Prágai Magyar Hirlap, 1930. december (9. évfolyam, 275-296 / 2496-2517. szám)

1930-12-02 / 275. (2496.) szám

1930 december 2, kedd. 9 (*) A Nyugat december 1-i számát Móricz Zság- mond „Uj szemek, uj szavaik, uj igék" c. írása ve- »eti be, mely minapi pozsonyi és prágai előadását tartalmazza. Osvát Kálmán Osvát Ernő gyermek­koráról ír, Farkas Zoltán „Nemzteibb képzőművé­szetet?!“ címen mond kritikát művésze fii politi­kánkról, Nyúlásai János Pánik című cikke mai gaz­dasági életünkkel foglalkozik. A szépirodalmi rész­ben Móricz Zsiiigmond „Forr a bor“ cimű regényé- nek uj fejezeteit,, Kodolányi János elbeszélését, Erdélyi József és Sárközi György verseit találjuk. A Figyelő-rovatokban Fenyő Aíiköö, Kosztolányi Dezső, Sohöpflin Aladár, Illés Endre, Hamvas Béla, Turóczi József stb. írnak irodalmi aktuállításokról. Külön miímellékteten Medgyessy Ferenc Tóth Ár­pád-plakettjét és egy lovas-szobrát mutatja be a fo­lyóirat, amely egyébként bejelenti azokat az uj rendkivüli kedvezményeket, melyet a Nyugat Ba­rátait ezentúl megilletik. — Egyes szám ára 12 K. Negyedévi előfizetés 65 K. Főblzanlányos: Lipa Könyvkiiadővállalait, Bratislava, Ventureká u. 9. (*) A budapesti színházak eheti műsora: Magyar Királyi Operaház: Kedd: Háry János (Huszonötöd* szőr). Szerda: Boris Godunov. Csütörtök: Siegfríeri (A Wagner-oiklus III. estje). Péntek. A végzet hatalma. Szombat: I. Himnusz; II. Üdvözlő beszéd: III. Pesti Karnevál (Először); IV. Dalok; V. Csa­vargó éfi királyleány (Díszelőadás Horthy Mikidé. Magyarország kormányzója tisztelet ere). Vasárnap délután: Hunyadi László; este: Salome; Testi Kar­nevál. Hétfő délután: Csavargó és királyleány; Coppelia; este: Gioconda. Kedd: Lakmé (Sándor Erzsi művészi pályafutásának huszonötödik évfor­dulója alkalmából. Uj betanulással.) — Nemzeti Színház: Kedd, csütörtök, szombat: Felhők lovag­ja,. Szerda: A báránykák .Péntek: A krétakör. Va­sárnap délután: Pry Pál; este: Leona. Hétfő dél­után: Légy jó mindhalálig1; este: A báránykák. Kedd: A túlbuzgó fiatalember. — Nemzeti Színház Kamaraszínháza: Csütörtök, péntek, vasárnap dél­után: Az elcserélt ember. Kedd: A báránykák Szerda: Azra. Szombat: Sári biró (Uj betanulással, először). Vasárnap este. Sári biró. Hétfő délután: Azra; este: Válás után. Kedd: Sári biró. — Víg­színház: Egész héten minden este (pénteken hu* szonötödször): Feketeszáru cseresznye. Szombat délután: Vizsgaelőadás. Vasárnap délután: A szent láng. Hétfő délután: Ez kel! a gyermekeknek (Gyermekei őadás.) — Magyar Színház: Kedd: Saint Joen. Szerda, csütörtök délután: Hamlet Csütörtök este. The First, Mrs. Fraeer. Péntek: The Síiént Wittnes. Szombat: Az ajtó (Először/. Vasárnap délután: A gyönge nem. Vasárnap este. hétfő: Az ajtó. — Király-Színház: Egész héten min­den este: Áz okos mama. Szombat délután: Gver- niékelőadás. Vasárnap délután: Friderika. — Vá­rosi Színház: Kedd: Az álarcosbál. Szerda, csütör­tök: Nincs előadás. Péntek: Gróf Romeo (Nyilvá­nos esti főpróba). Szombat: Gróf Romeo (Először). Vasárnap délután és este: Gróf Romeo. — Belvá­rosi Színház: Egész héten minden este: Ferike mint vendég. Vasárnap délelőtt: Scbujbert-matinó; délután: Töltőtoll. — Fővárosi Operettszínházi Egész héten minden este, vasárnap és hétfő dél* után. Ceodabár. — Uj Színház: Csütörtök, vasár­nap délután, hétfő: Megöltem egy embert. Kedd, szerda, péntek, szombat, vasárnap délelőtt, vasár- nap este: Remény. AZ IVÁN-SZINTÁRSULAT MŰSORA RIMASZOMBATBAN: Kedden: Doktor ur. Rátkay M. vendégfelléptével. Szerdán: Mágnás Miska. Rátkay vendégfclléptével. Csütörtök: Angyalok az őrszobán, B. Palotai Boris egyfelvonáeosa és Molnár Ferenc: Egy, kettő, három cimü újdonsága- Péntek: Az obsitos. Operett. Szombat: Kisfaludy-emlékünnepély a Polgári Ol­vasókörben. Sziurekerül n Csalódások óim ü Kisfalud y-vígjáték. Vasárnap nincs előadás. (Vendégszereplés Tornai­ján.) Hétfő délután: Viktória. este: Poldi. Búcsúéi őadás. A FÖLDES-SZINTÁRSULAT MŰSORA POZSONYBAN: Kedd: Blattner Zsiga öröksége. (Sviitojánsky és Pridavok helyi szerzők darabja.) A PRÁGAI MOZIK MŰSORA! ADRIA: Cs. és k. tábornagy. (VI. Burian.) 6. hét. ALFA: Paris tetői alatt. (Francia beszélőfiim.) 2. h. AVION: A kék angyal. (E. Jannings.) 2. hét. KOTVA: Nyugati front 1918. (Német beszélőfilm.) LUCERNA: Fékevoszett szenvedély. (Gr, Garbó,) MACESKA: Mikor a hurok megpcudülnek. METRÓ: Szerelmi szerenád. (R. Novarro.) PASSAGE: A kék angyal. (M. Dittrich.) 3. hét. ROXY: Atlantié. (Német beszólŐfílm.) 3. bét. SVÉTOZOR: Szerelem} szerenád. (R. Novarro.) A POZSONYI MOZIK MŰSORA: ÁTLÓN: ,.2329“. (Dráma 9 felvonásban). AZ UNGVÁRI „URÁNIA** HANGOSMOZGÓ MŰSORA: Dec. 1-ből 2-iiig: Vér és homok. (Rudolf Valentino- val.) — Dec. 3461 5-ig: A fehér ördög. HALTEtlBERGEB Gyártelepek: Budapest - KoSlce PieStany FEST TISZTIT HŐS Központi üzem cime> Haitenberger Pestögyár, Kosice 2 r ..............f A Slaviaf Hungária és az Adtaira — őszi íigabajnokoh A Bratislava legyőzte a bécsi Slovant — Crachovia a lengyel bajnok — Spanyolország győzelme Portugália felett ~ Carnera pontozással legyőzte Paolinót — Magyar siker egy bécsi uszóversenyen DEBRECENBEN a BOCSKAY—BÁSTYA küzde­lem a hazai csapat 4:3 (3:2) arányú győzelmével végződött. A Bocskayból Markost a meccs kezde­tén káálLitoiták, ennek dacára a honi csapat meg­érdemelten győzött. Gátlövők: Vlncze (2). Mátéffy (2), Possák és Havas (2). Az I. liga pontállása: Hungária 16- III- kerület 14, Sabária 14, Újpest 13, Ferencváros 12, Bocskav 12, Vasas 9, Bástya 8, Nemzeti 6, Budai ,.11“ 5, Pécs-Baranya 4 és Kispest 3 pont. )( Cseh- és morvaországi eredmények. Zlin: SK Bafa—SK Prossnítz 3:1. — Brtinn: SK Zsidenice—SK Pardubice 2:0. — Rakonitz: Rapid Vinóhrady—SK Rakovnik 3:2. — Bud­weis: Cesfcó B.—DFC 3:2. — Troppau: M áhrisoh -Oetr auá Slavia—DSV 2:1. — N es tö­mi tz: Ceskv Lev—DFK Auseig 5:4. — Kar li­bád: FK—Sporbbrüder Asoh 2:0. — Tűm: SK —Teplitzer FK amatőrök 3:1. Prága, december 1. November utolsó vasár­napja Középeurópában eldöntötte a ligák első helyének kérdését. Prágában a Slavia, Buda­pesten a Hungária, Becsben az Admira fordul elsőként a tavaszi bajnoki szezonba: Cseh­szlovákiában és Budapasten még nem biztos a második hely. Prágában a Bohemians és Sparta. Budapesíeu a III. kerület, Sabária és az Újpest vetekszenek érte. Béosben a Középeurópai Rapid a második. A külföldön Lengyelországban dőlt el az őszi bajnokság, ahol a Crackovia 8 évi szünet után ismét az élre került. — A pozso-i nyi bajnokságban minden a régiben maradt, a Bratislava fölényesen legyőzte a bécsi Slovant. Németországban kikaptak a nürnbergi csapatok. Spanyolország csak egy góllal tudta legyőzni Portugáliát. Olaszországban végre győzött az Ámbrosiana. Barcelonában lefolyt i Carnera—Paolino meccs, amely az olasz óriás pontgyőzelmét ered­ményezte. — Bécsben a Hakóah uszóversem C:: sikerrel szerepeltek az újpesti úszók. A vasárnap sportjáról egyébként az alábbi jelentéseink szólnak: A Bohemians legyőzte a Viktória Prága, december 1. November utolsó vasárnap­| A | 1 SALVATOR I FORRÁS 1 jáu folyt le á prágai ligabajnokság őszi szezón- jának utolsó rendes fordulója. A hátralévő két mérkőzés az elsőség kérdését már nem befolyá­solhatja. Az őszi bajnok a Slavia lett, míg a má­sodik helyért a Sparta és a Bohemians veteksze­nek. A Bohomiansnak a Kladnó elleni meccse van még hátra, mig a Meteor VIII. a Náchodda! játszik még. A tegnapi forduló legérdekesebb meccse Vrsovieén folyt le, ahol a jelenleg kitűnő formában lévő Bohemians a Viktória Zsizskovot 3:0 (0:0) arányban, Wimmer, Skála és Beibl gól­jaival legyőzte. A Viktóriánál a Spartától akvirált Moudry igen jól játszott, társai azonban gyöngéb­bek voltak. — NÁCHODON az SK Náchod a Tep­litzer FK felett aratott 2:1 (0:1) airányu győzel­met. — Az többi meccsek a favoritolc győzelmét hozták. így a Slavia tartalékaiban is 5:0 (2:0) arányban győzött a Meteor Vili. felett, míg a Sparta az SK Kladnót 4:1 (1:0) arányban kész­letbe megadásra. A prágai ligabajnokság állása december 1-én: 1. Slavia 7 6 — 1 21:6 12 fi. Sparta 7 5 — 2 28:11 10 3. Bohemiauő 6 4 1 1 23:10 9 4. Náchod 6 3 1 2 8:12 7 5- Kladnó 6 2 2 2 6:10 6 6. Viktória 7 2 — 5 . 14:1.2 4 7. Teplitzer 7 1 2 4 14:28 4 8. Meteor VIII. 6 — — 6 7:32 — Egyéb prágai mérkőzések. DFC—Zliohov 1:1 (1:1). CeAFC—SK Libeft 6:2. Csechie Karlin— Slavoj VIII. 4:3. Seriegmérkőzések. — Sparta Kosífe—Nueeteky SK 6:1. — Slavoj Zsizskov— 1 feloldja és eltávolítja a 1 | szervezetben lerakodott B i savakat. Vasmentes, I emésztést elősegítő kel- | I lemes üdítő ital. Radlick^ AFK 2:2. — Karldná team—AFK Koréin 5:2. Eldöntetlenül végződött a harmadik budapesti derby-mérhőzés is # Pozsonyi mérkőzések j SK Bratislava—Slovan Bécs 5:0 (2:0). Nemzöt- | közi mérkőzés. A bécsi csapat 4 tartalékkal állt | ki és széteső gyenge játékot mutatott, amivel ! szemben a Bratiiölavának pompás napja volt és a I szezon legszebb játékát nyújtotta. Különösen a tv;;UHvör és védetem volt elemében. A játék na­gyobbá ra a pozsonyi csapat fölénye jegyében . iö y'. le. habár a bécsiek is eleget támadtak, de i gó:képtelennek mutatkoztak. A gólokat Pribnj j (2). Bulla, Jurcsó és Cabelka lőtték. Priboj egyik gólja t l-esböl eredt. Ccrny objektiven bírás­kodott. Ligeti—Rapid 2:1 (1:0). Bajnoka mérkőzés. A Ligeti Hédii nélküli állt ki, de igy ás biztosan uralta a mezőnyt, babér helyenként min ókét csa­pat ceapkodóan játszott. A mérkőzésből csupán az első 30 perc volt szép. Ligeti ebben a periódus­ban nagyszerűen kombinált. Ezzel szemben a Rapid csapatában csak egyr> emberek voltak jók, de összefüggő játékra nem Adtak szert tenni. M&yer III. rúgta a veze'.őgólt, szünet után Müllcr szép gólt fejelt, majd Neubert szép lövéssel szerzi meg csapata tiszteteigólját. Erősítem: biró volt Lányi Géza. I cqlohh tárüaNáy találkozóhelye I SEC7 PAVLIO? PRAHA, Etybná ul. | Vas—LTE 2:1 (0:1). Bajnoki mérkőzés. A mini­mális vereség ellenére az LTE e mérkőzésben is igazolta, hogy csapata jelenleg igen jó formában van és megbeoeüleridö ellenfél. A vidéki együttes nagy fejlődésről tett tanúságot és inkább balsze­rencsének köszönheti, hogy minimális vereséget szenvedett. Vas jobb volt mint legutóbb, habár e játékban kedvező körülmények játszottak közre, h°gy győzött. így a hazai pálya és híveinek lel­kesedése. A gólokat Babács és Luzsica lőtték. Léva javára Cellár volt eredményes. Jő bíró volt Grünberg, kevéebbé tehettünk azonban megelé­gedve a közönség egyrészével, amedy ugylétazik nem tud idegein uralkodni. Cérnagyáf—Dunaszerdahelyi AC 1:1 (1:0). Bajr neki mérkőzés. Báró: Jákob. Egyenlő erők küen dekne, amelyben e vidéki csapat volt a lelkesebb együttes. A gyári osapat csak helyenként tudott tetszeni. A vezetőgólt Obuch a 26-Ik percben lőtte. Dimaszerdahely ezünet utón e 10-ik percben Holczner révén egalizált. Kiemelkedően játszott: Pongrácz és Schwarcz. Makkabea—Slavia 4:3 (2:2). Barátságos. — Bratislava tart.—Testvériség 2:1, * Budapest, december 1. (Szerkesztőségünk távi­rati jelentése.) A magyar ligabajnokság utolsó­előtti őszi fordulója a harmadik derbv-raeccset hozta, a Hungária és Újpest között, amely 25.000 néző előtt folyt és 2:2 (0:0) arányban eldöntet­lenül végződött. Az, eldöntetlen eredmény azon­ban elegendő volt arra. hogy a Hungária meg­tartsa vezető pozícióját és valószínűen, mint őszi Peiiés8 ffsaalt minden arcot bájossá és széppé tesznek. Sokszor már egyszeri Usztilóe után a kellemesen frissítő Chlorodont-Jogp aszta val a fogak gyönyörű elefánt­csont caillogáí és fehérséget kapnak. Próbálja rneg először égj kis 4 koronás tubu66al, nagy tu­bus ára 6 korona. Mindenütt kapható. 70. bajnok végezze a szezont. A többi meccsek a favoritok győzelmével végződtek, mig szombaton a Nemzeti és Vasas gólnélküli csatát vívtak. Részteléé eredmények: HUNGÁRIA—ÚJPEST 2:2 (0:0). A meccs Hun­gária támadásokkal kezdődik, az Újpest tologató játékkal védekezik. Izgalmassá válik a küzdelem a 20. percben, amikor az Újpest erős eltenoffen- zivábn fóg. A Hungária Híres révén kétszer teremt veszélyes helyzetet Aknai kapuja előtt. Egy tumultusban Avar megsérüli, az Újpest hosszú Ideig 10 emberrel operál. A Hungária látható fölényét nem képes gólra váltani. Szünet után vehemens játék fejlődik ki. Az Újpest fedezet­sora pompás formában dolgozik, Avar visszatér és a 14. percben szabadrúgásból az első újpesti gólt rúgja. A gólban azonban sok része volt Webernek, a Hungária halijának is. — A Hun­gária támad és Híres a 18. percben bombalövéssel egyenlít- J:l. Most változatos és izgalmas a küz­delem. Hol az egyik, hol a másik kapu van veszélyben. A 28. percben Varga vezetéshez juttatja a Hungáriák Újpest nem csügged, hihe­tetlen energiává! küzd. Finisben a Játék eldurvul. A 36. percben P. ftzabó kiegyenlít, akit a, biró a következő percben durvaságért kiállít. — Mind­két csapat eiöi<6eredetteii küzd moct a ©őzt** gólért, amely azonban a nagyszerű védelmeken meghiúsul. SABÁRIA—KISPEST 1:0 (1:0). A Sabária megérdemelte a győzelmet, amely Borbély gól­jából esett. A Kispest gyönge formát játszott. III. KERÜLET—BUDAI „11“ 1:0 (1:0). A kerü­let végig fölényben játszik, azonban a lanyhán működő budai team elten Drössler góljánál többet elérni nem tud. VASAS—NEMZETI 0:0. Szombaton délután le­folyt meccs, amely egyenrangú ellenfelek durva küzdelmét hozta. A mezőnyben a Vasas játszotta a jobb futballt és főleg Dán agilitása tűnt ki. A Nemzetiben Gallina kapus é6 a Török—Flóra hát­védpár emelkedett ki. A Vasas a meccs után azonnal útra kelt Jugo- 1 szláviába, ahol vasárnap ÚJVIDÉKEN a Rad­nickit 4:2 (1:1) arányban győzte le. PÉCSETT a FERENCVÁROS a PÉCS BARA­NYÁT 4:0 (2:0) arányban verte meg. A Ferenc­város nem mutatott nagy formát, csupán Berkessy. Lyka. és Túrái tűntek ki klasszis játékkal. A pécsi csatársor tehetetlenül vergődött, Amsell az egész játék folyamán egyetlen egy labdát neon kapott az ellenféltől. A gólokon Túrái (2), Lázár és Ta­kács II. (ll-es) osztozkodtak. A második félidő­ben Papp Kovácsot elgáncsolta. A bíró nem ítél 11-est, mire Kovács Pappot össze-vissza rug­dosta, úgyhogy a Ferencváros-hátvéd összeesik. Kovácsot a biró kiállítja, mire Papp visszatér és tovább játszik. A meccs maga igen unalmas volt, egyedül a Ferencváros bafezárnya mutatott némi lendületet. ÉRSEKÚJVÁRON az ÉSE a PTE-t 2:1 (0:1) arányban verte meg, KOMÁROMBAN a KFC a po­zsonyi Kábelgyár felett 5:3 (3:2) arányban győzött. Szlovenszkói eredmények )( Trencsénben a TTS a helyőrségi válogatottat 3:2 (1:0) arányban legyőzte. Mindkét csapat jól játszott. )( ÉSE—PTE 2:1 (0:1). Tudósitóok jelenti: Az ÉSE szerencsés győzelmet aratott a rendkívül lelkesen játszó pozsonyi tornászcsapat ellem Az első félidőben a PTE többet és veszé’yesebben tá­madott, mig a Zsarnóczav nélkül játszó 6 rossz összeállításban kezdő ÉSE olyan kezdetleges játék­kal startolt, amilyet a szezonban még nem lát­tunk tőte. A pozsonyiaknak sikerült is a vezető gólt elérni 6 az egész félidőben megtartani. A második félidőben már Nécter II.-vei a hátvódsor- ban állott fel ismét az ÉSE s ezzel a védetem szi­lárdabb alapon játszott, az első félidőben ijesztően bizonytalan Keltei' is többet játszott s az ÉSE erős fölénybe kerül. Szigethynek egy pompás fejessel sikerül a kiegyenilniéet megszerezni s az ezután is sokat támadó ÉSE győztes gólja már a levegő­ben lógott. A 33. percben Keller lő kapura, a labda az egyik pozsonyi hátvéd lábáról elpattanva irányt változtat s CareMy már nem tudja menteni. Változtatóé játék következett ezután, néhány iz­galmas momentummal, mert mindkét oldalon akadt egy-két gólhelyzet. Az ÉSE-bŐl Néder II. volt a legjobb, mig a PTE-méi Caretly, Farkas én Králinger érdemelnek említést. Carnera Barcelonában pontozással győzött Paolino lelett Barcelona, december 1. Mintegy 100.000 néző lőtt folyt le Carnera és Paolino régen várt box- nórkőzése, amely az olasz óriás minimális pont­yőzeimét hozta. Carnera 244 fontot, Paolino 194 untot nyomott a mérésnél. Az első három menet­ien óvatos küzdelem folyt, a harmadik menetben ’aolinö erős jobbkezest Óiért az olasz óriásra, aki zonbun meg nem ingott. A további menetekben a ulykiilc.atoéf '".vényre fst 4? PaoÜB* c. hetedik menetben már kifáradtnak látszik, ütései csak imit-amott érik Carnerát, aki azonban hiába törek­szik knock-autra. Végre a 10 menetben pont­előnyhöz jut és a zsűri győztesnek deklarálja- Ez a közönség körében nagy izgalmat váltott ki, miután Paolino győzelmét 2:l-rc fogadták. Car- uera győzelmére a belga de Young és az olayz Mazzia iiró fogadtak, mig a spanyol Casanova PesHgs jyőzelazát vitatta.