Prágai Magyar Hirlap, 1930. március (9. évfolyam, 50-74 / 2271-2295. szám)

1930-03-25 / 70. (2291.) szám

r 1930 március 25, kedd. 1 Cérnagyár 4:3 (2:2) bajnoki mérkőzés, bíró: Förister. Egyenrangú ellenielek küzdelme. A gyári csapat az első félidőben jól tartotta magát s a Rapid 2:0 vezetése után sikerűit kiegyenlítenie. Kupacsere után mindkét csapat egy-egy gólt rá­gott, de a Rapidnak Pi-ees révén sikerült. egy ve­zető gólt elérni. — Maikkabea—Donaustódt 3:1 (0:0), barátságos mérkőzés. Egyetlen győzelmet sem értek el a csehszlovák válogatott csapatok az osztrákok ellen Két eldöntetlen, három bécsi győzelem - A Sparta győzött Drezdában — Eldöntetlenül végződött a budapesti futball- derby — A Sheffield Wednesday kiesett az angol serlegből - Tildén és Aussem újabb győzelme a Riviérán Bárány uj Európa rekordja — Csehszlovák uszórekord Pozsonyban Újpest—Ferencváros itt (t:t) Prága, március 24. öt fronton küzdött meg tegnap a csehszlovák futball az osztrák csapatok­kal, reá nézve igen szomorú eredménnyel. Prágában a nemzeti válogatott csak eldöntetlent ért el, ugyancsak eldöntetlenre mérkőzött egy, másik osztrák kombinált Brünnben. Pécsben í kettős sikert aratott Becs válogatottja, aincny- • nyibeit Prágát és Pozsonyt legyőzte. Pozsonyban j pedig a Sloráu győzött a Bratislava ellen. —| A hajmi kudarcot némileg enyhíti a Sparta! győzelme Drezdában, míg a belföldön egyébként sem adódtak nevezetesebb események. Pozsony-! bán a Hasidnak sikerült ismét győzni. — Buda­pesten a Ferencváros—Hungária derby-meees í remis-vei fejeződött be, mig a Hungária a Budai i 11-ef legyőzte, biztosította magának a harmadik1 helyen való megmaradását. — A nemzetközi futballsportből kiemelhető: a The Wednesday veresége az angol serleg középdöntőjében. Franciaország eldöntetlenül mérkőzött Svájccal, ahol eldőlt a Svájci Serleg is a berni Young Boys javára. — Délnémetország bajnokságát a frankfurtiak szerezték meg. Az egyéb sportokban a cannesi tenniszverseny ismét Tildémnek és Aussem Cillynek hozott diadalt. — Bárány István Brugge-ben a 200 méteres szab ad úszás Európa-rekordját javította ,ncg, mig Pozsonyban Dopler kisasszony az 50 méteres szabad úszásban csehszlovák rekordot állított be. A vasárnap sportjáról egyébként aa alábbi részletes beszámolóinkat adjuk: Budapest, március 24. (Budapesti szerkesztő­ségünk távirati jelentése.) óriási néző közönség előtt folyt le az iillői-uti pályán a nap kettős nagy attrakciós mecese. A bajnokság négy első csapata találkozott ezúttal egymással. A Ferencváros a középeurópai bajnok Újpesttel vívta meg bajnoki meccsét. A második magyar futballderby o meccsek hagyományos szokása szerint — eldöntetlenül vég­ződött, mig a Hungária a Budai „11“ felett aratott győzelmével megszilárdította, eddigi pozícióját. ! Részletes jelentéseink: Újpest—Ferencváros 1:1 (1:1). Uypei&t kezdettől • fogva többet támad, azonban a Ferencváros sti'lu- j soeabb futballt produkált. A játék főleg a szünet ! után vállt izgalmassá, amikor mindkét fél a győze­lemre törekedett. A vezeitőgól a 10. percben esetit Koliut lövéséből, amit a 15. percben Spitz egyem- litett ki. Hungária—Budai ,.11“ 1:0 (1:0). A Hungária Kocsis hátvéd rögtöni megsérülése miatt 70 percig biz emberrel játszott. A budaiak végiig fölényben voltak, ennek dacára nem tudtak gólhoz jutni. Az egyetlen gólt rögtön a kezdet után Barátkav rúgta a Hungária javára. A bajnokság állása a tegnapi meccsek után: i 1,. Újpest 16 incccs 28 pont, 2. Ferencváros 15 ni. 25 pont, 3. Hungária 15 m. 22 pont, 4. III. kerület 16 m. 17 pont, 5. Budai .,11“ 16 m. 15 pont és 6. Bcoskay 16 m. 15 poiniliah Egyéb váítoziatilai). Pécsett a Somogy (Kaposvár) a 41 agyar Kupaért vívott meccsen is legyőzte a Baranyát, ezúttal 1:0 (1:0) arányban. A győztes gólt Lővy rúgta a 43. percben. Szombathelyen a Bocska.y (Debrecen) a Vidéki Serleg középdöntőjében 1:0 (0:0) arányban győzött 1 a Sabária ellen. A győztes gólt Markos rúgta a 69. percben kornerbői. A Sabária többet támadott de a debreceniek rutinosabb futballt játszottak. Miskolcon az Attila a Losonci AFC-ot barátságos meccsen 4:0 (3:0) arányban legyőzte. lí. osztály: Zala-Kanizsa—Rákospalota 3:0 (1:0) • Soroksár—Terézváros 3:2 (1:1). Vasas—Tuirü I 3:1 (2:0). : Külföldi eredmények > )( A prágai Sparta Drezdában a Dresdener SC-o 20.000 néző előtt 1:0 (0:0) arányban legyőzte. A. prágai csapat csalódást keltett. Az egyetlen gól . Smólka lőtte. A DFC Sokdárja jó volt. ' )( Franciaország—Svájc 3:3 (2:2). A párisi olim I piai stadionban lefolyt mérkőzés 20.000 néző elől _ | eldöntetlenre végződött . A svájci csapat meglepőéi t jól játszott-. A meccset, a® angol Rouss vezette. — Párisi komib.—Uisburger SV 5:3 (1:2). 5 )( Metzben Jjotharingia Elszász válogatottjával 3:í j arányban eldlŐmtetiemU mérkőzöbt- - )( A svájci sorleget a berni Young Boys együt tese nyerte meg, a (mennyiben Zürichben m F< Aaraut 1:0 arányban legyőzte. — A bajnokságban a Young Felevő a St. G ab lent 5:3, « Lausanne Sport pedig az FC Chaux de Fondsol 2:1 arány- bán verte meg. )( A belgiumi bajnokságot az SO Brugge nyerte meg, minién az FC Antwerp tegnap a fetandaa'd Lüttiichtől 3:5 arányban — saját pályáién —- várak Iámul kikapott. )( Az angol kupa középdöntőmeccsei a bajnok The Wednesday 1:2 arányú vereségét hoz/ták a Hudiderefield Towmtöl, amely a döntőbe került. A másik pár, az Arsenai és a Hull! City eldöntet­len csatát vívták 2:2 arányban, úgyhogy' e mérkő­zést megismétlik..— A skót serleg döntőjébe a tavalyi győztes Glasgow Ramgers és a Partick Tbistle kerüllek. )( Az angol ligában meglepetés a Derby Couraty újabb veresége, miinek következtében a ShedüSeld Wednesday jobb gólaránnyal megelőzte az élen. — A- második ligában nem változott a helyzet. - A skótoknál továbbra is a Glasgow Ramgers vezet négy ponttal az Aberdeem előtt. Ptészletes ered­ményeik: I. osztály: Birmingham—Bolton Wam- I dérére 3:1, Grknsby T.—Burnley*4:0, Leicester C. j—Sundersland 1:2, Sheffield Un.—Derby Co. 2:0. ■ Blackburn R.—Portsanouth 1:0, Liverpool—Aston j Villa 2:0, Newcastle Un.—Manchester C. 2:2, West i Ham Un.—Leeds Un. 3:0. — II. osztály: West J Broimwich A.—Bristol C. 2:0. lianneley—Reading 1:0, Nottöngbam F.—Wolverhanipton 5:2, Biack- poo.1—Oharíton Athil. 6:0, Bradford—Nőtte Co. 3:3, Oldham Athl.—Bradford C. 6:1, Chefeea—Stoke C. 3:2, Millwall—Swiarrusea T. 0:2, Soutbampton— Curilíf C. 1:1, Tottenlram H.—Preeton N. E. 1:0. — Skócia: Abedeen—St. Mimen 3:3, Aiirdríeonians —Dundee 3:2, Cowdeubeath-—C-eltic 1:2. Dundee Un.—Kiimairnock 6:4, Hibemian—Falkirk 1:0, Motherwell—St. Johnstone 5:0. — Londonban a Queens Parik az amatőr Coráthiianet 3:2 arány­iban merverte. )( Olaszország: Nápoly—Bologna 2:1, Pro Patria --Juventus 0:1. Alessamdriia—Padova 4:2, Ambro- ziana—Lazziio 4:2, Triesalina—Cremcmese 4:0, Róma—Milánó 1:0, Pro Vereeiíd—Eresein 0:1, Torino—Genova 1:1, Modena—Lávorao 6:0. )( A délnémet bajnokságban az Einíracht Frank­furt 4:1 arányban győzött a Freiburger FC eJlen és ezzel a kerületi bajnokságot megnyerte. A VFB Stutfgárt a %ielvereimigu(ig Fürthöt ugyancsak 4:1 arányban verte meg. A Bayem München a , PirmanenstőO 2:3 arányiban váratlamut kikapott, mig a Watdhof a wormsi Wonmáciát győzte le 2:1 arányiban, — A vigiaszvensemyem az 1FC Nümíberg . az ASV-t 6:2 arányban fölényesen verte meg. )( Leipzigban Drezda város válogatottja 3:2 • arányú vereséget szenvedett a leipzigi városi csa­pattól. )( Linzben a bécsi Sportclub vasárnap a Linzer ; ASK-ot 5:1 (1:0) arányban győzte le. Csehszlovákia-Aesszfrm 2i2 (0:1) két gól az ő érdeme, a másik három bécsi csatár is hasznos játékot produkált. A cseüiszlovák csatár­sorban egyedül a robusztus Svoboda volt kitűnő, de partnerek nélkül nem érvényesült és így Tandler mindvégig fogni tudta-. A védelem a béaüekné'! imponáló biztonsággal dolgozott, mig a csehszlovák csapatban Steiner sokkul gyengébb volt Zsenisefoniél. A bécsi csapat egységesebb, ■tedinlkása'bb volt és íegjátékben, gyorsaságban is felülmúlta ellenfelét. Ilyen körülmiények között érthető, hogy a kiegyenlítést hozó gödi a 30.000 főnyi közönség olyan diadalordltássál fogadta, mintha a győzelmet hozta volna meg. A mérkőzéseknek elszigetelten voltak ikernek momenitumiaii, egyebekben azonban szezóneleji jel­legű volt. Csupán az a periódus, amikor Cseh­szlovákia 1:1-re egyenlített, ki, volt pompás fut­ballélmény. Az első gól a 13 percben esik. Kada d-ráblizik, a labda Sindelárhoc kerül, aki csoda­szépen előretol a balörazekötóbe és Horváth húsz méterről éles, lapos lövéssel Flaniraka mellett a hálóba küldi a lapdá't. Az efeő féMdő továibbi része a bécsiek kisebb fölénye jegyéiben megy le. A második félidőben a csehszlovák támadás lendü­letesebben dolgozik, Reijbl a 12. percben Svobodá- uak adja a lapdáí, aki a kifutó Hidden fölé eme­li, az odasiető osztrák fejjél nem éri be és kézzel segíti a lapdát hálóba. Most a csehszlovák csapat győzelemre játszik, de rz ostrom csak tiz perces, azután megint nyűit lesz a küzdelem, sőt a 25. perc­ben Viertel góloz. amit nem ismernek el. A 28. percben az osztrák baiszélső leszalad, centeré! Horváth bevágja. Az utolsó percben Bejbl passzát az oífJside-on álló Junek bevágja. A me-riiozes az m-oiso pwíKmajuig A-utsziina tSmak nem túlságosan nagy, de érezhető fölényé­ben zajlott le és Ausztria feltétlenül megérde­melte volna a 89. percig tartott 2:1 arányú győzel­met, annál is inkább, mert a báró sluuek kiegyen- Mtő gólját meg-itélié, holott az ofeidebői esett, mig Vnertel gólját előze'Lren nem adta meg Nausch lesállása miatt. A sovinisztáknak az a csoportja, amely oly gyakran okoz galibát nemzetközi mér­kőzéseken, igy sem volt megelégedve Ruoífal, akit t mérkőzés végén a pályára beözönlött lanusekek csaknem injultálták. Szegény Ruoff a cseiiszlovák- Biagyair és a csehszlovák-osztrák mérkőzés tanul­ságai után nem fog jó szívvel visszaemlékezni a Sparta-pályára. Holott a két nagyobb és egy7 pár .jeíentéktelenebb hibáitól eltokinitve most is jó- szeanü bírónak biizonyult, aki egyetlen fouilt nem begyott megtorlás nélflrül. A Spar-ta drezdai játéka miatt Csehszlovákia ?ssm ámíthatta iká lóerősebb csapatát, különösen a íedeaetsor volt gyenge és az Ausztria javára itt 'mutatkozó nagy7 plusz fis elegendő lett volna a győ­zelem biztosítására. Kada ezen a mérkőzésen ár­nyéka volt régi ön-magának: Vodicska nem nagy obilü hali s csak. a védeleanben hasznos. Tyrpekl jobb volt, mint partnere, de szintén csak védő játékos. Ezzc’ szemben különösen az első félidő­ben Hoffmann egész klasszissail volt jobb Kadánál és ha a második félidőben nem esik vissza. Ausztria fölényesen győz. A csatársorban szintén Ausztria javára mutatkozott plusz. Sindólár tecb- niikásabb és gyorsabb center mint Bejbl. akit a mérkőzés elején szenvedett sérülése is bandlkapeM. Horváth nagyszerű formában játszott és mind a Pozsony és Prága veresége Bécsben Becs, március 24. A vasárnap kettős futball-1 attrakciója az osztrák fővárosban Pozsony és Prága válogatott csapatainak vendégszereplése, volt Becs város teamjei ellen. Mindkét meccset az osztrákok nyerték meg 2:1 gólaránnyal. A főmeccset Prága ."tszotta Beccsel. A játék alacsony nivón mozgott. Egyik válogatott sem volt formában. Prága együtteséből Staplík kapus és Burgcr hátvéd váltak ki. Jól játszott a csatársorban Soltys és Skála is. — Az első gólt az oszliráii Miilier rúgta a 30. percben. 1:0 arányban végződött a félidő, miután Soltys csak az 52. percben tudott kiegyenlíteni. A második félidőben egyenlő -harc folyik és már ugylátszik, hogy gól nem esik. ami­kor Se ha,!! láthatólag kézzel iit be egy labdát Staplík kapujába. Rovida olasz bíró minden tilta­kozás ellenére gólt ítél, amely azután a győzelmet is meghozza a bécsi csapatnak. A. főmeccs előtt Pozsony játszott Béresei és 1:1 arányn félidő után 2:l-re kikapott. A pozsonyi csapatban Csulik, Sorál és Kardos, valamint Szlovenszkói eredmények j( Kassán a bajnokság második fordulója jiompáe időben nagyemamu nézőközönség e/lőtJt foi.yt le. A Kassai AC a K.MSE-t 3:2 (0:0) arányban le­győzte. Góllövők e KAC részéről Varacskay, Lusz- % és Kaukes voltak. A meccset Klng rozeouyóij báró erélytelenül veaet/te. — Kassai Törekvés— Eperjesi Törekvés 1:0 (1:0). Bíró Varga. Eperjes- nÓÍ a védelem megaka'dáiyozta a nagyobb vere­séget. )( Zsolnán az olmützi 8K vendégszerepeit az HK Zsiln* ellen, autely 7:2 (4:1.) arányban győzte V a vendégeket. )( fjéván az LTE a Nyitra/i AC-ot 4:1 (2:0) arányban fölényesen legyőzte. )( E8E -SK Trnava 2:0 (1:0). A jóképességiü nagywmubati cmpaA bemuitaikozása nem járt eiker­ről. A/. ÉSE bialos győzelme-t airatoft e ha a rne- aftnybem oly jól operák) oftajUtrsor több 6®eroncsé­Mayer lí. játszottak jól. Ez utóbbi eaerezte az egyetlen pozsonyi gólt is. A bécsiek góljait Adalbrecht és Walzhoffer rúgták. Frankenstein bíró eMoguhrtlomul és jól látta el tiezlj'ét­Vasárnap délelőtt a Cricketer csapata Alsó- ausztria válogatottját- 6:2 (2:0) aranyban legyőzte. Szombaton három barátságos meccs folyt le: WSC—Slovan 1:1, Ni-cholson --Simm:erin.g 4:4 és Rrigitiemauer -Hantba 7:0 eredmiónnye-l. Bárány István és Braun kisasszony rekordfa Belgiumban Brugge, március 24. Az SK Brügge nemzetközi versenye keretébsn a niag'yar Bárány István dr. és a holland Zus Braun kisasszony is vendégszere­peltek. A magyar bajnok a 100 méteres szabad- uszásbati 1:00.2 alatt győzte le a pozsonyi Steiuert, akinek ideje 1:04.8 volt. — A 100 méteres hát- u&záet Zus Braun nyerte meg 1:21-8 alaitt. )( Prágai futball. Bohemiains komb.—DFC Rud- weis 4:1. — DFC—-Spoaitbrüder 5:1. — Praha VII. —SK Búboméra 6:3. — Sflavoj Zsizskov—Vysocsany 3:2. — Slavia TI.—Viktória Zeiczskiov II. 3:1. — Meteor Vili.—Rapid 5:3. — Csecfaie VTIT.—DFC tart. 4:2. )( Cseh- és morvaországi eredmények. Brümn: Vienma—Nichoilisom, Bé.s Icomb.—Zeiideuiice 3:3 (1:1). — Tepli'tzer FK—Nusefek^ SK 6:2. — Kdadnó: SK—SK Lilbefi 8:4. — Rakonitz: SK —Cseéhie Karlim 5:1. — Prosenitz: SK Prostéjov—Moravék'á Stevia 3:1. vél játszott volna a kapu előtt, úgy nagyobb gól- küiönbeég'gel végződött volna a mérkőzés. Tíz­perces változó mezőn yjáMk után az LSE felülik e- rékediik s szebbnél ezelü> tiámiadáeok után a 26. 7>ercben Lehoczky pompás akoiójánalk betfejezése- toéppen Sohwmrz 'befiővfi a vezető gólt. Szünet után az SK Tnnava ie erőteljesen támiad, néhányszor rendMvül k inálkozó alkalmaikat mulasztanak él. Az ÉSE csatáneorának formás akciói ír egymásután fejeződnek be eredménytelenül, miig végre a 38. perőben Ix>(hoczky belövi a második gól. A mezőny legjobb embere T^ehoczky volt, rajta kívüli Hodh- feld, N-éder I., Korányi, Kölller tűnitek kii, A. nagy- szombati csapatban Stecker és MetiiSka érdemel - mek iőfieg fliraéretet. )( Pozsonyi eredmények. Pozsonyban egy nem­zetközi mérkőzés volt: Slovan, Bécs—Bratislava és Tügeti komb. 2:0, 1:0. A bécsiek igen szépen játszottak a t-artailékos [>ozeonyi kombinált ellen, amelynél a védelem volt a legjobb. — Rapid— Bárány István a 200 méteren 2:16 Európa-rékord alatt győzött, mig Zus Braun az 500 méteres noi- uszásban 7:18 perccel a múltnak adta át Marta Norélius 7:19.6 világrekordját. Második a francia Gorád kifea&szony lett 7:40.2 francia rekorddal. )( Uj rekord a pozsonyi uszóversenyen. Az SK BratMava és Pozsonyt Bar Koohba kombinált győzött a brünni Vysoboskokky Sport ellen 55:55 pontarauyban. Doppler kisasszony megjavi tóttá az 50 méteres női há tus zás csehszlovák re­kordját 42-4 másodpercre. Vizipolóba-r! győztek a pozsonyiak 6:1 (5:1) arányban. ){ Arne Borg Örebóban az 500 yardos uezás vi- tágrekordját aiiarta megjavítani, amely 1926. óta áll fenn 5:31.4-el. Arne ideje azonban csak 6:12.6 volt, amely a svéd úszó igen rossz formájára vall. )( Heléti Madison Newyorkban Matta Norélius 500 yardos világrekordját- 6:17-ró javította meg. )( Miss Mealing Sidnevben a<z angol King 150 yardos nöi-hátus-záso-s világrekordját 1:57.2-rö! l:57-re javította meg. — Hollywoodban viszont Frank Watton a férfirekordot javította meg 1:39-re. Tildén és Aussem CilSy a Cote de Ázur-dij győztesei Cannes, március 24. A nemzetközi tenniszver- senyt a Cote de Azur-dijért befejezték. A férfi egyest Tildén 6:4, 6:3. 6:4 arányban nyerte meg Stefanival szemben. — Aussem Cilly az angol Owent kétszer 6:0 arányban győzte le. Előző nap Aussem Reznicsekné ellen győzött, mig Owen Ryant verte meg. — A férfi-párosban Til­dén és Coen nyolcadik rivlérai győzelmüket szerezték meg a japán Sato Davis Cup kettős ellen. A női-párosban a Ryau Aussem kettős győzött a Reznicsekné Thomas pár ellen, — Aussem és Tildén a vegyes-párosban a Ryan- Harada kettős felett győzött. A san-rémói tennlszversenyen Hugthee a német Búséit. Woiirn pedig Kehmlinget győzte le. — A A Polgári (Pozsonyi) Torna Egyesület 50-ih évi közgyűlése Pozsonyi szeatkeRstőségtlullv jelenti: Viaeénrunp délefiőtit tairtotttia meg a PTE, l lcs»?zu-uccaii kilub- hetyis'égiél>cin ötvenedik évi. közgyűlését ats egyeeü- tieit tagjiaiinaöc cJónik érdeikilődóeo meillölit A köz­gyűlést iid. Moi'ávok Gyuile, a PTE elnöke nyátotiba meg. Üdvözölte a mogjeilejntiekei és javasolta, hogy az egyesület, ötvenéves jubileumára szep­temberben diszközgyülést hívjon össze, amit a köz­gyűlés egyhangúlag el is lurlározott. Bejöleutetite miég Miurávdk odnöO<, 'hogy az egyesültet jubiilouma férfi-párosban a Buss-Openheimer pár g>'őzöt-t a magyar Kehríing-Zichy kettős ellen. Kehviing egyedül a vegyes-párosban tudott erdemónyt el­érni Satt-erthvraitéva.] együtt a Valérte-M orm ket­tős ellen. ATLÉTIKA )( A brünni mezei futóversenyt 5000 méteren Koeosák 17:50.5 alatt nyerte J. Struisto előtt. Harmadik Slezaeeek lelt. )( A londoni ha( nemzet mezei futásának gyö/.le se az angol Evenson lett 53:49 alatt. 15.5 kilomé­terem. Az országok közül Angol-ország gy őzött Franciaország és Skócia előtt. alkatomból több üdvözílű táváiratot kapott, de ezc. (két csak a szeptemberi diszközgy üíéL-eu kivámjo telelvasúi. Ezután Morávek Sainru pénztáros telh- meg pénBtári jelentié®ét auietlyböl kitűnt, hogy az egyesület az elmúlt évben jól gazdálkodóik A ltör- gyűlés a pénztári jelentést tudomásul vette és nyíl teljes egészében elfogadta. Ezután az egyesület vezetőségének megválasztására került a sor. ami előli: Nagy Dezső az egj^esület txigjai nevében köszönetét mondott az egyeeütet ehiökéűek ra vezelőeégéiuek az elmúlt évben kifeltett. fá'rndh.ik.l lám rtrankássílgá'érl. A megejtett válai-«!«s ere i luánydiiép etoökmek .jbó’l id. Moráve'k Gyulát, u PTE oddiiigi etoökiöl váiliaszt-ották meg. .detoölkök