Pest Megyei Hírlap, 1993. augusztus (37. évfolyam, 178-202. szám)

1993-08-16 / 190. szám

PEST MEGYEI HÍRLAP SPORT 1993. AUGUSZTUS 16., HÉTFŐ 15 Nemzetközi fogathajtó viadal Vecsésen Már az expóra készülnek Új fejezet kezdődött Vecsé­sen, legalábbis ami a fogat­hajtósportot illeti. Ismeretes, hogy a korábbi években a ma­gyar fogathajtók sikert siker­re halmoztak a világversenye­ken, ám a gazdasági nehézsé­gek fokozódásával párhuza­mosan ez a rendkívül látvá­nyos, de egyszersmind megle­hetősen pénzigényes sportág hazánkban szép lassan, de egyértelműen megindult lefe­lé. E kétségtelen és sajnálatos tények előrebocsátása után, azok ismeretében valóban ör­vendetes, hogy immár múlt időben írhatjuk le: befejező­dött az első, vecsési fogathaj­tó viadal, amely magánterüle­teken, szponzorok jelentős tá­mogatásával jött létre. Amint megtudtuk, a lovaspróbákra Kárpáti Pál tanyáján, továbbá Apró Mihály és Dobrovitz Jó­zsef földterületein került sor. A verseny végül nemzetközi­vé sikeredett, mivel az utolsó pillanatban a kettesfogatok közé benevezett az osztrák Jo­hann Rödler is. A három nap során a követ­kezők nyertek: Díjhajtás: dr. Fehér András (egyesfogat), ifj. Dobrovitz József és Kecs­keméti László (kettes), mara- tonhajtás: ifj. Jámbor Vilmos (egyes), Schejk József (ket­tes), akadályhajtás: ifj. Jám­bor Vilmos (egyes), Lázár Zoltán (kettes), ifj. Dobrovitz József (négyesfogat). Össze­tett versenyben az egyesfoga­tok között dr. Fehér András, a ketteseknél pedig Schejk Jó­zsef végzett az élen. Informátorunk, id. Dobro­vitz József arról is beszámolt, hogy a nézők között ott volt a súlyos sérüléséből felépülő­ben lévő világbajnok négyes­fogathajtó, Bárdos György, valamint a fogathajtó váloga­tott kapitánya, Váczi Ernő is. A szervezők eltökélt szándé­ka, hogy az 1996-os expo ide­jére már komoly, nemzetközi rangú versennyé futtatják fel a megánerőből idén először életre hívott vecsési fogathaj­tóviadalt. Sajnálatosnak mond­ta, hogy a szántódi fogathajtó OB-n a Telesport munkatársai kerek-perec elutasították azon kérésüket, hogy a TS-ben a most lebonyolított verseny előzetesen bármilyen rövid be­harangozást kapjon. Pedig — amint Dobrovitz úr állítja — a tévé segítségével sokkal na­gyobb bevételre tehettek vol­na szert, amelynek 50 százalé­kát a leukémiában szenvedők javára akarták felajánlani. Ez a lehetőség sem hatotta meg azonban a tévéseket... <j) Halad a „vasember” Mészáros János, a „vasember' pénteken este a Pittsburgh előtti Brentwoodban fejezte be a 442 km-cs futását. A ma­gyar sportember hétfőn Washingtonból indult el, célja, hogy a sclerosis multiplex áldozatainak rehabilitását szol­gáló agárdi központ felépítésére gyűjtsön, s a tervek sze­rint szeptember 5-én érkezik meg a kanadai Vancouver­be, a selerosis-világkonferencia befejező napjára. A triat- lonversenyző eredetileg futva akarta megtenni az egész tá­volságot, ennek anyagi feltételeit azonban nem sikerült megteremteni. így az első és az utolsó kb. 400 km-t futja le, 4000 km-t pedig kerékpáron tesz meg. Mészáros az igen meleg, párás idő ellenére sikeresen végigfutotta a tervezett távot, bár az utolsó napon az eső után nedves úton megcsúszott és bokasérülést szenvedett. Ennek ellenére rögzítőkötésse! folytatta útját. Gólzáporos premier Bugyin A megyei labdarúgó-bajnok­ságban sem jelentett aka­dályt a kánikula, megkezdő­dött a bajnoki pontvadá­szat. Kiemelkedett a Bugyi csapata, amely öt góllal ter­helte meg az ikladiak háló­ját Bugyi—Iklad 5-1 (3-0). Bugyi 200 néző. V.: Kol- csár. Az évadnyitó mérkőzésen teljesen megérdemelt győzel­met aratott a hazai gárda. Gól: Beke 2, Földeák 2, Hor­váth 11-esből, illetve Bankó. Jók: az egész hazai csapat, il­letve Gál. (Ifi: Bugyi—Iklad 1-0. Tud.: Rácz Zsolt.). Ráckeve—Pilisvörösvár 0-0. Ráckeve, 300 néző. V.: Horváth J. Egyenlő erők sportszerű mérkőzésén igazságos pont- osztozkodás született. Jó: Tóth L., Szabó K., Kécza, ill. Pfeifer, Tóth L„ Wohl. (Ifi: 1-2. Tud.: Lőrincz László.). T aksony—Tápiószent- márton 1-2 (1-0). Taksony, 300 néző. V.: Nagy II. Az első félidőben a hazai­ak, a szünet után a vendégek játszottak jobban. Jó iramú mérkőzésen a hazaiak megér­demelt vezetését fordította győzelemre jogos 11-esgóllal a Tápiószentmárton. Gól: Kemény ill. Bori Cs., Sztellik (11-esből). Jó: Puzder J., Végh G., ill. Aszódi, Mes­ter 111. (Ifi: 7-0. Tud.: Barna Barnabás.). Nagykáta—Pilis 3-0 (1-0). Nagykáta, 400 néző. V.: Fö­di. Korrekt játékvezetés mel­lett biztosan nyert a jobb ké­pességű hazai csapat az igen lelkes Pilis ellenében. Gól: Gülácsy (2), Győré. Jó: Gulácsy (a mezőny leg­jobbja), Havasi, Győré, ill. Csetneki, Kocsis. (Ifi: 0-5. Tud.: Kocsis József.). Pomáz—Maglód 1-3 (0-1). Pomáz, 200 néző. A nagy melegben a sokkal frissebb Maglód megérdemel­ten vitte el a két pontot. Gól: Laskai ill. Cseresz­nyés, Kovács, Bíró. Jó: a ha­zai csapatból senki, ill. Ko­vács, Gerencsér, Metz, Cse­resznyés. (Ifi: 2-3. Tud.: Bor­bély László.). Gyömrő—Örkény 1-1. Nyitány döntetlennel? A legújabb rendszerű labdarúgó NB I.-es lebonyolítás mind­járt „megtalálta” a Vác FC-Samsung csapatát, amennyiben a váciak első meccsüket a számukra (még) szokatlan, hétfő esti időpontban játsszák, mégpedig a Kispest-Honvéd FC otthonában, azaz a Bozsik stadionban. A bajnoki rajt előtt a váciak sportköri elnökét, Iványi Károlyt sikerült utolér­nünk, akitől egy gyors helyzetelemzést kértünk. — Hetedik NB I.-es idényét kezdi meg csapatunk, amely­nek összetételében nincs komo­lyabb változás — így a klubel­nök. Akik jöttek, közismertek, miként a távozók kiléte is. Saj­náltuk Bánfit és Zomborit, de re­méljük, mindkettőjüket sikerül majd pótolni. Iványi Károly — aki éppen hetedik éve elnöke a váci klub­nak, tehát működése egybeesik a csapat NB I-es időszakával — azt is elmondta, hogy pénte­ken délelőtt a klubvezetés egy­fajta szezon előtti eligazítást tar­tott a játékosoknak, amelyet leg­rövidebben úgy lehetne össze­foglalni, hogy a vezetésnek nin­csenek égbekiáltó tervei. — Tisztában vagyunk hely­zetünkkel, s meg szeretnénk maradni a realitások talaján — summázott Iványi. — Ez azt je­lenti, hogy az első négy hely va­lamelyikével már elégedettek lennénk, miközben ismét sike­rülne a nemzetközi kupaszerep­lés kiharcolása. Amit legalább ennyire fontosnak tartunk, az a most útjára bocsátott új MLSZ- kezdeményezés, a Fair Play- pontozás. Jó lenne, ha Vácott végre sikerülne kivívni a közön­ség nagyobb érdeklődését. Ezután természetesen a ma esti, 19.30 órakor kezdődő Kis­pest-Honvéd FC—Vác FC-Sam- sung találkozóra terelődött a szó. — Nem vitás, egyéni játékos­anyagát illetően toronymaga­san a kispestiek állnak a legjob­ban az NB I.-ben — így Iványi Károly. — Más kérdés, hogyan adódnak össze az egyéni képes­ségek a csapatteljesítményben. Mi minden esetre elégedettek lennénk egy döntetlennel... (jocha) A labdarúgó NB I. nyitófor­dulójának eredményei: Va­sas—Rába ETO 1-1, Hala­dás—Csepel-Kordax 0-2, BVSC-Dreher—FTC 1-5, MTK—PMSC-Fordan 1-1, DVSC—Videoton-Waltham 2-1, Siófok—Békéscsaba 1-2, Sopron—UTE 2-0. Totóeredmények 1. Sopron—Újpest 2:0 1 2. Siófok—Békéscsaba 1:2 2 3. Debrecen—Videoton2:l 1 4. Frankfurt—Bremen 2:2 x 5. Freiburg—Watten. 4:1 1 6. Karlsruhe—Hamb. 2:0 1 7. Kaisersl.—Mönch-, 4:2 1 8. Leverk.—Bayern M.2:l 1 9. Schalke 04—Dortm. 1:0 1 10. Wuppertal—Essen 0:0 x 11. Fortuna K.—Chemn.0:1 2 12. St. Pauli—Rostock 2:4 2 13. Uerdingen—Meppen 1:0 1 14. BVSC—Ferencváros 1:5 2 Vegyes kezdet az NB IIL-ban NB III. MÁTRA-CSO- PORT Dunakeszi VSE—Pásztó 0-1 (0-0) Dunakeszi, 400 néző. V.: Pintér. Dunakeszi: Telek — Ke- kecs, Kiss József, Csapó, Lu- zsák, Kiss Zoltán (Kecskés Zoltán), Pánczél, Mázló, Szűcs, (Kecskés Tibor), Steidl Ákos, Szőke (Steidl Sándor). A sérülések végett erősen tartalékos hazai csapat ellen a szerencsésebb vendégek a 60. percben lőtt góllal nyer­ték a mérkőzést. Gól: Balogh. Jó: Luzsák, Steidl Ákos, ill. Andó, Holt- ner, Laczkovich, Gubán. (Ifi: 2-2. Tud. Buchard Tibor). DUNA-CSOPORT Malév—Szentendrei Petőfi Honvéd 1-5 (0-2). Budapest, Nagyszalonta út, 500 néző. V.: Pfeiffert Szentendre: Tímár — Stmyoviszki, Miskolczi, Grátzki, Horváth Gellért, Bo- dó, Kiss, Szávai, Tábori, Czif- feri (Zsirkó), Bajkai (Budai). Helyenként sziporkázó já­tékkal Szávai vezérletével va­lamint Zsirkó gyönyörű gólja­ival megérdemelten győzött Szentendre. Gól: Bajkai (2, egyet tizen­egyesből), Zsirkó (2), Budai, ill. Simon. Jó: Bodó, Bajkai, Horváth Gellért, Szávai, Zsir­kó (a mezőny legjobbja). (Tud: Horváth József) Szigetszentmiklós—Honvéd Velence 1-1 (1-0) Szigetszentmiklós, 400 né­ző. V.: Radvánszki. Szigetszentmiklós: Vámos — Székely, Kincses, Bau­man, Jezsek, Szabó Tibor, Gerendái, Herbály, Kiss Csa­ba, Hollik, Babinszki. Honvéd Velence: Baronies — Vilikter, Salamon, Med­ve, Sipos, Kovács Attila, Ko­vács Zoltán, Pavlik, Domon­kos, Oszko, Petres. A mérkőzés ragyogó, sport­szerű mérkőzés volt. A játék- vezetés nagyon jó volt. Gól: Babinszki ill. Kovács Attila (1 l-esből). Jó: Vámos, Geren­dái, Jezsek, Babinszki, ill. Kovács A., Sipos, Pavlik. (Tud: Vágner György) Dunavarsány—Rádiótaxi 1-1 (1-1) Dunavarsány, 300 néző. V.: Pruzsina. Gól: Pásztor, ill. Kozio- rowszki. Kiállítva: Oláh (Rá­diótaxi). (Ifi: 1-5) Gécsek Tibor bronzérmes Az első, igazán „forgalmas” na- Gécsek Tibor állhatott fel a do- pon megszületett a magyar atlé- bogó 3. fokára, miután a tikai küldöttség első érme a tadzsik Abduvalijev (81,64) és a stuttgarti világbajnokságon. Az fehérorosz Asztapkovics (79,88) egyik legkiegyensúlyozottabb után ő érte el a 3. legjobb ered- magyar atléta, a kalapácsvető ményt 79,54 méterrel. „Súlyos egyéni hibák döntöttek” Battai rajt — zuhannyal NB. II. Nyugati csoport Százhalombattai FC—Zala­egerszegi TE 0-5 (0-4) Százhalombatta: 800 néző. V.: Dravecz (Sóthy, Kéri) Százhalombattai FC: Hol­ló — Tóth R., Kövesi, Né­meth G. — Sipos L„ Do- besch, Schróth, Serfőző, Ká­rolyi R. — Csorba, Károlyi G. Zalaegerszegi TE: Tóth J. — Dobos, Szabó I. Zsolt, Horváth A., Halápi — Né­meth T„ Lendvai, Fújsz, Pál- csa — Szabó II. J., Preisin- ger. Csere: Holló helyett Lip- ták a 46., Károlyi Róbert he­lyett Nagy István a 60., vala­mint Pálcsa helyett Molnár az 56. percben. Gólszerző: Preisinger 3., 8., 45., Szabó II. Zsolt 17. p„ Németh Tamás 80. p. Sárga lap: Károlyi Gábor 20. p. Ki­állítva: Károlyi Gábor 28. p. Bizonyára nem így képzel­ték Százhalombattán az NB II.-es rajtot. Ugyanis negyed­óra nem telt el az első félidő­ből, s ha a zalaegerszegiek minden góljuk után pezsgőt bontottak volna, akkor már a harmadik palackot nyithatták volna ki. Ehelyett a battaiak védelme hyílt meg, előbb a harmadik percben, amikor Preisinger lőhette közelről a kapuba, majd öt perc múlva szintén ő „intézte a dugót” a hazai védelem asszisztálása mellett. Szabó II. Zsolt 3-0-ra növelte az előnyt. Károlyi Gábor ezzel szemben önve­szélyessé vált, miután két ár­talmatlan szabálytalanság után kiállították. A mezőnyben egyébként jól kombináló százhalombat- taiak már az edzői dörgelmek- re gondolhattak a félidő utol­só pillanataiban, Preisinger meg úgy gondolta, inkább lő még egy gólt, s így a zala­egerszegiek tetemes előnnyel várhatták a folytatást. A má­sodik félidőben a vendégek inkább egyénieskedtek, a ha­zaiak pedig elvesztették a hi­tüket akár a szépítésre is. így a vendégek nagyarányú győ­zelmével ért véget a találko­zó, a battaiak viszont azzal vi­gasztalódhattak, hogy még 29 forduló van hátra. Hegedűs Béla: Súlyos egyéni hibák miatt vesztet­tünk. Madár Gábor: Nem szere­tem, amikor 10 ember ellen játszunk, mert ilyenkor min­denki egymaga akatja meg­nyerni a mérkőzést. Ez tör­tént most is. Egyébként amit kértem a játékosoktól, azt megtették, és összességében elégedett vagyok. Jók: Schrót, illetve Tóth J., Dobos, Fújsz, Preisinger. Oláh György A Gödöllő is megbotlott REAC—Gödöllő LC 1-0 0-0). Széchenyi tér, 900 néző. V.: Arany. REAC: Knotz — Schultz, Morzsa, Kult, Siteri — Hor­váth L., Varga, Szabó, Veres — Hajdú (Szűcs) Varró (Ra- konczai). Gödöllői LC: Nagy — Ba­logh — Somogyi, Kiss, Si­mon, Hutter, Ivanovics, Hor­váth T„ Szász (Morvái) — Szamosi, Grezsák. Gól: Veres (a 14. p.). Sárga lap: Schultz (23., Hutter az 51., Varga 63., Mor­vái 73- percben. Nagy lendülettel kezdett mindkét csapat, a kapuk gyak­ran forogtak veszélyben, de gólt elérni nem sikerült egyik oldalon sem. A 14. percben Varró keverte meg a gödöllői védelem jobb oldalát, közép­re lőtte a labdát és a berobba­nó Veres a kapu közepére fe­jelte. 1-0. A 46. percben Hor­váth T. futott el a jobb szélen, lapos beadását Grezsák két lé­pésről fölé vágta. Nagy lendü­lettel támadott a Gödöllő és egymás után hagyta ki na- gyobbnál nagyobb helyzeteit. Összességében az újonc rá­kospalotaiak megérdemelten tartották otthon a két pontot. Dalnoki József: ■— Idény eleji játék kihagyott helyze­tekkel, megérdemelt győze­lem. Ambrózy István: — Tragi­kus színvonalú játékot produ­káltunk. Szégyen, hogy ennyi gólhelyzetből egyet sem tud­tunk kihasználni. Könczöl László Pelé körúton Az egykori brazil labdarúgó-csoda, a „fekete gyöngyszem" Pelé és további szuperklasszisok is részt vesznek azon a népszerűsítő körúton, melynek során az Egyesült Államok 25 államát látogat­ják végig a közelmúlt és jelen futballistái. Különféle tevékenységekkel igyekeznek rávenni arra az ameri­kai átlagpolgárt, hogy az örömmel várja a jövő nyári vb-döntő mérkőzéseit, s amellett szívesen vásárolja majd a belépőt is. Bos­tonban kezd a Pelé és Co., december 19-éig folyamatosan utaz­nak. Mit tesznek majd a futballsport népszerűsítéséért? Többek kö­zött komputer által vezérelt fantomkapusnak lőnek I I-eseket; ötös csapatokban amatőr játékosok ellen küzdenek kispályán; autogra­mokat osztogatnak; szabálymagyarázattal segítenek; élménybeszá­molókon vesznek részt. Pelé az általa összeállított edzéselméleti jellegű videót nagy számban — és ingyen! — osztogatja majd az érdeklődőknek. Az akciót a MasterCard, továbbá a Proctor and Gamble támo­gatja anyagilag. Pelé társaságában utazgatja végig a 36 amerikai várost az angol Geoff Hurst (az 1966-os vb hőse Angliában), a szintén brazil Rivelino, továbbá Anglia egykori legendás futballka­pusa, világbajnoka, Gordon Banks. A „maiak” képviseletében az amerikai válogatott két játékosa, Vermes Péter és Desmond Armst­rong szerepel, míg az 1991-es világbajnok amerikai női válogatott kiválósága, Michelle Akers-Stahl is szerelést ölt.