Prágai Magyar Hirlap, 1932. május (11. évfolyam, 101-123 / 2914-2936. szám)

1932-05-28 / 121. (2934.) szám

8 1932 májjua 28, woanfcat. i Sport- f Megerőltetés nélkül győzött Pozsonyban a Ferencváros 3:1 (2:0)-re a Bratislava fölött Meglepő vereséget szenvedett a Ligeti Pozsony, május 27. (A P. M. H. pozsonyi eport- azeflkiesztőjétől). Közel hatezer ember felfokozott kíváncsisággal ment ki az SK Bratislava pályára, hogy szemtanúja legyen a magyar bajnokcsapat vendégszereplésének. A rengeteg ember, ha nem is csalódva, mindenesetre azonban kissé lehűtve, távozott a sporttelepről. Nem lehet azt mondani, hogy a Ferencváros rossz* volt, azonban a közön­ség valami különöset várt a világhírű magyar csapattól s ezt csak részben kapta meg. A hiba ott volt, hogy a Ferencváros amolyan kéjutazás­nak tekintette a pozsonyi mérkőzést, éppen úgy, mint azt annak idején, sok-sok évvel ezelőtt az angol csapatok tették, amikor kontinentális túrára indultak. A fődolog, hogy ne kapjunk ki, — gon­dolhatták magukban a játékosok, — hogy valamit nyújtsunk is azért a sok pénzért, amit kapunk, ez már másodrangu kérdés. A Ferencváros még csak nem is lazsált, hanem egyáltalában nem játszott a mérkőzés egyes pe­riódusaiban, főképp pedig az első félidőben. Az első félidőben mindössze tíz perceg, a második félidőben pedig talán egynegyed óra hosszat ját­szott a csapat, de ez aztán ha kevés is, de első­rangú futball volt. Egyébként azonban meglátszott a csapat teljesítményén, hogy nem tulajdonit kü­lönösebb jelentőséget a mérkőzésnek. A közönség körében éles s mindenesetre jogos kifakadások hallatszottak ez ellen. Még ilyen körűimén vek között is biztosan és meg­érdemelten nyerte meg a magyar bajnokcsapat a mérkőzést, ka azonban csak egy gólképes csa­tára lett volna a Bratislavának, akkor bizony a Fradi is kénytelen lett volna jobban be lefeküdni a játékba. A csapat legjob brésze egyébként a half­sor volt. Az első félidőben Bukovy játszott centor­halfot elég jól, a 85. percben megsérült s akkor Sárosi állt be helyette. Sárosi játéka a futball szakértőinek igazi csemege. A fiatal centerhalf bebizonyította különálló klasszisát, amit csinált, jó volt, pedig ő nem erőltette meg nagyon magát. Kitűnő volt Lázár, aki szintén csak egy félidőt játszott és helyette beálló Berkessy is, úgyszin­tén Lyka. A hires Fradi-halfsor igazán kitett ma­gáért. A védelemben Amsei kevés dolgát jól vé­gezte, a két hátvéd közül Takács II. volt a jobbik. Korányinak voltak bizonytalan momentumai. A csatársor legjobb embere Tánczos volt, akinek minden lefutása veszélyt jelentett. Mellette még Turay dolgozott agilisán és olykor eredményesen. Kohutot az első félidőben keveset foglalkoztatták, helycsere után azonban már elég labdát kapott, de rossz napja lévén nem igen zavart sok vizet. Az SK Bratislava Jurcsák nélkül játszott. He­lyettese a fiatal Daucsik, a második félidőben pedig Tráger nem feleltek meg. A csapat legjobb része a védelem volt, amelyben mindkét hátvéd, Csulik és Daucsik egyformán jól játszott. A half- sorban Pollák magaslott ki, míg Boncso lassúnak bizonyult a gyors ellenféllel szemben. A csatársor a mezőnyben néha-néha összehozott egy-két ak­ciót, de a kapu előtt teljesen tehetetlennek bizo­nyult. Bulla sokat önzősködött, Sterba nem való az I. csapatba, Uhernek pedig igen gyenge napja volt, Sorai volt az egyedüli, akinek sikerült néha egy-egy áttörés. A játék csak a második félidőben volt élénk és változatos, az első félidőre rányomta bélyegét a magyar csapat lazsálása. A vezető gólt Turay rúgta, majd Csulik öngólt vét és ezzel már két gólelőnyhöz jut a Ferencváros. Helycsere után mindkét csapat feljavul. A 30. percben Korányi hibázik, Uher elcsípi a labdát éa berúgta a Bra­tislava egyetlen gólját, öt perccel később azonban Takács II. lövi a Ferencváros harmadik gólját, Leuchter biró jól vezette a meccset. Vas -Ligeti 2:1 (0:1) A bajnokcsapat meg nem érdemelt vereséget szenvedett a Vastól. A játék lefolyásának leg­alább egy gólos Ligeti győzelem felelt volna meg. A mérkőzést talán úgy lehetne legjobban jelle­mezni, hogy a Ligeti játszott és a Vas rúgta a gólokat. Az első félidő 16. percében tizenegyesből amelyet Meidlinger rúgott, a Ligeti jut vezetéshez. Helycsere után a hatodik percben Fürszt kiegyen­lít, majd a 10. percben berúgja a győztes gólt. A Ligetinél ezúttal bizonytalan volt a védelem, ezzel szemben a Vasnál éppen a védelem volt a csapat legjobb része. A halfsorban Fekete, a csa­társorban pedig MOller magaslott ki. A csatársor, noha sokat támadott, a kapu előtt bizonytalan volt. A Vas-nál ismét Fürszt játéka érdemel eanüi- tést, ma kétségtelenül ő a legjobb és legeredmé­nyesebb pozsonyi csatár. Biró: Grünberg. 800 néző. Slavia komb.—MTE 8:0 (4:0). Barátságos. * KASSA. KMSE—ETVE 4:2 (3:1). Bajnoki mér­kőzés. Biró: Kőszegi. A nyolc tartalékkal érkezett eperjesi csapat bátortalanul kezdi a mérkőzést a vehemensen támadó KMSE-vel szemben, amely az első negyedórában döntő fölényben van. KMSE első gólját Szittyái lövi, mely után ETVE ie bá­torságra kap és jobbszélső gyönyörű beadásával egyenlít. Ezután változatos mezőny, veszélyes tá­madások mindkét részről, KMSE másik két gólját Szittyái és Magyar lövik. A második félidő zuho­gó záporban kezdődött, továbbra is a KMSE a többet támadó fél s ax ETVE állandó védekezésre szorul. A lö-ik perében aa ETVE eléri a második gólját. A további játék változatos mezőny formá­jában folyik le. UNGVAR. 8K Rusj—Husztl SK 8:1 (2:1). Szláv bajnoki. Biró: Csízek, jó volt. Góllövők: Sándor 11-etsfből, Kriza (4), Kobzár (2), Kovács az ungvári, Haratkw komenből Huszt részéről. — Az SK Ru»j a szláv zsupánjuk már biztos bajnoka. NAGY8ZOMBAT. Rapid—Törekvés (Pozsony) 9:0 (3:0). A mérkőzésnek tréningjollege volt és csak azt a célt szolgálta, hogy >uj játékosok felállításával kísérletezzen a vezetőség. A nap szenzációja Zal­gáid yna-k a jobbszélső poszton való fényes játéka volt és ezt a posztot a vezetőség a jövőben vele fogja betölteni Sotniknak a balösszekötőben • való szereplése ugyancsak sikerrel járt. A vendégek csak védekeztek és az egész játék folyamán nem tudtak a Kapádra veszélyesek lenni. A gólokat Fischl (4), Sottnik (2) és Zsigárdy (2), Masarovtcs éa Tomecsek lőtték. A játékot Kozma biró vezette. Csehszlovákiai eredmények PRÁGA. Meteor VIII.—Slavoy Zsizskov 4:4 II. osztályú bajnokság. — DFC tartalék—Malostransky SK 8:1. — Bohemians II.—TUS 4:0. BUDWEISS. Cseské Budejovice—Brigittenauer AC (Bécs) 2:1 (2:0). Nemzetközi mérkőzés. BRUNN. Bohemians, Prága—SK Zsídenice 4:3 (2:1). Rejbl a mezőny legjob bembere volt. KARLSBAD. Slavia Karlovy Vary—Karlsbader FK 2:2 (1:2). Pályaavató. Biró: Cejnár kapitány. A mérkőzés a nagy zivatar miatt 30 perccel előbb ért véget. ZLIN. SK Bafa—DFC, Prága 0:0. Kannbáuser, Patek, Stoj és Schilliniger nélkül Csehszlovákia amatőr bajnoka nem érvényesült a lelkes gyári csapat ellen. A mérkőzés 4000 nézőt vonzott. M.-OSTRAU. Ostravská Slavia—SK. MO. 4:2. — MDSC—DSV Witkowitz 2:1. KÖNIGGRXTZ. SK—AFK Kolin 2:1. Serlegmér­kőzés. KLADNÓ. Sparta—Csechie 3:2. Barátságos mér­kőzés. PROSSNITZ: SK—SK Husovice 6:0. — Makkaibd —ÖSS Olmütz 4:2. — Hanaceka Slavia—Sparta Prostejov 11:0. AUSSIG. Slavia—SK Leitmeritz 5:1. JXGERNDORF. Sportverein—DSK Troppau 4:1. férfiegyes küzdelmeit, amelyek Általában a f avar ttok győzelmét kozták, így a német Cnanum Deslogjes-t, Landau Sportinget, Fal- mieri Laiurenlet, Timmeor a világjáró francia Gerbault-ot, az egyiptomi GrancLguillot Au- gustint, Mariin pedig Sahiibot verte könnyen. A legnehezebb küzdelmet az olasz Sertorio vívta a francia Bernarddal, akit is végül 3:6, 3:6, 6:1, 8:6, 8:6 arányban győzött 1*. A vegyespárosban a Seriven—Menzel ket­tős a Henrotin—Bonte francia párt 1:6, 6:4, 6:3 arányban győzte le, mig a Bürke—Kehr- ling-pár a svájci Payot—Fisher kettőstől 6:4, 4:6, 4:6 arányban kikapott. — A NuthaJl— Porry angol pár a német Peitz—Kleinschrott kettőist 6:3, 6:2, a Whittmg'stall—Ccehet am- go!-francia kombináció pedig a német Knah- winkel—Gramm párt 3:6 ,6:2, 6:3 arányban késztette megadásra. A férfipáros egyetlen meccsén a francia Soroltra—Centien kettős győzött az angol Hughes—Collina pár ellen 7:5, 5:7, 0:6, 6:0, 7:5 arányiban. * Novotny dr. is legyőzte Hechíet Kladno, május 27. 1000 néző előtt folytak le a Kladinéba kitűzött tenniisz-Iigabajnoksági meccsek. Nagy meglepetésre Novotny dr. Hecht Lászlót 2:6, 6:3, 6:3, 6:0, 6:1 arányban legyőzte. Hecht kitünően kezdett, azután nyomban ellanyhult _ Hasonló küzdelem­ben győizött a fiatal Blabol a prágai Soyka Ferenc elten 4:6, 6:2, 6:3, 6:3 arányban. Külföldi eredmények )( Az Admira az osztrák serleg győztese. Béas- ből jelentik: Az osztrák serleg döntőmeccsén az Admira 20.000 néző előtt a WAC-ot meglepően nagy gólaránnyal, 6:1 (3:0)-ra legyőzte. A WAC- ban igen gyönge volt Hiden kapus. A Közép­európai Serlegben tehát a második helyen az Ad­mira képviseli Ausztriát. )( Kikapott az Everton. Nürnbergből jelentik: 18.000 néző előtt mérkőzött meg az angol liga­bajnok a német válogatottal, amely Lakner és Flsdher góljaival 0:2 (0:1) arányban győzött. )( Budapesten a III. kerület bajnoki meccsen 3:2 arányban legyőzte a- Nemzetit, amely az első félidőben 2:l-re vezetett. )( Angol csapatok Északon. A Birmingham a. svédországi Norrkőpingben a Sleipner ellen 8:2 (2:2) a Huddersfield Kopenhágában 7:1 (2:0), a Liverpool Aanhusban 8:0 (3:0) és a Chelsea Rotter­damban 2:1 (2:1) arányban győzött. / )( A svéd futballbajnokságban a vezető AIK Stocklióimban az őrgritével 1:1 arányban eldön­tetlenül játszott. xx Liiöenec-LoSonoon lapunk föbizomá- nyosa Redlinger Ignác, akinél lapunk állan­dóan kapható és hirdetéseket is felv esz a lap részére eredeti áron. Remecz meglavitotia a diszkosz- dobás Európa-rekordját a KAC nemzetközi atlétikai versenyén A kitűnő eredmény versenyen kivül eseti — Kelen is szépen szerepelt — Két kerületi rekord az 1500 és az 5000 méteren Kassa, május 27. (Kassai szerkesztőségünktől). A Kassai AC csütörtökön délután három órai kez­dettel rendezte meg ebben a szezónban első nem­zetközi atlétikai versenyét a szövetkezeti pályán, melynek kiemelkedő értéket adott a Remecz Jó­zsefnek, a Rákosligeti Atlétikai Club olimpikon diszkoszvetőjének és Kelen Jánosnak, a budapesti Vasasok híres futójának indulása, akik nagyszerű eredményeket értek el. Különösen ki kell emel­nünk Remetcz szereplését, aki versenyen kivül ugyan, de 49.18 métert dobott diszkosszal, amely jóval jobb a kiváló atléta legutóbbi Európa- rekordjánál is. Ez volt a verseny kiemelkedő szen­zációja. Kelen szintén szépen szerepelt és meg­lepetésszerűen jó helyezéseket értek el a kassai kadettiskola katonaatlétái. Sztaniszlay (ETVE) konkurrencia hiányában nem mutatta meg legjobb formáját, viszont Gyurcsán (KAC) 1500 méteres futásban 4.28.6-os idővel és Nyigoscsik (KAC) 5000 méteren 16.32.1 idővel kerületi rekordot állí­tottak be. A verseny mintaszerű rendezésben, jó időben folyt le s a rendezés munkájában Braun Béla, Braun Andor, Kratochwil, Halla, Gruseczky Ferenc vettek részt elismerésreméltó agilitással. A verseny eredményei a következők: 100 m futás: Korb (katona) 11.8, 2. Buksan (ÖSK) 11.9, 3. Major (KAC) 12. Sulydobás: Remecz (Rákosligeti AC) 12.16, 2. Linhart (öSK) 11.60, 3. Szircsák (KAC) 10.20. 800 m futás: Gyurcsán (KAC) 2.08, 2. Zelenka (katona) 2.11, 3. Groszman (KAC). Diszkosz: Remecz 47.33. (Versenyen kívüli do­bással 49.18! Joíbb az Európa-rekordnál.) 2. Lin- hart (CSK) 32.59, 3. Vanka (katona) 30.94. Távolugrás: Bacho (Slavia Eperjes) 623 cm, 2. Imrich (Slavia Eperjes) 617 cm, 3. Vanka (katona) 600 cm. Magasugrás: Sztaniszlay (ETVE) 175 cm, 2. Teszar (Slavia Eperjes) 166 cm, 3. Tornán (kato­na) 166 cm. 1500 m futás: Gyurcsán (KAC) 4.28.6 (kerületi re­kord, előny nélkül!), 2. Sarlay (KAC) 4.38.9, 3. Ze- lenka (katona) 4.41 (előny nélkül). Rúdugrás: Krucsay (Slavia Eperjes) 315 cm, 2. Márai (KAC) 275 cm, 3. Szircsák (KAC) 245 cm. 5000 m futás: Kelen (B.-pesti Vasas) 15.49.6, 2. Nyigosc&ik (KAC) 16.32.1 (kerületi rekord!). 3. Burza (KAC) 16.40. 200 m futás: Buksán (CSK) 24.2, 2. Korb (katona) 24.6, 3. Linhart (CSK). * )( A Slavia tegnapi atlétikai versenyén Douda 'a súlyban 15.74. diszkoszban 44.75 métert ért el. — Az 5000 méteres gyaloglásban Liska 22:55.8 or­szágos rekordot javított. Magasugrásban Kühmund Budapest, május 27. (Szerkesztőségünk távirati jelentése.) A Császárfürdőben nagy ér­deklődéssel kísért nemzetközi uszóverseny folyt le tegnap délután, amelyen a legjobb magyar úszókon kivül a kölni Deuters és a hamburgi Sietas is részt vettek. A legnagyobb érdeklődés a 200 méteres szabaduszást kisérte, ahol a né­metek sprinteruszója, Deuters, a magyarok mö­gött csak az ötödik helyre került. Bárány Ist­ván kitűnő formában fönntartás nélkül győzött. A versenyen egy újabb „egri csillag" tűnt föl Bárány Ella személyében, aki a 200 méteres női mellúszásban győzött. — A verseny után Bárány dr. azonnal vonatra Ült és Rómába utazott, ahol vasárnap Costollival és Perentin- nel találkozik. Részletes eredmények voltak: 500 m. szabaduszás: Halassy Olivér 6:54.5, 2. Jakab 7:26. 200 m. szabaduszás: Bárány István 2:18.4, 2. Székely 2:21, 3. Szabados 2:52.2, 4. Wannie I. 2:27.5, 5. Deuters 2:29.6. A kölni úszó messze mögötte marad 2:16-os átlagának, úgyhogy Székelynek is sikerült revansot venni tavalyi kettős vereségéért. 100 m. hátuszás: Nagy 1:15, 2. Bicskey Ár­pád 1:16, 3. Bicskey Zoltán 1:18. Paris, május 27. A francia ténniszbajnok- ságokon a páros mérkőzések a döntő felé közelednek. A csehszlovák Menzel—Marsa­iéit Davis Cup-kettös szerdán a magyar Kehrling— Zichy gróf párt 6:3, 6:4, 11:9 arányban legyőzte. _ A vegyes párosban Menzel az angol Mise Scrivennel a Gafiay— Knwabara francia-japán párt 6:1, 6:2, Miss és Krátky holtversenyen 1.85 métert értek el. — 400 méteren Novotny 51.8 mp. alatt jó időt futott. — Egyébként a klubversenyben a Slavia 89:45 ponttal győzött a Sparta ellen. )( A prágai főiskolások atlétikai csapata Brünn- ben a Moravska Slaviát 62:49 pontaránnyal győz­te le. A nap meglepetése Sindler győzelme Drozda dr. felett az 1500 méteren. A nap legszebb idejét Fiser érte el 400 méteren 50.2 alatt. — Sindler ide­je az 1500 méteren 4.11.8 volt. — Engel a 100 mé­terem 10.8, a 200 méterem 22.5 alatt győzött. X Bécsben a svájci Martin dr. a 800 méteren 1:56.2 alatt győzött. Rinner a 400 méterem 49.8 alatt győzött. 200 méteres mellúszás: Sietas (Hamburg) 2:51.8, 2. Hild 2:58.2, 3. Forray 3:02.8. 200 m. női mellúszás: Bárány Ella (Eger) 3:37.6, 2. Csukay 3:38, 3, Szász Magda 3:39.6. 100 m. női hátuszás: Mailasz Gitta 1:29.8, 2. Tóth 1:34.6, 3. Vermes 1:39.8. 4X100 m. sprintstaféta: UTE 4:09.8, 2. FTC, 3. MESE. Vizipóló: MTK—Berlin-Welssensee 5:3 (4:1). — III. kerület—(MESE 2:1 (2:0). — Szegedi UE —FTC 4:0 (0:0). * Tarts aj világrekordja az ÍOOO méteren P á r i s, május 27. A Molitor-fürdőben a fran­cia Taris tegnapelőtt az 1000 méteren 12:57.6 percet úszott és ezzel megjavította a svéd Arne Borg Budapesten 1928-ban fölállított 13:02-ős világrekordját. — Ugyanezen a ver­senyen az újra startképes Mme. Godard a 200 méteres szabaduszásban 2:42 perc alatt beállí­totta a holland Braun Enrópa-rekordját. Bürke (ir) és Kehrling a francia Charnetet— Thurneyssen kettőst 6:4, 6:3 arányban ver­ték. Igen szép győzelmet aratott a férfipáros­ban az osztrák Matejka—Artens kettős az olasz Stelani—Palmieri pár ellen 6:2, 8:6, 6:4 arányban. Csütörtökön a rossz időjárás befolyásolta a versenyeket. Ennek dacára megkezdték a A ínagyar úszók Budapesten a 200 méteren legyőzték a kölni Deuterst Bárány István dr, kitűnő formában — aUj Bárány-csillaga feltűnése A prágai Menzel a párisi tenniszverseny páros számában a döntő leié halad A csehszlovák Davis Cup-kettős legyőzte a Kehrling-Zichy magyar párt