar vi­dék, a magyar város, olyan szelíd, békés hu­morú volt Mühíbeck művészete is. Jó és hálás írókat kapott illusztrálásul: Se­bők Zsigmondot, Pó-sa Lajost, Gárdonyit, Móra Ferencet, Farkas Pált, Tóth Bélát. Önök időkre ő terem tette meg a kövér Göre Gábor, a vékouy Durbints sógor, a foltos Kátsa ci­gány alakját, úgy, hogy még a Nemzeti Szín­ház színpadán is ehhez az elképzeléshez iga­zodtak, Sebők Zsigmond halhatatlan Mackó Makijának is ő adott típus-ábrázolatot, foly­tatta ezt a Tányér-talpúval és a Csalavéri ró­kával: vájjon ki képzeli el másképp ma is ezeket a meeealakokat, mint ahogy Mühíbeck lerajzolta? Az „önkéntes Naplójának14 tüzé­reit Miühlbeck örökítette meg, de, ami a leg­fontosabb egész működéséiben: Tóth Béla „Magyar anek-dotak.iniosé“-neik, a kilencszázas óvek talán legnagyobb könyvsikerének hat kötelében minden rajzot ő készített s ezzel elérte azt., hogy — gondos történelmi és ko'sztümtan-ulmányai alapján, — a magyar középosztály elképzelése a magyar történe­lemről s a tfélmultról egységesebb lehetett az addiginál- Kulturhistóriai munkát végzett: lelkiismeretes rajzoló volt, amit vállalt, meg­csinálta gondosan. Az Uj Idők lapszéli karri- ka túráin a famíliák százai nevettek, — az Illustration-t juttatta ez eszünkbe, Henriot rajzaival, — a gyermekujlságok és Pósa-ver- sek hasábjain nemzedékeket nevelt föl­Nem voltak forradalmi ambíciói, képeinek egyes részletei csaknem sablonosak ma is: kó (magyar gimn.) 29.8 mp„ 3. Varga (m. gimn,). — 33V3 m. gyors, fiuk (14 évig): 1. Brozs (szlov. gimn.) 25.1 mp., 2. Ricihter (szlov. gimn.) 27 mp., 3. Receka (szlov. gimn.) 29.2 m-p. 3 előfutam. — 33^3 m mell, leányok (14 évig): 1. Mátyus (szlov. gimn ) 34 mp., 2. Nyiszli (m. gimn.) 34.7 mp., 3. Karp (m. gimn.). — 50 m. gyors, fiuk (16 évig): 1. Fábián (szlov. gimn.) 35 mp., 2. Barátb (m. gimn.) 39.7 mp.. 3, Mayer (m. gimn.). — 50 m. mell, f-iuk (16 évig): 1. DIabola (szlov. gimn.) 47.2 mp., 2. Jaschkó (m. gimn.) 49.3 mp., 3. Vaczek (szlov. gim-n.). — 50 m. mell, leány (15 évig): 1. öhalupka (szlov. gimn.) 52.4 mp., 2. Nyiszli (m. gimn.) 55.4 mp., 3. Bazsat-a (szlovák gimn.) — 33R3 m. hát. fiuk (14 évig): 1. Brozs (szlov. gimn.) 31-2 mp., 2. Jaschkó (m. gimn.) 31.7 mp., 3. Mayer (m. gimn.) 31.9 mp. — 100 m. gyors, fiuk (16 éven felül): 1. Bellus (reál) 1.14 mp., 2. Chrzanovszky (szlov. gimn.) 1.30 mp., 3. Csemiczky (m. gimn.) 1.40. mp. — 100 m. mell. fiuk (16 éven felül): 1. Schmidt (m. gimn.) 1.40.3 mp., 2. Konecsny (szlov. gimn.) 1.40.9 mp., í*. Szarvaesy (m. gimn.). — 5X33V3 m. gyorsstaféta: 1. Szlovák gimnázium (Richter, Konecsny, Szilágyi, Chrzanovszky, Fábián) 2.07 mp. 2. Magyar gimnázium (Mayer, Fried- mann, Kobacska, Szedlák, - Baráth) 2.00.7 mp. A szlovák gimnázium Fábián nagyszerű úszásával győzött. — 3X33VS m. vegyesstaféta: 1. Szlovák gimnázium (Sőrék, Konecsny, Fábián) 1.23 mp. 2. Magyar gimnázium (Sohmi-dt, Szarvaesy. Baráth) 1.26.6 mp. 3. Magyar gimn. II. — Vizipoló mérkő­zés: B. kombinált—-A. kombinált 4—2. Biró: Ne- .mé-nyi J-enő. A B. góljait: Fábián 3, Friedmann, az A. csapatét Bellus dobta. )( Meglepetés nélkül bonyolódtak le Budapest uszóbajnokságai. Budapesti szerkesztőségünk tele­fonon jelenti: A MUSz vasárnap rendezte meg a Császár-uszodában Budapest uszóbajnokságait. amelyek a következő eredményeket hozták: mii* ugrás: Kovács (UTE), 400 -méteres melluszó staféta: Mese 6:22.6 (magyar rekord), négyszer 100 méte­res staféta: FTC 4:17. — Vizipoló eredmények: MAC—Mese 3:2 (2:1), III. kér.—UTE 2:2 (2:1), MTK —iFTC 6:2 (2:0). SPORTHÍREK )( Pillér kapta Gömbös miniszterelnök arany ci­garettatárcáját. Budapesti szerkesztőségünk jelen­ti telefonon: Gömbös Gyula miniszterelnök Pillér­nek Ítélte az idei Európa-bajmokságok legjobb ma­gyar .vívójának kitűzött arany cigarettatárcát. 1933 junius 27, kedd. csizmát, Tórpatát, kézen körmöt, bácsi-arcot, ttgy rajzol ima is,, ahogy valamikor fölfedezte ezeket a maga számára, változatosságot nem hozott s utóbbi rajzai már inkább önmaga utánzásai, kedves naivitások, mint egy foly­ton alakuló művész mindig-uj rajzai. Mühl- beck nem változott, illusztrátori működésé­nek talaja szilárd maradt, elméletek meg -nem döntötték: a lelkiismeretes rajzoló, a jó pol­gár, a csendesen örvendező ember megteste­sítője ő, lelkében örök optimizmus él, ez az optimizmus, ez a szinte gyermeteg derű teszi kedvessé művészetét. Soha nem tudott meg­bántani senkit, pedig kétszázezer képet raj­zolt. Kétszázezer kép: az utolsó negyven esz­tendő egész magyar élete. Szombathy Viktor. (*) A „Fanny" pozsonyi előadása. Pozsonyiból jelentik: „Fan:ny“ Pagnol híres színmüve került előadásra szombaton délután a pozsonyi színház­ban. A d-arab meséje kedves, lebilincselő, alakjai ldtü-nö jellemrajzok, nagyszerű alkalom áz össz's szereplőnek megmutatni, mit tudnak. A cimszrre* pet Kabima Marci játszotta mint vendég. Tehetsége még nem bontakozott ki egészen, hangja, játéka kellemes é-s decens, jó színésznő válik belőle, ha több rutinra tesz szert. R. Mihályi Vilcsi mint rendesen, jóízű kiszólásaival és természetes humo­rával rengeteg kacagást és tapsot váltott ki. R. Németh J-uci meglepő tehetséggel alakította a bu'a nagynén-it. Egy percre sem zökkent ki szerepéből, a tóhe-tő legjobbat adta, a közönség nyiltszimi taps­sal honorálta elsőrendű játékát. Dr. Honti Sándor kaibinet.alakitást csinált szerepéből. Főerőssége Földes Dezső társulatának, ennél többet és jobbat nem lehet róla mondom. Reményi János, Ütő Ban­di. Máhr János, Kont, Sashegyi kitűnő szin'szek, tehetségük legjavát adták. Az előadás kitűnő volt, a közönség megelégedetten távozott a színházból. A MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA POZSONYBAN Kedd: Forgószél. Szerda: Dinom-dánom. (Haknay Tibor vend'gfel­lépte). Csütörtök d. u.: Vőlegényem, a gazember, Csütörtök este: Dinom-dánom. Péntek: Dinom dánom. Szombat d. u.: Tűzmadár. este: Dinom-dánom. Vasárnap d. u.: Éjféli tangó, este: Dinom=dánom. AZ UNGVÁRI VÁROSI MOZGÓ HETI MŰSORA: Kedd: ÉGI TITÁNOK. Szerda, csütörtök: ŐFENSÉGE SZÁRNYSEGÉDE. Péntek, szombat, vasárnap: NÁSZÚT HÁRMASBAN. Hétfő: AZ ÉJFÉLI SZERENÁD. Szombat, vasárnap %3 órakor: ANNY RENDET CSINÁL. Magyar sikerek a bécsi regállón Bécs, junius 26. Szommaton és vasárnap bonyo­lították le a. béc-si holt-Dunaágban a nagy bécsi regattát, amelyen a bécsi egyesületeken kívül még magyar és csehszlovák egyesületek is indultak. A birodalmi németek, mint azt már jeleztük, nem in­dultak el. Az első nap eredményei: Eegyes bajnokságok: Mos-er (bécsi Donauhorst) 8:00.2. — Kettős bajnokság: Wiking (Linz) 7:57-8. — Négyes bajnokság kormányos nélkül: Wiking (Linz) 7:00.6. — Nyolcas bajnokság: Pannónia (Bu­dapest-) 6:36.4, 2. Bécsi regatta egyesület 6:43.8. — Ifjúsági e-gv-es: ELida (Bécs) 7:59.6. — Ifjúsági nyol* cas: Hungária (Budapest) 6:28.4, 2. Pannónia (Bu­dapest) 6:30.8. — Ifjúságii négyes kormányossal: Hungária (Budapest) 7:22.6, 2. Briinni Evezős Egye­sület 7:30.6. — Szenior kettős: Neptun (Budapest)' 7:26.2, 2. Wiking (Linz) 7:57.8. — Junior négyes kormányossal: Hungária (Budapest) 6:59.6, 2. Pan­nónia 6:59.8. — Négyes kormányos nélkül: Do- na-ustadt: (Bécs) 6:48.4, 2. Pannónia 7:08.2. — Né­gyes kormányossal: Pannónia 7:07.4, 2. Hungária, (kétszáz méterrel a cél előtt feladta). A második napon a magyar sikerek még inkább gyarapodtak. A csehszlovák résztvevők közül a br-ünni RV if­júsági négyes 7:31 alatt verte az Arminent és a Hungáriát. A második szenior négyest a Hungária nyerte 7:43.6 idővel a gmundeniek ellen. A ve-n- dégnégyesit szintén Pannónia nyerte 7:49.5 idő alatt. ATLÉTIKA )( Közepes eredmények Budapest kerületi baj­nokságain. Budapesti szerkesztőségünk tiele-íő'ije- lentése: A MASz vasárnap rendezte meg Budapest kerületi bajnokságait, mely a következő eredmé­nyeket hozta: 200 méter: Gerő 22.4, 1500 méter: Szabó 4:04.8, sulydobás: Darányi 14.89, 110 méteres gátfutás: Komár 15.1 (országos rekord beáll'-tv.i), magasugrás: Kézsmárki 184, 400 méter: Báréi 50.5, diszkoszidoibás: Madarász 46 méter, 4C0 méter is gátfutás: Obitz 58.2, hármasugrás: Fekete 13.87 méter, 10.000 méteres síkfutás: Kelen 32.40. )( A Grund Prix de Paris (3Ü00 m. 800.000 frank) a derby-nyerő Tli-or vereségével vég­ződött. A gazdag dijat Lady Gran-ard Oappielbi- ja (lov. D-uferez) nyerte Tibor és Assiterus ellen könnyen félliossz-al. T-ot.: 10:175, 61. ' ), 52.