Prágai Magyar Hirlap, 1929. május (8. évfolyam, 100-122 / 2025-2047. szám)

1929-05-07 / 104. (2029.) szám

iflSW mgw 7, fcwM, 9 3zmHÁzKönWKaLTORA Komárom Jókai-emlékünnepe A Jókai-Egyesülét diszgyülésén az egész magyar társadalom ünnepelte a város legnagyobb Hónak emlékét Komárom, májas 6. (Saját tujdásitőffittől.) Vasár-nap ragyogó verőfény sangaraiibajn fürdőit Komárom vá­ros. Az uocák járótoelőii bodidog önfeltedtség- ibeai sétáltak és fcevésnok jutott eszébe, hogy ■ezelőtt 25 esz téridővé! mekkora gyász borult erre a dunamenti kisvárosra, amelyben a megdöbbenés futótüze rohant végig Jókai Mór halála alkalmával. A mai Komárom la­kói közül már nem sokam emlékeznek erre vissza. A Jőkai-Egyesület kegyeletes emlékünne­pe idézte vissza vasárnap délelőtt © szomorú napnak emlékét, melyet a Kultúrpalota kép- tártermében tartott. A termet szorongásig megtöltötte Komárom sziine-java és az ünne­pi ülésen képviselve volt a város tanácsa, az egyházak, a város minden kulturális és jóté­kony egyesülete, valamint minden iskola és kulturális intézmény. Pontosan 11 órakor nyitotta meg Szajj Fe­renc dr. nyug. polgármester, az egyesület el­nöke, az ülést és az emlékezés szárnyaló szavaival vázolta az ünnepi ülés célját, ami­kor a közönséget felhívta az emlékünnepnek a szülőváros részéről való hálás aktusára. Bevezetésül Pfeilffer .-László szavalta el mély átérzóssel Borka Géza ünnepi ódáját Jókaihoz, melynek lelkes -és hangulatos stró­fái nyomán nem egy szem szökkent könny­be. Ezután következett az ünnepi ülés fő­része: AJapy Gyula dr. főtitkár emlékbeszé­de Jókairól. Az emlékezés Jókai gyermek- -és ifjúkorá­nak a szülővároshoz tapadó emlékei felvázo­lása után Jókainak a szabadságharcban és a márciusi napokban való szerepléséről emlé­kezett meg; a továbbiakban Jókait méltatta mint iirót, minit stilisztát és példátlan mun­kásságának, majd világirodalmi jelentőségé­nek jellemzése után munkáit csoportosította. Az afkotmánytalam korszakban tanúsít ott szerepének kiemelése után rámutatott Jókai­nak társadalmi regényeire, melyek a nép­szerűségnek hihetetlen magas fokára emel­ték és egyúttal a magyar könyvnek is elha­tározó sikerű diadalai voltak. Jókai népsze­rűségének titkát magyarázta meg a hálás hallgatóságnak, amelyet meghozott számára az azokban lakozó nemzeti lélek. A népi-élekkel való kapcsolatát, humorál, előadásának naiv és egyszerű folyamatossá­gát, utolérhetetlen nyelvezetét senki utánoz­ni nem volt 'képes és ezért nem tudott írói iskolát alapítani. Jókai csak egy volt, mese­mondó készségét senki felül nem múlta. Túl­zásai, valószínűtlen történeti eseményeinek meseszövése mind szorosan függ össze mese­mondói lényével. Megemlékezett drámáiról, verseiről és politikai szerepléséről munkás­ságának ismertetésénél, amely páratlanul áll nemcsak a magyar, de a világirodalom­ban is. A hallgatóság nagy figyelemmel hallgattta az eimlékbeiszédet, melynek elhangzása után Alapy dr.-t elhalmozták gratulációkkal a hallgatóság részéről. Befejezésül Garay Anna szavalta el köz­vetlen és szivekhez szóló előadással Vályi Nagy Gézának „Jókai sírja “ című szép ver­sét. Utána Szijj Ferenc dr. megkapó szavak­kal mutatott rá Jókainak nagy jelentőségére és példájára erős magyar hitének követésiét ajánlva a hallgatóság figyelmébe. A szépen sikerült ülés keretében lepergett emlékün­nep ezzel véget ért. (*) A kolozsvári magyar színház megszűnt. Ko lozsvárról jelentik: A gazdasági viszonyok most legújabban a 137 esztendős kolozsvári magyar színházat Toppantották össze. A kolozsvári ma­gyar színház kitűnő társulata még csak néhány hét előtt budapesti vendégjátékával bizonyította be, hogy a vidéki átlagot messze felülhaladó elő­adásokat produkált. A Janovics Jenő dr. igazgató vezetése alatt álló volt kolozsvári Nemzeti Szín­házat 1919.-ben román nemzeti színház számára alakították át. Janovics nem hagyta el Kolozs­várt és igen nagy költségekkel átépítette a Sza mos partján épült nagy befogadóképességű nyári színkört. A színház azonban állandó válsággal küzdött és csak a tagok önfeláldozó lelkesedése tartotta benne a lelket. A sok éves hŐBiesség után most őíszeroppant a kolozsvári magyar szlntár- anlat anyagi ereje. Janovics Iga...,. Á kénytelen ▼olt társulata minden tagjának felmondani és Így tftbb mint háromszáz ember marádt egy napról a másikra kenyér nélkül. A színház üresen maradt helyiségét az „A«tra“ nevű román kultüregylet veszt át és mozit létesít benne. JankovtcB Jónőt a román kultímzkormány kárpótolni akarja és fel ajánlotta neki, hogy legyen vezérigazgatója egy állami tökével meginduló nagy filmgyárnak. Az igazgató azonban nem akarja elhagyni társulata tagjait és most arról tárgyal, hogy 40—50 tagból álló drámai staggionet alakit, amellyel bejárja a nagyobb romániai magyarlakta városokat és az év néhány hónapjában Kolozsváron játszanék a régi színház helyiségében. Hogy a két terv közül melyik fog valóra válni, ma még nem lehet tudni, de a kolozsvári magyar színház megszűnését a magyar színészet óriási katasztrófájaként kell el­könyvelni. (* * ban. * 7) A budapesti színházak heti műsora. M. K i r. Operaházi Kedd: Francesea da Rímini. Szerda: Sába királynője (Pataky Kálmán vendégfellépté­vel, Sc'halk Ferenc vezényletével.). Csütörtök: Pa­raszt-becsület; Bajazzók. Péntek: A walkür (Schalk Ferenc vezényletével.) Szombat: Faust, Angerer Margit és Pataky Kálmán vendégfelléptével; Schalk Ferenc vezényletével. Vasárnap: Franccs- ca da Rimi-nL Hétfő: Nincs előadás. Kedd: Salo- me; Para<sztbecsület (Jeritza Mária vendégfellép tével.). — Nemzeti Színház: Kedd, szombat kedd: A tábornok. Szerda, vasárnap d. u.: A falu rossza. Csütörtök d. u.: Nem élhetek muzsikaszó nélkül. Csütörtök este, vasárnap este: Narcisse. Péntek: Elektra; Pathelin mester. Hétfő: Elzevir — Nemzeti Színház Kamaraszínháza: Kedd, péntek, szombat: Most jelent meg. Szerda. vasárnap d. u.: A túlbuzgó fiatalember. Csütör­tök d. u.: Válás után. Csütörtök este, hétfő: A krétakör. Vasárnap este: A Gyurkovics-lányok. Kedd: Nem élhetek muzsikaszó nélkül. — Víg­színház: Szerda, péntek, szombat, hétfő: Topái. Kedd, vasárnap d. u.: Különös közjáték. Csütör­tök: A szürke ruha. Vasárnap este: Az ördög. — Magyar Színház: Szerda, péntek, vasárnap este: Raszputin. Kedd, csütörtök, szombat., vasár­nap d. u.: Agglegény apa. — KirálySzinház: Egész héten minden este: Diákszerelem. Vasárnap d. u.: Eltörött a. hegedűm. — Városi Színház: Péntek: A bűvös vadász. Kedd, csütörtök este. szombat, vasárnap este: Aranypáva. Szerda: A varázsfuvola. Csütörtök d. u.: Gyermekelöadás. Vasárnap d. u.: Carmen. Hétfő: A szevillai bor­bély. — Belvárosi Sz inház: Egész héten minden este: Libavásár. Vasárnap d. u.: Darázs­fészek. — Fővárosi Operett Színház: Egész héten minden este: Kikelet ucca- 3. Vasár­nap d. u.: Miss Amerika. — Uj Színház: Csü­törtök este, szombat, vasárnap este, hétfő: Sze­relmi A—B—C. Kedd: A költő (A Budapesti Szí­nészek Szövetségének előadása). Szerda d. u. és este, csütörtök d. u. és vasárnap d. u.: Tüzek az éjszakában. Péntek, kedd: Vakablak. Andris- s y-u ti Színház: Egész héten minden este (pén teken század-szőr), csütörtök 6b vasárnap d. u.: Fogorvosnál; Zsazsa bácsi; Zöldhajtókás, sárga- pitykés közlegény; Ami van. az sose jó; Nagy ej- pőben kisfiú; A pillangó; Tömörüljünk; tréfák, magán-számok. Csehszlovákia előrenyomulása a Svehla-serlegért Magyarország eldöntetlenül mérkőzött az osztrákokkal — Eécs Pozsonyban és Zágrábban kikapott, csak az osztrák ifjak győztek Baselben — A III. kerület kettős győzelme Zsolnán — A Hungária eldöntetlent ért el Teplitzben — Kapuzárás Angliában — Hollandia győzelmei Belgium felett — Bugatti nyerte a Targa Floriót 0 Prága, május 6. A szép időben az elmúlt vasárnap a nemzetközi futhallfronton érdekes eredménye­ket hozott. A nap legérdekesebb meccse Svájcban folyt le, ahol a csehszlovák válogatott várt, azon­ban meglepően magas gólarányu győzelmet ara­tott és ezzel a Svehla-serlegért vívandó, végküz­delemben a favarit nemzetek sorába lépett A Svehla-serleg sorsát immár egész biztosan a ma­gyar-olasz és a csehszlovák-magyar mérkőzés fogja eldönteni. Mindkét meccs csak az ősszel kerül lebonyolításra Budapesten, illetőleg Prágá­ban. — A magyar válogatott csapat Bécsben el­döntetlen csatát vívott az osztrákokkal, akik úgy Pozsonyban, mint Zágrábban vereséget szen­vedtek. Csupán az osztrák ifjúsági válogatott győzött Baselben. — Prágában serlegmérkőzés Csehszlovákia—Svájc 4:1 (2sG) I>ausanne. május 6. Csehszlovákia és Svájc válo­gatott csapatai az 1926. párisi olimpiász óta elő­ször találkoztak tegnap egymással az Európa- serlegért folyó küzdelemben., Mintegy 20.000 néző előtt folyt le a nagy érdeklődéssel várt mérkőzés, amelyből a csehszlovák csapat meglepően magas arányú győzelemmel került ki. A meccs 25 fokos melegben folyt le a bécsi Braun bíró kitűnő veze­tése mellett. A csehszlovák csapat megváltozott felállításban szerepelt, amennyiben a kapuban Planicska védett, Perner helyett Hoyer és Hajny helyében Csipera játszott. A svájciak a magyarok ellen bevált együttest állították ki. — A meccs azonnal heves tempóban indul, később azonban ellankad és meglehetős erőssé válik. A csehszlo­vák csapat veszélyes támadásokat produkál és fő­leg a két szélső, Pucs a balszélen és Podrazyl a jobboldalról vezetik az akciókat. Silny csak szünet után melegedett bele, ekkor azonban mór igen jól játszott. A csehszlovák csapat legjobb része a véde­lem volt, amelyben Planicska régi nagyságához híven állotta meg a helyét. A svájci csapat ezúttal nem váltotta be a reménységeket. Védelme inga­dozó és lanyha volt. Ramsayer nagyon durván ját­Magyarország—Ausztria 2:2 (1:1) Becs, május 6. Csaknem 50.000 főnyi közönség előtt folyt le a 63. osztrák-magyar mérkőzés, amely ismét nem hozott döntést a két ország küzdelmé­nek gólarányában. (133:129 a magyarok javára.) A magyar csapat, amely az osztrákoknál gyöngébb felállitásu volt, egyenrangú ellenfélnek bizonyult, sőt lendület és technika tekintetében felül is múlta a vendéglátókat. Az első gól azonnal a kezdet után esett Takács II. váratlan lövéséből. Az osztrá­kok csak a 23. percben egyenli1 ettek ki Siegl ré­Pozsony—Bécs 3:2 (3:1) Pozsony, május 6. Pozsony náros futballcsapata szenzációs győzelmet aratott. Sok szerencsével és önfeláldozó játékkal, ami k'V 'nősen a védelemre vonatkozik, sikerült, nekik 3:2 arányban Bécs profiválogatottját megverni. A győzelem Pozsony részére rendkívül értékes, mert figyelembe kell venni, hogy a bécsi csapat a Rapid, Vienna, WAC. folyt le, amelyet a bécsi Austria nyert meg. — Budapesten egy magyar kombinált győzött egy bécsi kombinált ellen. — Csehszlovákiában a Hungária tartalékcsapata eldöntetlenül mérkő­zött Teplitzben, míg a III. kerület Zsolnán kettős sikert aratott a játékerős Zsolnai SK ellen. — Nyugaton Hollandia hármas győzelmet aratott Belgium ellen. — Kapuzárás volt Angliában, ahol a bajnokságot a Wednesday nyerte meg. A többi sportágakban a tenniss és az autó virágzott. Csehszlovákia második Davis Cup ellenfele Belgium lesz, amely Romániát győzte le. — A Targa Floriót a tavaly is győztes Bugatti nyerte az Alfa Rómeókkal szemben. A vasárnap sportjáról az alábbi jelentéseink szólnak: szott. A csatársor volt még a svájciak legjobb része és bene a góllövő Abegglen III. tűnt ki. Az első félidő a csehszlovák csapat fölényének jegyében folyt le. Az első gól ennek dacára is csak a 23. percben esik Podrazyl nagyszerű beadásából. A 29. percben Silny egyéni akciója jár sikerrel. 2:0 a félidő vége a csehszlová’* csapat javára. — A második félidőben a harc elfajul. Rögtön kezdet után esik a svájciak első és utolsó gólja. Azután Abegglen III. megsérül és a közönség hevesen tüntet a csehszlovákok ellen. Nemsokára rá Svo- boda hagyja el a pályát és közben állandóan szól a biró sípja, amely hol faultot, hol pedig offsiede- ot reklamál. A 34. percben Pucs szerzi meg a ven­dégek harmadik gólját, majd hat percre rá Silny a negyedik góllal beállítja végeredményt. A kö­zönség állandó lármája között végződik a meccs, amelyből a csehszlovák csapat megérdemelt győ­zelemmel került ki és helyét a Európa-serlegért folyó küzdelemben jelentősen megjavította. A Svehla-serleg jelenlegi állása: 1. Olaszország 7 játék 9 pont, 2. Ausztria 7 játék 8 pont, 3. Ma­gyarország 6 játék 8 pont, 4. Csehszlovákia 6 já­ték ,7 pont, 5. Svájc 6 játék 0 pont. vén. — A második félidőben nyílt küzdelem folyt. A 37. percben az osztrákok jutnak vezetéshez Wesselyk révén. A hatalmas hazai közönség erő­sen biztatja az osztrákokat, ennek dacára a ma­gyar csapat nem lankad ée Takács U. közvetlen a befejezés előtt egalizál. Carraro (olasz) biró kitü­nően látta el tisztjét. A mérkőzés előtt Magyarország—Ausztria ama­tőr válogatottjai 4:4 arányban szintén eldöntetlenül mérkőztek. Admira ée Wacker embereiből állt, vágyás Bécs elitklubjaiból. Előrebocsátjuk, hogy a bécsiek nem érdemelték meg a vereséget, mert csapatjuk technikailag, taktikailag és .különösen kondícióban jóval felülmúlták Pozsonyt. A győzelem reálitásában mégsem lehet kételkgdni, TABARIN BUDAPEST Vili., Rákóui-ut 63. Szenzációs uariete és tánemüsor esténhlnt 1® órai kezdettel CASANOVA a „Majestic“ palotában, Václavské nám. 16. — A legszebb táncheiyiség Prága központjában. mert lövés tekintetében a hazaiak jobbak voltak és ez volt végeredményben sorsdöntő a meccs ki­menetelére. Bécs eleget lőtt, de a leadott labdák messzire elkerülték a pozsonyi kaput, amelyhez egyébként a szerencse is szegődött, tekintve, hogy a bécsiek szünet után több holtbiztos helyzetet hibáztak. Az első félidőben Pozsony méltó ellen­fele volt Bécsnek, sőt veszélyesebben támadott. Szünet után azonban már nem bírták a tempót és csak védelemre szorítkoztak. A bécsiek ebbe.D a félidőben teljesen uralták a mezőnyt, de a pozsonyi védelem emberfeletti munkát végzett és résen volt a számtalan támadással szemben. Már a 3-ik percben Bécs Müllcr révén vezetéshez jutott, amennyiben Kardos egy gyenge lövési rosszul védett és a labda a kapuba gurult. Bécs továbbra is frontban maradt, de csakhamar Pozsony is feltalálja magát és Bulla a 16 percben szép lövéssel kiegyenlít. Ez a váratlan siker fel­villanyozza a pozsonyi csapatot. A 20-ik percben Cher kitör és szólóból gólt lő. Nyílt játék követ­kezik most. Hol Bécs hol Pozsony van támadásban. A bécsi csatárok egymással versenyeznek a lövé­sekben. de ezek célt tévesztenek. A 35-ik percben Priboj frontba küldi Molnárt, Ez a tacsvonalon le­szalad és szépen centerez. A labda Pribojhoz kerül aki habozás nélkül rúgja Pozsony harmadik gól­ját. Bécs szünetig ostromol, de mindhiába. Szünet után Pozsony támad. Rnlla a 4-ik percben gólt ér el, de a biró teljesen érthetetlenül ofí- szied címén nem adja meg. Röviddel rá meg Mayer II. átdolgozza magát és éppen lőni készül, amikor Bulla közbeszalad és biztos gólhelyzetet ront csatártársának. Ezzel azután befejeződtek a pozsonyi támadások és a bé­csiek, mint már bevezetésünkben mondottuk, végig uralták a mezőnyt. A győztes csapatban Csulik nyújtotta a legjobb játékot. Ö volt a pálya legjobb embere. Méltó partnert talált Meidlingerben, mig a halfsorban Tráger volt a legjobb. A csatársorban a jobbszárny volt a jobbik. Bulla igazolta, hogy kivételes tehet­ségű játékos. Priboj nagy rutinját csillogtatta. Gyengén játszott Molnár. — Bécs csapatában Grift- ner, Gráf, Madlmayer, Schall és Pillwein voltak a legjobbak. A meccs 4000 néző előtt folyt le. Vicenik biró igen jól oldotta meg feladatát. K. P. Prágai eredmények Serlegmérkőzések. A Slavia-pályán szombaton és vasárnap serlegmérkőzések folytak, amelyben a bécsi Austria, a DFC és a Bohemians, valamint a Viktória Zsizskov vettek részt. Szombaton a DFC 3:2 arányban legyőzte a Viktóriát, mig az Austria 5:4 arányban verte a Bohemianst. — Vasárnap a bécsi csapat a Viktória felett 4:3 ará­nyú győzelmet aratott, mig a DFC 2:3 score-ral ki­kapott a Bohemianstől. A serleg győztese igy az Austria lett, amelyben Schaffer is szerepelt. IT. liga: CsAFC—Slavoj Zsizskov 4:1 (0:1). — Csechie VIII.—Nuselsky SK 3:2 (1:1). Amatőrbajnokság: Slany—Krocsehlavv 4:3. — Rozdélov—Lysa 2:1. — Sparta Kladnó—Rapid 6:0. — Slavoj VIII.—Vysocsany 5:3. — AFK Kolin— Csechoslovan Kosire 7:2. Hungária—1Tepiitzer FK 1:1 (0:0) Teplitz, május 6. A Hungária nyolc tartalékkal állott ki a TFK ellen, amennyiben első csapatából csak Skvarek, Opata és Sehneide" játszott. A mér­kőzés meglehetősen durva volt. Rögtön a meccs elején Haiti összeütközött a magyar kaoussal, akit inzultált, mire a biró kizárta. A magyar csapatban Skvarek és Sebneider tűnlek ki. mig a TFK-ban Sima cs IMoravetz játszottak jól. A vezelőgólt a második félidőben Sima szerzi meg, amit később Jeckl kiegyenlít. A bornerarány 7:7 volt. Kastner biró elfogulatlanul látta el tisztjét. )( A Pozsonyi TE Bécsbeu vendégszerepelt szom­baton. A Sportclubbal játszott, amelytől 3:0 (1:0) arányban kikapott. )( Brünnben a bécsi Nickolson volt vendég. Szombaton a bécsiek a Zsidenicéve! játszottak és 6:3 (2:2) arányban kikaptak, vasárnap azonban a Moravská Slaviát 5:0 (2:0) arányban legyőzték. )( Cseh- és morvaországi eredmények. Sport- brúder Prága—-DFC Budweie 3:3. — Brüimer SK —Briinner Sportbrüder 3:3. — SK Zsidenice— Slovan Máhr.-Ostrau 5:3. — Píerov—Hanácská Slavia 5:3. — Mahr.-Ostrauer SK—SK Oderberg 3:0. — DSK Qablonz—SK Liben 3:2. — DSV Saaz—AFK Pnrdubice 3:1. — DF Aussig—Sport­brüder Schreckenstein 2:3. )( Az SK Prostéjov Belgrádban a Belgrádi SK- tól 2:1 (0:1) arányban vereséget szenvedett. A pályanyitó ünnep második meccsét a szófiai Sla­via 5:3 arányban nyerte meg a Jugoslavia ellen.