Prágai Magyar Hirlap, 1926. november (5. évfolyam, 249-272 / 1287-1310. szám)

1926-11-23 / 266. (1304.) szám

1926 november 23, kedd. 8 f f rA New Canal Cy. elnökének magas, nyú­lánk alakja mindr-yájuk felébe emelkedik. Kisebb üzletekkel akarta a piacot a csator­narészvények számára megélénkíteni. A percek múltak . . . Kialakultak a kö­rök a csatomarészvény körül ... A részvé­nyek vonzottak . . . Mert a részvények emel­kedtek . . . Hatvannyolc százalék . . . jel ért meg a fekete táblákon . . . Hatvannyolc és fél százalék . . . jelent meg három perc múlva . . . Hatvannyolc és háromnegyed percent . . . nyomban utána . . . Guy Rouse minden negyed percentet tiz millió dollár nyereséggel könyvelt el a maga számára. Hetvennek is jönnie kell . . . il­yennek! ... És akkor realizálni, realizálni! nyolcszázmillió dollár. Ekkor . . . ekkor egy kiáltás szaladt vé­gig az óriási csarnokon, amely mindenkinek vérét megfagyasztotta. Óriási exploziő ... A csatorna ágya... Súlyos földrengések az isztmuszon! ... A csatorna partjai a magasba tornyosulnak . . . Leirhatatlan tumultus támadt. Keresték azt, aki ezeket a vészhirekeí kikiáltotta. Egy távirótiszt volt Százan és százan tolongtak Guy Rouse körül. Csak a legnagyobb nyugalom-mai tud­ta hidegvérét, nyugodt arcát megőrizni. Csak idegerejének legnagyobb megfeszítésével tudta azt a hatást elleplezni, amelyet ez a hír őreá is gyakorolt Tegnap ... ha tegnap adtam volna el! . . . Az a benső hang igazat mordott... Most . . . most már mindent elveszítettem... Érzem . . . És aztán hangosan ezeket, mondta: Tatár- hir! Aljas börzemanőver! Hidegen és élesen csendültek fel ezek a szavak. — A legfrissc' b értesüléseim a csator­naigazgatóságtól semmit sem szólnak ezekről a dolgokról. Még mielőtt szavait befejezhette volna, újból végigcsendült a termen. — Az exploziő tovább tart A távollátő állomásai mind szétrombolódtak. Egy pillanatig halálos csend. A távollátó állomások a csatorna part­jain állottak. Ez biztos volt. Most már nem törődtek Rouseval, hanem mind az alkusz- barkokhoz rohantak. A csatomarészvényeket eladni! Minden áron eladni! Rouse a kijáratnak tartott. Úgy jött ide, mint egy fejedelem és úgy kell eltávoznia, mint egy koldusnak. Itt-ott öklök emelkedtek felé­Mindért elvesztett. Adóssága meghalad­ja négyszeresen a készpénzét. * Az U-naszád a zajló Golf-áramlatban. Halálos utazás. A kis jármű gyönge játékszer a tomboló elemek szeszélyes kezében. És ek­kor hirtelen mintha erős kéz ragadná ki a hajót az örvények forgatagából és észak­keleti irányba kényszeríti. Felszállottak a viz felületére. Amit egyi­kük sem hitt volna, -megtörtént. Már mind­nyájan leszámoltak az élettel, amikor a kor­mány eltörött A hatalmas örvény időnként rettenetes mélységekbe rántotta a hajót. Minden pillanatban rettegtek tőle, hogy a borzalmas nyomás a hajó falait szétmorzsolja. Most ismét a habokon. Hosszas, fáradsá­gos munkával rendbe hozzák a kormányt és most a hajó útját Saltaderának veszik. A viz haj áron csókát dobál körülöttük, kis halászhajóktól nagy óceánjárokig minden­féle jármű elpusztult, amelyet a veszedelmes időben a balszerencse a Karibi tengerre vitt. Amig a kormányt tákotgatták, Üli len­kort a fedélzet ormán ült és látcsövével a ■távolságot -kémlelte. Az isztmruszt magát már nem -láthatta, de látta északnyugaton Florida előreugró csúcsait. A tenger szürke, nyugodt felület. De most délről -mind sebesebben és sebesebben egy kék vizű folyam közeledik a floridai csúcs felé. Lekapta sapkáját a fejéről és diadalmas kiáltással harsogta:- öforistié! Christie! Tredruip! Nézzetek idol A Golf-áram 1 Ismét régi medrében halad 1 (69) Leszállóit. „Az evező készen", kiáltott feléje Tredirup. S mig a kormányt most dél-délnyugatnak állították he, Uhledkort Obr istié vei letelepedett a napsütéses fedél­zeten. Gyöngéd szavakat suttogott neki. És a leány a férfi vállára hajtotta a fejét és megenyhült szívvel hallgatta a kedves sza­vakat az utosó hetek szörnyű szenvedései után. Mert sokat (kellett szenvednie és ezt nem felejthette el egyhamar. Aztán a leg­utolsó órák borzalmai tetőzték be a lelki kínokat, a rettenetes vihar, amely mindnyá­jukat pusztulással fenyegette. És ahogy ezek eszébe jutottak, elhalványult és ájultan hul­lott a férfi karjai közé. Árnyékos helyre vitték és ott ágyat készítettek számára. Mellette ültek, mig A csupán bajnokságok jegyében álló tegnapi sportvasárnap Prágában a favoritok győzelmét hozta, ezzel szemben Budapesten és Becsben nagy meglepetésekkel járt. — A magyar fővárosban a Hungária váratlan vereséget szenvedett az eddig legrosszabban szereplő III. kerületitől. A kék-fe­hérek temet lélektelenül játszottak és kénytelenek voltak leadni két pontot, mi által a Ferencváros, amely a Kispestet késztette megadásra, a tabella élére került. A másik kél bajnoki mérkőzés Bu­dapesten az Újpest és Vasas minimális gólarányu győzelmével végződött, mig a vidéki derby a Básfy* nem várt nagy arányú sikerét hozta. — Becsben a vezető csapatok ismét szóhoz jutnak. Az Austria szép győzelmet aratott az Admira felett, mig vi­szont a Vienna a Simmeringereket győzte fölé­nyesen le, addig az eddig veretlen BAC és Flo- visdorferek az első vereségüket szenvedték. — A magyar—csehszlovák válogatott boxmérközés a magyarok győzelmével végződött. — Külföldön az angol ligában voltak nagyobb meglepetések. — A zöld asztalon is érdekes sportesemények folytak le. — A csehszlovákiai német téli sportszövetsé­gek elvetették a régóta vajúdó áriaszakaszt. —- Olaszország, úgy látszik, nem veszi komolyan a középeurópai futballbékét, mert egy lelépési díj miatt bojkottálni akarja Magyarországot. A vasárnap sportjáról az alábbi részletes tu­dósításaink szólnak: )( DFC—Viktória Zsizskov 4:3 (1:2). A Vik­tória Zsizskov pályáján lefolyt bajnoki mérkőzés kemény küzdelem után a prágai német csapat győzelmét hozta. A DFC a szűk és nehéz talajú pályán, idegen környezetben, lelkes és technikás játékot produkált Főleg csatársora tűnt ki, amely a második félidőben a Viktória különben jól mű­ködő védelmét teljesen konceptuson kiviil hozta. Ezzel szemben a németek védelme nem a legbiz­tosabb volt. Taussig az első félidőben sokat hibá­zott, a másodikban azonban visszanyerte nyugal­mát. A Viktóriánál a kapus és Meduna emelked­tek ki, mig a mezőny legjobb embere Patek volt, akinek Bobor nyújtott kitűnő segitséget. A half- sorban Schillinger válogatott formát mutatott, Stefi! és Krcil kissé gyengébbek voltak. A gólokat a DFC részéről Kannhaeuser, Weigelhoffer, Pa­tek és Less, a Viktóriáét Kristal (2) és Meduna lőtték. A bíró egy DFC-gólt nem Ítélt meg. 4000 főnyi objektív közönség. )( Slavia—CsAFC 4:1 (2:0). A Slavia-pályán lefolyt fair és nivós mérkőzésben a Slavia már az első félidőben biztosította magának a győzelmet. A CsAFC a második félidőben egyenrangú ellen­félnek bizonyult, de az eredményen csupán egy góllal tu^ptt szépíteni. A Slaviánál Pucs, Pleticha és Planicska kapus brillíroztak. )( Vrsovice—Sparta 2:2 (1:0). A Sparta kom­plett csapata amerikai útja után barátságos mér­kőzés keretében mutatkozott be a Vrsovice ellen, amely előző napi nehéz bajnoki mérkőzése elle­nére több mint egyenrangú ellenfélnek bizonyult. A Sparta nem mutatott különösebb játékot, sőt folyton cserélgette játékosait és csupán a szeren­cse védte meg a vereségtől. Stepanovsky bíró az első félidőben elfogulatlanul bíráskodott, később azonban a Sparta egyes játékosai (Perner, Ivada) durvaságait szabadjára engedte. )( AFK Vrsovice—Nuselsky SIC 8:1 (3:1). A szombat délután lejátszott ligamérkőzésen a kitünő­en játszó vrsoviciek súlyos vereséget róttak a sa­ját. pályájukon játszó nuselskiekre. A győztes csa­patban főleg a védelem és a halfsor működött el­sőrangúan. Arag-vice 6 ponttal a liga élén áll. ájiulteága megszűnt. Aztán mély álomba merült. Sáliadéra bójájához kikötötték a hajót. Trodrup előttük rohant és elsőnek nyitotta fel a laboratórium ajtaját. Egy pillanatig káprázva állottak ott, naphoz szokott szemük még nem szokta meg a félhomályt. Aztán úgy láttáik, hogy senki sincs benn. Uhlenkort már fel alkart sietni a lakó­szobába, amikor Tredrup meglepett kiáltása visszatartotta. — Az apparátus, amely itt állott, nincs itt. Magával vitte. Uhleakoirt némán állott ott Ismerte a laboratórium berendezését. A műszerek gaz­dájukkal eltűntek. Miért épen most, amikor a nagy mii már sikerült? Hová? Visszament volna a Spitzbergákra? És hogyan?----­Ho gyan?... Talán egy átutazó hajó vette fel? Ekkor berohant Tredrup. — A léghajó csarnok üres. Léghajóddal szállt el. Egyikük sem tudta megmagyarázni, hogy mi történt. Az pedig semmiféle nyomot nem hagyott hátra. * Rouset egy pillanatra meglántoritotta a csapás, aztán összeszedte magát. A börze ajtaján Iá jut ott a szabadba. A világváros zaja vette körül. )( Egyéb prágai eredmények: Csechie VIII Slavia komb. 3:2, Sparta II.—Union Zsizskov 4:2, DFC amatőr—SK Zlichov 2:3, Csechoslovan Ko- sire—Csechie Smichov 3:0, Csechie Zsizskov— Slavoy Zsizskov 4:2, Sportbrüder—Slavoy Zsizs­kov profi 3:1, DBC Sturm—SK Bubenecs 2:2, Csechie Kariin—Meteor VIII. 2:1. )( Belföldi eredmények: AFK Kolin-—Sparta Kosire 4:1, SK Pardubice—Hradec Kralove 3:0, DFK Aussig—Teresienstadt 3:2, Sportv. Tetschen —Bodenbach—DFK Nestoruitz 4:1, Teplitzer FK —Sportbrüder Schredkenstein 4:2, DS Eger— Karlsbader FK 3:0, DFK Komotau—DFK Bud- weis 3:3, Moravská Slavia—DSV Brünn 6:3, Zsi- denice komb.—DSK Trebics 4:1, M.-Ostrauer SK —Sportverein 4:1, SK Oderberg—SV Troppau 3:2, Smichov—Pilsen Olimpia 2:0. )( Újabb botrány a kassai pályán. Kassai tu- tósitónk jelenti: Tegnap délután a Slavia az eperjesi Törekvéssel mérkőzött és a meccs 2:1 (1:1) eredménnyel a Slavia javára a Törekvés levonu­lásával végződött. Az eperjesiek méltó ellenfelei voltak a nagyratartott Slaviának. A vezető gólt a Slavia 11-esből éri el, amit a Törekvés Hudák pompás lövése révén kiegyenlít. A második gólt a Törekvés ajándékozta, mert a labdahordozásért Ítélt szabadrúgás elől a Slavia a kapuból kivonult. A második félidő 11-ík percében Safranek (Slavia) biró jogosulatlan és téves 11-est Ítél a Törekvés ellen, mire ez levonul. Néhány Slavia-játékos ve­rekedést provokál a nézőközönség sorában, úgy hogy a rendőrségnek kellett rendet teremtenie. — KAC—Húsos 2:2. A KAC tartalékolt csapattal játszott. Pozsonyi futball Ligeti—Makkabea 2:1 (1:1). 1500 néző előtt folyt le ez a mérkőzés, amely a győztesnek ezüst labdát hozott. A nagy számban megjelent közön­ség azonban nem azt a játékot kapta, amit vári. Mindkét félnél lcondicióhiány volt. megállapítható, amit túlsók faulttal igyekeztek kiegyenlíteni. Brüll dr. bírónak igy éppen nem irigylésre méltó fel­adata volt o csak erélyes fellépésének köszönhető, hogy a meccset végigjátszőtták. Ligeti támadásai tervszerűbbek voltak, de a csatárok oly fáradtan mozogtak, hogy akcióikat ered meny esen befejezni nem tudták. Makkabea ezzel szemben jobban tudott védekezni és a csa­pat legjobb része a védelem volt. Ligetié volt a kezdés. Azonnal támadásba mennek, de a Makkabea védelme résen van. Las­sanként a zsidó csapat is magához tér. A 15-ik percben Ligeti védelme feleslegesen játszik, majd hibáz, amit Mayer Arnold ügyesen kihasznál és vezetéshez juttatja Makkabeát. (0:1). Ligeti erre reősen támad, de több biztos gólhelyzetet hibáz. Adódtak olyan momentumok, hogy a labda a ka­puvonalon állt és mégsem tudták berúgni. A 44-ik percben Makkabea 16-on bőiül faultot vét. A megítélt 11-est Miiller értékesíti (1:1). Helycsere után a magyar csapat, kedvezőbb helyzetbe jut, amennyiben most ő élvezi az ural­kodó szél. támogatását. Nyílt játék után a 14-ik percben Mayer HL faultot vét, amiért a bíró ki­állítja. Ligeti. 10 emberrel játszva, továbbra is fölényben marad. A 30-ik percben Mayer II. be­adásából Ziegler gyönyörű volleygólt lő, megsze­rezve vele a győzelmet és a végeredményt. Az utolsó percekben Makkabea egy tizenegyeshez és löhb szabadrúgáshoz jut, anélkül, bogi’ az ered­ményen változtatni tudtak volna. Beüli dr. jól ol­dotta meg nehéz feladatát. MTK—Kábelgyár 3:2 (1:1). Biró: Leuchter. MTK komolyabban vette a játékot és a második félidőben a maga javára döntötte el a meccs sor­sát. Győzelme meglepetés, amennyiben Kábelgyár favoritnak tartotta magát. Kábelgyár egy gólt ti­zenegyesből rúgott. Góllövők Teres és Fisch-er, Kábelgyár részéről Förster és Bognár voltak. Vas—Slavia 0:0. Biró: Grosz Ernő. Ez a já­ték csak egy félidőt vett igénybe, amenyiben a Vas-játékosok szünetig nem tudták bemutatni iga­zolványaikat. A biró ezek hiányában helycsere után lefújta a meccset. Komáromi FC—Pozsonyi TE 3:0. Bajnoki mérkőzés Komáromban. III. kér. TVÁC—Hungária 2:0 (0:0) Budapesti szerkesztőségünk jelenti telefonon: A szezon első nagy meglepetése a Hungária vá­ratlan veresége volt az óbudai csapattól. Kezdet­ben a Hungária támad, az óbudaiak azonbn csak­hamar átveszik az iramot és mindkét kapusnak alkalma nyílik a bravúros védésre. Változatos és eldöntetlen félidő után a Hungária unottan és lassan játszik, amit az óbudaiak erélyes támadá­sokkal használnak ki. A 12. percben Horváth II. szabadrúgása irányt változtatva, a kapu ellenkező sarkában Kropacsek mellett gólba jut. 1:0. — A III. kerület továbbra is fölényben marad és a 28. percben Drössler lövését Kropacsek elejti, a lab­dát Drössler a kapuba továbbítja. — A meccset a Hungária lélektelen játéka miatt vesztette el. Bi­ró: Biró Sándor volt. Ferencváros—Kispest 1:0 (0:0). Nagy ferenc­városi fölény, de az egymásutáni támadások csak számos eredménytelen kornert eredményeznek, mert Kispest védelme feladata magaslatán állott. Helycsere után a 25. percben Fuhrmann Pataky- nak adja a labdát, aki azt Schlossernek továbbít­ja, ez a tisztán álló Kohuthoz juttatja, aki védhe- tetlenül belő. Vasas—Nemzeti 3:2 (1:0). A Vasasok voltak a többet támadó fél. A vezető gólt a 12. percben Szentmiklóssy lövi. Ezután eredménytelen Vasas támadások. Helycsere után a Nemzetiek is lábra- kapnak és a 8. percben Rémay II. kiegyenlít. A 28. percben azonban Szentmiklóssy szabadrúgás­sal isméi vezetéshez juttatja a Vasasokat. Egy perc múlva Purcelt a harmadik gólt lövi. Most is­mét a Nemzetiek támadnak. A 34. percben Vicze- nik biró gáncsért 11-est itéL amit Rémay II. gól­lá érvényesít. Újpest—Budai 33-as 1:0 (0:0). A budaiak töb­bet, az újpestiek veszélyesebben és eredménye­sebben támadtak. Kapu előtt mindkét fél csatárai bizonytalanok voltak. A második félidőben az egyik oldalon Zsák, a másikon a Beneda—Fogl pár védelem brillírozott A 26. percben Reisner végre megszerzi a vezető gólt. Ezután a játék el­durvul, mire a biró a 33-as Oláhot kiállítja. Ké­sőbb Jeszmás és Eichbaum jut hasonló sorsra. Bástya—Sabária 4:0 (1:0). A Szegeden Zsar- nóczay János vezetése mellett lefolyt vidéki derby a szegediek nem várt nagy arányúi győzelmével végződött. )( Bécsi eredmények: Austria—Admira 4:0 (1:0). Az átkeresztelt Amateurök régi brilliáns formájukat mutatva, megérdemelten győztek. A csapat védelmében Regnard és Schneider, a csa­társorban pedig Cutti és Sindelár emelkedtek ki. A gólokon ok ketten osztozkodtak. Az Admirá- ban egyedül Kiima, Koch és Bozi elégítettek ki. Az 5000 néző előtt lefolyt meccset Neumann volt játékos-biró vezette. — Rapid—Florisdorfer 5:3 (3:2). 13.000 néző előtt a fegyelmezetlen FAC megérdemelt — e szezonban első vereségét szen­vedte, — miután a biró legjobb játékosát, Jurani- csot, kizárta. — Hakoah—Sportclub 1:0. (0:0. — Vienna—Simmering 8:1 (3:1). Bulla és Sik- lóssy kitűnő formában. — Slovan—Rudolfshügel 0:0. — WAC—BAC 3:2 (2:2). 5000 néző előtt a BAC első vereségét szenvedte. )( A zágrábi HASK tegnap Grazban vendég­szerepeit, ahol a Grazer AK-bal 1:1 arányban el­döntetlenül mérkőzött. Külföldi eredmények Angol liga: Arsenal—Sunderland 2:3. Aston Villa—Sheffield Wednesday 2:2, Bolton Wande- rers—Leicester City 2:0, Burnley—Tottenham 5:0, Cardiff City—Westham United 1:2, Derby Coimty —Black bum Rovers 4:5, Leeds—Bury 4:1, Liver­pool—West Bromwich Albion 2:1, Manchester United—Everton 2:1, Newcastle United—Birming­ham 5:1, Sheffield United—Huddersfield 3:3. Németország: Spielvereiniigung Fürth—Wak- ker München 3:1, ASV Niimberg—FC Fürth 3:5, IFC Nürnberg—Schwaben Augsburg 2:1, Mün­chen 1860—FC Bayereuth 3:0. Bayem—VsR Fürth 3:0. — Stuttgart: Kickers—Sportfreunde 5:1. — Leipzig: Fortuna—TuB 4:1, Wacker—Sport­freunde 3:2. — Dresden: Spieivereinigung—Bran­denburg 2:1, Dresdner Sportklub—FC 06 2:0, VsB—Guts Muts 3:2, Dresdeusia—Sportgescll- schaft 3:1. — Köln: KBC—Viktória 2:1. — Ber­lin: Tesmania—Allemania 3:3, Wacker 04—Wod- ding 5:3, Preussen—Meteor 4:2, Vonvaerts— Tennis Borussia 3:1, BSV 92—Spandauer SV 2:1, SC Charlottenburg—IFC Neuköln 2:2. — Ham­burg: Észak német serleg: HSV—SC Hamburg 7:1, Viktória—Holstein Kiél 2:2. Belgium: Berciiéin Sport—Standard Lüttich 2:4, Anhverp FC—FC Brugge 0:0, CS Brugge— Beerschot AC 1:1, RC Gént—FC MecheJen 2:1, RC Mechelen—Union St. Gillfcs 0:0, Da.ri.ng CB—SC Vorst>5:1, Racing CB—ARA Gént 1:1. Spanyolország: Espngmol—Sans 0:1, Barce­lona—Terassa 7:1, Európa—Sabadell 4:2, Bnda- lona—Gracia 0:2. Franciaország: SU Lorrain Nancy—-CASC Paris 2:3. Párisi bajnokságok: Red Sfar Olym- pique—Club Francaid 1:1, CA Paris—CA Yilrv 3:2, US Suisse—Stado Olympique 6:1. Strassburg: Stade Frsncaife—RC Sirassbourg 0:6. A Hungária vereséget szenvedett A DFC Vrsoviee és Slavia győztek a prágai profi ligában — Budapesten a III. kerület legyőzte a vezető Hungáriát, a Bástya a Sab áriát — Becsben az eddig veretlen BAC és Floridsdorferek is vereséget szenvedtek — A magyar boxolók győztek a csehszlovák válogatott felett — A csehszlovákiai német t élisportszovetségek elvetették az árjaszakaszt Olaszország bojkottálta Magyarországot ez* B * W-*. DOH^lÍ|^eGéNV€» Egy elsülyedt világrész története