Pest Megyei Hírlap, 1988. augusztus (32. évfolyam, 182-208. szám)

1988-08-15 / 194. szám

Visszavágóit a Vác a Videotonnak Biztató bemutatkozás Az MXK-VM-ből érkezett hórihorgas csatár. Balogh Gábor a . 'váciak második gólját lövi a hálóba VÁC—VIDEOTON 2-0 (2-0) Váci Izzó: Géléi — Kosztolnik. Talapa, Kósa, Csima — Nagy. Gyimesi, Hermann, Zsivótzky (Kerekes Cs. 80. p.) — Balogh G.. Mozper (TUrtóczky 54. p.). Videoton: Petry — Máriást, .végh, Novath, Horváth — Sál­iéi (Jónás 50. p.j, Czigany, Gyenti (Gyurmanczy 78. p.) — Jo­ván. Kanyok, Petres. Gólszerzők: Kósa (9. p.) Balogh G. (27. p.). Sárga lap: Mózner (43. p.). Kosztolnik (57. p.), ilfetve Jován (33. p.), Petry (80. p.). Végh (82. p.). Jók: Géléi. Kosa, Csima, Nagy, Balogh G., illetve Czigány, Jován, Petres. Szép számú közönség, nagy­szerűen előkészített pálya fo­gadta Vácott az NB I-es nyi­tányon a mérkőző feleket. A hazai játékosok fekete szalag­gal a karjukon futottak ki a gyepre, s a találkozó egyperces néma gyásszal indult a> közel­múltban elhunyt dr. Bánfalvi Sándor szakosztályelnök, va­lamint az Izzó játékosa. Nagy Tibor édesapja emlékének adózva. A Videoton kezdett jobban, a hazaiak megilletődötten mo­zogtak az első percekben. A 6. percben mégis az Izzó előtt adódott az első helyzet. Balogh Gábor 30 méteres szabadrúgá­sát Petry magabiztosan fogta. A 9. percben Zsivótzky bal oldali beadását Balogh toyább- dSúsztatta, s a középen he­lyezkedő Kősa mintegy 15 méterről estében a jobb sa­rokba lőtt. (1-0) Két perc múl­va egy beadást követően Pet­res előtt adódott gólszerzési le­hetőség, aki azonban megijedt Geléitpl, s két lépésről, kiszo­rított helyzetből, gyatrán mel­lé lőtt. A vendégek maradtak to­vábbra is támadásban. A 18. percben egy kapu előtti kava­rodás után nehezen szabadí­tott fel a váci védelem. Két perc elteltével egy gyors hazai kontra alkalmazásával Zsi­vótzky kapott jó indilást a bal oldalon, beadását Máriási vág­ta ki a berobbanó Balogh elől. A félidő felénél jártunk, ami­kor Czigány, Jován kény­szerítőzés után utóbbi 17 mé­terről lőtt, Géléi bravúrral vé­dett. Á 26. percben növelte előnyét a Vác. Csima futott el a jobb oldalon, jó ütemben tálalt középre, s a berobbanó Balogh a kimozduló kapus mellett, 13 méterről a bal fel­ső sarokba "lőtt. Korszerű, szép támadás volt (2-0). A 39. perc­ben Kósa lőtt távolról, Petry csak másodszorra fogta a lab­dát. Szünet után a hazaiak vet­ték át az irányítást. Az 5Z. percben Nagy „meghúzta" a Az ilyen és hasonló jelenetekben sem volt hiány a váci nyi­tányon. Itt éppen Talapa szabadít fel, a fehérvári Gyen­ti sportszerűen átugorja (Hancsovszki János felvételei) A MÉM Gazdasági Hivatala a Kiskunlacháza, Gyümölcsös u. 72. sz. alatti horgásztanyájába gondnokot keres A feladat ellátására nyugdíjas vagy mellékfoglalkozást vállaló, elsősorban helybeli lakosok jelentkezését várják. Munkája: takarítás, huzatolás, fűtés ellenőrzése, kertkarbantartás. Bérezés: megállapodás szerint. Jelentkezni lehet a MÉM Gazdasági Hivatalának jóléti osztályán, telefon: 129-293. jobb oldalt, beadását Mózner lőtte kapura, a fehérvári ka­pus csak üggyel-bajjal tudott hárítani. Az 57. percben Kosz­tolnik „sárgult be” Petres fel- vágásáért. A szabadrúgást kö­vetően Jónás bújt ki a védők közül, ám közelről fölé lőtt. A 63. percben a csereként beállt Turtóczky remekül in­dította Baloghot, ő Kósa elé sarkalt, a 16 méterről leadott lövést Petry bravúrral védte. Négy perccel később bal olda­li Videoton szöglet után Ka- nyók a kapufát találta el. A vendégek nem adták fel, bár a kapu előtt elfogyott a tudományuk. így történt ez a 70. percben is, amikor Petres százszázalékos gólhelyzetben 8 méterről lőtt, de Géléi hi­hetetlen bravúrral szögletre mentett. S még mindig nem volt vége. Három perccel ké­sőbb Gyimesi lőtt nagy hely­zetben fölé, majd Nagy Ti­bor futott el a jobb'oldalon, beadását Hermann kapta, aki feleslegesen to’lt egyet a lab­dán, s ezzel oda is lett a le­hetőség. összességében a jó iramú, a nagy meleghez képest nagy­szerű mérkőzésen a lelkesebb helyzeteit jobban kihasználó váci együttes megérdemelten szérezte meg a 3 bajnoki pon­tot. Gól: Kqsa, Balogh. Jók: Kósa, Nagy és Balogh, illetve Petres, Máriási es Czi­gány. Palicskó Tibor: Ügy érzem, hogy a felkészüléshez képest a csapat várakozáson felül játszott. Nagyszerűen hajtot­tak a fiúk, nem ismertek lehe­tetlent. Jól kezdtünk, remé­lem, a folytatás is hasonlóan jóra sikeredik. Széles Tamás További NB I-es eredmé­nyek: Bp. Honvéd—Békéscsa­ba 0-0. (büntetőkkel 3-2), Ha­ladás—PMSC 2-2 (4-3). Siófok —Ferencváros 0-1, Ú. Dózsa— Rába ETQ 2-4, 'Veszprém— Vasas 0-2, Dunaújváros—Tata­banya 2-2 (3-1)^ MTK-VM— ZTÉ félbeszakadt, mivel el­romlott a világítás. ” " Az újoncok nagy napja A Bag leadta névjegyét Alapvetően jó rajtot vet­tek a Pest megyei labdarúgó­csapatok az'NB III idénjáiyitó fordulójában. Az újonc ba- giak győzelemmel mutatkoztak be, s ugyancsak nyert az Érd és a Dömsöd is. A megyei pontvadászat 1. menetében feltűnően jól szerepeltek az újoncok. Bag—Recsk 3-2 (1-0) Bag, 1100 néző. V.: Gál. Bag: Sipeki — Bazsik, Ró­zsavölgyi, Mészáros, Sápi, Ba- ranyi, Gerendás (Barna, 70. p.), Lipcsei, Szlanyi, őszi, Ga­lambos. . A lendületesen kezdő hazai újonccsapat már az 5. perc­ben megszerezte a vezetést; az eredmény a félidő végéig már nem is változott. Kelle­metlen fordulatot hozott a 2. félidő, amelynek során az 54., majd a 65. percben előbb egyenlítettek a vendégek, majd a vezetést is megszerez­hették, a hazai védelem jó­voltából. A bagiak azonban nem adták fel, s a 67., illetve a 80. percben lőtt gólokkal ki­harcolták a győzelmet. A vendégeknél kétten is a kiál­lítás sorsára jutottak. Gól: Lipcsei, Szlanyi, Sápi, ill. Bencsik, Szabó. Jók: az egész bagi csapat. Nagy Károly További NB III-as eredmé­nyek: Sárisáp — D. Kőolaj 1-0, ESMTK—Dunakeszi 3-1, NIM Vasas—Gödöllői SC 2-2, Várpalota—Domsöd 1-2, Érd— Rákosmenti TK 3-1. ★ PILISVÖRÖSVÁR—BUGYI 2-1 (1-1) Pilisvörösvár, 200 néző. V.: Toldi. Kitűnő játékvezetés mellett az újjáalakult hazai csapat eb­ben az arányban is megérde­melten nyert a jól játszó ven­dégcsapat ellen. Gól: Gergely, Turpisz, illetve Siró. Jó: az egész hazai csa­pat, a vendégcsapat részétől Szatmári és Császár. (Ifi: 0-0. Tud.: If Unger Mátyás). NAGYKŐRÖS—PILIS 3-0 (2-0) Nagykőrös,' 300 néző. V.: Nagy J. Változatos, sportszerű “ mér­kőzésen, jó játékvezetés mel­lett megérdemelten nyert a jobb csapatjátékot felvonultató hazai együttes, amelyet aka­rásáért is dicséret illet. A Pi­lisből Monori és Tóth játszott jól. Gól: Soós, Mari,, Benkó. (Ifi: 2-2. Tud.: Pécsi Sándor.) DUNAVARSÁNY—VERES­EGYHÁZ 5-1 (3-1) Dunavarsány, 400 néző. V.: Balta. A két régi vetélytárs a me­gyei I. osztályban újra össze­találkozott, a hazaiak lendü­letesen kezdtek, s a 20. perc­ben Goschler 3 góljával már 3-0-ra vezettek. A második félidőben a vendégek jól vé­dő kapusa két eset kivételével ártalmatlanná tette a varsá­nyiak támadásait. A jól játszó hazai csapat megérdemelten nyerte bemutatkozó mérkőzé­sét, az I. osztályban. Gól: Goschler (4, egyet ül­ésből), Száger, illetve Rátkai (11-esböl). Jó: a hazai csapat­ból különösen kitűnt Goschler, Száger és Kovács, míg a ven­dégeknél a kapus: Katona. (Tud.: Papp Tibor.) CVSE—VOSE 0-1 (0-1) Cegléd, 300 néző. V.: Dar- nyik. Nemcsak a mezőnyben ját­szott jobban, hanem a kapura is Veszélyesebb volt a VOSE. A 45. percben a ceglédi Ocsai ritkán látható mozdulattal, ka­pásból hátrahúzva, 14 méter­ről a felső kapufát találta te­libe. Szünet után a vendégek is lőttek két kapufát. Gól: Czanka. Jó: Takács, Büttös, ill, Dániel. Varga, Lelovics. (Tud.: XJngureán László.) SZIGETÜJFAUU—FÓT 4-0 (2-0) Ifi: 12-0. Post Mogyei Hírlap SPORT 1988. AUGUSZTUS 15. A 33. hét: Totóeredmények A totó 33. heti szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. Ú. Dózsa—Rába ETO 35 2. Siófok—Ferencváros 2 3. St. Pauli—Frankfurt 1 4. Stuttgarter Kickers—Karlsruhe 2 5. Hannover—Hamburg 2 6. Bremen—Leverkusen 1 7. Uerdingen—Nürnberg 1 8. Mannheim—Mönchengladbach 1 9. Freiburg—Darmstadt 1 10. Bayreuth—Hertha BSC x 11. Mainz—Fortuna Köln x 12. Düsseldorf—Aachen x 13. Meppen—Aschaffenburg 1 Pótmérközések: 14. Veszprém—Vasas 2 15. Dunaújváros—Tatabánya x 16. Váci Izzó—Videoton 1 Selejtezők után Két feljutó Egerben befejeződtek a selejte­ző küzdelmei a 25 000 dollár össz­díjazású Hungarhotels Kupa te­nisztornán. A vasárnapi mérkőzé­sek több meglepetést hoztak. Kel­lemes szenzáció, hogy két magyar fiatal is kiharcolta az igen erős mezőnyű főtáblára jutást. Kerekes Péter, a BSE fiatal versenyzője 6:4, 6:3 arányban nyert a cseh­szlovák Flegl ellen, és így tagja lehet a hétfőn délután kezdődő főtábla mezőnyének. Ott .lesz a legjobbak között Keresztes Krisz­tián, az MTK-VM ifjú versenyzője is, aki klubtársa, a 31 esztendős Csépai Ferenc ellen nyert a fel­jutásért vívott mérkőzésen 6:4, 6:3 arányban. Wliarlon Barmi nyomában Mindkettőt serkenti Amíg a magyar úszók utol­só olimpia előtti versenye, az országos bajnokság vasárnap kezdődött a Komjádi uszodá­ban, az 'Egyesült Államokban szombaton mac véget ért az omarikás válogató'. Xz utolsó napon a 200 méteres férfi ve­gyes úszásban Darnvi Tamás nagy ellenfele, David Wharton 2:00.98 perces idővel, új ame­rikai csúccsal ért célba, s nem sokkal maradt el a magyar sportoló világcsúcsától (2:00.56 p). ■fe’.-"' ­Vihar a Barlók-fercmbcn 201 sportoló Szöulban Szombaton délelőtt a Buda­pest Kongreszusi Központban Deák Gábor, a -MOB elnöke köszöntötte a Magyar Olim­piai Bizottság tagjait, akik azzal a céllal gyűltek össze, hogy döntsenek az 1988. évi szöuli nyári olimpiai játéko­kon részt vevő magyar kül­döttség létszámáról és összeté­teléről. Az egyetlen, de annál fontosabb napirendi pontot megvitató tanácskozásra meg­hívást kaptak a nem NOB- tag szövetségi főtitkárok és kapitányok is. hogy kifejthes­sék véleményüket, a vita ré­szesei ■ lehessenek. Tibor Tamás, a MOB aiel- nöke, a szöuli küldöttség úgv- vezett „Chef de mission”-ja kiegészítést tett a MOB el­nökségének augusztus 8-i ülé­se után készült írásos anyag­hoz, amelyet a MOB tagjai előterjesztésnek is tekintettek. Mindenekelőtt arra emlékezte­tett, hogy mivel a magyar sportolók Los Angelesben nem gyarapíthatták érmekkel, he­lyezésekkel azt a gyűjteményt, amellyel csak igen kevés nemzet büszkélkedhet, a Szöulba készülő sportolók sze­replését a közvéleményben és a sportmozgalomban is fellő* kozott várakozás előzi meg. * Magyarország Olimpiai Bi­zottsága 1987. december 21-én a szocialista országok közül elsőként mondott igent a' NOB meghívására, és jelezte rész­vételi szándékát a szöuli olim­pián. tovább növelte a magyar sportmozgalom tekintélyét a világban. Az elmúlt két év során a szegényes anyagi források összpontosításával jelentős korszerűsítést hajtottak végre, így például a létesítmények fejlesztésére és felújítására 101, sportszerekre és egyéb szük­séges beszerzésekre 73 millió forintot fordítottak. Ezzel a szakmai munka legszüksége­sebb feltételeit mégiscsak si­került előteremteni, némiképp csökkentve a lemaradást a •legnagyobb vetélytársaktól. A magyar sportolók előnyére vált, hogy 11 sportágban több mint 10U versenyző és játékos utazhatott Dél-Koreába elő- ollmpiai versenyekre, edzőtá­borba, tapasztalatszerzésre. Tibor Tamás arra is kitért, hogy jól sikerült a magyar olimpiai felkészüléssel kapcso­latos propaganda, amelynek igen fontos állomása volt a március 27-i fogadalomtétel, amelyhez hasonlóan ünnepé­lyesnek ígérkezik az ' augusz­tus 24-i tatai csapatgyűlés és a szöuli küldöttség szeptem­ber 10-i búcsúztatása. A felkészülés anyagi kérdé­seivel kapcsolatban a MOB alelnöke elmondta: 19 úgyne­vezett szponzor nyerte el a MOB hivatalos támogatója cí­met, pénzzel, termékekkel, il­letve árcsökkentéssel. Ennél persze sokkal több támogató­nak kell köszönetét mondani, akik nem közvetlenül a MOB-ot. hanem a sportegye­sületeket, a szövetségeket, a jelentős sporteseményeket se­gítették, ígv járultak hozzá az olimpiai mozgalom sikeréhez. Jelentős bevételre lehet szá­mítani az ÁISH és a MOB közös kiadású, úgynevezett Hodori sorsjegyéből is. • Tibor Tamás szóbeli ki­egészítése után Deák Gábor megnyitotta a vitát, amely a vártnál sokkal élénkebb és érdekesebb volt. A legtöbben Greminger János ügyében — mellette — foglaltak állást, s kérték, hogy mindenképpen vehessen részt a szöuli olim­pián, de véletlenül sem- „tu­ristaként”,- hanem megbíza­tással. a csapatvezetés tagja­ként. Lochmayer György a MOB titkára arra hívta föl a résztvevők figyelmét, hogy a küldöttség létszámán már nemigen lehet változtatni, igy hát újabb jelöltek csak alt­kor kerülhetnek a küldött­ségbe, ha ugyanakkor valaki onnan kikérül, s ezzel a vita be is fejeződött. (A szöuli szervezőkhöz 2400 „plusz” igény érkezett, ebből 700-at fogadtak el, amelyből 30 a magyaroknak jutott...) A MOB-ülés végén Deák Gábor szavazást rendelt el, először a felmerült részletkér­désekben, aztán a MOB el­nökségének a teljes olimpiai küldöttséggel kapcsolatos elő­terjesztésével kapcsolatban. A szavazás eredményeként Greminger János a csapatve­zetés tagja lett (nagy szó­többséggel: 1 ellenszavazat, 10 tartózkodás), Horváth György ökölvívó főtitkár viszont itt­hon marad (mindössze négyen szavaztak rá). Nem utazik az olimpiára a Detre testvérpár, valamint a Köles—Litkey vi- torlásegy'ség sem, S nem ka­pott bizalmat a széldeszkával versenyző Keczéry László sem. Végezetül következett a legfontosabb szavazás: a MOB tagjai ellenszavazat és tar­tózkodás nélkül elfogadták az elnökség javaslatát, így 201 sportoló számára biztosított a szöuli olimpiai részvétel. Deák Gábor utoljára arra kérte a MOB tagjait, hogy szavazza­nak meg 700 000 forint támo­gatást a Mozgássérültek Test- nevelési és Sportbizottságának, hogy az 35 versenyzővel, 6 edzővel és 4 kísérővel részt vehessen a mozgássérültek szöuli versenyein. A kérésre a MOB tagsága egyhangúlag igent mondott. Az ÁISH már adott félmillió forintot, az in­duláshoz szükséges • további forintösszeget viszont szponzo­ri támogatásokból eddig nem sikerült előteremteni. Aki kézbe vette a pénteki Esti Hírlapot, annak sportolda­lát, elolvasva azonnal biztos lehetett benne: vihar lesz a Bu­dapest Kongresszusi Központban. Pontosabban annak Bar- tók-termében, ahol szombaton délelőtt ülésezett a Mags’ar Olimpiai Bizottság. Érdekes módon nem azt tudatta a terje­delmes írás, hogy mely versenyzők mellett indulnak harcba egyes sportvezetők, hanem hogy éppen egy vezető érdekében várható petíció felolvasása. Ez a szakember az ötvenes-hatvanas évek világhírű irá­nyító kosárlabdázója, az ÁISH jelenlegi főosztályvezető-he­lyettese, Greilinger János. Nem akárkik jelentkeztek szólásra miatta: a vihar kiváltója a sokszoros olimpiai és világbaj­nok, Kárpáti Rudolf volt, akit a háromszoros olimpiai baj­nok ökölvívó, Papp László, az 1936-os berlini olimpiai bajnok birkózója, Kárpáti Károly és Róma öttusa csapataranyérmesé, dr. Nagy Imre követte. Mindannyian példákkal támasztották alá, mennyire fontos a jó sportvezető jelenléte. Az olyan szakemberé, akit ismernek — és elismernek — a főszerep­lők, a versenyzők. Akitől mindig lehet számítani egy-egy jó szóra, figyelmet érdemlő észrevételre, baráti biztatásra. A legnagyobb tapsot Simon János, Greminger egykori csa­pattársa kapta, aki szintén szólásra emelkedett. Színesen idézte fel a római olimpia egyik élményét, amikor a 9. he­lyért a Bulgária ellen elmaradt meccs helyett egymással ját­szott a magyar válogatottból kialakított két csapat. A be­mutató végén az egyik vezető imigyen szólt Simonhoz: „Na mi van, már megint vesztettetek?” Amikor kiderült, hogy há­zimérkőzést látott, csak annyit válaszolt: „engem rosszul in­formáltak”. . . A népszerű Simi nyomatékkai elevenítette fel ezt a törté­netet, hozzátéve: Greminger János az egyetlen a szóba jöhető sportvezetők közül, akit nem az olimpiai játékok helyszínén kell majd bemutatni a magyar színek képviselőinek, akinek valóban élő és folyamatos kapcsolata van az élsportolók mind­egyikével. „Tehát nem turistaként javaslom részvételét (Gre­minger az év végén nyugdíjba megy — a szerk.), hanem igen komoly feladatok elvégzésére” — mondta többek között Simon János. A szavajzá* azt bizonyította', hogy a jelenlévők döntő több­sége is a felszólalókhoz hasonlóan gondolkodott. Az ered­mény láttán pedig az is kiderült, hogy bármilven szigorúak is a keretszámok, egy embert azért mégis csak be lehet aján­lani utólag a magyar küldöttségbe.- Jocha Károly