Prágai Magyar Hirlap, 1928. szeptember (7. évfolyam, 199-223 / 1826-1850. szám)

1928-09-04 / 201. (1828.) szám

1988 szeptember 4, icetML (jSponr­A Hungária és a Gradjansky kiváltak a Középeurópai Kupából A Hungária Pozsonyban is vereséget szenvedett - Meglepetések a prágai és magyar bajnokságok első fordulóján — A Tepiitzer FK sikere Görögországban — Ausztria legyőzte a csehszlovák úszókat Németország kettős atlétikai győzelme — Németország u; világ­rekordot állított fel a sprintstafétában — Az MLSz csapatainak mérkőzése Pozsonyban, Kassán és Eperjesen Prága, szeptember 3. Szombati számunkban rövid távirati jelentésben hirt adtunk róla, hogy a budapesti Hungária Bécsben a középeurópai kupáért vívott harmadik meccsét a Rapid ellen csak kétszeri meghosszabbítás után és egy sze­rencsétlen szabadrúgással vesztette el. A Hungária tehát ismét balszerencsével vált ki a Középeuró­pai Kupából- Követte öt ebben a sorsban a teg­napi vasárnapon a jugoszláv bajnok Gradjansky is, amely Prágában nagyarányú vereséget szen­vedett a jelenlegi csehszlovák bajnok Viktória Zsizskovtól, amely a Kupa középdöntőjében a Rapiddal mérkőzik meg. — A szombati meccstől fáradt Hungária vasárnap Pozsonyban az SK Bratislavától is vereséget szenvedett. A kettős vereség bizonyára meggondolásra fogja késztetni a volt többszörös magyar bajnokcsapat vezető­ségét, amely — minden jel szerint —- csapatát újabban csak az anyagi siker szolgálatába állítja. A Hungária—Rapid meccsnek nem kellett. Tolna a Hungária kárára végződnie, ha ■ magyar veze­tők beleegyeznek abba, hogy < '".eves idegen pályán és ne Bécsben folyjon le. ’ cm lett volna szabad azonban a fáradt csapatot vasárnap Po­zsonyban sem kiállítani és a vereséggel a kék­fehérek renoméját lerontani. — Egyébként Buda­pesten megkezdődtek a ligamérkőzések. — A nap legnagyobb meccse: a Ferencváros—Újpest mér­kőzés eldöntetlenül végződött. Az első forduló több meglepetést hozott. így a teljesen elgyöngiilt- nek hitt Vasas Szombathelyen győzte le a Sabá- riát, míg az újonc kaposvári Somogy Szegeden a Bástyát verte meg. A Bocskay Óbudán eldöntetle­i nül mérkőzött a IJI. kerülettel, de nem hozott ! döntést a Kispest—Nemzeti mérkőzés sem. — Bécsben az Admira gólnélküli eldöntetlent ért el a WAC ellen, mig az újonc Nieholson a Sport­clubot verte meg. — Prágában a ligabajuokságok csak a Slavia győzelmét hozták. — A Sparta el­döntetlenül mérkőzött a Cseehievel. — Meglepetés a Bobemians súlyos veresége a Libentől. — A Görögországban túrázó Tepiitzer FK Szalonikiben kettős győzelmet aratott. — Szlovenszkón Pozsony­ban a Ligeti győzött a Rapid ellen, mig a két vidéki együttes eldöntetlenül mérkőzött. Kassán a városi <sapat legyőzte Ungvári, tartalékcsapata azonban Eperjesen kikapott. — Az egyéb sportok terén Budweisban Csehszlovákia—Ausztria, ország­közti uszóniérközése folyt le. Az osztrákok csekély pontkülönbséggel győztek, ezzel szemben a cseh­szlovák vizipóló válogatott csapat két szép győzel­met aratott. — Az atlétikában kitűnik Németország kettős győzelme, amelyet Franciaországban és Svájcban aratott. A 4 X 100 méteren Berlin csa­pata 40.8 mp-el ismét uj világrekordot állított fel. A Slavia atlétikai versenyén csak a leipzigi atlé­ták jelentek meg, a magyarok elmaradtak. — Tenniszben a magyar—német, az angol—amerikai országközti versenyek érdemelnek megemlítést, mig Trencsénteplieben befejezték a férfiegyes ver­senyt. amelynek győztese a prágai Kozseluh lett. Prágában vasárnap kezdetét vette az őszi lóver­seny szezon is és megindult az auíomobilkiálliiás- sal kapcsolatos csillagturaverseny is. A vasárnap sportjáról az alábbi jelentéseink szólnak: Viktória Zsizskov—Gradjansky 6:1 (2:0) A csehszlovák bajnokcsapatnak vasárnap Prágában sikerült revansot venni az elmúlt héten Zágrábban szenvedett minimális vereségéért és győzelmével továbbjutott a Középeurópai Kupa középdöntőjébe, amikor is szombaton Prágában a Rapiddal mérkőzik. — A tegnapi meccsen a Vik­tória klasszissal múlta felül ellenfelét. A győztes csapatban főleg a csatársor tűnt ki nagyszerű gól- képességével. Úgy a fedezetsor, mint a közvetlen védelem hasznos munkát végzett. A zágrábi csa­patban egyedül Giller elégített ki, mig a védelem a súlyos vereség főoka volt. — A meccset a bécsi Göbel elfogulatlanul és erélyesen vezette. A Vik­tória góljait Podrazil (2), Meduna, Srba, Drorá- cseb és Steiner szerezték, mig a zágrábiak be­csületgólját 5:0 állásnál Cindric lőtte. A meccs a Slavia pályáin 15.000 néző előtt folyt. le. Az anyagi siker a Viktória részére 24, a Gradi'1' " ymik 10 ezer koronát jelentett. ­Prága? ligabafKokságok A ligabajnokságok első napja meglepetések­kel kezdődött. A favorit csapatok közül egyedül csak a Slavia tudott Kladnóban respektábilis győzelmet elérni, ezzel szemben a Sparta, eldöntet­lenül mérkőzött a Csechie Kariinnal, a Bohe- mians pedig kikapott a Libentől. Sfavia—SK Kladno 3:0 (2:0). 4500 néző élőit folyt le a ligabajnokság első mérkőzése Kiadóén az ismét frontbaálló Cejnár kitűnő vezetése mel­lett. A Slavia az egész meccs folyamán fölényben volt. Csatársorában főleg Pucs tűnt ki, aki mind a három gólt lőtte. Mellette Pletieha a hoMsorban érdemel teljes elismerést. Kladnó csak a meccs vége felé jött lendületbe, azonban a .Slavia védel­me mind támadást csirájában folytott el. Sparta—Csechio Kariin 1:1 (0:0). A Sparta most sem tudott revansot venni tavalyi legyőző­jén- Csapata Hojer kivételével teljesen gyönge formát játszott ki. A Csechie sem nyújtott külö­nösebb teljesítményt, azonban összjátéka felül­múlta a Spártáét A gólokat a Sparta részéről Hajnv, a Csechiéjét, Tömés lőtte. Kubát bíró jól Jatt el tisztjét. SK Liben—Bobemians 4:3 (1:1). A ligaujonc sikerrel mutatkozott be a vrsoviciek ellen. A Bo- bemians technikai fölényét. Liben jobb góllövő­készségével parírozta.. A Liben góljait Paulin. Hermáim (2) és Jedlicska. a Bohemiansét Bejbl (2) és Maridon rúgták. Mindkét oldalon egy-egy 11-es esett. Amatőrhajnokságok: Sparta Kosiré—Rapid 4:4 (2:1). — Sparta Kladno—Radlicky AFK 4:0. Krocsehtavy—Cseeb ősin van Kosi re 4:1 (1:0). — Rozdélov—Hnidousy 5:2. — Union Zsizskov— Kralupy 6:2. Valódi magyar cipők, méret után cs készen csak GOLDSTEIN készítményei, elismertek és megbízhatók. Goldstein, Prága* Reunioni palota. Kassa, Malom-u-3.­..... Bará tságos mérkőzés: DFC—Slavoj VITT. 7:3 (3:2). A prágai nemét csapatban ismét játszott. Less. Legjobb tagja KanmhauSer volt. — Meteor VIII.—Nuselsky SK 3:3. — SK Smichov—SK Cse- chie Smichov 8:0. Serlegmérkőzés. )( A Tepiitzer FK Szalonikiben vasárnap Görögország bajnokát, az Arist 4:3 (0:0) arány­ban legyőzte. A teplitzerek szombaton a Hercules- sel szemben 5:5 arányú sikeresnek mondható el­döntetlen eredményt értek el. A TFK-ból újból Haiti és Kratochwill briffiir óztak, akik mindkét nap a gólokat is rúgták. Mellettük Thaut tűnt ki. )( Cseh- és morvaországi eredmények. Pisefc: SK Pisefc—DFC Budweis 4:2. — Momvská Slavia Brünn—Hanacska Slavia 3:3. — DSV Brünn— Brünuer SK 3:0. — DFK Nestomitz—Turner SK 3:2. — Sporlbrüder Benseu—Sportbrüder Schrek- kenstein 4:1. — Karfebader FK—DFC G rassl.it z 2:0. — DFC Reichenberg—Reiohenberger SK 4:2. — SK Pihen—SK Pardubice 3:2. Országos baj- noksági elődöntő. — DSK Testeken—SK Oderberg 3:1. — Makkabea Prossnitz—Csechie Olmiilz 4:2. — Zsidenice Brünn—Slovan Moravská Ostrava 5:0. — Königgrátz—AFK Pardubice 5:3. — SK Prostéjov—CsAFC Vinohrady 2:3. Szlovenszkói eredmények )( Kassa. Kassai MLSz válogatott—Ungvár 2:1 (1:0). — Eperjes: Eperjesi komb.—Kassa II. 10:2 (3:1). )( Rapid Nagyszombat»-Slavia Pozsony 9:2 (2:2). Nagyszombati tudósítónk jelenti: A hazai csapat Kozma Jenő fényes vezetésé alatt pompás játékot mutatott, különösen a második félidőben, melyben úgyszólván lehengerelte ellenfelét. A csatársor minden embere ezúttal kitünően szere­pelt, elsőrangú volt még a hazai csapatban Kozma Lajos. A gólokat Fischl (6), Zsigárdy (3) rúgták. Bíró Forisoh jó volt. — Nyitrai AC—SK Trnara 2:0 (0:0). Szép játék. A vendégcsapat megérde­melte a győzelmet A gólokat Fischer és Diamant rúgták. A mezőny legjobb embere Csulák nyitrai kapus volt. Pozsonyi eredmények Bratisiava—Hungária 2:0 (0:0) Pozsony, szeptember 3. A Hungária bécsi veresége után vasárnap az SK Bratisiava ellen ját­szott Pozsonyban s ettől is 2:0 (0:0) vereséget szenvedett. A Bratisiava teljes csapatával állott fel, sőt az élső félidőben a betegeskedő Priboj is játszott, akit a második félidőben Csambal váltott, föl. A Hungária viszont öt tartalékkal állott ki s a bécsi erős küzdelemnek a nyomai meglátszottak a csapaton. A pozsonyi cseh csapat védelme ki­tűnő volt. Különösen Sorai jobb hátvéd tiint ki, aki feljeseu és minden alkalommal leszerelte Hir- zert. Holly a kapuban ugyancsak jól állotta meg a helyét. A Bratisiava sokkal gyorsabb volt és a meccs végén egyre növelte tempóját, úgyhogy öt perccel a játék vége előtt két gólra emelhette győ­zelmét. Az első gól a második félidő huszadik percében esett Csambal révén s a negyvenedik RgiÉfeSR Uher lőtte a második gólt. Feuer birőjó 9 volít — MLSz-ba jnokságok: Makkabea—Érsek­újvári SE 0:0. — Donaustadt—Kábelgyár 2:0 (1:0). — Ligeti—Rapid 2:1 (0:1). — Vasas- Komáromi FC 2:2 (1:1). Külföldi eredmények )( Bécsi bajnokságok. Slovan—Wacker 2:0 (0:0). — Vienna—Floridsdorfer AC 2:0 (1:0). — WAC—Admira 0:0. — Austria—Brigittenauer AC 3:2 (1:1). — Nieholson—Sportclub 3:1 (2:0). — Cricketer—Hertha 2:2. — II. osztály: Hakoah— Don au 9:1. — Weisse Elf—Simmering 2:0. )( Németország. Városközti mérkőzések: Altona—Hamburg 7:1. — Berlin—Hamburg 6:3. Délnémet bajnokságok: IFC Nümberg—Eintracht Braunschweig 3:0. — Fiirth: Spielvereinigung— Bayreuth 3:0. — ASV Níirnberg—Bayern Hof 3:1. —-1860 München—Bayern München 2:3. — DSV München—Jahn Regensburg 0:1. — Teutonra— Wacker 1:3. — Augsburg: Schwaben—Schwaben Ulm 8:0. — VfB Stuttgart—Stuttgarter SC 6:0. — Frankfurter Eintracht—Fechenheim 3:1. — Offen- bacher Kickers—Union Niederrad 1:0. )( Az angol liga harmadik fordulóján a baj­nok Huddersfield csak gólnélküli eldöntetlen eredményt tudott elérni, mig a Cardiff City magas gólairányu győzelmével szerzett magának előnyt. Részletes eredmények: I. liga: Arsenal—Bol­ton Wanderers 2:0, Aston Villa—Liverpool 3:1, BOackbum Rovers—Sheffield Wednesday 4:1, Bury—West Ham United 0:3, Cardiff City—Burn- ley 7:0. Everton—Portsaiouth 4:0, Huddersfield Town—Birmingham 0:0, Leicester City—Leeds United 4:4, Manchester City—Manchester United 2:2, Sheffield United—Newcastle United 3:1, Sunderiand—Derby County 4:0. — II. liga: Blackpool—Ghelsea 0:1, Bradfor—Bristol City 3:2, Cpalton Őriént—Millwall 1:1, Grim&by Town— Holta Forest 2:2, Oldham Athletic—Reading 2:1, Southampton—Tottenham Hotspur 1:1, Stoke City —West Bromwich Albion 4:1, Swansea-Town— Barnley 2:1, Wolwerhampton Wanderers—Hull City 2:4, Middlesbrough—Presion Nord End 2:3, Nóta County—Port Vale 3:0. Magyarországi bajnokságok Ferencváir©s--Ufpest 2:2 (1:1) Budapest, szeptember 3. (Budapesti szerkesz­tőségünk távirati jelentése.) Nagy érdeklődés mel­lett indult meg tegnap a profiligabajnokság, amelynek első fordulóján három meccset Buda­pesten, kettőt pedig a vidéken játszottak le, mig a Hungária—33-as meccs elmaradt. A nap leg­nagyobb meccse az újpesti Stadionban folyt le, ahol a bajnok Ferencváros vendégszerepelt. A 2Ö.COO főnyi néző előtt lefolyt meccs végig rend­kívül izgalmas, egyenlő erejű, azonban a végén eldurvult játékot hozott. A hazai csapat rendkívül erősen játszott, úgyhogy Fuhrmann és Bukowy súlyosan megsérültek. — Az első gólt a negyedik percben Borsányi szerzi meg az Újpestnek, amit a Ferencváros csak a 39. percben tud kiegyen­líteni Takács II. révén. — A második félidő 5. percében hasonlőképen Újpest jut vezetéshez Auer góljával, amit szintén Takács egyenlít. A meccs végén Klug Frigyes bíró 11-est Ítél Újpest ellen. Turay a büntetőt a kitünően védő Achf kezébe rúgja. Bocskay—III. kerület 1:1 (1:0). Egyenlő ellenfelek küzdelme. Góllövök: Markos (III. kér.) és Drüssler (Bocskay). Bíró: Kaim Frigyes. A mérkőzés Újpesten folyt le az előbbi meccs előtt. Kispest—Nemzeti 2:2 (2:1). Gyönge, szezon- eleji játék. Kispest Palotai és Dán révén két gól­lal vezet, amikor Kauízky megszerzi a félidőben a Nemzeti első gólját és ugyancsak ő egyenlít ki a második félidő 48. percében. A meccset Ivau- esics vezette. Szombathely: Vasas—Sabária 2:1 (1:1). A nap legnagyobb meglepetése. Az ifjúsági játéko­sokkal kiegészített Vasas megérdemelten győzte le saját otthonéban a Sabáriát. A vezetőgólt a hazaiak szerzik meg Povolny révén, amit Jelűnek kiegyenlít. A második félidőben a Vasas fölény­ben van és a balösszekötő Tóth révén győz. Bíró: Viczenik. Szeged.: Somogy—Bástya 2:1 (1:0). A ligá­ban először szereplő kaposvári csapat derekasan megállta a helyét Szegeden. Teljesítményével na­gyobb győzelmet érdemelt volna meg. A Somogy góljait Csida cs Weiss II., a Bástyáét Varga rúgta. A meccset Boronkay vezette. í -------­AT LÉTIKA )( Németország atlétikai válogatottja tegnap két hellyen szerepelt. Berlinben a németek a fran­ciák ellen 84:64 pontaránnyal győztek, mig Frank­furtban Svájc ellen 89:49 pontarányu győzelmet arattak. Jobb eredmények voltak. — Berlinben: így fiatalít és szépít a Corali-créme £»©F2lI-Püder Mhzapp Ffllernísa! a C. S. R. tetszőre: Vörös Rák gyógytár, Bratisiava. .. ... . . .......... n ivws.i. tiii n,iin,i L j. , .................... 400 m. si'kfutás: Büchner 47.8 német rekord. — 110 m. gátfutás: Sempe 14.8 francia rekord- — Sulydobás: Duhour 15.09 francia rekord. — Gerelyvefés: Molles (németi 64.06 m. — Távol- ugrás: Köchermann (német) 7.36 m. — 4X100 m. staféta: Németország (Jonath, Corts, Houben, Körnig) 40.8 világrekord. — Frankfurtban: Távolugrás: Dobermanm (német) 7.26 m. — Súly- dobás: Hirschfeld 15.57 m. — 4X100 m.: Német­ország II. 41.6 mp. )( A prágai Slavia atlétikai versenyén a leipzigi atléták jelentek meg. Szombaton a nap legszebb versenye 5000 méteren folyt le, ahol Koscsák (Moravská Slavia) 15:50.2 alatt legyőzte a leipzigi Brautigamot. — Vasárnap 1500 méteren Bruutigam 4:16.4 alatt győzött a pozsonyi Sírnék (Bratisiava) előtt. — A 4 X100 m. stafétát a Slavia, mig viszont az olimpiai stafétát a VfB Leipzig nyerte. A többi eredmények nem emel­kedtek tül az átlagon. VSZA s )( A csehszlovák—osztrák válogatott uszó- mérkőzés Budweisban nem hozott nivón felül álló sportot. Az osztrákok 46:41 pontaránnyal győztek ugyan, azonban mindkét vizipóló meccset és a 4 X 200 méteres stafétát elvesztették. Vasárnap a 100 méteres szabaduszásban a pozsonyi Steiner 1:03 idővel holtversenyt úszott a bécsi Goldber- gerrel. — 400 méteren Autós 5:38 alatt győzte le a bécsi Unterbergert. — A műugrást az osztrák Stand inger 8 pont előnnyel nyerte meg Balázs előtt, aki azonban legyőzte a bajnok Nesvadbál — Vizipólóban első nap Csehszlovákia 9:1 (2:0), vasárnap pedig 9:3 (5:1) arányban győzött A gólok legnagyobb réseiét a pozsonyi Scbmuck és Steiner lőtték. — A 4 X 200 méteres stafétában Csehszlovákia 11:07, a 100 méteres polőstafétában pedig 3:47.1 alatt győzött. Az osztrákok első nap megnyerték a 200 m. és a 100 m. háituszást. )( Az egyiptomi Helmy átúszta a La Manche- csatornát. Az egyiptomi úszónak 23 órára és. 1.4 percre volt szüksége, hogy a francia partoktól Angliát elérje. Helmy a 16. a csatorna átuszóinak sorában. TENNI Sí Kozseluh a trencsénteplici teimiszverseny győztese Trencscnteplic, szeptember 3. A fcrenc&én- teplici temniszversenyek szépen haladnak a be­fejezés felé. A játékosok már reggel 6 órától kezdve mérkőznek a gyönyörű fekvésű pályákon, hogy a versenyrendezőség a kitűzött program szerint vasárnapra befejezhesse az összes mérkő­zéseket, mert a játékosok nagyrésze innen a prágai országos mérkőzésekre szándékozik menni. A versenyzők ellátásáról és elszállásolásáról a fürdőigazgatóság kedvezmények nyújtásával a legjobban gondoskodott, úgy hogy a versenyzők el­sőrendű kondícióban állnak a starthoz. A fürdő­igazgatóság részéről szerencsés választás volt a verseny intézését a trencséni Zuokermandl Fri­gyesre bízni, aki ezen a téren kiváló rátermett­séget árul el, kinek a verseny adminisztratív ve­zetésével a prágai Holub hasznosan segédkezik. Mai eredmények a következők: I. Férfi-egyes a szlovenszkói fürdők bajnokságáért Kirsch dr.—Holzmann 6:0, 6:2, Zofka—Spie- rer 2:6, 6:3, 6:4 erős küzdelem, Steiner—Riegor dr. 6:2, 6:4, 7:5, Zofka—Steiner 6:1, 6:1, Somogyi —Grauss 6:4, 6:2, Rudis dr.—Oberleitner 3:6, 6:0. 6:3, Holub I.—Hudecsek 6:2, 6:2, Marsálek— Schreiber 6:1, 6:4, Kozseluh—Holub II. 6:2, 6:1, Sada—Wertheimer dr. 6:2, 6:1. II. Női-egyes a szlovenszkói fürdők bajnok­ságáért Fröhlichné—Stein Sári 6:2, 6:1, Sejnaé— Stein Mimi 6:1, 6:0, Blanár—Holzmann E. 6:1, 6:t, Deutsehné—Freund Magda 6:1, 6:1, Sejnné—Fröh­lichné 6:4, 6:4, (szép küzdelem), Neheskáné—Va- sákné 6:0, 6:2, Kregár—Dohány 6:0, 6:1, Ku- rotvicska—Bramley-Moore 6:4, 3:6, 6:4 (a nap legszebb küzdelme. — Bramley-Moore volt a női- egyes titkos favoritja. kit a pozsonyi Korotvicská- né csupán gyengélkedése miatt tudott nagy küz­delem árán legyőzni) III. Férfi-páros a szlovenszkói fürdők baj­nokságáért Kozseluh-Sada—Ob erlei thuer-Siegl 6:1, 6:1, Schreiber-Zlatkovsky—Drábek-Jirássek 4:6, 13:1 í. 6:4 (nagy küzdelemmel), Nedbálek-Zsofka—Ko- cur-Mayer 6:4, 5:7, 6:3, Somogyi-Freistadt—An- dreika-Schlesinger 6:3, 6:4, Krajt dr.-Rudis— Wertheimer dr.-Krecsáin 6:3, 7:5, 6:4, Hechf­Schmeiohler—Fried-Jendrassák 6:3, 6:1, Skrivámek dr.-Kirsch—Heniz-Fischer 6:2, 6:4, Pükna-Seifert —Rehák-Fajnor 6:3, 6:4, Kozseluh-Sada—Schrei- ber-Zlatkovsky 6:1, 6:1. Holubl.-Ilolub TI.—Pikua- Seifert 6:0, 6:3. IV. Vegyes-páros a szlovenszkói fürdők bajnokságáért Kozseluh-Hacker Gy.—Holub I.-Sejuné 3:6, 6:3, 6:2 (Kozseluhot gyenge partnernője nagymbh küzdelemre késztette, s így a közönség abban gyö­nyörködött, hogy Kozseluh miként, tudja érvénye­síteni az ellenállóképes Holub I.-S'ejnné párral szemben nagy játéktudását.) Marsálek-Deutschné— Rieger dr.-Sóhönhauser 6:0, 6:1, Hecht L.-Per- hácsné—Ob erlei thner-F reund Magda 6:3, 6:3. (A Hechl-Perháesné pár igen szép akciókkal tarkí­tották az élvezetes meccset, s könnyen győztek a« Oberleit h ner-Freund pár felett).