Prágai Magyar Hirlap, 1932. január (11. évfolyam, 1-25 / 2814-2838. szám)

1932-01-12 / 8. (2821.) szám

10 ^RAlGM-MAO^AkHTRLSR 1932 január 12, fcerfM, . CSpoimn A Siaviaa Belgrádi SK fölötti győzelmével veretlenül fejezte be karácsonyi turamérkőzéseit A Viktória Zsizshov kettős győzelme — A magyar profi-válo­gatott Mannheimhen megnyerte utolsó németországi mérkő­zését — Az Újpest és a Ferencváros is fölényesen győztek Prága, január 11. A tegnapi vasárnappal jórészt befejeződtek a középeurópai csapatok turamérkő- zései. A prágai egyesületek közül a Siavia és a Viktória Zsizskov győzelmet arattak és a magyar csapatok is győztesen fejezték be eléggé balsze­rencsés túrájukat. Ezzel szemben az eddig kitünően szereplő osztrák teamek vegyes eredményt értek el. Részletes jelentések: Slavia-Belgrádi SK 3:2 (2*2) Belgrád, január 11. A mérkőzés esőzéstől fel- ázött, tócsákkal borított pályán folyt le 4000 néző előtt. A Slaviának nehéz küzdelme után sikerült a délszláv bajnokot legyőzni és így túráját veretlenül végezte. A Siavia már az 5. percben Jóska révén vezetéshez jut és látható fölényben van. Támadásai azonban a mély talajon nem sikerülnek, úgyhogy a 20. percben a BSK-nak sikerül Grisevics révén kiegyenlíteni. Egy percre rá Svoboda újból vezetés­Magyar profi válogatott— Mannheim XL 3:2 (3:2) Mannheim, január 11. A magyar profi válogatott utolsó németországi mérkőzésén kiköszörülte a stuttgarti csorbát és — ha kevés góllal is — szép játékkal győzött. A magyarok technikai fölényével szemben a németek tulerős játéka, amelynek következménye a magyar kapus súlyos sérülése lett, nem érvényesülhetett. A magyarok góljait Teleky (2) és Brunecker lőtték, mig Mann­heim részéről Pennig és Theobald voltak eredmé­nyesek. ÚJPEST—TENNIS BORUSSIA, BERLIN 4:1 (1:1). A BSK-bal megerősített Tennis Borussia el­len az Újpest respektábilis győzelmet aratott. Az első félidőben a berlini kombinált még egyenrangú ellenfele volt, később azonban az Újpest fölénye nyomasztóvá vált. A gólokon P. Szabó (2), Török és Avar osztozkodtak. FERENCVÁROS—KASSEL XI. 7:0 (3:0). Fölé­nyes magyar győzelem. Góllövők: Toldi, Turay (3 —3) és Szedlacsek. A meccsen Sáros! súlyosan megsebesült. MAGYAR CSAPATOK NYUGATON ÉS A BALKÁNON A Budai XI. szombaton Párisban a Red Star Oiimpique és Club Francais kombináittal 4:4 (2:2) arányban eldöntetlenül játszott, mig vasárnap Ren- nes-ban a Síade Rennais-t 3:2 (2:1) arányban győz­te le. A magyar „Kék csillagé csapat, amely a III. kerület-Sabaria kombináltból áll, Lorienthben az FC-ot 11:1 arányban fölényesen legyőzte. A So­mogy a görögországi Pyrgosban szombaton a Heraclest 5:0 arányban késztette megadásra. Az osztrákok turaeredményei München, január 11. A Délnémetországban sze­replő osztrák csapatok közül a Wiener AC Mün­chenben a városi csapattól 1:2 (0:2) arányban vere­séget szenvedett. — Az Admira Nürnbergben a Nürnberg-Fürth kombinálttól 3:4 (2:2) arányban kikapott. — Az Austria szombaton Brötzingenben a Germániát 3:2, vasárnap pedig Karlsruhéban a városi teamt hasonló arányban győzte le. A bécsi Rapid Svájcban szombaton a bázeli válogatottat 5:0 arányban győzte le, vasárnap azonban Lausanne-ban a Sports-tal 3:3 arányban eldöntetlenül játszott. )( A prágai téliserleg mérkőzések során vasárnap a Sparta a kladnói Spartát 3:2 (1:1), az SK Liben pedig a Viktória Pilsent 2:1 (1:1) arányban győzte le. A főversenyre tehát a Sparta, Tep’itzer FK, Bohemians és az SK Liben kvalifikálta magát. )( Cseh- és morvaországi eredmények. DSV Saaz —Hvezda Tűm 8:2. — Karlsbader FK—DFK Neu- dek 4:1. — SK Nachod—SK Hronov 6:0. Külföldi eredmények )( Svájc. Serlegmérkőzés: Urania Géni—FC Biel 4:3. Meghaszabbitás után győzve. — Bajnoki mécs­esek: Blue Stars—Etoile 3:1. Grasshoppers, Zürich —Carouge 1:0. — Servette, Genf—Old Boys 5:2. )( A németországi szövetségi serleg mérkőzései során Nélnémetország Saarbriicbenben a berlinie­ket 8:1 (4:1) arányban győzte le. Hamburgban Északnémetország a délkeleti szövetséget csak 3:2 arányban tudta megadásra kényszeríteni. — Drez­dában a helyi hegemóniámécca a Dresdener SC és Guts Muts között az előbbi 2:1 (0:0) arányú győ­zelmét hozta. — Freiburgban a bázeli válogatott, amelyben Haiti és Kratochwill is játszott, 4:1 arányban győzött. hez juttatja a Slaviát, 20 percig most változó fö Lényü mezőnyjáték folyik és közvetlenül a félidő vége felé Belgrád 2:2-re egalizál. Helycsere után mindkét csapaton kiütközik a fáradtság és a játék teljesen nyílttá válik. Svo­boda a kezdetnél megsérül, egy negyedóráig nem játszik. Visszatérése után a Siavia felélénkül és Svoboda a győztes gólt rúgja. A VIKTÓRIA ZSIZSKOV MARSEILLEBAN szombaton a délfranciai válogatott ellen állott ki és Kubát góljával, valamint Steiner 11-esével 2:0 (0:0) arányban győzött. — Vasárnap a zsizsko- viak MONACÓBAN vendégszerepeitek, ahol az utazástól fáradtan az igen durvánjátszó hazai csa­patot 5:3 (1:2) arányban győzték le. Monako az utolsó 10 percig 3:2-re vezetett, amikor a zsiz.sk o- viak pompás finise győzelmet eredményezett. A Viktória öt gólján Prusa (3) és Bradács (2) osztoz­kodtak. )( A bécsi aranyserleg mérkőzései során a Bri- gittenauer AC a Nicbolsont 3:1 (3:0), a WSC pe­dig a Slovant ugyanígy verte meg. — A Hakoah a Weisse XI.-el barátságos meccsesen 1:1 arányban eldöntetlenül játszott. )( Olaszországban a vezető Bologna és az őt kö­vető Juventus nagy gólaránnyal folytatják előre­nyomulásukat. Részletes eredmények: Ambrosiana Milánó—Lazio Róma 2:0; Juventus—Brescia 4:0; FC Torino—FC Milánó 0:0; Bologna—Alessandria 3:1; Génua 93—Pro Vercelli 1:0; Triestina—Casalle 2:2; Pro Patria—Nápoly 0:0; Modena—Fiorentina 1:1; AS Róma—Bari 6:0. )( Az angol serleg első fordulója azonnal nagy meglepetéseket hozott. A tavalyi győztes Weat- bromwich kikapott, de a ligavezető Everton is ki­esett. Részletes eredmények: Brighton and Hove —'Port Vale 1:2, Sunderland—Southampton 0:0, Barnsley—S-outhport 0:0, Tottenham Hotspur— Sheffield Wednesday 2:2, Plyimouth Argyle—Man­chester United 4:1, Grimsby Town—Exeter City 4:1, Chesterfield—Notts Farest 5:2, Halifax—Bour- nemouth 1:3, Arsenal—Darwen 11:1, Bradford— Cardiff City 2:0, Luton Town—Wolverhampton W anderers 1:2, Oldham Atíhletie—Hudderafield Town 1:1, Blackpool—Newcastle .United 1:1, Dar- lington—Northampton 1:1, Crooktown—Leicester City 0:7, Preston Northend—Bolton Wanderers 0:0, Westbromwich ALbion—Aston Villa 1:2, Brentford —Bath 2:0, Bury—Swansoa Town 2:1, Sheffield United—Corinthians 2:1, Middlesbrough—Ports- mouth 1:1, Notts County—Bristol City 2:2, Charl- ton Athletic—Westbam United 1:2, Burton Town— Blackburn Rovera 0:4, Queens Park Rangéra— Leeds United 3:1, Birmingham—Bradford City 1:0, Stoke City—Hull City 3:0, Tranmere—Chelsea 2:2, Burnley—Derby County 0:4, Watford—Fulham 1:1, Millwall—Manchester City 2:3, Everton—Liverpool 1:2. — A skót ligabajnokság szombati eredményei: Airdrieonians—Clyde 3:0, A.yr United—Leith Athle­tic 6:1, Celtic Glasgow—Aberdeen 2:0, Cowden- beath—Falkirk 2:1, Dundee—Hamilton Academi- cals 0:3, Hearts—Morton ■ 0:0, Motberwell—Kil- marnock 4:0, Partick Thistle—Dundee United 3:0, St. Morén—Glasgow Rangéra 0:2, Third Lanark— Queens Park 2:1. )( Belgium. FC Brugge—Daring BtüssoI 1:1, Racing Mechelen—Standard Lüt ti eh 4:2, Racing Gént—Liersche SK 1:3, Union St. Gilles—FC Me­chelen 4:1, Bercbem Sport—Tubán t/ia FC 7:1, FC Turnhout—Beerschot AC 3:3, Antwerp FC—CS Brügge 2:1. TENNISZ )( Tildén legyőzte Nüssleint. Newyorkból jelen­tik: A Tildén Comp. szombati mérkőzésein Tildén a német Nüssleint 4:6, 10:8, 3:6, 8:6, 6:1 arányban győzte le kemény küzdelem után. — A párosban a Tilden-Hunter kettős a német Najuch-Nüsslein párt 4:6, 7:5, 9:7, 6:0 arányban késztette meg­adásra. )( A párisi jótékonycélu tennlszversenyen az an­gol Perry a francia Merlint 6:4, 6:4 arányban győz­te le a férfi-egyesben, mig a féTfi-párosban Ber- narddal együtt a Merün-Magaloff párt 6:2, 6:8 arányban verte. A vegyes-párosban a Neufeld- Merlin kettős a Claude Anet-Perry párt 6:3, 3:6, 6:3 arányban késztette megadásra. )( A pozsonyi asztaltenniszbajnokságban a követ­kező eredmények voltak: YMCA—SK Bratislava 8:6, PTE—Tapolcsány 14:0. Kisszámú érdeklődés mellett került e két küzdelem a pozsonyi Tátra- szállóban lejátszásra. Tapolcsány a küzdelmet fel­adta és igy PTE 14:0 arányban lett győztes. KöZ6ÍAZDA,<Á6P . Részleges moratórium Isztriában Bécs, január 11. Az osztrák fővárosban már néhány nap óta az a hír terjedt el, hogy a kormány a valuta készletek állandó csökk e­nése miatt a részleges moratórium tervével foglalkozik. Az aranyfedezet állandóan a mini­mális törvényes határon, 24 százalék körül fo­rog s igy a külföldi tartozások kamatainak és részleteinek törlesztése nagyon kétségessé vált. A vasárnapi bécsi lapok közük a Nemzeti Banknak a magánbankokhoz intézett ama körlevelét, amelyben az osztrák jegybank be­jelenti, hogy az osztrák devizagazdálkodás mai állapotában nem tudja vállalni a felelős­séget azért, hogy január 10-e után képes lesz-e a bankoknak megfelelő devizát rendelkezés­re bocsátani külföldi tartozásaik esedékes részleteinek és kamatainak törlesztésére. Az osztrák jegybank ezt az intézkedést holland tanácsadójának, Bruyns tanárnak a tanácsára adta ki. Természetesen ez az intézkedés rész­leges moratóriumot jelent, mely alól csak a Kreditanstalt tartozásai vétetnek ki. A mora­tórium, mint azt a körlevél hangsúlyozza, csak a.tőketörlesztésekre vonatkozik s a már­cius elsején esedékek kamatterheket nem érinti. Az osztrák nemzeti bank e körlevelével egy­idejűleg távirati utón összeköttetésbe lépett a külföldi hitelezőkkel. A tárgyalások célja a múlt év nyarán az osztrák adósok érdekében kötött kettős megállapodásnak a módosítása. Az egyik megállapodás a Kreditanstalt 170 millió fontot kitevő rövidlejáratu adósságaira vonatkozott, a másik a lobbi nagy osztrák ma­gánbankra. Ezek a rövidlejáratu adósságai eredetileg 50 millió dollárt tettek ki, az év végére azonban 32 millióra csökkentek. A múlt év augusztus 25-én a hitelezőikkel kötött megállapodás sze­rint a váltóadósfíágokat 3 havonkint 15 %~os részletekben, összesen 18 hónap alatt, a pénz­tári hiteleket ugyancsak negyedéven kint azon­ban 20 százalékos részletekben kellett fizetni. Ebből azoban csak az első két részlet lett ki­fizetve, a további törlesztést az osztrák jegy­bank most betiltotta. A jegybank emellett ar­ra hivatkozik, hogy Németország is törek­szik kötelezettségeinek módosítására és hogy a szomszédos államok devizarendelkezései miatt Ausztria nem tud olyan mennyiségű de­vizakészletre szert tenni, amellyel kötelezett­ségeinek eleget tehetne. A Neue Freíe Presse értesülése szerint az osztrák pénzügyi körök nézete szerint a bur­kolt moratóriumot állítólag azért rendelték el, hogy Ausztria könnyebben jusson a külföldön újabb hitelhez, mert a külföld szívesebben adna kölcsönt, ha az nem régi adósságok tör­lesztésére, hanem a Nemzeti Bank valuta kész­letének s tartalékjainak emelésére fordit- tatnék; A Nemzeti Bank helyzetével ismerős egyéniségek viszont azt hangoztatják, hogy a jegybank devizakészletei javarészt kölcsön­pénzekből állanak, amelyekkel óvatosan kell gazdálkodni és hogy a bécsi bankok külföldi tartozásaikra amúgy is aránylag nagy részle­teket fizettek ki. A Nemzeti Bank vezetősége Tfmnberg Európa gyorskorcsolyázó bajnoka Davos, január 11. A davosi jégpályán tegnap be­fejezték a gyorskorcsolyázás Európa-bajnokságát, amelyet a finn Tunberg, aki ezidén utoljára állott starthoz, győzött honfitársa Blomquist és az osz­trák Riedl előtt. Részletes eredmények voltak: Szombaton mindkét futamban, 500 méteren és 5000 méteren a finn Thunberg világbajnok és Európabajnok érte el a legjobb eredményt. Thun­berg 500 méteren Nehringova lengyel hölgyver­senyzővel futott együtt, igy tehát 44.8 mm-es tel­jesítménye annál értékesebb, mert a lengyel hölgy- versenyző nem volt ellenfél számára. A sokszoros magyar bajnok Eötvös Zoltán az 500 méteres ver­senyben a kilencedik helyen végzett. A mai két futam egyesített eredménye szerint Thunberg ve­zet, mig a második helyen a finn Blomquist és a kitűnő osztrák versenyző, Riedl következik. A ver­seny részletes eredménye: 500 m.: 1. Thunberg (Finnország) 44.8 mp., 2. Riedl (Ausztria) 45. mp., 3. Blomquist (Finnország) 45.6 mp., 4. Leban (Ausztria) 45.7 mp., 5. Schenk (Hollandia) 47 mp., 6. Moser (Ausztria) 47.5 mp., 7. Heiden 47.5 mp., 8. Keetman (Hollandia) 48.6 mp., 9. Eötvös (Magyarország) 48.6 mp., 10. Koops (Hollandia) 50 mp., Barwa, a német bajnok bukott és 53.4 mp.-es idővel csak tizenkettedik volt. 5000 m.: 1. Thunberg (Finnország) 8 perc 40.9 mp., 2. Blomquist (Finnország) 8 perc 49.6 mp., 3. Riedl (Ausztria) 8 perc 54.7 mp., 4. Hejden 8 perc 55.4 mp., 5. Koops (Hollandia) 8 perc 58.2 mp., 6. Leban (Ausztria) 9 perc 10 mp., 7. Moser (Ausztria) 9 perc 13.6 mp., 8. Barwa (Németország) 9 perc Két testvér hasonlít egy másra, az egyik szép. a má­sik rut, a szép Mary kré­met használt, arcáról min­den kiütéö. májfolt. szeplő eltűnt, arca fiatalos, üde lett. ön is használjon Marv krémet, Mary - púdert. Mary-szappant... Vegyen egy egész garnitúrát. Ké­szítője: Dr. I^ad. Pollák lekárnik v PieSfanoch. 16.2 mp., 9. van dér Ruit (Hollandia) 9 perc 16.7 mp., 10. Blaisse (Hollandia) 9 perc 25.3 másodperc. Az 500 m.-es verseny keretében osztrák-holland válogatott hölgy-gyorskorcsolyázóversenyt rendez­tek, amelyben a bécsi Landbeck 58.7 mp.-cel győ­zött. Landbeck kisasszony eredményeivel túlszár­nyalta az eddigi legjobb hölgy-gyorskorcsolyázó eredményt. Daconis (Hollandia) ideje 61 mp. volt. Nehringowa, Thunberg partnernője 59 mp. alatt futotta végig a távot. Vasárnap az 1500 méteren Thunberg 2:21 alatt lett első. 2. Blomquist 2:28.2, 3. Leban (osztrák) 2:23, 4. Riedl 2:27.4. — A 10 kilométeren Blomquist győzött 18:15^4 alatt a holland Koops előtt. Az osztrák Riedl és Leban 3., illetve 4. lett, mig Thun­berg az ötödik helyen végzett az osztrák Moser előtt. Pontozás: Bajnok: Thunberg 200.83 pont, 2. Blomquist 200.93, 3. Riedl 202.84, 4. Leban 204.62, 5. Koops 208.97, 6. Moser 205.52. Vasárnap a lengyel Nebrinkova 1500 méteren 3:10.8-ra javította meg saját világrekordját — A bécsi Landbeck 1000 méteren 2:08.8 alatt győzött, azonban délután Nebrinkova 2:01.4 alatt visszaállí­totta régi rekordját. A párosversenyben a bécsi Papetz-Zwack pár győzött a bécsi Gaillard-Petter kettős ellen. Világrekord a budapesti gyorskorcsolyázó versenyen Budapest, január 11. A BKE rendezésében a városligeti-tón folyt le Magyarország műkorcso­lyázó bajnoksága: Férfi bajnok Vadas lett Kertész előtt. A női számban a 16 éves Imrédy Magda győzött Nyilas és Szilágyi előtt. A páros-bajnokságban a Rotter —Szollas pár győzött a Gallo—Dillinger kettős előtt. A gyorskorcsolyázó keretversenyen Vida a 3000 méteren 5:16.8 alatt világrekordot javított. Hid- véghy, mint második 5:23.6 alatt magyar rekordot állított fel. Az 500 méteres futásban Lidner 46.9 alatt győzött Kimmerling előtt, aki 47.2 mp-et futott. Budapest, január 11. (Budapesti szerkesztőségünk telefonjelentése.) Horthy kormányzó vasárnap végignézte a budapesti miikorcsolyázó versenyeket és utána közölte Hunyady Ferenc gróffal, hogy a magyar műkorcsolyázók olimpiai kiküldetésének költségeihez személyesen is hozzájárulni kivan. )( A kanadai Ottawa Zürichben a városi váloga­tottat 4:1, a svájci nemzeti csapatot pedig 8:1 arányban győzte le. )( A norvég korcsolyázó bajnokságot Staksrud nyerte meg Ballagrunddal szemben. )( Ausztria műkorcsolyázó bajnoka Scháffer Ká­roly világbajnok lett Hartmann és Erdős előtt. )( A németországi jéghockey-bajnokságot nem fe­jezték be, mert a döntőmeccsek nem hoztak ered­ményt. így a Münchener EV és SC Riessersee 1:1, a Schllttschuhclub és a Riessersee 0:0 arányban mérkőztek. » )( A Troppauér EV Troppauban a brandenburgi jéghockey-teamt 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) aráuyban le­győzte. * A|Amal ifJL «*<***. expedíció* és poríéköltsége fejében 5.­Í8wő ilMf m. PUPS Millmiiillf főtt koronát Igen tisztelt előfizetőink béiye­évi ®**,H**^ IlUp IUI 11111% gekben is beküldhetik kiadóhivatalunkhoz