Prágai Magyar Hirlap, 1930. november (9. évfolyam, 250-274 / 2471-2495. szám)

1930-11-04 / 251. (2472.) szám

1960 nwvetmber 4. kedd. <PIWÍ<íSI-MAfiÍAR-HlKLAe 9 r POIMN r A Középeurópai Kupa útban. Becs Selé A Rapid Prágában legyőzte a Spartát A Hungária eldöntetlenül látszott a Ferencvárossal — A pozsonyi Bratislava az országos amatőrbajnokság favo- ritja — Németország eldöntetlenje Norvégiával — Svájc legyőzte Hollandiát — A Slavia és a DFC győzelme müncheni csapatok felett Prága, november 3. A* 1930. éri Középeuró­pai Kupa utolsóelőtti felvonása lezajlott. Prágában 28.000 néző előtt a Sparta kikapott a bécsi Ra­pidtől, amely ebben az esztendőben méltó és valószínű favoritjává vált a serlegnek. A Rapid immáron harmadizben került a kupa döntőjébe és most már várható, hogy a Sparta, Ferenc­város és Újpest után végre bécsi csapat is meg­nyeri a Középeurópai Kupát, ha ugyan a Sparta három góllal nem győz a bécsi rcvansimeccscn?! Budapesten a bajnoki derby eldöntetlen csatát eredményezett, minek folytán újból az Újpest került 13 ponttal az élre a Hungária előtt, amely­nek 12 pontja van. — Kolinban az SK Bratislava eldöntetlenre játszott az AFK Kolin ellen, úgy­hogy az országos amatőr bajnokság ezidei favo­ritjává váll Szombaton Prágában a Slavia fölé­nyesen legyőzte a müncheni Wackert, mig a DFC Münchenben győzött Két prágai csapat Franciaországban aratott sikert. — A külföldön Németország meglepetésszerűen csak eldöntet­lent ért el Norvégia ellen, mig Svájc váratlanul legyőzte Hollandiát. — Az olasz bajnok Ambro- siana Ismét kikapott — A szlovenszkói bajnok­ságokban a pozsonyi vidéki csapatok sikeréről számolhatunk be, mig Kassán újból botrány volt Az egyéb sportokban már beállott a téli szü­net. A vasárnap sportjáról egyébként az alábbi jelentéseink szólnak; Rapid (Bécs)—Sparta 2:0 (1:0) Prága, november 3. Szombaton még kilátástalan ▼olt a Középeurópai Kupa döntője első mérkőzésé­nek sorsa, miután Mindenszentek napján folyton szakadt az eső. Vasárnap délelőttre azonban az időjárás hirtelen megjavult, kiderült és az erős szél a Sparta-pályát is teljesen felszántotta. A meccs kezdetére mintegy 28.000 ember helyezke­dett el a tribünökön. Sophus Hansen dán bíró sípjelére a két iinafcta csapat a következő össze- áÚitásban — a t nonség tapsvihara között — lépett á pályára; RAPID: Bugiada; Schratmeás, Czejka; Rappan, Smiiteáik, Wama; Kirbes, Wesselyk, Kabarék, Lueff, Weeeely. — SPARTA: Bélík; Burger, Hoyer; Ma- ídekm, Káda, Srbetk; Pátetk, KoSíálefc, Braille, Sn'ilm^, Hejma. A Sparta felállításánál rögftön szembetűnt, hogy B prágai csapét két játékost kicserélt az Ambro- •Lana ellen sikerrel szereplő együttesből. A hát- védelemben Hoyert á'Mátóttá és Podrazyl helyébe a még teljesen neon fitt Páteket tvtte. Hoyer szerep­lése döntötte el tulajdonképpen a meccs sorsát a — Rapid javára. Hoyer teljesen csődöt mondott és a legnagyobb hibát a mellélőtt 11-essel követte el, amellyel a Sparta kiegyenlíthetett volna. Pátek ee.m felelt meg, de az egész csapatból megfelelőt újból csak Káda nyújtót! Megsebesüléseiig igen jó volt Srbek, a csatársorban pedig egyediül csak s belga Bralne elégített ki. — A Rapidnél nagy­szerűen debütált Prágában Bugala kapus. — Schramseis volt a mezőny legjobb hátvédje, akinek Czejka jól asszisztált. A halfsorbam Rappan Silnyt teljesen lefedezte. A bécsi csatársor nem adott különlegesebb teljesítményt, mindkét szerzett gól félig a szerencse gyermeke is volt. — A két csapat egyébként energikus, azonban fair futballt játszott. A meccs változatos és izgalmas küzdelmet hozott. Az első félidőben a Rapid tisztára a védelemre szorult, de midőn látta, hogy a Sparta gyöngül, támadásba ment át. I A | I SALVATOR § I FORRÁS 1 SK Bratislava-AFK Kolin 2:2 (t:t) Kolin, november 3. Az országos amatőr bajnok­ság döntőjének első meccse vasárnap folyt le Ko­linban Szlovenszkó idei bajnoka: a pozsonyi SK Bratislava és a tavalyi amatőr bajnok AFK Kolin között. A pozsonyi csapat az első 20 percet kivéve állandó fölényben volt és lelkes játékkal pótolta a technikai hiányokat. A pozsonyi csapatban, amely az eldöntetlen eredménnyel az országos baj­nokság favoritja lett, Kardos, Csulik, Vojtech, Bulla és Priboj tűntek ki. A gólokat a pozsonyiak részéről Priboj és Bulla rúgták, mig a kolini csa­patét Musil és Bírna. Pisarovics biró a hazai kö­zönség terrorja folytán kissé nyomta Á Bratislavát, de tévedéseivel a két csapatot egyformán sújtotta. A döntő meccs jövő szombaton folyik le Pozsony­ban. * )( Slavia—Wacker München 7:0 (2:0). Mimd­pzeniek ürmepén Prágában a Slavia lehengerelte Schaiffer vol't csapatát: a müncheni Wackert. Az esőben lefolyt mérkőzésen Pucb öt, Junek és Sel­lye 1—1 gólt lőttek. A Slavia legjobb tagja Svo- boda volt, aki önzetlen játékkal dirigálta a csatár­sort. )( A ligabajnokságok a vidéken két érdekes eredményt hoztak. Teplitzben a TFK 2:2 (1:0) arányban eldöntetlenül mérkőzött az SK Kladnó- val, Náchodon az I. osztály újonca: az SK Néöhod 2:0 (0:0) arányban legyőzte a vreovicei Rohemiamst. A ligában a Slavia 8 ponttal vezet a Bobemiame előtt, amelynek 5 pontja van. 3. Nd- ohod 5 ponttal, 4—4 pontja van a Viktóriának, Spártainak, Kiadnának és a TFK-nak. 0 ponttal zárja a tabellát a Meteor VIII. )( A prágai DFC Münchenben az 1860-t 3:2 (1:2) arányban legyőzte. A vezetőgólt a müncheniek sae­Az első gól a 10. percben esett kornerből. Wessely rágását Lneff befejelte. Bélík kapus hibásan helyezkedett. 1:0. A Sparta ezután többször támad, azonban a Rapid védelme mindent ment. Helycsere után Hejmát a kapu előtt faultolják. Hoyer rúgja a büntető! Bomibalövése auibra kerül. A 12. percben Wesselyk a rosszul helyezkedő Bélík mellett a második gólt lövi a Rapid javára. Ezzel a meccs a Rajpid előnyére már el is dől! A bécsi csapat, amely az idén harmadszor került a Középeurópai Kupa döntőjébe, november 12-i bécsi revánsmec cséré biztos re­ményekkel indul. A Sparta még sohasem tudott Bécsiben győzni és igy nem valószínű, hogy ezt a bravúrt most meg­tegye. A meccset Hansen biró mintaszerűen vezette. A meccsnek 25.200 főnyi fizető nézője vol! A je­gyekből 244.000 Ké folyt le. A Rapid 45, a Sparta 95 ezer koronában részesült. Az adóra 65.000 ko­ronát fizettek be. Az Újpest ismét a bajnokság élén Eldöntetlenül végződött a bajnoki derby A Nemzeti legyőzte a Sabariát Budapest, november 3. (Szerkesztőségünk távi­rati jelentése.)A ligabajnokság őszi derby-meccse a Hungária és a Ferencváros között 1:1 arány­ban eldöntetlenül végződött. Ezzel a bajnokság élére ismét az Újpest került, amely féltucat góllal verte meg a Budai 11-e! A forduló szenzációja még a Nemzeti győzelme a Sabária felett és a Va­sas eldöntetlenje a Bocskayval. Részletes ered­mények: Hungária—Ferencváros 1:1 (0:0). A félidő el6ő felében a Ferencváros tartja kezében a játékot, azonban támadásai a Hungária-védelmen megtör­nék. Azután a Hungária támad, de hasonlóan siker nélküli- — A második félidő elején ismét a Fe­rencváros van frontban. Erre a Hungária ás betle- íekszilk a játékba és a 15. percben Takács II.-t a gól előtt elvágják. Tánczos a ll-est a hálóba küldi. 1:0 a Fradi javára. Ezután erős harc, amelynek során Barátkay és Berkessy megsérülnek. Kliig biró mindkettőt kiállítja. A 35. percben Papp vét faultot. A szabadrúgást Skvarek a kiegyenlítő góllá érvényesíti. Ezután.a játék teljesen ellaposo­dik. A meccsnek 25.000 főnyi nézője volt. Bocskay (Debrecen)—Vasas 1:1 (0:0). A Bocs- kay technikai fölényét a Vasas lelkes akciókkal egalizálta. A vezető gólt a 60. percben Markos rúgja a Bocskay javára, amit a meccs vége felé a Pozsonyi mérkőzések Ligeti—Makkabea 3:1 (3:0). Bajnoki mérkőzés. Ligeti már az első félidőben eldöntette a meccs sorsát, mert csatárai pompásan lőttek és csak Gellci, a Makkabea kapusa ügyeskedésén múlott, hogy több gól nem esett. A második félidőben a játék egyenrangú vol! Makkabeának Schneller révén sikerült gólt l'őná. A győztes csapatban a csatársor volt a csapat legjobb része, ahol Mayer Ul.-nak igen jó napja volt. Mafckabeanál Weisz Ármin szokott jó játékát nyújtotta. Mayer III. (2) és Kocsis voltak a Ligeti góllövői. Brüll dr. erélye­sen bíráskodott. PTE—Kábelgyár 3:3 (2:1). Bajnoki mérkőzés. Az első félidőben PTE volt a jobb csapat, 6zünet után Kábelgyár támadott többe! PTE már 3:l-re vezetett, mégis a gyári csapatnak sikerült kiegyen­líteni. Maga a játék végig nívós volt és némi sze­rencse mellett a tornászok győzhettek volna. PTE- nél a szélsőcsatárok és Neumann, mint oidalhaiM tetszettek, míg Kábelgyárnál a Razsant—Pintér balszárny volt a jói Az első gólt Sidó lőtte, amire Píringer szabadrúgásból egalizál — Utána két feloldja és eltávolítja a szervezetben lerakodott savakat. Vasmentes, emésztést elősegítő kel­lemes üdítő Ital. tizenegyes PTE javára, amiből azonban csali egyet (Sidó) tudnak értékesíteni. Szünet után Földes lövi a tornászok harmadik gólját, de Kábelgyár­nak sikerül Pintér és Balassa révén kiegyenlíteni Janicsek biró jól oldotta meg feladatát. Szlovenszkói eredmények )( Léván az LTE Dunaszcrdahelyi AC-ot baj­noki meccsen 10:0 (?) arányban győzte le. )( Érsekujvárott az ÉSE a pozsonyi Rapidot 4:3 (1:2) arányban győzte le a bajnokságban. ){ Komáromban a KFC a pozsonyi Cérnagyár csapatát bajnoki meccsen 3:0 (2:0) arányban fölényesen legyőzte. )( Kassán a bajnok Törekvés a Kassai SC-ot 3:2 (1:1) arányban legyőzte. A meccs szép játékot hozott A Törekvés állandó fölényben volt. A má­sodik félidőben megeredt az eső, úgyhogy Korach biró a 65. percben a mérkőzést lefújta. Erre Jeles, a KSC kapusa inzültálta a bárót, mire nagy tu­multus támadt. A rendőrség lépett közbe és a pályát kiürítette. A bíróit rendőrségi fedezet mel­lett szállították haza. (A kassai kerület viszonyai már megérettek a pozsonyi központ erélyes be­avatkozására ! Szerk.) )( Trencsénben a prágai Öohemians második csapatát a TTS 0:1 (0:1) arányban legyőzte. )( Besstercebányán a brünni Sparta vendégsze­repeit az ottani Slavia ellen és 3:5 arányban ve­reséget szenvedett. )( Zsolnán az SK Zsilina a Tnrócssentmártoni SK-ot bajnoki meccsen 4:0 (1:0) arányban le­győzte. HALTENBERiER Gyártelepek: Budapest - KoSice PieSlany FEST - TISZTÍT MOS Központi Özem elme: Haltenberger Fcstögyár, Koáice 2 Vasas 11-es révén egyenlített ki. A kiugró Bru- neckert a kapu előtt elvágják, mire Stanzl a bün­tetőt a hálóba küldi. Újpest—Budai „11“ 6:0 (1:0). Az első félidőben nivós küzdelem. Az egyetlen gólt Spitz lövi a 25. percben az Újpest javára. A második félidőben a meccs eldurvul. Löwy és Avar összeütköznek. Az előbbi megsérül, Avart kiállítják. A játék percekig szünetel. Mindkét csajpat 10—10 ember­rel folytatja a játékot. Az Újpest igy is döntő fö­lénybe jutott és Spitz (3), valamint Szabó (2) gól­jai révén biztosan győzött. Kispest—III. kerület 3:3 (0:0). A vezetést a ke­rület szerzi meg Lutz révén, amit Steiner egyen­lít, majd újból a kerület vezet Zilahy két gólja révén. A második félidő 19-ik percében Fürstner javít, végül Steiner kiegyenlít Nemzeti—Sabária 2:1 (0:0). .Játszották szom­baton. Pécsett a Pécs-Baranya a szegedi Bástyát 3:1 (3:0) arányban győzte le. A meccset a hazai csa­pat nagy elánnal indítja és Kocsis, Kautszky, vala­mint Halas révén három gólt szerez. A második félidőben a Bástya fölénybe jut. de a tömörülő pécsi védelem miatt gólt rúgni nem tud. Az egyet­len szegedi gól Krebsz hibájából esett a hazai hálóba. Kárpátaljai futballeredmények Ungvár, november 3. Az MLSz-ungvári kerületé­nek legfontosabb bajnoki meccse Munkácson folyt le a bajnok MSE és az Ungvári AC között. Győzött az MSE 3:2 (1:1) arányban. A munkácsi csapat a meccs végéig technikái fölényben volt, amit az UAC durvasággal igyekezett ellensúlyozna. Pásztor UAC-játékost a biró többszöri figyelmeztetés után kiállította. A vezetőgélt az UAC szerzi meg 11-es- ből, az azt követő MSE ll-est Havas kapus kivéd! Ezután Csnday kiegyenlít. A második félidőben Pletenyik góloz az UAC javára, majd Katona egyenlít ki. A győztes gól az utolsó percekben esett Abrahamovits révén. Jó biró volt Hal pert (UTK). Munkácson az Ungvári MTE a Spartacus- szal 1:1 (1:1) arányban eldöntetlenül mérkőzött Az ungvári H frech báró nyomta a munkácsi csa­patot, amely jól játszott. Beregszászon az Ungvári TK a Beregszászi FTC ellen 2:0 (0:0) arányban győzött. A meccs durva sportot hozott. Dobrovszky ungvári biró energi­kus vezetőnek bizonyult. Az első félidőben két beregszászi játékost: Kunt és Lengyelt kiállította. Az UTK góljait Lippmann és . Grünfeld rúgták. Ungvárott vasárnap nem volt mérkőzés. A kerü­leti tabellát a legközelebb hozzuk. (Sz. I.) * Külföldi eredmények )( Németország—Norvégia 1:1 (0:0). Breszlau- han 40.000 néző előtt folyt le az országköz ti meccs. A magyarokat is verő német csapat gyöngén ját­szott. Az első gól az 55. percben esett Hanke (német) révén, amit Niilsen (norvég) a 72. perc­ben egyénid tett k! A komerarány 7:3 volt a né­metek javára. Brokmann holland biró jó volt. )( Svájc—Hollandia 6:3 (4:1). Zürichben Car- raro olasz biró vezetése mellett és 15.000 néző előtt az ifjúsági játékosokkal reorganizált svájci csapat megérdemelten győzött. )( Németországban Berlinben a Hertlha a Preuseent 4:0 arányban győzte le. — Hamburg- b a n az Allona 93 a HSV-t 3:1 arányban verte meg. Drezdában a Guts Muts a Brandenburgot 5:2, a DSC a Rasensporbot 5:1 arányban győzte le. — Leipzigban a Fortuna győzött a berlini Ten­nie Borussáa fölött 5:3 arányban. — Délnémet bajnokságok: IFC Nüraberg—VíR Fürth 2:0. Spielvereiniigung Fürth—Bayem Hoí 3:2. — ASV Nürnberg—Bayreulh 2:2. Bayem München—Teuto- nia 8:3. — Würzburg: 04—Kiokere 2:1. — Frankfurt: Rot-wedss—Fsp. F. 0:0. — Drez­dában a városi XI. Ledipzig ellen 8:1 arányban győzött. —■ Chemnitzben az ottani XI. Észak- osehorezágort 5:2 arányban verte meg. )( Bécsben a kettős ünnepen Ausztria és Né­metország munkás válogatott^ : találkoztak. Első nap az osztrákok 3:1, vasárnap pedig 6:2 arány­iban győztek a németek felett. — A bajnokságok­ban a Sportklub a Slovant 2:1 (0:0) arányban le­győzte. A durva meccsen Zirbs, Sióvá n játékos lá­bét törte. A Wacker a Floridsdorferekkel 3:3 arányban eldöntetlenül mérkőzött ugyancsak el­döntetlen volt " :1 arányban a Vienea—WAC meccs íb. — Az Admira az Ausitriát 3:0 (0:0) arányban verte meg. A második osztályban a Ha- fcoah a Geretbofot 4:1, a Brigittenauer AC pedig a Bewegungot 3:1 arányban verte meg. A Hertha 2:4-re kikapott a Moraviábói míg a Simmeringer AC a Weisze XXI-el 3:3 arányban eldöntetlenül mérkőzött. )( Az Ambrosiana ismét kikapott az olasz baj­nokságban. Trieszt győzte le öt góllal. Egyéb ered­mények: Pro VeroeUi—Laraio 3:0, Nápoly—Modem 4:1, Bologna—Milánó 2:1, Róma—Pro Veroelffi 2:0 (szombaton), Torino—Livomo 4:0, Génua— Juven.'tus 0:3, Legnano—Aleeeandria 1:0, Brescia— Casale 2:0. )( Svájcban a zürichi országközti meccs miatt nem voltak jelentősebb események. A Servette Géni a Luganot 3:1, a BrüM a Chiassot 7:1, a Solothunat a Concordiát 3:0 arányban legyőzte )( Párisban a városi XI. szombaton Londont 6:3 arányban legyőzte. Vasárnap az FC MüMbausen a Club Francaiét 2:1, a Red Elar Páris az FC Sou- ohanx-t 2:1 arányban verte meg. )( Jugoszlávia. Hajdúk—-Belgrádi SK 3:1. Con- cordia Zágráb—Slavia (Szarajevó) 3:0, Jugoelavd* —Slavia (Eazók) 5:0l rezték meg a kitűnő balszélső Schiller révén. Azután Sfej kiegyenlített, majd. Sehaíer beállítja a végeredményt. A második félidőben a prágaiak döntő fölényben kerülnek és Kanniháuser, vala­mint Sfcoj révén győznek. )( Prágai csapatok sikerei Franciaországban. A prágai Csechde Kariin St. Malóban az Union Sportíve S-t 4:0 arányban győzte le. A Meteor VIII. Monacóiban az AS-tal 1:1 arányban eldön­tetlenül mérkőzött szombaton, vasárnap azonban Nizzában a Gymnistic Club ellen 4:3 arányban győzött. — A Csechie Karián vasárnap Fougéres- ben a Drapeux-öt 4:1 arányban verte meg. )( Cseh- és morvaországi eredmények. Karls- bad: KFK—Union Zsázskov 6:1. — Rokonitz: SK Liben—SK Rakovniik 2:1. — Brünn: Zeide- nice—SK Prossnits 2:2. Zstídenfee—DSV Brünn 3:0. — Königshütte: SK Dvár Rrálové— Viktória Zsázskov 4:3. — Pardubitz: CeASK Vimohrady—SK Pardubice 2:1. AFK Pardubtoe— AFK Gbrudnm 4:2. — Preran: SK Bata Zlin— SK Presrov 3:2. )( Az angol ligában az Aráénál egy pontot le­adott Huddersfield ellen. Az utolsó helyen álló Manchester United az idei első győzelmét aratta. Részletéé eredmények: I. osztály: Aston Villa— Blaokburn R. 5:2, Bolton Wand.—Derby Co. 1:2. Chelsea—Blaokpool 3:0; Grimeby T.—Leiceeter 8:2. Huddersfield—Areenal 1:1, Liverpool—Manchester C. 0:2, Manchester Un.—Birmingham 2:0, Middles- brough—Pourtemouth 0:1, Newcaetle—Un.—Lecds Un. 4:1, West Haan Un.—Sheffield Un. 1:1. — II. osztály: Bradford—Tlymouth Arg. 7:1, Rurnley —Bristol C. 4:2, Millwall—West Brommich A. 2:0, Nőtte Forest—Bradford C. 4:1, Oldlbam Athl.— Port Vale 3:8, Pre6ton N. C.—Barnsley 1:1, Rea- ding-—Everton 0:2, Southampton—Cardiflf C. 0:1, Stoke C.— Swaneea T. 5:0, Tottonham—Charlton AtW. 5:0, Wolverhaanpton—Bury 7:0.