Prágai Magyar Hirlap, 1929. szeptember (8. évfolyam, 198-221 / 2123-2146. szám)

1929-09-24 / 217. (2142.) szám

10 ________^029 sj&eptember 24, kedd. ^^ ^^^■nwmmitWIMJMIII——GCaMPCraPWWiMi^—lagBIfTWV'iHf — ...- ■ —........................... ■ 1 A Sparta legyőzte a Síaviát a prágai seríegmérkőzés során A Teplitzer FK nyerte meg Teplitz város aranyserlegét — Favorit győzelmek a budapesti ligában — Macenauer legyőzte Kozseluh Jánost_A Zsolnai SIC elvesztette első országos bajnoki meccsét Ma gyarország boxolói hetedszer is győztek a csehszlovákok felett Prága, szeptember 23. A tegnapi már erősen őszi vasárnap csak gyönge minőségű sportot ho­zott. Prágában & serlegmérkőzések során a Sparta minimális gólaránnyal legyőzte a bajnok Slaviát. A meccsen nagy ünneplésben részesí­tették a német Haftlt. Az országos bajnokságban Szlovenszkó bajnoka, az SK Zsilina két gól kü- lömbséggel kikapott Kolinban, úgyhogy a jövő heti reransmeccset Zsolnán hátránnyal kezdi. — Teplitz város aranyserlegét a Teplitzer FK nyerte, amennyiben a döntőben a Viktória Zsizskovot legyőzte. A meccs szlovenszkói vo­natkozása Brtiii Gyula dr. biró közmegelégedést keltő szereplése volt. — Budapesten a bajnok­ság a favorit csapatok biztos győzelmével vég­ződött. Az Újpest tartalékcsapattal is fölényesen győzött, míg a bécsi Rapid csak egy gólos gvő- Belmet tudott aratni. Pozsonyban az ÉSE egy gólos győzelmet aratott, mig a lévaiak újból kikaptak. Budapesten Magyarország amatőr boxváloga­tottja újból nagy' fölénnyel győzte le a cseh­szlovák boxválogatottat. Nagy meglepetést hozott Prágában a Riseley- tenniszserleg döntője. Kozseluh János, aki leg­utóbb Velencében nagy sikerrel szerepelt há­rom szetben kikapott Macenauertől. Viszont Menzel megnyerte a Hainz-emlékversenyt. Nagyobb élénkség uralkodott az autósport­ban, mig az úszásban nem volt esemény, az atlétika5 szezon is zárás előtt áll már. A vasárnap sportjáról az alábbi jelentéseink számolnak be: Sparta—Slavia 2:1 (0:1) Prága, szeptember 23. Mintegy 12.000 néző előtt esőrehajó, hűvös időben folyt le a szezon első derbymeccse a prágai serleg harmadik fordulóján a két rivális: Sparta és Slavia között. A mérkőzés legnagyobb érdekessége volt, hogy Haftlt a Pátek és a Burger helyén tartalékkal játszó Sparta elő­ször szerepeltette a Slavia ellen. A cseh közönség „Nazdar! Haftl!“ kiáltással üdvözölte a német csatárt, akiről mostanában olyan hírek terjedtek el, hogy visszakészül a Teplitzer FK-hoz. Az első félidőben a komplett Slavia, amely a széllel há­tában játszott, fölényben volt. A vezető gólt a 40. percben szerezte meg Pucs a Slavia javára. Hely­csere után a Sparta került frontba és a 14. pere­iben Moudrynak sikerült kiegyenlítenie. Ezután is a Sparta van állandó fölényben. A 43. percben Svoboda Bielek kapust a labdával együtt a kapu­ba taszítja. A Slavia gólt reklamál, amit azonban. Duben bíró nem ad meg. A győztes gól azután közvetlen a befejezés előtt esett Haftl éles lövésé­ből, akit a Slavia hívők a vállukon vittek ki a pályáról. A Sparta ezzel a győzelmével már a serleg középdöntőjébe jutott. Egyéb serlegmérkőzések: Cseohie Kariin—SK Kladnó 2:í (0:1). — SK Liben—Bohemians 2:0 (2:0). — Meteor VIII.—Rozdélov 4:1. — Slavoj VIII.—Sparta Kladnó 1:0 (0:0). — SK Zlichov— Nuselsky SK 6:1. — Cseohie VIII.—CsAFC 5:3. )( A Viktória Zsizskov Teplitzben 5:2 (0:1) arányban vereséget szenvedett a Teplitzer FK-tól. Brüll Gyula dr. pozsonyi birő a mérkőzést ki­tünően vezette. A Teplitzerek ezzel a győzelmük­kel végérvényesen megnyerték a teplitzi arany- serleget. )( DFC Prága—Praha VII. 3:2 (1:1). Barátságos mérkőzés, amit a prágai német csapat csak sze­rencsével nyert meg. )( Kikapott az SK Zsilina az országos amatőr bajnokság elődöntőjében. A zsolnaiak Kolinban játszottak az AFK Kolinnal, amely 3:1 (0:0) arányú győzelemmel jutott előnyhöz. A revarus- mecc6 jövő vasárnap lesz Zsolnán. )( Egyéb cseh- és morvaországi eredmények. Pil6en: SK Pilsen—Sparta Kőéire 3:1 (3:0). A birő megnemjelenése miatt csak barátságos mér­kőzést játszottak az országos amatőr bajnokságra kijelölt csapatok. — Budweis: DFC—SK Prostejov 4:4 (2:3). A budweisi német osapat a szabadságserleg döntőjébe jutott. — Brünn: Moravská Slavia—Zsidenice 3:3. — Kladnó: Csechie Kariin—SK Kladnó 2:1. Slavoj VIII.— Sparta Kladnó 1:0. — Máihr. - Ostrau: Slovan —Bafa Zlin 2:1. — Seb r e ck e ns t e i n: DFK Aliséig—Sportbrüder 2:1. — Troppau: Slezská Slavia—Hertha 3:1. — Kőniggrátz: Cseöho- slovan Kosíre—SK Hradec. Králové 2:1. — Par- dubitz: SK Pardubice—Viktória Pilsen 3:1. — Kremeier: Hanácská Slavia—Mór. Ostrava 2:2. -- 01 mütz: DSK Tesdhen—DFC Olmütz 4:1. Szlovenszkói eredmények Makkabea—Cérnagyár 1:1 (1:1). Bajnoki mér­kőzés. Bíró: Löv inger (Érsekújvár). Mindkét csapat nagy ambícióval és erős tempóban ját­szotta végiig a mérkőzést s az eredmény megfelel a játék lefolyásának. A .Makkabea csapatában ezúttal ismét szerepelt a Rapidből átlépett Danzig, aki a hátvéd posztján kielégítően játszott. A zsidó csapat védelme és halfsora tűrhető volt, ezzel Msemben a csatársor a kapu előtt nem tudott bol­dogulni. Weisz Ármin, a csapat lelke felváltva centert és ceoterhalfot játszott A gyári csapatnál hasonlóan a védelem játéka emelkedett ki. Gyen­gébb volt a halfsor és különösen a labdaleadás körül volt baj. A csatársort Husohauer ügyesen dirigálta, de partnerei meg nem értették s így az akciók nem jutottak el a befejezéshez. Gubi II., a Makkabea fiatal csatárkátékosa megsérült, úgy, hogy a zsidó csapat jő ideig tiz emberrel játszott. A gólokat Huschauer és Káldi rúgták. ÉSE—PTE 1:0 (1:0). Bajnoki mérkőzés. Bíró: Lányi Géza. ügy az ÉSE, mint a PTE kielé­gítő játékot mutattak és elkerültek minden ész­nélküli játékot, úgy, hogy nyugodtan állíthatjuk, hogy a mérkőzésben igazi futballt játszottak. Mindkét csapat nagy lelkesedéssel és sok igyeke­zettel oldotta meg feladatát és e harcban egyen­rangú partnereknek bizonyultak. Baj volt csupán a kapura való lövésekkel. Egyik fél sem tudott produkálni ezen a téren semmit és lövés alig esett kapura. Különösen az ÉSE keltett e téren csalódást, tekintve, hogy még Szigeti is adós ma­radt a lövésekkel. Itt is a védelmek voltak a csa­patok legjobb részei és különösen Néder I. pom­pás fe lszab ad i t ór u gásai val remekelt. Csupán kár, hogy ezt túlzásba viszi, tekintve, hogy támadás esetén is hatalmas rúgásokat ad le, ami saját csatárai részére nem hasznos. Mindkét csapat egy- egy tizenegyeshez jutott, amit azonban csak az ÉSE Néder I. révén tudott értékesíteni. A PTE tizenegyesét Farkas kapufának lőtte. Ligeti—Vas 6:4 (3:1). Bajnoki mérkőzés. Birő: F ö r s t e r. Minden várakozás ellenére a Ligeti a küzdelemből győztesen került ki. Meglepetésként hatott, hogy Müller, aki az országos döntőben cserben-hagyta csap alj út, meggondolta a dolgot és újra a magyar bajnokcsapat színeiért szállt po­rondra. Mint hírlik Ligeti és Müller között elsi­multak az ellentétek, ami a jeles csatárt eddigi egyesületében való maradásra bírta. Maga a játék végig rendkívül érdekes volt, tekintve, hogy a Va6 csatársora kitünően játszott. Áll ez különösen Fiirstre, aki a mezőny legjobb emberének bizo­nyult. Hédit, a Ligeti kitűnő bekkjét a második félidő ötödik percében a bíróval való feleselés miatt kizárták, úgy, hogy a Ligeti negyven percen keresztül csak tiz emberrel játszott. A meccs végig nyílt volt és csak az utolsó negyed óra döntötte el a játék sorsát. Góllövőle voltak Ligeti részéről Magyar II. (3), Müller (2) és Meidlinger. Vas részéről: Fürst (2, ebből egy tizenegyes), Facinek és Luzsica. A Ligetinél Müller, Mayer III. és a védelem volt jő. SK Bratislava—Nagytapolcsányi SK 11:0 (5:0). Biró: Fritz (Nagyszombat). Bajnoki mérkőzés. A vidéki csapat inferiorie ellenfele volt a Brati- slavának, aki vendégével maceka-egérharoszerüen játszott. A mérkőzést kevés ember nézte végig s az a Bratislava állandó fölénye jegyében folyt le. A gólokon osztokodtak: Priiboj (4). Sorai (2), Derkios (2), Horki, Polacsek és Csabelka 1—1. Léva. Rapid Pozsony—Lévai TE 5:2 (4:2). )( Komáromi FC—Nyitrai AC 3:0 (0:0). Barát­ságos mérkőzés a nyitrai szigeti pályán. 400 néző. Biró: Schmiedt Mérsékelt érdeklődés mellett folyt le a két csapat találkozása. A komáromi együttes megérdemelt győzelmet aratott a négy tartalékkal szereplő, széteső, gyenge játékot mu­tató nyitrai AC felett. Az első félidő hullámzó mezőnyjáték jegyében telt el. Mindkét csapat köz­vetlen védelme mutatott csak elfogadható játékot. Újrakezdés után Nyitra vau frontban és húsz percen keresztül folyton támad a csatársor azon­ban tehetetlen a közvetlen védelemmel szemben. Az utolsó negyedórában változik a helyzet. Komá­rom veszi át a támadó szerepét és frontban marad a mérkőzés végéig. A vezető gólt Virág váratlan lövése hozza meg. öt perccel később Takács faultol a 16-os vonalon. A megítélt szabadrúgást Rofih góllá értékesíti. Rövidre rá henc miatt 11-es Nyitra ellen. Daucsiik éles lövését a kapus fogja. Komárom tovább támad és az utolsó percben egy le rohanásból újabb fölt ér el beállítva a vég­eredményt. Komárom csatársora főleg a második félidőben lelkes, rámenős játékot mutatott és ennek köszönhette a győzelmet. Nyitránál csak Hanák és Takács mutattak elfogadhatót. )( Kassai bajnoki meccsek. Törekvés—KMSE 0:0. — Eperjesi Törekvés—Kassai SC 3:2 (2:1). KAC—Eperjesi TVE 1:1 (0:1). Ez utóbbi Eper­jesen lejátszva. Magyarországi bajnokságok Budapest, szeptember 23. (Budapesti szerkesztő- séngünk távirati jelentése.) A magyarországi I. liga szombat és vasárnapi mérkőzései a favorit csapatok magas gólarányu győzelmét hozták, ügy az Újpest, mint a Ferencváros és a Hungária nem várt fölénnyel bántak el kemény ellenfeleikkel. Győzelmet aratott vezető Harihárom is Kaposvá­rott, mig két meccs eldöntetlenül végződött. Rész­letes eredmények: Ferencváros—III. kerület 8:0 (4:0). A mérkőzés kezdete e'őtt a budapesti közönség lelkesen ünne- zelte a Ferencvárost délamerikai sikereiért. A délamerikai trófeákat a nagytribün előtt egy asztalon helyezték el. Springer Ferenc dr., a Fe- i rencváros alelnöke lelkesen köszöntötte a csapa- i tol, amely a magyar sportnak a külföldön nagy erkölcsi diadalt vívott ki. A Ferencváros az ün­nepléstől lelkesítve nagyszerű játékkal, brillians ; technikával szinte lehengerelte az első percekben jó védekező III. kerületet. A gólokon Takács (5), • Túrái, Toldi és Kohut (1—1) osztozkodtak. Hungária—Bástya 6:1 (1:1). A Kalmárral meg­erősödött bajnokcsapat fölénnyel győzött. A má­sodik gólnál némi botrány adódott. Hires a gólt kézzel továbbitota a kapuba, a bi.ő azonban nem fújta le. A Bástya erre levonult a pályáról és csak 16 perc elmúlta után tért vissza, amikor azután már teljesen szárnyaszegetten és kedvetlenül ját­szott, úgyhogy a Hungária egymásután éri el gól­jait. A vezető gól a Bástya részéről esett a 9. perc­ben Schwaxtz lövéséből, amit Híres azután kézzel egyenlített ki. A második félidőben Hires két, Titkos és Kalmár 1—1 góllal szaporítják a Hun­gária eredményét, amit a Bástya öngóllal tetéz be. Kaposvár: Budai Harihárom—Somogy 2:0 (2:0). A budaiak az első félidőben nagyszerűen kihasz­nálták fölényüket, úgyhogy a később frontba jövő helyi csapat már nem tudott gólt szerezni. A Hari­három góljait Schmidt és Ember rúgták. Pécs: Kispest—Pécs-Baranya 0:0. Egyforma ellenfelek nivótlan küzdelme. Mindkét oldalon a csatársor mondott csődöt. Szombaton délután a következő két mérkőzés került Budapesten lebeny öli tóara: Újpest—Attila Miskolc 4:0 (3:0). Az Újpest tar­talékcsapata is megerőltetés nélkül győzött a gyönge miskolciak ellen. A gólokat Avar, Egri és P. Szabó lőtték, mig a harmadik gól öngól volt. Booskay—Nemzeti 2:2 (2:0). Egyenrangú ellen­felek küzdelem. Az első félidő góljait Marosi és Markos, a másodikét Rémay III. és Győry rúgták. Az I. ligában a Budai Harihárom 6 ponttal 12:0 gólaránnyal vezet az Újpest előtt, amelynek szin­tén hat pontja, de 10:2 gólaránya van. 3. Ferenc­város 4 pont, három pontosak III. kerület, Hun­gária, két pontosak Bástya, Somogy, Pécs—Bara­nya, Nemzeti, Bocskay, egy pontos az Attila és a Kispest. A II. osztályban a Sabária a BAK-ot 4:0 (2:0) győzte le, a Rákospalota a Merkúrral 1:1 (1:0) arányban eldöntetlenül mérkőzött. Külföldi eredmények )( Bécsi bajnokságok. Herüha—Wiener SC 1:1. Rapid—WAC 1:0. — Floridsdorfer AC—Hakoah 5:2. — Wacker—Austria 1:0. Szombaton a mér­kőzések az esőzés miatt elmaradtak. — Egyéb ausztriai meccsek: Innsbrucker AC—Salzburger AC 5:1. Linzer AC—Grazer AC 2:1. )( Németországi eredmények. IFC Nürnberg— FfR Fürth 3:1. — München: Wacker—1860 Mün­chen 6:1. — Hertha Berlin—VSp. Berlin 4:2. — Tennie Borussia—Wacker 4:1. — Bayern Hof— SV Fürth 0:4. )( Bclgrád. Belgrád—Zágráb 5:2 (4:1). Városa közti mérkőzés. )( Olaszország. Ambrosiama Milánó—Admira Bées 3:2. — Turin: Juventus—Old Boys Basel 8:0. )( Franciaország. AC Paris—Racing Club 3:1. St. Quen—Stade Francais 2:2. Club Francaié— Red Star Olympique 2:0. CA XlVeme—US Suisse 1:2. )( Lengyelország. Warezawianka—Czemi 1:0 (1:0). Garbarnia—Warta 5:1 (3:1). Wisla—Craco­via 5:1 (3:1). IFC Kattowitz—Polonia 4:0 (3:0). Pogon—Tourist 4:3 (4:1). )( Svájc. Zürich—Winterthurt 1:1. Grashoppers —St. Gálién 3:0. Brühl—Youmg Fellowe 4:0. Servette—Laueanne 0:1. )( Belgium. Standard Lüttich—FC Brugge 1:0. Racing Brüssel'—Union St. G illés 2:1. Daring Brüssel—Liersche SK 2:0. Beerschot AC—FC Mechelen 5:1. )( Az angol ligában szombaton újabb meglepe­tések adódtak. Az első osztályban már nincs ve­retlen csapat. Vezető az Arsenal, mig az utolsó helyen a Newcaetle United áll. Részletes eredmé­nyek: I. osztály: Birmingham—Newcastle Un. 5:1. Bolton Wanderers—Portsmouth 2:0. Burnley —-Aston Villa 1:4. Everton—Manchester C. 2:3. Grimbsby Town—Middlesbrough 0:3. Hudders- field T.—Sbeffield Un. 2:2. Leicester C.—Black - burn R. 1:1. Manchester Un.—Liverpool 1:2. Sunderland—Arsenal 0:1. Sheffield W.—Leeds Un. 1:2. West Ham Un.—Derby Co. 2:0. — II. osztály: Bradford—Bairnsley 4:4. Bristol— Hull City 1:0. Cardiff C.—Wolverhampton 0:0. Millwall—Notts Foreet 2:2. Notts Co.—Charlton A. 1:0. Oldiham Athl.—Reading 0:0. Prestone N. E.—S'toke C. 5:1. Southampton—Chelsea 4:2. Swansea T.—Bradford C. 5:0. Tottenham H.— Bury 2:2. West Bromwidh A.—Blackpool 5:1. ATLÉTIKA )( Uj világrekordot állított fel Münchenben Reichel a 25 kilométeres gyaloglásban 4 óra 33:10 perc alatt. )( Ausztria a maratlion-bajnokságát Tutschek nyerte 2:44:42 osztrák rekord alatt. )( A magyarországi stafétabajnokságok ered­ményei: 4X100 m.: BBTE 43.7, 2. MAC, 3. MAFC. — 4X1500 m.: MAC 17:22.4, 2. MTK, 3. UTE. — 4X400 m.: BBTE 3:27.6, 2. MAC, 3. MAFC. — 10 kilométeres gyaloglás: Jánosik (MÁV) 52:07.4. )( Az olasz atlétikai bajnokságokon Tomassi a távolugrásban 7.41 méterrel uj rekordot állí­tott fel. TENNISZ Mecenauer legyőzte Kozseluhot Prága, szeptember 23. A Risely-serleg döntő- mérkőzése az LTC Prága és a I. CsLTO között az előbb 6:2 arányú győzelmével végződött. A ver­seny legnagyobb meglepetése Kozseluh János in- diszponált szereplése volt, akit a jó formában lévő Macenauer 6:0, 6:1, 6:4 arányban győzött le. A Macenauer—Malecsek kettős a Koweluh—Zao- J rálek párossal is végzett 6:3, 3:6, 3:6, 6:3, 6:1 arányú elkeseredett küzdelem után. )( Menzel nyerte a Hainz - emlékversenyt, amennyiben a szombati döntőben Novotny dr.-t minden megerőltetés nélkül legyőzte. — Menzel csütörtökön játszik a trencsénteplici verseny dön­tőjében Kozseluh Jánossal. )( Klubközi tenniszverseny a Bratislava és Cérnagyár között A Bratislava ezt a játékot fö­lényesen 17:3 arányban nyerte meg. A vereenyt csak kevés néző nézte végig. )( A PMTK tenniszversenye. Pozsonyi tudósí­tónk jelentése: A PMTK tenniszversenye, amelyen Pozsony legjobb játékosai küzdöttek a Kadosa- Mathei serlegért, nagy érdeklődés mellet folyt le. Egyelőre csak a férfi egyes nyert befejezést s azt újból Bulla nyerte, aki igy megismételte multévi győzelmét. Az eredmények a következők: 1. Klein Laci. 2. Zimmer. 3. Hochmann és Danzig. A győztés Klein ezután a serleg védőjével, Bullá­val mérte össze erejét, amelyből az utóbbi 6:2, 2:6, 6:2 é6 6:3 arányben került k: győztesként. A női helyezések a következők: 1. Tollár. 2. Hámos. 3. Szinovócz és Stra&ser. Tolláménak még a múlt évi győztessel, Nebeskánéval kell megmérkőzni. BOXOLAS Magyarország legyőzte Csehszlovákia boxolóit Magyarország legyőzte Csehszlovákia boxolóit Budapest, szeptember 23. Magyarország—Cseh­szlovákia VII. válogatott boxmérkőzése a magya­rok 12:4 arányú győzelmével végződött. A cseh­szlovák csapatból egyedül Hermánek és Ne- kolny győztek, mig a többi meccsek magyar győzelemmel végződtek. A rcvansmeccs december 16-án lesz Prágában. )( Svoboda, Csehszlovákia nehézsúlyú boxbaj- noka október 7-én Prágában mérkőzik a francia Leroy-jal. MOTORSPORT )( A XI. csehszlovák „Ecce Homo“ hegyiverseny a motorosok kategóriájában Gall (Standard) győ­zelmét hozta, aki 5:49.4 alatt a nap legjobb ide­jét érte el. Az automobiloknál Stuck (Austro Daimleren) a versenykocsik kategóriájában 5:18 alatt a nap legjobb idejét és pályarekordot ért eL — A túrakocsiknál Rákosy Lajos rozsnyói gyáros 7:33.7 alatt győzött Tatra-kocsiján Dybal (Lancia) és Hans Stuck előtt. — A sportkocsikban a 2000 kem-es kategóriában Gráf Arco Mercedes Benzen 5:56.3 alatt rekordidő alatt győzött. )( A monzai motorkerékpáros sagydijat is Barnzi nyerte meg, aki az elmúlt héten az auto­mobil-versenynek is abszolút győztese volt. Barzi Sunbeamon 137.606 óránkénti sebességggel uj pá­lyarekordot állított fel. SzmHÁzKUr^Koii.-Rm\, O Hevesi Sándort Londonba hívták előadás- sorozat megtartására. Budapesti szerkesztőségünk telefonálja: A londoni egyetem tanácsa Hevesi Sándort, a Nemzeti Színház igazgatóját meghívta, hogy a londoni egyetemen tartson előadássoroza­tot a magyar irodalomról. Hevesi a meghívást el­fogadta. A londoni egyetem tanácsa magyar tan­szék felállításának tervével is foglalkozik. (•) Újabb botrány tört ki Piscator színházában. Berlinből jelentik: A Mehring-darab utolsó elő­adása alkalmával botrány tört ki. Amikor a da­rabban egy ucoaseprő a szemét! 1 egy acélsisakot is lesöpör a színpadról, a jobboldali fiatalság tün­tetni kezdett és mindvégig zavarta az előadást. (•) Elisaheth Bergner egyelőre nem akar szín­házban fellépni. Berlini jelentés szerint Elisaheth Bergner többé nem lép színpadra. Más hirek sze­rint Bergner kijelentette, hogy csak egyelőre nem lép fel színpadon, mert minden idejét a filmnek akarja szentelni. (*) Moravcsik Géza meghalt. Budapestről jelen­tik: Moravcsik Géza, a Zeneművészeti Főiskola címzetes igazgatója és volt titkára hosszas bete­geskedés után 74 éves korában elhunyt. Moravcsik Géza főiskolai tanulmánayit a budapesti Tudo­mányegyetemen, mint Greguss Ágost egyik ked­velt hallgatója végezte. Tanári pályáját a sazrvaei reáiőgimnáziumban kezdte, majd a székesfehérvári és később a budapesti VI. kerületi állami főreál­iskolához nevezték ki. Tanári működése mellett gazdag irodalmi tevékenységet fejtett ki. Mária cimü operettlibrettója Szabados Béla és Szeudy Árpád megzenésítésében 1905-ben került színre a im. kir. Operaházban. 1899-ben mint Harrach Jó­zsef utóda került a Zeneművészeti Főiskola tit­kári'székébe. 1925-ben az intézet fennállásának 50 éves jubileuma alkalmával a kormányzó a Ze­neművészeti Főiskola igazgatói címmel tüntette ki. (•) D'Annunzio Velence díszpolgára. 0‘Aunun- ziot egyhangúan Velence díszpolgárává választot­ták. A választásról szóló díszoklevelet küldöttség fogja a legközelebbi napokban átadni D'Annun- zionak Gardonébam (•) Molnár Ferenc Farkas cimü színdarabja — Berlinben. A berlini lapok Shaw und Molnár cimmel emlékeznek meg két közeli nevezetes színházi eseményről. A Deutsehes Tlheater a legkö zelebb bemutatja Shaw uj színmüvét, amelynek cime: Dér Kaiser von Amerika. Ugyanakkor Ró­bert Jenő színpada, a Tribüné, a Farkas bemuta­tójára készül. A Farkas főszerepeit Edthofer, Si­ma éa Maria Fein játszák. A darabot Róbert Jenő rendezi. A POZSONYI Szeptember 20-<óI 23-ig: Elité: Wienerwatd-i történetek Rodoute: Madame Rocamier“. Átlón: Potrovna Nina csodás hazugsága. Tátra: Tűz a Volga mentén.