Prágai Magyar Hirlap, 1932. november (11. évfolyam, 249-273 / 3062-3086. szám)

1932-11-08 / 254. (3067.) szám

1952 bot ember 8, hadid. 9 ^i^cmMag^^htrlsb lSport­A Slavia megverte a Spartát és megnyerte a serleget A saazi DSV legyőzte Détnémetországot Meglepetések az l, ligában Prága, november 7. A párgai Ch&rity Oup döntöraérközésén a Sláviának sikerült a liga- hajnokságban vezető Sparta felett 2:1 (2:0) arányban megérdemelt győzelmet aratni. A 13.000 néző előtt lefolyt meccs sorsát a jobb kondícióban levő és gól képesebb Slávia-osa- társar döntötte el. A döntő heves formában és erős tempóban, azonban fair keretek közt folyt le. Csülök bíró jól vezette. Az első gólt a Sparta-védelem hibájából Sobotka szerzi mag a Sláviának, amit azután a 40. percben Kopecky gyönyörű fejese követ. — Helycsere után a Sparta keiül fölénybe, azonban csak a 85. percben sikerül Süny-nek az eredmé­nyen egy góllal szépíteni. A Sláviánál Pla- nicska, Csamibal és Junek, a Spartánál Bur- ger, Madelon, Silny és Nejedly tűntek ki. Ká­lóé say a Sparta balszárnyán szorgalmasan működött. A 14 serlegdöntő közül ezúttal hatodszor győzött a Slávia. Hatszor nyerte a serleget a Sparta is, mig kétszer a Viktória Zsizskov győzött. LIG A B A JNOKSÁG. Teplitzb en a TFK HumpoJik brünni bíró vezetése alatt 3:1 (2:0) arányban értékes győzelmet aratott ®z SK Liben felett 3:1 (2:0) arányban. — Pil- senben a Viktória Zsizskov 4:1 (3:1) arány­ban győzte le az utolsó helyen álló SK-ot, ez­zel szemben a Viktória Pilsen Vrsovieén a Bohemianst 4:1 (2:0) arányban késztette meg­adásra. Az I. liga állása: Sparta 7 6 1 - 24-10 13 Viktória Zsizskov 7 5 — 2 18—10 10 Viktória Pilsen 7 5-2 19-15 10 Náchod 8 5 - 3 20—17 10 Slávia 6 3 1 2 23—9 7 Kladno 7 2-4 14—17 6 Teplitzer FK 7 2 14 12—16 5 Bohemians 7 2 — 5 12—19 4 Liben 7 2 - 5 19—26 4 SK Pilsen 7 - 1 6 7-28 1 II. LIGA: Csechie Rarlin—Slavoy Zsizs­kov 8:2. — Oeohie VIII—Meteor VIII. 2:0- — Nuselsky SK—OsAFC 1:1 — SK Rakovnik Pozsonyi kapásbor Prágában PR AH A III, Mostecká 4. (Malá Strana). Szlovenszkóiak talákozóhelye. Haszár Blázer-féle bori —Olympia Pilsen 4:2. — SK Z síden ioe—SK Prossnitz 2:0. A Zsidenice 13 ponttal és jobb gólaránnyal vezet a Oseehie Kariin ugyancsak 13 pontja ellen. AFK Kolin-SPARTA K0SIRE 5:3 (1:3). Az országos amatőrbajnokság első döntő- meccsén a kolini csapat saját pályáján a fi­nisben mutatott kitűnő játékkal a döntőre két gól előnyt szerzett. SK KLADNO—DFC 5:3 (4:0). A prágai német csapaton erős visszaesés tapasztalható. A DFC-ben vasárnap debütált a Pozsonyi TE-ből származó Cséry a balösszekötő poszt­ján. Rendkívül agilis játékos, akinek beadá­sai igen jók. Sajnos, csatártársai ezúttal gyengébbek voltak és igy teljes tudását be­bizonyítani nem tudta. DSV. SA AZ—DÉLNÉMETORSZÁG 4:2 (2:1). A csehszlovákiai német futballszövet- ség képviseletében a DSV. Saaz állott ki gáazban az igen erős délnémetországi váloga­tott ellen, amelyet kitűnő játék után 4:2 (2:1) arányban győzött le. 3000 néző előtt Duben biró „a mezőny leggyöngébb eimibore“ volt. CSEH- ÉS MORVAORSZÁGI EREDMÉ­NYEK. Karlsbad: KFK-Sparta 5:0. Bajnoki helyi derby. — Warasdorf: WFK—DSV. Gablonz 6:0. — Bodenbach: SV.—DSV. Ben- sen 5:0. — Aussig: DFK—Lobositzer FK 5:2. — Gablonz: BSK—Slavoy Zsizskov 5:1. — Rumiburg: DFK—Ring Drezda 5:3. Nem­zetközi — Brűnn: Moravska Slavia—DFK Trebics 6:1* — Siparta—Kralove Pole 4:3. — Zabovresky—Husovice 3:2. — BSK—DFC Iglau 2:2. — M.-0strau: SK—Slavia 1:1. — Oderberg: DFK Teschen—DSV. Oderberg 6:2. — Königgratz: SK Náchod—SK Hradec Kralove 4:2. Favoritsikerek a nyugati kerület bajnokságában A Ligeti biztos győzelmet aratott a Kábelgyár lelett Pozsony, november 7. (A P. M. H. pozsonyi sze- kesztőjét/őt.) Pozsonyban vasárnap kizárólag baj­noki mérkőzések szerepeltek a műsoron. Az egész vonalon a favoritcsapatok győztek. A Donaustadt nagy gólarányu győzelme a Húsos felett nem tekint­hető meglepetésnek, minthogy a Húsos az utóbbi időben igen gyengén szerepelt. A Donaustadt ed­digi jó teljesítményeivel bebizonyította, hogy jogo­san került az első osztályba. Az eredmények a kö­vetkezőik: 1 fekszik bele a Mafckaíbea a játékba és a negyedik percben Heszky 30 méterről pompás lövéssel ki­egyenlít. Ezután a Vas kerekedik felül s a huszadik percben Fürszt berúgja a győztes gólt. A Vas na­gyobb gclaránmya/L is győzhetett volna, kiét tizen­egyest nem tudott értékesíteni. A győztes csapat­ban Fürszt, Tuma és Sperlich voű'tak a legjobbal?;, a Makkabeában Hoffer, Káldi és Grotter játéka emelkedett ki. Bíró: Bertha. Gatántán kikapott az Érsekújvárt SE A déli kerület eredményei Pozsony, november 7. Szerkesztőségünk a déli kerület vasárnapi meccséről a következő iudósitó- so'kalt kapta: DIÓSZEG: DSE—Komáromi FC 3:3 (2:2). Nagy érdeklődés melllett folyt le a fenti mérkőzés. Az eüső félidőben Diósáéig van fölényben, azonban a KFC rutinja számos támadást visszaver. A második félidőben Komárom láJbrakap. ekkor már azonban Diószeg védelme résen áh. Komáromnál Ciirók, Rőth és Bognár, Diószeginél a védelem és a csatár­sor tűnt ki. Janicsek jó báró volt G ALÁNT A: GSE—Érsekújvárt SE 2:0 (1:0). A gyöngébb ÉSE élen Gaiáinta megérdemelten győ­zött. A gólokat Markó és Heidecker (11-es) llőtte. A lelikeB hazai csapatban Heidecker, Balogh, Mod- nár, Janega és Gyarmati voltak jók, mig az ÉSE-méd Almafa csemeték a legkiválóbb téli (ajtókból elsőrangú minőségben, nagyobb tételekben is. a tegjutányosabban szerezhetők be. Fesxty Gazdasás Stará-ŐaBa — Ogyalla (100 darabon felüli rendeléseknél nagy árengedmény) Árajánlat kívánatra küldetik. Szigeti, Ketler és Kovács érdemel edismierést. Reilf komáromi báró jó volt. DUNASZERDAHELY: Lévai TE—DAC 2:1 (1:0). A DAC az első íéttiidóben vesztette el a meccset. Később egyenrangú ellen félnek bizonyult, azonban az LTE ekkor már tartani tudta az eredményt. IPOLYSÁG: IFC—Vágseüye 5:2 (2:1). Az első félidőben IFC-föléiny, amely azonban a vágseülyei csapat jó védelme miatt nem jut teOijes mértékben kifejezésre. SK Bratislava-AC Nyitra 3:2 (0:0) Leuchter biró jogosulatlan tt-ével győzött a gyengébb vendégcsapat — A Nyittat AC megóvja a mérkőzést . Nyitra, november 7. Vasárnap délután szélraentes borús időben re­kordközönség előtt folyt 1© a nagyfontosságu, feszült érdeklődéssel várt bajnoki mérkőzés. A meccs szép sportot nyújtott, és kár, hogy Leuchter biró egy indokolatlan 11-essel az utolsó percekben elmérgesitette a helyzetet, hi­báját azzal tetézve, hogy a reklamáló Mácsikot is kiállította. Megállapítható, hogy a félelmetes hirü pozsonyi csapat nem váltotta he a nyitrai szerepéihez fűzött reményeket és szürke játékot mutatott. A csatár­sorban csak Bulla játszott ki jó formát, mig a vé­delemben Sorai és Hubek kapus mentett számtalan veszélyes helyzetet. Főleg az első félidőben a nyitrai együttes volt frontban és sorozatos táma­dásai állandó veszélyt jelentettek. A csapat a me­zőnyben nagyszerű, kombinativ játékot muta­tott, kapu előtt azonban bizonytalanul mozgott. A második félidőben hullámzó játék folyt, negyed órán át pozsonyi fölénnyel. A csapatok komplett fel állításban szerepeltek, Leuchter biró füttyjelére a csapatok igy álltak lei: SK Bratislava: Hubek; Sorai, Daucsik; Jurcsák, Boncso, Pollák; Kosztka, Bulla, Fniesl, Hajzl, Mas'zarovics. Nyitrai AC: Gabmayer; Hanák, Mácsik; Fáscher, Jurek, Steiner; Schneider, Podlipszky, Bics is te, Benczi, Grman. Nyitra kezd és már az első pereiben munkát ad Hubek kapusnak. A 'helyi csapat frontiban marad és támadásokat vezet, mig a vendégcsapat nehezen talál magára. Izgalmas erős Iramú játék a félidő végéig, mely azonban nem boz eredményt. Újrakezdés után az SK Bratislava fokozza a tem­pót, negyedórán át támadásban vau, a nyitrai vé­delem azonban biztosan szerepel. A vezető gólt a nyitrai csapat éri el kombinációs támadásból. Grman lövésére Hubek veti magát, a labda azonban már a hálóban táncol. A gól láthatólag lehangolta a pozsonyi csapatot. Nyitra tovább támad, de eredménytelenül. A pozsonyi csatársor hirtelen le­futása a nyitrai közvetlen védelem hibájából Bulla védbetetlen góljával ér véget, majd néhány porc múlva Koszka értékesíti góllá Maszarovics ideális beadását. A nyitrai csatársor a gól után ellentáma­dásba megy át. Bicsisíét a büntetőterületen a lövés pillana­tában csúnyán fellökik. Ordító tizenegyes, me­lyet Podlipszky értékesít. (2:2). A játék a gól után hullámzó képet mutat, Mind­két csapat törekszik a két pontot jelentő győztes gólra. Úgy a pályán, mint a közönség soraiban izgatott hangadat uralkodott, amikor Leuchter biró végzetes hibát követett el. Fischer nyitrai játékos a 16 on belül egy magas labdát mellel fog, majd elrúgja. Megszólal a biró sipja és Leuchter általános megrökönyödésre a 11 . pontra mutat. A játékosok reklamálnak, a pozsonyi csapat tag­jait is meglepte az ítélet. Mácsikot a reklamálás során a bíró kiküldte a pályáról. A büntetőrugást Kosztka lapos saroklövéssel góllá értékesíti. Öt perccel később vége a mérkőzésnek. A közönség egy része a pályára rohan és inzultálni akarta a bírót. Csak a vezetőségi tagok, rendezők és a rend­őrök mentették meg, kiknek fedezete alatt az öltö­zőbe vonulhatott. A Nyitrai AC vezetősége elha­tározta, hogy megóvja a mérkőzést az indokolatlan büntetőrugás megítélése és az ofseidből esett má­sodik Bratislava-gól miatt. A pozsonyi csapat tulerélyesen játszott és főleg Daucsik vette ki részét ebből. A nyitraink minden embere a gyenge Grmanon kívül nagyszerű játékot mutatott. Nyitrai AC líj.—Malackai SK ifj. 1:1 (0:1). Va­sárnap folyt le a döntő serlegmérkőzés, mely el­döntetlen arányban végződött. A nyitrai csapat, mely a tabella élén állott, eme eldöntetlen ered- l ménnyel is megnyerte a pozsonyi birótestület értékes serlegét. Mindkét együttes fair, gyors já­tékot mutatott. A nyitrai ifjúsági csapatban több fejlődőképes játékos van, akik erősségévé válhat­nak majd az első csapatnak. (Dallos). Gólnélkül végződött a Hungária-Ferencváros derby Az Újpest, HL kerület és a Szeged FC győzött a vasárnapi bajnoki meccseken — A Budai „itu győzött Olaszországban LIGETI-KÁBELGYÁR 4:1 (3:0) A bajnokcsapat győzelme egy pillanatig sieim volt kétséges, a magas gólarány ellenére is azon­ban a Kábelgyár csapata igen bomofly ellenfélnek bizonyult, sőt a második félidőben időnként veszé­lyes helyzeteket tudott teremteni a Ligeti-fcapti előtt. A Ligeti védelme azonban résen volt és a szépein felépülteit támadásokat szétrombolta. A győztes csapatban a vedelem és a halfsor volt a legjobb. Cséfalvay jól helyettesítette a sérült An- tost, Meidlinger és Hédi pedig hibátlanul végezte feladatát. A halfsor bán Radó játéka magafilott ki, Fekete szintén megfelelt, a fiatal Vingovics hiétről- hétre fejlődő formát mutat. A csatársorban örven­detes jelene égként kell elkönyvelni Möller javulá­sát. A fiatal összekötők,Wimmer és Tauber még mindig nem illeszkedtek bele az együttesbe, úgy­hogy a csatársor teljesítményét a négy rúgott gól ellenére nem minőeitbetijük kifogástalannak. Nem vált be Sztory, a tartalék balszéleő, elleniben kitü­nően játszott ismét Rieger. A Kábelgyár csapatá­ban Zrun és Schagerer voltak a legjobbak. A Ligeti góljai közül hármat- Müller, egyet Rieger rúgott, Müíler második gólja kiesé oiszájd-izü volt. A Ká­belgyár a második félidő nagy részében tiz ember­rel játszott, mert a biró Krettert feleselés miatt kiállította. A mérkőzést Wittmann vezette. VAS—MAKKABEA 2:1 (1:0) A két csapat elejétől végig roppant kemény küz­delmet vívott, amely azonban nem lépte túl a fair játék demarkációs vonalát. Az első félidőben a Makkabea volt a többet támadó fél, csatársora azon­ban nem tudott boldogulni a kemény Vas-védelem- meí, sőt a 37. percben a, Makkabea védelmének hi­bájából Földes góljával a Vas szerzi meg a vezetést. A második félidőiben roppant nagy lendülettel D0NAUSTADT-HUS0S 5:2 (4:0) A Donaustadt nagy lendülettel feküdt bele a já­tékba és már az első félidőben négy gól előnyre tett szert. A Húsos gyöngén kezdett, azután kissé feljavul, de a nagy előnyt már nem tudta behozni. A győztes csapat góljait Teszárik, Proks, Feder- mayer rúgta, a Húsos gólövői Danadovics és Kel- ler, az utóbbi tizenegyesből. Biró: Brüll dr. ÉSZAKI KERÜLET: EPERJES: KSC—Eperjesi l’VE 5:0 (3:0). Meg­érdemelt győzelem. A KSC szépen játszott-. Bíró: Kőezeghy. KELETI KERÜLET: BEREGSZÁSZ. BFTC—Csapi SE 3:0 (2:0). Kes- tenbaum kitiltott bíró vezette a mérkőzést. Gól­lövők: Hollánder, Flrcsák, Erbach, Gaap egy 11-est mellélött. A keleti bajnokságban az UMTE 5 játékból 9 ponttal vezet az ugyancsak 5 meccset játszott MSE előtt, amelynek 8 pontja van. Hat meccsből az UA.C 7, a BFTC 6, az UTK 5 pontot szerzett. A Csapi SE 3 játékból 1, a BMiSE 5 játékból 0 pontot szerzett. UNGVÁR. CsSK—Ungvári TK 4:3 (3:0). Biró: Róth. Barátságos meccs. — SK Rusj—Vasutasok 8:0 (4:0). Biró: Hrico. Barátságos mérkőzés. EGYÉB SZL0VENSZKÓ: T0RNALJA: Rimaszombati PS—TIMES 1:1 (1:0). ZSOLNA: SK Zsilina—Trenoséni TS 2:0 (2:0). Barátságos. Góllövők; Pairagi és Sterba. NAGYSZOMBAT: Rapid—Slavia, Pozsony 7:0. Bajnoki, ZÓLYOM: ZTK—Slavia, Besztercebánya 4:2. Baj­noki. PöSTYÉN; PFK—Patrougyár, Pozsony 1:2. Baj­noki. Budapest, november 7. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) A nagy derby-meccs meglepe­tést hozott olyan tekintetben, hogy ezúttal min­denki a Ferencváros győzelmét várta a Hungá­ria ellen. A meccs azonban kiegyensúlyozott já­tékot hozott, amennyiben az első félidőben a Hungária volt a többet támadó fél, azonban csatárainak gólképtelensége miatt nem érvénye­sült. A második félidőben a Ferencváros teljes fölényben volt. ekkor azonban a Hungária ki­tűnő védelme mindent mentett. HUNGÁRIA-FERENCVÁROS 0:0. 15.000 néző előtt Biró Sándor vezetése mellett folyt le a bajnokság örökös derby-meocse. A Ferenc­városban a védelem volt egyedül jó, mig a half­sor és Toldy gyönge teljesítményt nyújtott, — Hungáriában Szabó kapus, a halfsor és Cseh II. játszott igen jól. A két csapat felállítása: Fe­rencváros: Háda; Hunyady, Korányi; Lyka, Sá- rosi, Lázár; Táncos, Toldy, Túrái, Kovács H, Kohut. — Hungária: Szabó; Mándi, Kocsis; Ba- rátky, Wéber, Szaniszló; Ottávi, Cseh II., Kal­már, Titkos, Szabó H. — Nem bűntény, hanem öngyilkosság tör­tént a galgóci vendéglőben. Nyitrai munka­társunk jelenti: Megírtuk, hogy Kramolis Nándor galgóci fiatalember titokzatos halála Ügyében a család kérelmére uj vizsgálatot vezetnek be a hatóságok. A fiatalembert át­lőtt fejjel találták meg az egyik galgóci ven­déglőben s a család ama gyanújának adott kifejezést, hogy nem öngyilkosság, hanem gyilkosság történt. Az újabb vizsgálat ered­ménye sem igazolta a családtagok gyanako- d'ását. A bizottság megállapította, hogy Kra­molis öngyilkosságot követett el. s tettének motívuma gyógyít ha tat tanul súlyos betegsé­gében kereshető. ÚJPEST—KISPEST 3:0 (3:0). Az újpestiek fáradtan és kedvtelenül játszották, ennek dacá­ra győzni tudtak. Az első félidőben a Kispest szebb játékot mutatott, ennek dacára a máso­dik félidőben az Újpest nem jutott gólhoz, sőt az utolsó percekben Borsányi mentette meg az Újpestet egy biztos góltól. Újpest góljait Sáros és Avar (2) lőtték. III. KERÜLET—SOROKSÁR 2:1 (1:1). A „sváb derby“ az óbudaiak győzelmét hozta. A Soroksárt Kompóthy centerfedezet kitűnő játé­ka mentette meg a nagyobb vereségtől. SZEGEDEN az FC a Nemzetit 3:1 (2:1) arányban biztosan győzte le. Az I. osztályú bajnokság állása: 1. Ferencváros 7 6 1 — 29:3 13 2. Hungária 8 5 3 — 34:12 13 3- Budai „11“ 7 5 11 16:10 11 4. Újpest 7 4 2 1 20:10 10 5. El. Kér. FC 7 3 13 14:14 7 6. Szeged FC 7 3 13 15:18 7 7. Bocskai 8 2 2 4 14:16 6 8. Kispest 7 - 2 2 3 16:22 6 9. Attila 7 2 1 4 10:20 5 10. Somogv 7 1 2 4 9:18 4 11. Soroksár 8 116 15:33 3 12- Nemzeti 8 116 10:26 3 II. osztály: Vasas—Budafok 3:1. — ETC—• Csepel 3:0. — Phőbus—Shell 1:0. — VÁC— Szentlőrinc 0:0. — BAK—Rákospalota 7:0. A Budai XI. Speciában az ottani FC-ot 1:0 (0:0) arányban legyőzte. * A budapesti mezei futóversenyt nagy megle­petésre Szabó Miklós, a MAC kitűnő távfutója nyerte 26:22.6, Görög (26:24) alatt. A csapat- bajnokságban az UTE győzött.