Prágai Magyar Hirlap, 1928. október (7. évfolyam, 225-249 / 1852-1876. szám)

1928-10-30 / 248. (1875.) szám

1928 október 30, kedd. ií (*) Leleplezték Beethoven emléktábláiét Bu­dán. Budapestről jelentik: Szombaton délben ti­zenkét órakor leleplezték Beethoven emléktáblá­ját, amelyet a budai Várszínház falában helyezlek el. A Színház-utcát erre az alkalomra zászlódisz- be öltöztették. Az ünnepségen nagy számban Jelentek meg az irodalom és zenei élet kiváltsá­gai. Beethoven 1800 május 7-én a József nádor feleségének tiszteletére rendezett ünnepségekre Budára jött és május 7-én eljátszotta a Kürt zon­goraszonátát Az emléktábla leleplezése alkal­mával a zenekar Beethoven „István király nyi­tánya** cimü müvét játszotta el. (•) Időpazarlás. Egy ismert kitűnő londoni humoristát megkérdezte az egyik barátja: Tulaj­donképpen miért nem dolgozol, miért nem írsz valamit? A humorista igy válaszolt: Nem érdemes 'dolgozni, mert rettenetes sok időt elpazarol vele az ember. (•) Megismétlik Pozsonyban a Toldy-Kör műkedvelőinek ,.Gyurkovics-lányok“ előadását Pozsonyból jelentik: Miután a Gyurkovics-lányok első előadása iránt óriási érdeklődés nyilvánult meg, a Toldy-Kör műkedvelői elhatározták, bocry az előadást november 4-én, vasárnap délelőtt fél tiz órai kezdettel az Adlonban megismétlik. Az előadás jegyei mérsékelt árúak. (*) Ismeretlen Beethoven-lcvelek;^. Berlinből jelentik: Egy gyűjtő hagyatékában ismeretlen Beetboven-Ieveleket fedeztek fel, amelyeket Streicher zongoragyárosboz intézett a zeneszerző. A levelek 1810-ből származnak. Az egyik levélben azt írja Streiohernek, hogy miért nem küldi el az igórt zongorát, a régi zongora rossz és el akarja adni. Csak jó zongorán játszik, vagy egyáltalá­ban nem nyúl hangszerhez. (•) Szindarab Poe Edgárról. Párisból jelentik: ‘Adré de Lorde, az ismert franria Író. Poe Edgár éjszakája címen darabot irt, amely az angol költő életének egyik epizódját viszi a színpadra. Az újdonságot a Grand Guigno! színház mutatja be. (•) Szerepet a majomnak. Párisból jelentik: Alice Cocea. a hires párisi színésznő nemrégeu tért vissza Franciaországba délamerikai turnéjá­ról Egy idomított majmot hozott magával és azt most mindenüvé magával cipeli Párisban. A ma­jom különböző mutatványokat tud. Alice Cózea legközelebb fellép egy darabban Párisban. A pró­bákon arra kérte a szerzőt, hogy a majom szá­mára is Írjon szerepet. Miután a primadonnák kí­vánságait teljesíteni keli, a szerző beszélteti a majomról a szereplőket és a második felvonásban maga a majom is produkálja magát (*) Elsiilyedt világ elmen Darvas János verskötetet készül kiadni A 96 oldal terje­delmű könyv mindössze tiz koronába fog ke­rülni. Mivel azonban a szerző csak az eset­ben jelentetheti meg könyvét, ha elegendő számú előzetes megrendelést kap rá, ezúton ffordul a magyar olvasókhoz, hogy előjegyzé­seikkel tegyék lehetővé könyvének kiadását A rendelés összegét csak a rendelt példány bérmentes kikézbesítése után kell majd pos­tai befizető lap segítségével megfizetai. A .rendelések közvetlenül a szerző címére kül­dendők (Praha II, Panská u. 12). (*) 1350 film. „Le Cinéopse** érdekes sta­tisztikát mutat be az 1927—28. évi nemzetközi filmgyártásról. Ebben az évben összesen 1350 filmet gyártottak és ezek a következőképepn oszlanak meg: Amerika 750, Németország 200, Anglia 140, Franciaország 60 éa egyéb országok 200. Ame­rika termelése 80—ról 60 százalékra esett. Né­metország és Anglia 75 százalékig amerikai tő­kével dolgozik és ennek a hatását Franciaország­ban is megérzik. Oroszország 130 filmet gyártott, azaz harmadik helyen áll a filmgyártásban. (•) Rilke olasz nyelven. A nemrég elhunyt nagy német lírikus müveit most forüLák le ola<-z nyelvre. Az olasz Rilke az Alpes Idádénál fog megjelenni. (*) Heine memoárjai. Ez a kötet, amelyet a legnagyobb érdeklődéssel vártak, 675 oldal ter­jedelmű, Heine maga azonban csak 60 oldal me­moárt hagyott hátra. Herbert Eu’enberg, a kiváló német esszéista és kritikus azonban jlv nagy hoz­záértéssel állította össze a költő életéből veit mindama feljegyzéseket és adatokat, amelyek ed­dig vagy ismeretlenek, vagy igo.n kevéssé ismer­tek voltak, hogy ez a 675 oldalas mű, tényleg olyan benyomást gyakorol az olvasóra, mintha maga Heine irta volna. Eulenberg csak néha egészit ki hézagos részeket, de ezt oly mesterien teszi, hogy az eredeti Heine és közte alig mutat­kozik különbség és igy ez a könyv tényleg a leg­érdekesebb irodalmi termékek egyike. A SZL0VENSZKÓI MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA LOSONCON: Kedd: d. u.: Lelkiismcret. Ifjúsági előadás. Kedd este: (Nincs előadás.) Szerda: Mesék az Írógépről Operett. Csütörtök: d. u.: A molnár és gyermeke. Csütörtök este: Éva grófnő. Operettujdonság. Péntek: Kisértetek. Ibsen drámája. Szombat: d. u.: Kamóllás hölgy. Ifjúsági előadás. Szombat este: A legkisebbik fforváth-Iány. Vasárnap d. u.: Mesék az Írógépről. Operett. | Vasárnap este: A legkisebbik Horv4th-lány. (\ POZSONYI MOZGOK MŰSORA Október 30-tól november t-ig: RED0UTE: Mózeshetekü ADLON: A nagy Bardclys. TÁTRA: Ta.rtuffe. ELITE: Az álarcos hölgy. METROPOL: Karcnina Anna. f PORT­A Ferencváros gólzáporral győzött a Középeurópai Kupa első döntőmérkőzésén Csehszlovákia profi-csapata nyerte a CSAF jubiláris serlegét — A Viktória Zsizskov súlyos vereséget szenvedett Teplitzben — Ausztria legyőzte Svájcot — A kisváráéi Galambos újra megnyerte a szlovén- szkói marathont — Nem oldották fel a német profi-bojkottot Prága, október 29. A késő ősii megjavult idő­járásban lefolyt vasárnapi sportesemények legna­gyobb szenzációja a Ferencváros pompás győzel­me volt a bécsi Rapid ellen a Középeurópai Kupa döntőmérkőzésének első fordulóján. A magyar baj­nokcsapat nagy gólarányu győzelmével megszerez­te magának azt az előnyt, amellyel a Mitroeuropa Cup birtokába juthat. — Prágában a két napos jubiláris meccsek a csehszlovák profi-team győzel­mével végződtek. Pozsonyban a magyar kerület eldöntetlenül mérkőzött a csehszlovák zsupávaL — Teplitzben a Viktória Zsizskov féltucat góllal ka­pott ki a helyi csapattól. —- Az Burópa-serlegben Ausztria legyőzte Svájcot. A Svcbla serlegért fo­lyó küzdelemben Olaszország öt játékból 7 ponttal vezet Ausztria ellen, amely hat mérkőzésből 6 pontot szerzett Csehszlovákiának két meccsből 5, Magyarországnak négy játékból 4 pontja van. — Sváje három meccsen nem szerzett pontot — Kas­sán az V. srlovenszkéi marathoui futás magyar győzelmet hozott, amennyiben a Uisvárdai Oalam bős megvédte tavaly szerzett eimét — A nemzet­közi fronton Brünn legyőzte Bécset, míg Bées Krakóban győzött — Németországban az IFC. Nürnbcrg kapott ki. — A futball-politikai *ronton is nevezetes eseményeket hozott a vasárnap. — A német birodalmi futballszövetség közgyűlése — a várakozás ellenére — nem oldotta fel a profiboj­kottot Prágában megalakult az amatőr Európa- seríeg szövetsége. A vasárnap sportjáról az alábbiakban számo­lunk bo: Csehszlovákia a jubiláris serleg győztese Prága, október 29. Szombaton és vasárnap folytak le Csehszlovákia, Lengyelország és Jugo­szlávia. csapatai között a CsAF jubiláris serlegéért folyó mérkőzések, A két nap eredményei a kö­vetkezők voltak: Jugoszlávia—Csehszlovák amatőr válogatott 3:1 (1:1) Bíró Grund! (Bécs). Csehszlovákia proli-team—-Lengyelország 3:2 (2:0). Bíró Braun (Bécs). Csehszlovákia amatőrök—Lengyelország 1:0 (1:0). Biró Grundl (Bécs). Csehszlovákia profi válogatott—Jugoszlávia 7:1 (1:1). Biró Braun. A CsAF serlegét, mint a legnagyobb gól­arányt elért csapat, a csehszlovák profi-válogatott nyerte. )( Cseh-és morvaországi eredmények. Teplit- zer FK—Viktória Zsizskov 6:1 (1:1). A bajnok csapat katasztrofális veresége Teplitzben. Brünn —Bécs 8:7 (2:6) Városközi mérkőzés Brünnben, amelyet a helyi csapat csak nagy nehezen nyert meg a lebecsült ellenféllel szemben. Kladno-— Krocsehlavy 0:0. Serlegmérkőzée. Pardubice— Hradec Králové 5:3 (3:2). Budweias: Ceské Bu- dejovice—AC Stadion 8:1 (3:1). Serlegmérkőzés döntő. Union Zsizskov—Polaban Nymburg 3:2. — SK- Roudnice—Slavoy VIII. 3:3. SK. Naobod— Csechie Kariin 2:1. Královo Pole, Brünn—Aus- tria, Bécs 4:1 (1:1). SK. Bata Zlin—SK. Hodolany 2:0. CsAFC—SlovanMaebr. Ostrau 3:8. DSV. Oder- berg—Makkabea M. O. 3:2. Olmiitz- SK. Csechie— CsSK- Olomouc 3:1. Tetschen-Bodenbacb—Spr. Schreckenstein 2:0. Karlsbader FK.—SK. Rakov- nik 4:2.-GFK. Aussig—-DFK. Nestomitz 4:1. Lysa Nuselsky SK. 4:L Slezská Slavia—DSV. Troppau 2:1. Szlovénszkói eredmények )( Kassai futballtorna. KMSE—CsSK 1:0. A győztes gól Brabec 11-eséből esett. — Kassai AC —Törekvés 2:1 Élvezetes, gyors játék, a jobb csapat győzelmével. — Slavia—KAC 1:0 A Slavia gólját Dutrik lőtte. A KAC ellenfele durvasága miatt levonult, mire a biró a meccset lefújta. — Döntő: Slavia—KMSE 0:0 2X10 perces meghosz- szabbitás után, a Slavia sorshúzással győztes. )( Nyitrai AC—Donaustadt Pozsony 1:0 (1:0)- Barátságos mérkőzés Nyitrán. Nyltra megérdemelt győzelmet aratott a szivősan védekező pozsonyi \ együttes felett. A győztes gólt Fisdber lőtte s 33. í percben. Ferencváros—Rapid 7:1 (3:0) Budapest, október 29. (Budapesti szerkesztő­ségünk telefonjelentése.) A Középenrópai Kapa első döntőmérkőzése a magyar bajnokcsapat nem j várt nagy arányú győzelmével végződött, amelyet ! a bécsi csapatnak a jövő héten csak a legnagyobb ! szerencse révén lehetne egalizálni, úgyhogy a Fe­rencváros már a serleg végleges győztesének te­kinthető. Nagyszerű időben, óriási közönség előtt folyt le az érdekes mérkőzés az Ollői-ut! pályán Carra- ro páduai biró vezetése mellett. A Ferencváros a következő csapattal szerepelt: Amsell, Hungler II., Takács I., Berkessy, Bukovv. Fuhrmann, Kő­kút, Szediacsek, Turay, Takács II., Koszta. — A Rapid az alábbi legénységgel állott ki: Hribar, Sehramseis, Kral, Friiinvirt, Smistik, Madelmayer, Kirbes, Wesselyk, Hoffman, Horváth. Wessely. — A kezdés után a játék azonnal heves tempóban in­dul meg és a Ferencváros fölénye azonnal szem­betűnik. A bajnokcsapat sorozatos támadásokat indít, amelyet azonban a Rapid njonc kapusa nagyszerűen paríroz. A 14. percben Takács kitör, azonban a gól előtt csúnyán felvágják. Tumultus keletkezik, miközben Szediacsek az üres kapuba továbbítja a labdát. így a biró ll-es helyett gólt ítél. — öt percre rá Takács II. gyönyörű egyéni akcióból a második gólt szerzi meg. E gól után Smistik ismét faultolja Takácsot, akit ájulton visznek ki a pályáróL A közönség berohan a pá­lyára, azonban a rendőrség megtisztítja a játszó­teret. A büntetőrugás eredménytelen. A Ferenc­város Takács nélkül is frontban van és a 23. perc­ben Szediacsek, akinek elsőrendű napja volt, a harmadik gólt lövi. A magyarok most továbbra is támadnak, a bécsiek csak olykor jutnak akcióhoz. Helycsere után teljes mértékben domborodik ki a Ferencváros fölénye. A 11. percben Kohut, a 14.-ben Koszta, a 20. percben Kohut szabadrúgá­sából a visszatért Takács II., a 34 percben Szed­iacsek egyéni akcióból góloznak. 7:0 a magyarok javára. A Ferencváros most lefékezi az iramot, amit a Rapid támadásra használ fel és a 40. perc­ben Wessely 30 méterről as elbámnló Amsei ka­pujába rúgja a Rapid becsületgólját. — A győztes csapatban Szediacsek és Takács II. brillíroztak, azonban minden játékos nagyszerű lelkesedéssel szerepelt. — A Rapid jó formában volt, azonban nem tudott ellentállani a Ferencváros elánjának, amelyet sokszor életveszélyes durvasággal akart megakadályozni. Carraro biró pártatlan, de gyönge volt. A meccsnek 36.000 főnyi nézője volt, akik nagy ünneplésben részesítették a magyar bajnok- csapatot, amely a tegnapi meoc*e! felülmúlta ön­magát. Bajnoki: Hungária—-Kispest 3:1 (1:1). Ját­szották szombaton, A tartalékolt Hungária csak nagy erőfeszítés árán győz a már vezető Kispest ellen. A gólokat Presovskv (Kispest) és Hirzer, Barátkay (Hungária) lőtték. A Hungária a baj­nokságban 7 játékból 12 ponttal vezet a Nemzeti előtt Szombathely: Sabaria—Bástya 2:1 (0:1). A Sa- baria első győzelme a ligában. Gólozők: Varga (Bástya), Stofián és Tárnok (Sabaria). Pozsonyi MLSz válogatott— Csehszlovák válogatott 4:4 (2:3)' METEOR MOZGÓ. NYITRA Ckt. 29: A vesztőhelyről az oltárkor. Francia történelmi dráma 6 felvonásban. Pozsony. október 29. (Saját tudósítónktól.) Kaufmann bécsi biró vezetése mellett folyt le Po­zsonyban nagyszámú ' nézőközönség előtt a ma­gyar és csehszlovák kerületek válogatott mérkő­zése. A mérkőzést ünnepélyes aktus előzte mag, amennyiben a pozsonyi egyesületek, illetve azok futballcsapatai dreszben jelentek meg és a pályán felsorakoztak, hogy a jubileumi sportszónokokat hallgassák meg. Utána befutott a bécsi Slován Sport Club stafétája, amely elhozta a bécsi cseh­szlovákok üzenetét a jubileumi ünnep alkalmával. Az üzenetet Pozsony város képviseletében Krausz alpolgármester vette át. Beszédet tartottak: Rehák dr. képviselő, Reisz Gyula dr. városi képviselő, Brüll Emil építész (magyar nyelven) és Krauaz alpolgármester. A magyar intellígeiP cl3 nélkülözhetetlen barátja a Kénes Hé! Pont 3 órakor kezdődött a mérkőzés, amely azután mindkét fél közmegelégedésére döntetle­nül végződött. Teljesen egyenrangú volt mindkét csapat. A csehszlovákok technikailag többet mutattak, vi­szont a magyar együttes nagyobb lelkesedést vitt a küzdelembe. Fair keretek között folyt le a já­ték, úgyhogy a bírónak nem volt nehéz feladata. A mérkőzés több szép momentumot hozott é.« elég gól is esett, vagyis az, ami a tömegnek kell, még­is a játék nivója nem volt teljesen kielégítő. Ez vonatkozik főleg a labdaleadásra. A halfsor volt a magyar csapat gerince és meglepetése. Jól szerelt, kár, hogy labdaossto- gatása hiányos volt. Ezzel szemben nem vált be a csatársor. Az elért gólok, egy kivételével, védhetők voltak és inkább Holly rossz formájának, mint a magyar csatársor sikereinek köszönhet. A védelem meg­telte feladatát, habár helyenként sok taktikai hi­bát követett eL Mégis általánosságban az egész csapatnak dicséret jár, mert sok lelkesedéssel játszottak. A csapatfelállitáson csupán Koczka be­állítását lehet kifogásolni aki beigazolta, hogy válogatott csapatba nem való. A csapat és mezőny legjobb embere Sehwarez balfedezet volt, aki pompás játékot nyújtott A zsupa csapatában a két nagyszombati játé­kos, Fiseb és Zsigárdy, sikerrel szerepeltek és Pri- bojjal igen jól értették meg magukat. Mindkét já­tékos jó lövőnek bizonyult Priboj, Sorai és Uher megfeleltek. A halfsor szokásos jó étlagjátékát nyújtotta. Polacsek a második félidőben 10 perc­re megsérült de utána tovább játszott. A tulaj- donképeni hiba a zsupa csapatában a védelemben keresendő. Holly hetek óta formán kívül van, ezt most is igazolta. Teljesen érthetetlen, hogy miért állították ói fel, holott klubcsapatában most. pihentetik. A bekkek között Mutnyánszky gyengén játszott. Jobb volt Culik, de őt láttuk már jobban Is játszani. Szünet után Sorai ment hátvédnek. Cabelta beállt bal- szélsőnek és Kardos a kapuba. A csere nem volt rossz. -.,. A játék változatos mederben folyt le. Hol az egyik, hol a másik csapat volt frontban. A táma­dásokat leginkább a szélsők vezették. Az első fél­időben a magyar csapatnál a jobbszárny dolgozott többet. Az egyébként jó lövésü Krausz Koczkával nem boldogult. A játék képe csak félidő után vál­tozott meg, amikor a Ligeti Molnárja állott be Koczka helyett. A 15. percben, Fischl a védelem hibájából rúgta az első gólt. Egy perccel később már Szige- thynek sikerült kiegyenliteni. A 30. percben Zbí- gárdy rúg szép gólt, amit Holly súlyos hibájából Precs a 37 percben egalizál. 6. perccel később Zsigárdy Priboj szöktetéséből hálóba lövi a lab­dát Szünet után Hnsckauer közelről kiegyenlít, de Zsigárdy a 30. percben újabb gólt rúg. A. 35. percben Szigethy nagy távról szép lövéssel beál­lítja a végeredményt. Kaufmann bécsi biró nagy­jában jól bíráskodott. K, P. Ausztria—Svájc 2í0 (2:0) Bécs, október 29- Mintegy 40.000 néző előtt folyt le Ausztria és Svájc válogatottjai között- az Euröpa-serlftgért. szóló mérkőzés. Az oszirák csa­pat meglehetős gyönge formában győzött a primi­tív futballt játszó svájciak ellen, akik csak testi erővel védekeztek. A közönség csalódottan hagyta el a meccset Az osztrákok első gólja öngólból, a második 11-esből esett. A második félidő unalmas játékot hozott, durvaságokkal fűszerezve, amely­nek több bécsi játékos esett áldozatul. Osztrák IL válogatott—Magyar ff. liga l:i' (0:0). Mindkét gól 11-esbő! esett- Biró: Mié*** (Bécs). Bécs—Kraké 2:1 (2:0). Játszották Krakóban 8000 .néző előtt. A bécsiek gőijait Hostasoh és Gráf (mindkettő Austria), a honi együttesét Ka- luzsa lőtte, Cejnár (Prága) közmegelégedésre lát­ta el tisztjét Külföldi eredmények )( Bécsi futball. WAC—Brigittenauer AC. 3:0. Bajnoki. — Nioholson—Vienna 2:1. Meglepetés. — Hertha—Vorwaerts 3:1. Barátságos. — Wackar—■ Hertha 4:2 (vasárnap délelőtt). — Nichoison— Sportclub 2:1. Az első osztály újonca kitűnő for­mában van. — Slovan—Cricketer 2:0. )( Németország. Würzburg 04—IFC. Nüro- berg 4:3. Meglepetés. Waeker, München—DSV, München 1:0. —■ Spielv. Fürth—Bayern Ho! 6:1. )( Skócia—Wales 4:2. Szövetségközti mérkő­zés Glasgowban. )( Az angol ligában a vezető csapatok hely­zete nem változott a szombati meccsek után. A II. ligában a Chelsea kénytelen volt az elsőséget a Notts Countyuak átengedni, miután a Southamp- tonnal eldöntetlenül mérkőzött. Az I. osztály ered­ményei: Arsenal—Liverpool 4:4.* Aston Willa— Birmingham 4:2. Blackburn Rovers—West Ham United 2:0. ^Bolton Wanderer*—Sheffiled United 3:1. Derby County—Burnley 4:0. Leeds United— Everten 1:0. Manchester United—Hudder&fiold Town 2:1. Leicester City—Manchester City 3:1. Portsmouth—Bury 4:1. Soheffield Wendnesday— Cardiff City 5:2. Sunderland—Newcastle United 1:0. ATLÉTIKA A kisvárdai Galambos meg­védte Szlovenszkó maratoni bajnokságát Kassa, október 29. (Kassai szerkesztőségünk távirati jelentése.) A keletszlovenszkói atlétikai kerület vasárnap rendezte meg az .Vf szlovenszkőí maratoni-futóversenyt 42.200 km.-en a Kassa— Szinna és vissza útvonalon A nagyszerű időben, rekord nézőközönség előtt lefolyt verseny elsőran­gú sportot hozott és a magyar Galambos gvőzel­Katoareft — Restaurant LUCERNA Igazgató: Rolf Wagner Szenzációs műsor I Belépttdlf Ké A— Kezdete » órakor 8 zenekor