Prágai Magyar Hirlap, 1932. november (11. évfolyam, 249-273 / 3062-3086. szám)

1932-11-29 / 272. (3085.) szám

ismét elmaradt a revans Olaszország -Magyarország 4:2 (2:1) Az irreális tataion a magyar csapat nem tudott érvényesülni Az olaszok kitünően szerepeltek és megérdemelten győztek KdZ<ÍAZDA^Á6n , Törvényjavaslat a motoros Jármüvekről Milánó, november 28. Egé-sz Olaszország | nagy érdeklődéssel várta a magyar—olasz j mérkőzést. .Szombaton kellemetlen, ködös idő­járás borult a városra, vasárnap szitált az eső és bár délutánra kiderült az ég, a San Siro- stadion talaja meglehetősen puha és irreális volt. Mintegy 35.000 néző gyűlt össze a mér­kőzésre. A közönség soraiban megjelent Ber- gamo hercege, Zanetti és Mauro, az olasz fut­ball két fővezére, azonkívül számos notabiii- tás. Rengeteg magyar gyűlt össze a pályára. Olaszország minden magyar trénere ott szor­goskodott Nádas Ödön csapata körül, amely komplett felállításban lépett a pályára. Ma­gyarországot igy a következő csapat képvi­selte: Szabó — Korányi, Báró — Baráíky, Lutz, Szt-aniszló — Markos, Cseh II., Jávor, Bihámy, Déri. Olaszország a következő felállításban ját­szott: Ciánná — Monzeglio, Gasperi — Du­gón!, Monti, Beirtoáini — Constantino, De Ma­ria, Meazza, Ferrari, Orsi. Biró a svájci Baumgerter volt. A közönség’ nagy ünneplésben részesítette a pályára lépő magyar csapatot. A két him­nusz után a pályaválasztás a magyaroknak kedvez, akik lelkesen indulnak, azonban a csúcs ós, füves pályán nehezen ér­vényesülnek. Főleg a Bihámy—Déri-balszárny lendületes tá­madásai jelentenek veszélyt. A. 6. percben a gólra törő Dérit elgáncsolják, a bíró azonban nem ítél 11-est. Továbbra is magyar támadá­sok folynak. A 18. percben Déri veszélyes ak­cióját az olasz védelem szereli. Az bl asz csa­A Slavia á liga második helyén Prága, november 28. A csehszlovák amatóTbaj- nokság tegnap befejezési nyert. A döntő küzdelmet az AFK Kolin és a Sparta Kosire vívták meg Prágában. Bár e mérkőzés 2:2 (1:1) arányban eldön­tetlenül végződött, Csehszlovákia 1932. évi ama­tőrbajnoka az AFK Kolin lett, amely első meccsét 5:3 arányban nyerte meg két héttel ezelőtt. Csibék biró vezetése mellett folyt le a tegnapi finálé és meglehetősen erős harcot eredményezett. 10.000 néző volt a vasárnap délután egyetlen meccsére kiváncsi. Vasárnap délelőtt a prágai DFC a Viktória Pil- sent, amely a bajnokságban egyedül győzte le a Spartát, 3:1 (2:1) arányban győzte le. A prágai né­met csapat legjobb embere a pozsonyi Cséry volt, áld két gólt rugott. Egy gólt Trunschka szerzett a DFC-nak. — Ugyancsak délelőtt folyt le a Bohe- mians—Nuselsky SK barátságos meccs, amely 1:1 arányban eldöntetlenül végződött. — Csechie Kar­iin—SK Liben 3:2 (2:2). Barátságos. KLADNÓBAN a Slavia az ottani SK-bal játszot­ta le utolsó őszi bajnoki mérkőzését és csak nehéz küzdelem után tudott 3:2 (1:1) arányban győzni Sikerével a tabellán a Sparta mögé másodiknak zárkózott föl. A SPARTA a franciaországi LILLE-ben az Olym- pique-ot 4:2 (1:1) arányban győzte le. A győztes csapatból Silny tűnt ki, aki két gólt is rúgott. A mezőny legjobb embere a francia csapatban működő magyar Opata volt, aki a Iillei csapat mindkét gólját szerezte. A meccs végén Braine megsérült. A VIKTÓRIA ZSIZSKOV a franciaországi BEL FORTBAN szombaton 1:4 (1:3) arányban súlyos vereséget szenvedett. A Viktória becsületgólját Eára lőtte. — Vasárnap a zsizskovi team Besan- conban a kerületi kombináltat 2:1 (2:0) arányban győzte le Hruska és Bára góljaival. CSEH-ÉS MORVAORSZÁGI EREDMÉNYEK SAAZ: DSV—Teplitzer FK 3:1 (2:1). A TFK pat játéka most erélyessé válik. A magyar csapat hali sora nem áll feladata magaslatán, •ezzel szemben az oáasz csarpatban Monti oen- terhalif pompásan veti előre csatársorát. Las­sanként előtérbe kerül Orsi, aki a 24. percben gólt nyom be Szabó kapujába. A magyar védelem most kupkodnik és Orsi a 35. percben újból góloz. Négy percre rá Bihámy a kapu előtt fejelni készül, csúnyán elgáncsolják. A biró 11-est ítél, Bihámy góllá érvénye­síti. 2:1 az olaszok javáru. A félidő végén olasz támadások, azonban a magyar védelem most már résen áll. A második félidőiben az oáaszok vehemen­sebben támadnak és ebben a periódusban az olasz csapat határozottabban jobb volt a ma­gyar együttesnél. A 7. percben Meazza egy ide-oda pattanó labdát ügyesen Szabó hálójába helyez. Az olasz közönség biztatja csapatát, aminek eredménye Ferrari bombagólja. (4:1). A magyarok most ismét frontba kerülnek és a 40. percben Markos 4:2-re Szépíti az ered­ményt. A győztes csapatban Monti oeoterhalfon kiviül Meazza, Orsi csatárok, valamint a védelem tűnt ki. A magyar csapatban a csatársor nem játszott össze, legjobbjai Déri és Bihámy vol­tak. A halfsorban Lutz és Barátky kielégítet­tek, mig Sztaniszló teljesen csődöt mondott. A hátvédpár megbízhatóan dolgozott, Szabó az első gólt védhette volna, egyébként nem hi­bázott. A bíró objektíve látta el tisztjét. — A Sparta győzött Liliében szerencsétlen körülmények között kapott ki. Ko­csist a biró a 30. percben ,,birósértés“ miatt kiállí­totta, Cservény pedig miniden ok nélkül otthagyta a pályát. ÉGER: Karlsbader FK—SP. Vg Eger 4:0 (3:0). Hír szerint a KFK jövő szezonban profivá akar válni. BRÜNN: Moravska Slavia—Zsideniee 5:1. Az amatőr team fölényes győzelme. — Sparta— DSK 4:2. GABLONZ: DSK—DFK Reichenberg 3:7. Megle­petés. GROTTAU: Warnsdorfer FK—SK 4K). — BO DENBACH: Sp. Vg.—DFK Aussig 4:0. — KARLS- BAD: Sparta—Hvezda Turn 2:1. Slavia—DSK Falkena.u 9:1. — BUDWEIS: CsSK—DFC 5:2. — TROPPAU: DSV—SK Moravska Ostrava 4:3. * A Etatistává győzőit Pősiyénben Pöstyén, november 28. A bajnoki mérkőzés meg­lehetősen durva keretek közt folyt le. Rögtön a 3. percben Kutina (PFK) sérülten állt ki. Egy negyed órával később a pozsonyi Frieee és a pöstyéni Drahovszky összekapnak, a biró mindkettőjüket kiállítja. A meccs folyamán a Bratislava volt fö­lényben és 6:0 (1:0) arányban győzött Bulla (3), Sióba, valamint Masarovich góljaival. Egy gól a PFK-védelein hibájából került a pöstyéniek há­lójába. * Keleti kerület Csap, november 28. UAC—Csapi SE 0:0. Biró: Kessler, Bajnoki 11 perc utánjátszás. Az UAC 10 emberrel szerepelt. Eleinte a hazai csapat táma­dott, később a vendégek kerültek fölénybe, de Mol­nár veszélyes lövését Boros kivédte. Prága, november 28. A vasutügyi minisz­térium most készítette el a motoros járómü- vekikel való szállításról szóló 'törvényjavasla­tát. A javaslat első része az autós zállítási for­galomról, a második része az autó-adó emelé­séről intézíkeclik. A javaslatot az alábbiakban ismertetjük: Általános rész A motoros járőmüveken akár rendszeresen, akár alkalmilag, de iparszerüon űzött sze­mély- és teher szállítás engedélyhez (komcesz- szióhoz) kötött ipar. Koncesszióra nincs szük­ségük: 1. az államva-suti és postai autóíbr- galmi vállalatoknak, 2. a munkásokat saját gyári üzemükbe s onnan haza szállító ipari üzemeknek, 3. ajzoknaik a személyeknek, akik az árut a saját ipari üzemükbe feldolgozás, fogyasztás vagy továbbeladás céljából szállít­ják. — A hivatal a koncessziót meg nem ad­hatja, ha 1. azt a helyi viszonyok nem köve­telik meg, 2. a tervezett forgalom létesítése a közérdekkel ellenkeznék, 3. a tervezett szál­lítóvállalat a szállítási szükségletet nem vol­na képes ellátni, 4. a közutak építészeti, il­letve műszaki állapota nem engedi meg, hogy azokon rendszeres autóforgalom bonyo- 1 ittas®ék le, 5. ha a vasút a tervezett forgalmi vonalra elsőbbségi jogát 'bejelentette. A koncesszió csak meghatározott időre, leg­feljebb tizenöt évre adható meg. Az autóforgalmi adók A csoportos személyszállításnál viteldij-adót kell fizetni, ami a viteldijnak 30 százaléka. Ha a személyszállítás más szolgáltatásokkal van összekapcsolva (lakás, élelmezés stb.), úgy az adó tárgya tisztán az autószállitás dija s az adó összeg© minden személy és minden meg­kezdett kilométer után 10 fillér. Ugyanilyen adó fizetendő a nem rendszeres személyszál­lításnál is. A személyautókkal iparszer ül eg űzött sze­mélyszállító iparos (autótaxi tulajdonos) szál­lítmányozási adót -köteles fizetni- Személyszál­lításra 'berendezett motoros járómü (személy­autó) az oly kocsi, amelyen legfeljebb 8 sze­mély utazhat a vezetővel együtt. Az autótaxik adója évenként: 1 liter henger-űrtartalomig 3000 korona, azon felül 4200 korona. — Más Hungária-Vienna 2:1 (0:0) Budapest, november 28. (Szerkesztőségünk telefonjélentése.) A bécsi vezető-csapat játéka csalódást keltett. Ezzel szemben a Toldy-val megerősített Hungária lelkesen játszott. Az első félidő nem hozott eredményt. Az első gólt egy váratlan támadásból a Vienna szerzi meg Schönwetter révén. Később a Hungária jön fölénybe és Toldy révén egyenlít. A győz­tes gólt a 78. percben Kalmár rúgta be. Bo- ronkay közmegelégedésre bíráskodott. FERENOVÁROS-SOMOGY 7:2 (2:0). Baj­noki mérkőzés, amellyel a Ferencváros újból a liga élére került. Góllövök: Kohut (3), Ta­kács II. (2), Lázár és Sárosi (1—1) a Ferenc­város, Galambos (2) a Somogy részéről. MAGYAR KUPA: III. kerület-Nemzeti 7:2 (2:0). — Újpest—Szolnoki AC 2:1 (1:). II. osztály: Phöbusz—Taxi 0:0. — Va-sas— VÁC 4:0. — Shell—Csepel 3:0. — Szeutlőrinc —Drasöhe 9:0. — BAK—Budafok 3:1. — ETC —Rákospalota elmaradt. * Az MTK birkozóverscnyén Péí&rffy a hamburgi Földeákot legyőzte. Külföldi eredmények )( Bécsben csak barátságos meccsek voltak az I. osztályban a következő eredményekkel: Rapid— WAC 5:4. — WSC—Hakoah 6:0. — Wacker—Ur- fahr, Linz 6:3. — A II. li-gában a Donaiu legyőzte a Slovant 7:4 arányba-n és igy a Liga élére került. )( Németországban a legérdekesebb meccs Ber­linben folyt, le, ahol a nyugat-német válogatott Berlin csapatát 4:2 arányban legyőzte. Délnémet- országban az IFC Nürnberg a Fürt-hőt 1:0, a Teuto- mia München a Wackert 2:0 arányban győzte le, mig a Bayern és az 1860 2:2 arányban megosztoz­tak a pontokon. )( Az angol liga I. osztályában újból az Arisénál került az élre, mert a vezető Aston Villa vesztett. A II. osztályban a Stocke City vezet még, a Totten- liam H. már nyomában van. Skóciában a helyzet változatlan. — Részletes eredmények: Anglia 1.1 liga: Arsenal—Mid-dlesbrou-gh 4:2, Birmingham—I Wolverha/mpton 0:0, Blackbum—Pirtsmouth 3:2, BLackpool—Liverpool 4:1, Derby Co.—Le icce tér C. 3:2, Everton—Bolton Wand. 2:2, Leede U-n.—Chel- sea 2:0, Manchester C.—Aston Villa. 5:2, Sheffiold W.—Huddemfíeld 2:0, Sunderland—Newcaetle Un. 2:1, West Bromwich A.—Sheffiold Un. 0:1. — II. liga; Bradíord C.—Tottenham 0:1, Bury—Fly­motorral felszerelt (villamos, gőz) kocsik után az évi adó 4200 korona. Az adó negyedévi részletekben előre fizetendő. A szállítás meg­kezdésének negyedéve is teljes negyedévnek számit. A motoros járómü vekkel és pótkocsikkal végzett teherszállítás esetén szállításiorgaími adó fizetendő. Ez adó összege a belföldi járó- müveknél évemként: pótkocsival ellátott mo­torkerékpárért 1200 korona; traktorért ló­erőnként 100 korona; traktorért pótkocsi nél­kül lóerőnként 200 korona; egyéb motoros járómüveknél minden 100 kilogram teherbi- róképesség után 200 korona; a motoros járó- müvek pótkocsijáért 100 'kg telierbi róképes- ség után 100 korona. Az iparszerüen űzött -teherszállitás esetén az éppen említett adótételek 50 százalékkal emelkednek. A külföldi motoros járómüvek és pótkocsik adója a motoros kerékpárnál 5 korona, a többi esetben 13 korona naptári naponként. Büntető rendelkezések A javaslat számos, nagyon súlyos büntető rendelkezést tartalmaz. Egyenesen lehetetlen az a tervezett intézkedés, hogy az az utas, akinek nincs menetjegye, 10—100 korona bir­sággal sújtható. Az útalapról szóló törvény III. szakasza igy változik meg: Az útalap bevételei: 1. a moto­ros járómüveik adója, 2. a cso-porto-s személy­szállítás -menet jegyad ójának fele, 3. a kőolaj­behozatali engedélyek dijainak fele, 4. az autógumi vámja, 5. a kőolaj fogyasztási adó­jának 50 százaléka. Lehetetlen adóemelés Az éppen ismertetett javaslat adóügyi in­tézkedéseit a Národohospodár&ky Obzorbam Mixa B. mérnök vette kritikai bonckés alá s azokról egyebek között a következőket Írja: — A kéttonnás teherautó mai adómegter­helése é-vi 15 ezer kilométer utat feltételezve, összesen 5220 korona; ebből az útadóra 995 korona, a hajtóanyagok fogyasztási adójára pedig 4225 korona esik. Évi 30 ezer km fölté­telezésénél az adóteher 9443 korona s 45 ezer km-nél 13.6-67 korona. Az indítványozott adó­zásnál, vagyis, hogy a saját szállitásnál a tó­in outh Arg. 2:1, Gheeterfield—Manchester Un. 1:1, Fulham—Stoke C. 1:3, Lincoln C.—Nottingham F. 1:1, Mittwall—Burnley 4:1, Notts Co.—01-dham Athl. 2:1, Port Vak—Preston N. E. 0:1, Southamp- ton—Bradíord 2:0, Swan-sea T.—Grimsby T. 1:0, West Ham Un.— Charlton Athl. 7:3. — Skócia: Aberde-eu—-St. Joli-nstone 0:0, Clyde—Be árts 0:1, Dund.ee—Avr United 1:1, StirlingsMre—Aiidrieo- n-iajn6 1:0, Falkirk—.Rangere 1:4, Kiimarnock—Mon­ton 3:2, Part'ick Thistle—Cowdenheath 1:1, Q-ueeos Park—Ham-ilton A. 4:1, St. Mirren—Motherwell 2:5, Third Lanark—Celfcic 0:4. SVÁJC: Grasshoppens—Nor.(tetem 6:2, Bl-ue Stars —Young Fellowe 4:3, Conoordia—Carouge 3:2, Young Boys—Basel 3:3, Ghajux de Fon te—Aarau 1:2, Lausanne—Biel 4:2, Servette—Lugano 5:3. * A prágai Hagibor uj u Prága, november 28. A Hausnvann-emlékverse- nyon a prágai Hagibor stafétája a 3X50 méteres távon Abeles, Steiner dr. és Getreuer felállításban 1:40.3 perccel uj csehszlovák rekordot álütoít fel. 2. Slavia 1:42, 3. Sparta 1:45.4. * Eldöntetlenül játszótí az LTK Prágában a bécsiekkel Prága, november 28. Az enyhe időjárás folytán kedvezőtlen jégviszonyok mellett folyt le a prágai jégstadionban a bécsi Eisíaufverein két napos ven­dégszereplése a prágai LTC ellen. Az eredmény mindkét nap 1:1 arányban eldöntetlen volt, ami hí­zelgő eredmény a bécsiekre nézve. A prágai csapat ebben a szezónban visszaesést mutat. )( A kanadai Edmonton Superiors jéghockey- csapata, amely ebben az esztendőben a világbajnok Kanadát képviselni! fogja. Gtasgmvba-n a skót válo­gatottat iskola-játékkal 8:1 arányban győzte le. )( A berlini Schlittschuhclub Párisban a Síade Francais jéghockeycsapatát 6:3 arányban győzte le. )( A P. M. H. téli sport-útjai. Utazási osztályunk érádén különlegesen szép programot állított össze a tiól'isport-u'tazásokra vonatkozóan. A programot, la­punk csütörtöki számában az UTAZÁS rovatban fogjuk közölni, de arra uiár m-ost tellhávj-uk olva­sóink figyelmét. Tildén Berlinben is Segyőzte Berlin, november 28. A nemzetközi profi-tcnm'sz- verseny szombati napján Tildén Kozseluh Károly felett újabb győzelmet aratott. A meccs előtt a biró kijelentette, hogy Kozseluh betegen áll ki. Ennek dacára a volt világbajnok nagyszerűen védekezett a kitűnő formában lévő Tildén ellen, aki végre is 6:3, 6:2, 6:2 arányban győzött. — Najuch az ir )( Kikapott Wills Helén Stockholmban Malström kisasszonytól kétszer 3:6 arányban. — W-Ms a svéd királlyal együtt játszva, a P-ettoreoe—Rylem férfi- páros ellen csak 6:4, 5:7, 2:6 arányban maradt vesztes. A „királyi pár“ a Peterson—Fi-ökmé kettős billen 6:4 arányban, győzni tudott. )( Svájc fedettpálya tenniszbajnoka Brugnon lett, aki« dönrtőbein GenJÜlein-t vemte meg. Vödé együtt azon­Bürkét 6:3, 2:6, 6:3 arányban verte meg. — Vasár­nap Tildén drámai küzdelemben verte meg a. német Nüsslcint 3:6, 6:4, 6:4, 6:1 arányban. Előzőleg Barnes A. Bürkét 7:5, 6:1, 7:5 arányban győzte le. — Az utolsó meccsen a német Najuch—Niisslein pár a Tildén—Barnes kettő-st 7:5, 6:8, 6:3, 6:2 arány­ban verte meg. b-am megnyerte a férfi-párost az ELlmier-Fisher kettős ellen. A nőiiegyesbetn Payot győzőit Barhieri öllén. Exhibici-ós játékban Stuckmé-Reznio&ek legyőzte az újdonsült bajnoknőt 6:4, 3:6, 6:3 arányban. — A női páros'bflm a Payot—Ra-rbieri pár győzött a Stuoik- n-é—Giailey kettős ölllen. )( .1. Saloh, .lapéin eteő teuniiszjátékoea Tokióban N-u-noiJtóil 7:ö, 2:6, 6:2, 4:6, 1:6 airónyban kikapott. Az AFK Kolin Csehszlovákia m§amatőrbajnoka 10