Prágai Magyar Hirlap, 1931. május (10. évfolyam, 100-123 / 2617-2640. szám)

1931-05-27 / 119. (2636.) szám

IV TPKAXiAW v IAGVAR-HIKIíAÉÍ 1931 május 27, szerda. MORK FEST minden divatszinben, minta szerint is. NOS hófehérre. Különlegessége: gallérok tisztítása tükörfénnyel mindkét oldalon. Szakszerűen, csakis vegyileg TISZTIT Fióküzletek: Zvolen, Lucenec, Rimavská Sobota, Tornal’a, Kremnica, Tnrc. Sv. Martin, Vrutky, Zilina, Krupina, Sahy. Gyár; Banská-Bystrica. j á l éle, amelynek so rán a Stavamnalk sikerül szépí­teni az eredményen. Slovan (Bécs)—ÉSE 1:0 (0:0). Az ÉSE Néder 1. és Chinoránszky helyén taxtailékiokkaíl szerepelt s így is teljesen egyenrangú ellenfele volt a bécsi profLceapatmalk. amely sokkal nagyobb ambícióval játszott, minit az előző nap. Az első félidőben az ÉSE — kitünően működő balfsora révén — sok­kal többet támad s a csatárakciók veszélyesek, még­sem tudnak eredményt eltérni. Szünet után a ven­dégek erő telj esen belefeküsznek s néhány formás támadást intéznek az ÉSE ellen. A mérkőzés egyet­len gólját a 10. percben érik ed. Az ÉSE is sokszor és veszélyesen támad, de góOképteiem. A csapat leg­jobbjai Néder II., Knajcsár és Keüer. # Bajnoki mérkőzés Komáromban Komárom, május 26. KFC—PTE 4:1 (2:1). — I. oszt. bajnoki. 1000 néző. Bíró: BrülI M. (Dunia- ezerdahely). A két csapat küzdelme nem hozott különösebb játékot. A két tartalékkal játszó KFC megérdemelten győzött. Nagy melegben a honi csapat kezdi a játékot, nap etilen. Az első negyed­óra változatos mezőnyjátékkal telik el, mindkét csapat egyformán támad. A KFC játsza á techniká- sabb, miig a PTE a gyorsabb játékot. A 15-ik percben a KFC nagyszerű, támadást vezet. Róth szépen szökteti Kovácsot, aki maga mögött hagyja az elleni ég védelmét s az ellenkező sarokba lövi a labdát. A gól azonban nem töri le a vendégeket, feltűnő gyorsan játszanak s a mérkőzésnek ebben a felében. nagyon sok veszélyes támadásit vezetnek. A 40-ik percben Róth ismét nagyon jó labdát ád Bognárnak, aki a hálóba ás lövi. Kezdés után a PTE ellentámadásba megy át s e kissé könnyel­műen játszó KFC védelem mellett, a vendégek jobbszéisője beállitja a félidő eredményét. A második félidő igen változatos játékkal indul, erős iram, hol az egyik, hol a másik kapu forog veszélyben- Lassanfcint a KFC feOíülkerekedik s a nagyszerűen játszó Simon -fivérek állandóan, tömik labdákkal a csatársort. A vendégek haöjfeora ebben a részében a mérkőzésnek teljesen visszaesik. A 18-ik percben nagy kavarodás a PTE kapu előtt, a labda ide-oda ugrál miig végre Kovács a kapuba továbbítja. A játék további részében a nagy­szerűen működő PTE közvetlen védelme jói mű­ködik s sikerrel verik vissza a KFC megújuló támadásait. A 85-ik percben Róth kitűnő labdát ad nemét, kiugrasztja Bognárt s az utóbbi beállitja a végeredményt. A mérkőzés végéig mezőny játékkal telik az idő. A KFC-nél s valamiint a mezőny legjobb embere ismét Kovács volt. RendkávüM gyere, szívós játé­kos s van szive küzdeni, sokszor már az elveszett­nek hitt labdákat is elfogta 6 veszélyt tudott velük teremtenie. Kitűnő s fáradhatatlan volt Róth s a gólok mind az ő előkészítéséből lettek, valamint a Simon fivérek. A közvetlen védelem is jó volt, Schönberger kapussal az élen. A PTE csapata nagyon gyors volt, különös dicséretet érdemel a közvetlen védetem. Briill M. bíró kitűnő volt. Szomorú tényként kell megállapítani, a komáro­mi közönség nagyfokú részvétlenséget, hogy nem homoráHták a KFC vezetőségének nagy áldozat­készségét. * * Sz!ovenszkói eredmények LOvSONC: VÁC FC (Budapest)—Slavia 8:8 (1:1). Kiss rntitkai biró vezetése mellett lefolyt meccsen a pesti csapat csak féflsdkerrei mutatkozott be. — A szívvel játszó Slaviának. amely a második fél­időben már 3:2-re vezetett, sikerült megérdemelt döntetlent elérni. A VÁC technikája a mezőnyben nagyon kitűnt, de a csatárjai a kapu előtt, puhák voltaik, ezért nem tudták a csapat technikai fölé­nyét gólokban kifejezni. A Slávia a technikát lel­kesedéssel pótolta. A csapat legjobb része a köz­vetlen védelem volt, Beráts kapussal az élén. A .VÁC góljait Bliaiu II., Haar és Singer ingták. Kiss ruttkai bíró sok hibát csinált, többek közt megadta a Slávia első oífeide gólját. Hétfőn a kerületi bajnok LAFC a pesti II. osz­tályú proficsapatot 3:2 (2:1) arányban szép játék után legyőzte. A LAFC góljait Molnár, ParagI és Színák, a VAC-ét Haár és Langer rúgták. Eszter kapus kiválóan védett, Sponer biró egy-két hibáit elnézett, de kielégített. FÜLEK: FTC—Hungária (amatőr) Budapest. 2:2 (2:0). Rekord közönség ellőtt Molyt, szép nívós mérkőzés az I. félidőben FTC II. félidőiben Hun­gária fölénnyel. Az FTC már 2:0-ra vezetett s köuy- nyefjjnli, játékkal kiengedte kezéből a már biztos győzelmiét. GÓlövők GaJllbács, Kovács (FTC), Su- rányi a Hungária részéről. Az FTC-uél Luspai kapus kimagaslót nyújtott. — Bíró: Sieberth (Rimaszombat). RIMASZOMBAT: RPOS-Union 4:0 (2:0). Gól- íövők: Simon (3), Színrekáce. Biró: Sponer. Va­sárnap. — Hétfőn: EME—Hungária (amatőr) Bu­dapest 8:2 (8:0). HeámfliLöh biró gyönge. Szép idő, kevés közönség. % KASSA: A lengyel Biala (Bielitz) SK vendég­szereplése kettős sikerrel járt Vasárnap a lengye­lek a CsSK-t 3:0 (0:0) arányban győzték le Koubek biró vezetése mellett, mig hétfőn a magyar Törek­vést 3:2 (2:1) arányban verték meg. Vasata biró vezetése méillett végig változatos és fair küzdelem folyt A lengyelek pompás technikával brillíroztak. A Törekvés góljait Drab és Lakatos, a lengyele­két a jobbszélső rúgta. — CsSK—XI. gy. ezred 8:2. — CsSK—Kassai Törekvés I. B. 3:3 (1:1). Biró: Neuwirth, Vasárnap. ZSOLNA: Bohemians—SK Zsilina 3:2 (2:1). A prágai csapat góljait Novák, a zsolnaiét Bremdl ■rúgta. — Hétfő: Revansmeoos 1:1 (1:1). Novák és Derkios. LÉVA: Lévai TE—SK Husovice (Brünn) 2:2 (1:1). Vasárnap. — Hétfőn az LTE a budapesti FTC-ot 2:1 (1:1) arányban váratlanul legyőzte. ROZSNYÓ: Rákosligeti AC (Magyarország)-— RSC 5:1. Vasárnap. TRENCSÉN: TTS—CsSS Olmütz 2:2 (0:1). — Vasárnap a hazai csapat bárom tartalékkal ját­szott és Kucsera megsérüüiéséig fölényben volt. Troncsén két gólját Marik rúgta. Mellette Fáscher és Gavacs tűntek ki. Dietz bíró erélyesen bírás­kodott. Tudősitónk jelentése szerint a közönség körében visszatetszést váltott ki a jegyszedők goromba viselkedése, amelyre felhívja a TTS veze­tőségének figyelmét. — Hétfőn a TTS a prágai CsAFC proficsapatával 4:4 arányban eldöntetlenül mérkőzött. A hazai csapat nagy lelkesedéssel ját­szott, Marik és Dobé révén csakhamar vezetéshez jut, majd Hromádka egyenlít. Marók és őzike is­mét góloznak, de a prágai csapat Polák és Fi- scher révén egalizál A trencséni csapatban ki­tűnt Marik, mellette Löwenbain és Ripka. A ven­dégeknél! a oenterha'lf volt a mezőny legjobb em­bere. Marmorstein biró objektíve látta, el tisztjét BEREGSZÁSZ: BFTC—SK Russ (Ungvár) 2:1 (2:1). Pünkösd vasárnap a ruszin bajnok elszen­vedte ezidei első vereségét. A meccs az SK Russ fölényével indul és Kriizs pár a 6. percben góloz. Erbaöh beadásából Kovássy kiegyenliíett, majd Krémer a 32. percben a győztes gólt lőtte. A má­sodik félidőben a beregszásziak támadnak, azon­ban a Russ pompásan védekezik. A győztes csapat­ban Recski kivételével mindenki jő volt. Lebo- vi'ts bíró jól vezette a fair meccset. LíNGVÁROTT vasárnap a magyar Törekvés a CsSK—UTK kombináltál 6:2 (4:2) arányban le­győzte. A magyar amatőr bajnok nagyszerűen ját­szott az erős ungvári kombinált ellien. — Újpest— Kárpátaljai XI. munkás válogatott 4:1 (1:1). TURÓCSZENTMÁRTON: SK Bafa Zlín-SK TM. 6:1 (2:1) öt gólt Stópamek. egyet Kristtfc lőtt. A hazai csapat ll-eeből szépített. NAGYSZOMBAT: Rapid—SK Trnava 5:1 (1:0). Helyi derby vasárnap. A Rapid fölényesen győzött. Benes biró két gólt nem ítélt meg. Obeda kapus újra védett és jól 6zerepe0.it. — Góljait Maezarovich (2) Zsigárdy, Sebetovsíky és Fiséiul rúgták, az SK Trnaváét pedig Mákonyi érte eh 3000 néző, amely a győztes csapatot nagy ováció­val fogadta. — Hétfőn: Rapid—Kispest 6:4 (3:3). Pünkösd hétfőn a budapesti Kispest teljesen kom­plett első csapata a következő feláíHMrtásban: Dénes — Csermák, Rozgonyi — Raiix, Purczfeld, Keresztes — Paczolay, Lukács. Konyor, Csendes, Steinier szerepelt Nagyszombatban a Rapid ellien és 6:4 arányban megérdemeflit vereséget szenvedett. A Rapid csapata az előzőnapi helyi derby-játéiktól hendikepelve fáradtan állott k4 de a legnagyobb meglepetésre a játékosok frissen mozogtak és az összes csapatrészben szenzációs játékkal lepték meg a nagyszámú közönséget A vezetést a Rapid éri el, három perc múlva Kispest kiegyenlít és a vezetést ás megszerzi. A Rapid erősiit a tempón és jó játék után öt percen belül kiegyenlít, sőt veze­téshez jut Kurpas faultjáért megítélt 11-essei egyenlít ki Kispest és az eredmény a félidő végéig nem változik. A második félidő elején Kispest is­mét vezetéshez jut., de ellenük szintén faultért megítélt 11-esből a Rapid kiegyemllit A pesti pro­fik nem bírják a tempót és a Rapid döntő fölény­be kerüli, Zsigárdy lövésével ismét vezetéshez jut és pár perc muilrva Maszarovics hatalmas bombá­ja bebiztosítja a Rapid megérdemelt győzelmiét A hazai csapat góljait Zsigárdy 2, Sebeitovszky, Wil- helkn, Kurpasz és Maszarovics a Kispest gól jatt Lukács 2, Purczfeld és Csendes érték el. A mér­kőzést Nagy pozsonyi bíró vezette, aki mindkét csapatot többször megkárosította ítéletével. NYITRA: FTC (Budapest)—Nyitrai AC 4:2 (0:1). Vasárnap. A helyi csapat két 11-est nem értékesí­tett. A két nyitrai gólt Kunkéi rugita. Az FTC kiváló technikával játszott és benne Bihámy, vala­mint Huber tűntek ki. — SK Husovice—Nyitrai AC 4:1 (2:0). Hétfőn. Megérdemelt győzelem a fáradt nyitrai csapattal szemben. Az egyetlen NyAC gólt Pemer rúgta. ARANYOSMARÓT: BSC (Budapest)—Aranyos- in áré ti FC 1:1 (0:1). Nemzetközi mérkőzés 1000 né­ző előtt. A meccs nagyszerű sportot nyújtott. Az első (félidőben a honi csapat van fölényben és Jam- rkh tizenegyesével vezet. A második félidő elején a vendégek rákapcsolnak és a 8. percben kiegyen­lítenek. Ezután a marót} csapat egész a meccs vé­géig fölényben van, de nem tud kihasználni néhány biztos helyzetet. A vendégeknél a hailfsor, kapus és halszél voltak jék, mig a hazaiaknál a kapus és kü­lönösen a Jamriob—Illés bekkpár tűnt kii. Ausztria fölényes győzelme Németország Az osztrák válogatott isholajátéhhal 6:0 (3:0) arányban győzött Berlinben — 40.000 néző Berlin, május 26. Pünkösdvasárnapján folyt le a grunewaldi stadionban Németország és Ausztria válogatottjainak találkozása. A 40.000 néző sorában a FIFA kongresszus tagjai is megjelentek, akik a skótok ellen nemrég respektábilis sikert arató németekben alaposan csalódtak. Az osztrák csapat az első perctől kezdve fölényben volt és dacára a nagy hőségnek iskolajátékkal győzött. A vendégek lapos és a szélsőkre épített kombinációs csatár­játékkal operáltak. Úgy a védelmük, mint a fede­zetsoruk kivált, ezzel szemben a németek védelme teljesen csődöt mondott. A gólok sorozatát már a 7. percben nyitotta meg Schall, utána Vogl, majd pedig újra Schall ért el eredményt. A második félidőben a németek teljesen leszomlnak ét Ausztria Schall, Csisek, valamint Sindeláf révén Csizi jód-bróm gyógyfürdő. A legerősebb jód-brómos gyógyforrások. Kérjen prospektust « fürdöigazgatós&gftő^^^ beállítja a végeredményt — A meccset a ívéé Ohlson objektíve vezette. Ajz országóklköztii meccs ellőtt a német-bajnokság selejtező jóben az 1860. München a berlini Tennis Bomssiát 1:0 (1:0) arányban győzte le. Két testvér hasonlít egy­másra, az egyik szép a má­sik lút, a szép Mary krémet .használt, arcáról minden kí- fütés, májfolt, szeplő eltűnt, iarca fiatalos üde lett. Ön ) s használjon Mary krémet, 1 Mary-pudert, Mary-szap- pant.. . Vegyen egy egész garnitúrát. Készítője: Or. Lad. Pollák, Iekárntk ▼ Pieifanocfei Magyarországi csapatok a külföldön KOLOZSVÁR: Budai XI.—Románia SC 4:1 (2:1). Budai XI.—Egyetemi team 0:0. TEMESVÁR: Ripensia—Újpest 2:0 (1:0). A ma­gyar bajnok tartaHék oflitan játszott és másnap ARADON is 2:1 (2:1) arányban kikapott. SPALATO: Hajdúk—Nemzeti 3:1 (1:1). Vasárnap. SZATMÁR: BESZKÁRT—Olympia 6:0 (3:0). ÚJVIDÉK: Sportklub—Pécs-Baranya. 3:1 (1:1). BUKAREST: Sabária—Juventus. Kedvezőtlen idő miatt elmaradt. Végre győzlek a skótok is Skócia Svájc 3:2 (2:1) Genf, május 26. 15.000 néző előtt mérkőztek meg pünkösdvasárnapján Svájc és Skócia válogatottjai. A vendégek győztek, ennek dacára csak gyönge eredménnyel. A svájciak egyenrangú ellenfélnek bizonyultak. A vezetést Skócia szerzi meg Eason és Boyd révén. A szünetig Svájc Büche utján szé­pít. A második félidő 7. percében Faugel kiegyen­lít. A 31. percben Lőve Skócia győztes gólját lövi. Biró az olasz CaiTa.ro volt. Svájcban a fenti országhoz ti meccsen kívüli né­hány barátságos meccs is vofllt. — így ZÜRICH­BEN az angol Westham United a Young Fellows-t 5:2, BRÜNNBEN az Union Böcldngen az FC-ot 3:1 arányban győzte Jie. — Freiberger FC—FC Solo- íhurn 5:4- / Külföldi eredmények )( A bécsi pünkösdi serlegmérkőzésből a Rapid került ki győztesen. Részletes eredmények: Rapid —Brigttiteu'auer AC 3:2. — Wacker München— Haikoaih 5:1. Vasárnap. — Hakoah—BAC 2:2 és Rapid—Wacker 3:1. Döntő. )( Bécs város válogatott csapata Duisburgban 6:2 arányban győzött az ottani kombinállit effllen. )( Olaszországban vasárnap a vezetőcsapatok nem a legnagyobb sikerrel szerepeltek. Juventus a Bolognáitól 0:4 airániybaai kikapott, mig a Róma 2:2 arányban eflidöntetlenüíl mérkőzött a LazióvaL Ugyancsak hasonűió econeral végződött az Abroeia- na—Nápoly mérkőzés. — Genova—Milánó 2:1. — Caeallle—Alessandria 0:0. —* 1■ Torino—Pro VeroeM 1:0. — Brescia—Trieszt 4:0. — Iivonno—Paio Patria 1:0. )( Dánia—Norvégia 3:1 (0:1). Nemzetközi mér­kőzés Kopenhágában pünkösdhétfőn. 25.000 néző. )( Franciaországban a párisi nemzetközi ver­seny eredményei: MMdleeex Wamderers—OA Pa­ris 3:1. Hayes—Radng Club 2:1, Vasárnap. — (Hétfőn: CA Paris-—Hayes London 1:2. Raoing Gliub—M. Wainideretra 1:1. )( Prágai eredmények: Nusüei SK—Praha VIIL 4:3. — Rapid—SK Husié 3:1. — SK Libeü—SK Zliichov 4:3. )( Cseh- és raorvaországi eredmények. Brünn: AC Sparta—SK Zsidenioe 5:2 (5:1). Hétfőn. — P r o s s n i t z: SK Prostéjov—SK Krocsehlavy 7:Q. — Pardubitz: SK—AFK Kolin 3:2. — Trop p au: SK Náchod—DSV 3:1. — K rum au: DFG—Sportbrüder Prága 6:3. — Aussig: DFK —AFK Kolin 2:0. — Kari) eb ad: KFK—VffL Füríh 2:3. Nemzetközi meccs. )( A máhrisch-ostraui Slavia Krakóban a Gar- barniától 0:2 és 2:3 arányban vereséget, szenvedett. )( A prágai DFC Németországban vasárnap Aachenben a városi kombináltat 3:1 hétfőn pedig Kölnben egy kombinált csapatot 6:2 arányban győzött le. TENNISZ )( Amerika Davis Cup csapata Kanadát 4:1 arány* bán legyőzte és így a tengerentúli zóna döntőjében Argentínával játszik. )( Tildén Hartfordban Kozseluh Károlyt 10:8, 8:6, 5:7, 8:6 arányban ismételten legyőzte. )( A francia tenniszbajnokságon eddig csak a tér* fi-párost fejezték be. Az amerikai Lőtt, Van Rya a délafrikai Farquharsen, Kiry kettőst 6:4, 6:3, 6:4 arányban győzte le és ezzel a bajnokságot nyerte,. — A férfi-egyesben Menzel a világjáró Gerbault-ot, Kehrling az angol Olfflfot, Artens a francia Goer- get, a német Gramm pedig a francia Duplaixt győzte le. úszás Két aj magyar rekordot eredményezett az egri nemzetközi aszóverseny Eger, május 26. (Távirati jelentésünk). A Bécs— Eger uszóverseny első napján a következő ered­mények adódtak: 100 m. gyorsuszás: Bárány (EMSE) 1:01, 2. Bara­nyai (EMSE) 1:04. 200 m. mellúszás: Berger (EWASC, Bécs) 3:03.2. 2. Scháffer (Bécs). 100 m. hátuszás: Bicskey (Eger) 1:14.4, 2. Roller (Bécs) 1:16.2. 400 m. gyorsuszás: Bárány 5:13.4 tnp. Országos rekord, 2. Baranyai 5.41.8. 100 m.: Lenkey Magda 1:26. Uj magyar rekord! Vizipoló: MESE—BÉOS 3:1 (2:0). Szeged, május 26. Az itteni u&zóversenyen a ma­gyar vizipolóválogatotí csapat a SzUE-t 9:2 (5:0) arányban győzte le. A verseny eredményei voltak: 100 m. hátuszás: Herendy H. 1:16.6. — 100 m. gyors: Wannie II. 1:01.8. ATLÉTIKA Prága—Brünn-—Pozsony egyetemközi atlétikai verseny Vanoucek (Prága) uj rekordja a kétkezes diszkoszdobásban Ponteredmény: 1. Prága 56, 2. Pozsony 40, 3. Brünn ti pont (Pozsonyi szerkesztőségünktől) A pozsonyi főiskolai internátus sportpályáján mérkőztek meg vasárnap a csehszlovák egyetemek atlétái, körülbelül 100 néző előtt. Az eredmények a következők: 400 m.: Fischer (Prága) 52.4, 2. Hasekke (Pozsony) 54, 3. Preusz (Prága) 55. Magasugrás: 1. Lukes (Prága) 175 cm., 2. Henzl (Pozsony) 170 cm.. 3. Rozkosny (Pozsony) 170 cm. Sulydobás: Vanoucek (Prága) 13.76, 2. Viktory (Pozsony) 13.46, 3. Baracs (Pozsony) 12.93. 800 m.: Bednár (Prága) 2.10, 2. Haschke (Pozsony) 2.11.1, 3. Preusz (Prága) 2.16. 100 ni.: Fischer (Prága) 11.4, 3. Cornocb (Prága) 11.5, 3. Binovsky (Pozsony) 11.6. Diszkoszvetés: VaüouŐek (Prága) 43.45, 2. Viktor ry (Pozsony) 86.88, 8. Falath (Pozsony) 84.97. 1500 m.: Bednáf (Prága) 4Ő4, 2. Vojna (PoasonyJ 4.58.4. Távolugrás: 1. Binovs^ (Pozsony) 6.48, 2. Svo* boda. (Prága) 6.17, 3. Ries6 (Bílinn) 6.12. Gerelyvetés: 1. Novák: (Pozsony) 51.73, 2. Riess (Brünn) 51, 3. Malá (Pozsony) 47.07. 4X100 m. staféta: 1. Prága 46.2, 2. Pozsony 47, 8. Brünn 48.8. Vaiíoucelc (Prága) versenyen kívül egy centiméter* rel javította meg a kétkezes diszkoszvetés cseh­szlovák rekordját. Eredménye 78.29 m. )( Nurmi Londonban a 4 mérföldes futásban 19:38.4 alatt győzött, azonban a világrekordot meg- döntend nem tudta. — Hétfőn a London—Berlin— Párifi atlétikai viadal 59.5:86.5:36 pontaránnyal vég­ződött. Tliomas az 1 angol mérföldön 4:13.4 alatt uj angol rekordot futott. A 4X100 m. stafétában a berliniek 44 mp-el győztek, a 4X400 yardon pedig 8:27.6-os időt érteik «L