Pest Megyei Hírlap, 1987. június (31. évfolyam, 127-152. szám)

1987-06-15 / 139. szám

A megbízhatósági motorcsónakotoknál Fődíj a nagymarosiaknak lAz XB I elérhető közelségben A legeredményesebb nagymarosi motorcsónak-versenyző, Kmctty János ezúttal géphiba miatt nem indulhatott. A kény­szerpihenőt arra használta fel, hogy a versenybíróság munká­ját segítse A Visegrádi várra] szem­ben, festői környezetben, ká­nikulai forróságban első íz­ben rendezte meg szombaton a Nagymaros SE motorcsónak­szakosztálya a közép-dunai megbízhatósági motorcsónak­bajnokságot. A találkozóra hét egyesület hozta el legjobb sportolóit. Megyénk színeit a Váci Vas­utas SE és a Nagymaros SE képviselte. A résztvevők Nagy­maros—Szob—Verőcemaros— Nagymaros útvonalon tették meg a 36 kilométeres távot. A Váci Vasutas nyolc, míg a Nagymaros 12 versenyzőt in­dított a különböző kategóriá­ban. A versenyt egyébként hat kategóriában rendezték meg szép nagymarosi sikerekkel. Az erőpróba megkezdése előtt Melisek László, a nagy­községi tanács párttitkára mondott beszédet, amelyben köszöntötte a sportolókat és a mintegy 1000 nézőt, majd üd­vözölte Ordó Györgyöt, a mo­torcsónak-szövetség alelnökét, dr. Kovács Ferencet, a motor­csónak-szövetség szövetségi kapitányát, valamint Nagy­maros állami és társadalmi .szervezeteinek jelen levő kép­viselőit. Ezután eldördült a rajtpisz­toly, és megkezdődtek a futa­mok. A versenyen összesen 50-en vágtak neki a távnak. A rendkívül látványos talál­kozó végén a versenyzők, így búcsúztak egymástól: Viszont­látásra szeptemberben ugyan­itt! Eredmények. 250 cm’: 1. Zsen- gellér Judit—Havas Tamás (Lap­kiadó SE). 350 cm*: t. Gáspár László—dr. Gáspár Attila (Váci VSE). 500 cm3: 1. Wéber Ferenc—Pér- csi Attila (Lapkiadó), 2. Gombály Tibor—Kirchbaum Vilmos (Nagy­maros). 750 cm3: 1. Heinz Tibor—Böcz Mónika (Nagymaros), 3. Bócz Jó­zsef—Bócz Péter (Nagymaros). 850 cm3: 1. Baloghl József—ifj. Baloghi József (ESMTK), 2. Ha­lápi Károly—Karádi József (Nagy­maros). 850 cm3 felett: 1. Szaláczy Géza —Hollósi Géza (Nagymaros), 2. Ledényi Béla—Huszka Gyula (Lapkiadó gE), 3. Lózs Lajos—Fe­kete László (Nagymaros). A verseny kíllöndfját a Szaláczy Géza—Hollósi Géza nagymarosi kettős nyerte el. X. P. J. Fehérvári finálé Ezüstérem Már beszámoltunk arról, hogy a budaörsi gimnázium leány röplabdázói a középisko­lás bajnokság országos döntő­jébe jutottak. E szép fegyver­tényt ezüstéremmel koronáz­ták Székesfehérvárott. A buda­pesti Árpád Gimnázium és a debreceni Tóth Árpád Gimná­zium együttesét egyaránt le­győzték (3-0 éí’31! dőltf,'egyet­len vereségüket a szegedi Kö­rösi J. Szakközépiskolától szen­vedték el. A következők képviselték a Pest megyei csapat színeit: Schumeth Barbara, Pékár Tí­mea, Karádi Nikolett, Hídvégi Andrea, Szenczi Krisztina, Ba­lázs Beatrix, Herczegfalvi Bri­gitta, Kuna Andrea. Az együt­test Schadek Ferencné és Tóth Béláné készítette fel. A labdarúgó XB I-brn Vendégcsapatok góljai A labdarúgó NB I befejező fordulójában nem bírtak egy­mással a Verebes-tanítványok. Az utolsó víkend a vendég- csapatnak kedvezett. MTK-VM—Rába ETO 3-3 (3-2). Hungária krt. 4000 né­ző. V: Kovács. Gól: Szeibert (2), Gimesi (2), Boda, Somo­gyi. Nagy iramú mérkőzésen igazságos döntetlen született. Siófok—Vasas 0-2 (0-0). Sió­fok. 10 000 néző. V: Győri. Gól: Pecha, Galaschek. A vé­gig jobban játszó Vasas együt­tese megérdemelten vitte el a két pontot. DMVSC—Bp. Honvéd 0-2 (0-2)., Debrecen. 6000 néző. V: Németh. Gól: Bodonyi (2). Az első1 félidőben már bebiztosí­totta két góljával a győzelmet a vendégcsapat. A második játékrészben is többet és job­ban támadott. Eger—Pécsi MSC 1-3 <°-°>­Eger. 1000 néző. V: Bay. Gól: Vojtekovszki, ill. Lovász, Lő- rincz, Bérczy. Az első félidő­ben nem esett gól. A máso­dik játékrészben rákapcsolt a vendégcsapat és megérdemel­ten nyert. Békéscsaba—Haladás 1-0 (1-0). Békéscsaba 1000 néző. V: Divinyi. Gól: Pásztor. A mérkőzés egyetlen találata a 6. percben esett. Pásztor sza­badrúgásból volt eredményes. Ü. Dózsa—Tatabánya 3-2 (3-1). Tatabánya, 5 ezer néző V.: Nagy B. Gól: Steidl, Esze- nyi. Rostás, ill. Vincze, Plo- tár. Két, támadó szellemű csa­pat küzdelméből a helyzeteit jobban kihasználó újpestiek kerültek ki győztesen. Videoton—Ferencváros 1-1 (1-0). Székesfehérvár, 7000 né­ző. V.: Molnár L. Gól: Szabó, ill. Dzurják. Kezdettől fogva a hazai csapat játszott fölény­ben, a gyorsan elért gól után is a Videoton támadott többet, több gólhelyzetet is teremtet­tek játékosai, de ezúttal is sokszor pontatlanul céloztak. A Ferencváros különösen a második félidőben bátrabban támadott ellenfelénél. A kö­zepes színvonalú, de jóiramú mérkőzésen végül igazságos pontosztozkodás született. Zalaegerszeg—Duna új város 1-0 (1-0) Váci bravúr Keszthelyen Fokozódik a feszültség a labdarúgó XB Il-ben, mind több az ok az izgalomra. A vasárnapi fordulóban a vá­ciak idegenben is megszerez­ték a két pontot, s mivel a Csepel legyőzte az addig lis­tavezető Kaposvárt, ez azt je­lenti, hogy a Váci Izzó MXE ugrott a tabella első helyére. Keszthelyi ATE—Váci Izzó 0-2 (0-1) Keszthely, 2000 néző. V.: Palsek. Váci Izzó: Brockhauser — Kasztolnik, Kása, Gyimesi, Csima, Nagy, PoLónyi, Her­mann, Balogh, Váradi, Mózner. Mindkét csapat számára nagy volt a tét, így nem cso­da, hogy az első percekben kiegyenlített mezőnyjáték folyt. Nemigen kerültek ve­szélybe a kapuk. A 20. perc­ben aztán a váci csapat szer­zett vezetés-t, ekkor Váradi bal oldali szögletét Kosa fe­jelte a kapuba (0-1). A 33. percben a második váci szög­letet ismét Váradi ívelte be a bal oldalról, és Gyimesi feje­sét a hazaiak kapusa nagy bravúrral védte. Szünet után rákapcsoltak a hazaiak, mégis a Vác érte el a második goit. A 64. percben Polónyi a felezővonalnál nagy­szerűen vette észre a jobb olda­lon felfutó Nagyot, aki a 16- oson belül helyezkedő Moznerhez passzolt. A középcsatár három cselt is megcsinált a büntetőte­rületen belül, majd bal láb­bal, mintegy 8 méterről az el­fekvő kapus mellett a bal al­só sarokba lőtt (0-2). A 70. percben Mózner buktatásáért szabadrúgáshoz jutott a Vác a kaputól 19 méterre. Váradi nagyszerűen csavarta el a lab­dát a sorfal felett, s a labda a keresztlécről pattant ki. Összességében az Izzó győ­zelme megérdemelt, bár az el­ső félidőben a játékvezető egy erősen vitatható gólt nem ítélt meg a Keszthely javára. Ezzel a remek eredménnyel a Vác az NB I kapujába került. Jók: Kósa, Balogh, Mózner, Váradi és Polónyi. Széles Tamás Az NB II további eredmé­nyei : Komló—Metripond 5-4, Baja—Olajbányász 0-0, Veszp­rém—Nyíregyháza 1-0, Csepel —Kaposvár 2-0, Szekszárd— Salgótarján 1-1, DVTK—Bu­dafok 1-0, Szarvas—Szeged 1-1, Bp. Volán—Űzd 2-0, Szol­nok—Ganz-Mávag 2-1. A bajnokság állása két for­dulóval a befejezés előtt: 1. Vác 36 19 9 8 50-32 47 2. Kaposvár 36 18 11 7 43-33 47 3. Bp. Volán 36 20 6 10 64-42 46 4. Csepel 36 17 10 9 49-33 44 5. Nyíregyháza 36 16 10 10 55-46 42 6. Komló 36 18 4 14 63-52 40 7. Szolnok 36 13 11 12 39-36 37 8. Veszprém 35 14 9 13 39-40 37 9. Metripond 36 14 8 14 51-39 36 10. Szeged 36 13 10 13 55-46 36 11. Szekszárd 36 12 10 14 50-55 34 12. Ganz-Mávag 36 12 10 14 40-45 34 L3. Salgótarján 36 9 15 12 30-39 33 14. Diósgyőr 36 9 15 12 38-50 33 15. Keszthely 36 10 11 15 31-39 31 16. Olajbányász 36 8 15 13 39-56 31 17. Ózd 36 11 8 17 44-48 39 18. Baja 36 12 6 18 32-46 30 19. Budafok 36 11 7 18 41-57 29 20. Szarvas 36 8 7 21 40-59 23 A megyei I. osztályú labda­rugó-bajnokság mérkőzéseiről beérkezett tudósítások alapján a forduló legnagyobb megle- petésszerzője a VOSE gárdá­ja, amely az élen haladó Du­nakeszi ellen hengerelt. A GEAC öt góllal terhelte meg a Szentendre hálóját. VOSE—DUNAKESZI VSE 3-0 (1-0) Soroksári u. 400 néző. V.: Somén. A presztízsrangadót a terv­szerűen és jól játszó VOSE akár nagyobb arányban is megnyerhette volna. A máso­dik félidőben már elfáradt a bajnokcsapat és még szépítő gólt sem tudott elérni. Gól: Varga (2), Vám 11-estoől. Jók: Varga, Megyeri, Dániel, Jagu- dics, Vám. (Ifi: 4-8. Tud: Ambróczi István.) CVSE—VERESEGYHÁZ 0-0 Cegléd, 200 néző. V.: Holló. A vasutas együttese az egész mérkőzés folyamán sok hely­zetet kihagyott és 11-est is hibázott. A döntetlen teljes egészében meglepő. (Az ifjú­sági mérkőzésre nem érkezett meg a veresegyházi csapat, így a pontokat a CVSE (együt­tese kapja. (Tud: Ungureán László.) SZENTENDRE—GEAC 1-5 (1-3) Szentendre, 100 néző. V.: Tóth. A kánikulai melegben hi­deg zuhany Szentendrén. Az első félidőben minden eldőlt, mert 2-1-es GEAC-vezetésnél a Petőfi 11-est hibázott, s a kipattanó labdával a GEAC növelte az előnyt. A második félidőben mindkét oldalon sok helyzet, két gödöllői góllal. Gól: Hajzer, ill. Tóth, Kraszoszkij, Tamás, Majzer, Angelov. Jó: Orgovány, ill. Kraszoszkij (a mezőny leg­jobbja), Majzer, Seregi, Har- tai. (Tud. Dombai Rudolf.) FŐT—SZTK 4-1 (2-0) Főt, 300 néző. V.: Polónyi. A két csapat nem volt egy súlycsoportban, s ennek ered­ményeként jobb volt a Főt gárdája, de a kiesett SZTK is dicséretet érdemel. Gól: Varga (2), Roller, Petre, ill. Pirisi (11-esből). Jók: Buzási* Petre, Szkala, Varga, Bartos, ill. Pihcés, Galambos. (Ifi: 1-2. Tud.: Richter János). BAG—BEM SE 3-1 (1-1) Bag. 500 néző. V,: Kálmán: Már az első percekben bün­tetőt ítélt a játékvezető a ha­zaiak javára, s ezzel Vécsei megszerezte a vezetést. Ez­után a 43. percben a vendégek kiegyenlítettek. A második fél­idő 55. percében Lipcsei meg­szerezte a vezetést és eztán szép fejesgóllal Őszi beállította a végeredményt. Gól: Lipcsei (2, egyet 11-esből). Őszi, Szo- kolai. Jó: Gönczöl, Lipcsei, őszi, Rózsavölgyi, ill. Szoko- lai, Deme. (Tud.: Nagy Károly) PILIS—GÖD 2-4 (1-3) Pilis, 300 néző. V.: Szarka. 31 fokos melegben az első félórában Papp mesterhár­masával megugrott a rutino­sabb játékosokból álló Göd. Haluszka majd Szűcs fejesgól­jai csak a szépítést jelentet­ték, mivel Csernák beállította a végeredményt. A megérde­melt vendéggyőzelem egyben a pilisiek hazai veretlenségé­nek elvesztését is jelentette. Jók: Haluszka, Királymezei, Gajdos, Szűcs, ill. Papp, Mud- ri, Murányi. (Ifi: 1-4, tudósí­tó: Borgulya Károly) Pest ^Smm Hírlap j?V 1987. JÚNIUS 15. A 24. hét Totóeredmények A totó 24. heti játékszelvényén szereplő mérkőzések eredményei: 1. Siófok—Vasas 3 2. Tatabánya—Ü. Dózsa Z 3. FC Homb.-W. Mannheim S 4. Uerdingen—Leverkusen n 5. VfB Stuttgart—B. München 2 6. Düsseldorf—Werder Bremen 1 7. 1. FC Köln—Mönchengl. 3 8. Salmrohr—Hannover % 9. Saarbrücken—Karlsruhe $ 10. Oberhausen—Darmstadt Ä 11. Kassel—Bielefeld 3 12. Fortuna Köln—Aachen 3. 13. Bologna—Cesena X Pótmérkőzések: 14. Lanerossi—Cremonese X 15. Arezzo—Pescara x 16. Lecce—Messina 1 Szurkolói szemmel Ki volt a halász? Mit lát a szurkoló, amikor nincs ott a helyszínen, az eseményt tévén nézi? Látja a pályának azt a darab­káját, amit mutatnak. A játékosokat, a labdát, a bí­rót, a cselt, a buktatást, a szép megoldást. Észleli, ami­kor a labda a partvonalon túlra gurul, s azt, hogy a hálóban köt ki. A bíró kézmozdulataiból biztosan kö­vetkeztet arra, hogy megadta-e a találatot. A mezek színéből, sötét vagy világos voltából nem okoz gondot megállapítani, melyik csapat támad. Mit nem lát a szurkoló? Nem látja annyira a játé­kosok arcát, hogy fölismerje őket. Némelyiküket, aki­nek különösen jellegzetes az alakja, mozgása, könnyeb­ben azonosítja, többségüket azonban nem. Azért ül ott a kommentátor, hogy bemondja annak a játékosnak a nevét, akinél a labda, akivel valami érdekes történik. Űjabban olyan ember közvetíti a meccseket, aki a leg­ritkábban mondja be a játékos nevét. Mindenről szól, amit a szurkoló lát, csak a nevekről hallgat. S elég gyakran mond ilyeneket: kivágtuk a labdát, a magyar védők fölszabadítottak. Egy, egyetlen védő szabadított fel. De ki? Könyórgök, ki? Az olimpiai selejtező mér­kőzésen a gólvonalról húzta vissza a labdát egy ma­gyar játékos. Az utolsó pillanatban halászta ki a lab­dát, mondta a tudósító. Hogy ki, azt csak másnap tud­tuk meg. a lapokból. A világbajnokságon gyakran panaszkodtak a kom­mentátorok, ho<v\ mily nyelvtörő neveket kellene mon­daniuk. Legutóbb a tudósító azzal kezdte, hogy igyek­szik a svéd neveket a lehető leghelyesebben kiejteni. A szurkolót ez kevéssé érdekli, ö a saját csapata játé­kosaira kíváncsi. Azoknak a nevét mondják be. Nem hébe-hóba, hanem mindig, amikor náluk a labda. k. p. Izsó Ignác dabasi kitérőié Edzés nélkül nem 1999 helyett már ősszel? Gretzky bizonytalan Pénteken New Yorkban nyi­latkozott az AP munkatársá­nak a kanadai Wayne Gretzky, a világ legjobb profi jégko- rongozója. A mezén 99-es szá­mot viselő játékos — ez arra utal, hogy 1999-ig szól szerző­dése az Edmonton Oilcrshez — arról beszélt, hogy talán még az idén befejezi pályafutását. — Eszembe jutott, mi lenne, ha visszavonulnék — mondta Gretzky. — Persze még nem döntöttem, de lehet, hogy az őszi szezonnak már nem vágok neki. Mindezt azok után nyilat­kozta Gretzky, hogy szerdán Torontóban egymás után nyol­cadszor lett az év legjobb já­tékosa az NHL-ben. az észak­amerikai profi ligában. — Egyelőre pihenek, s latol­gatom a folytatás lehetőségeit — folytatta a szupersztár. — Még a szüleimmel is megtár­gyaljuk a dolgot, közösen dön­tünk. Gretzky még csak 26 éves, de már kilenc évadot játszott az NHL-ben. Az utóbbi hét évben megszakítás nélkül ő a gólki­rály, s a szakadatlan fizikai és idegi igénybevétel meglehető­sen felemésztette erő tartalékait. — Azt hiszem, ez a kilenc év számomra sokkal intenzíveb­ben telt, mint bármely más jégkorongozó számára az NHL- ben. Most, hogy harmadszor is megnyertük az Edmonionttal a Stanley Kupát, nagyon elfá­radtam. Érdekes, Björn Borg, is 26 évesen vonult vissza a versenyszerű tenisztől. Lehet, hogy ez a kritikus kor? — kér­dezte önmagától is Wayne Gretzky. Miközben a helyszín, a Vén diák presszó felé igyekeztem — ahova találkozót beszéltem meg —, útközben azon gon­dolkodtam, miként történhe­tett, meg az, hogy egy ereje teljében lévő, gólerős csatár 30 évesen hátat fordítson az NB I-nek és a Pest megye I. osztályában folytassa pályafu­tását? Ez a játékos több, mint egy évtizedes élvonalbeli szereplé­se során 297 bajnoki mérkő­zést játszott (90 gólt szerzett) és ötször a címeres mezt is felhúzhatta magára, ráadásul kétszer meg is zörgette az el­lenfél hálóját.’Ha végigtekin­tünk az NB I-ben játszó já­tékosok életkorán, észrevehet­jük, hogy feltűnően sokan vannak, akik túl a harmadik X-en, aktívan részt vesznek a magyar labdarúgó-bajnokság­ban. Gondolt-e arra, hogy a Va­sasból minden nehézség nél­kül elengedik? — kérdeztem dr. Izsó Ignáctól. — Én nagyon sokat köszön­hetek a Vasasnak. Annak ide­jén, amikor 18 évesen oda­kerültem, olyan neves játéko­sok szeretetét élveztem, mint Mészöly, Farkas, Vidáts. és Ihász. Az ő klubszeretetük, amelyet belém is oltottak, ha­tározta meg pályafutásomat. Ezért tudtam ellenállni több, neves egyesület csábító aján­latainak. Amikor Kisteleki István közölte velem, hogy a távlati elképzeléseiben nem én vagyok az első számú je­lölt, megfordult velem a vi­lág egy pillanatra. Tudomásom szerint ausztrál, osztrák, svájci és több hazai ajánlatot is kapott, ön mégis a dabasi Fehérakác egyesüle­tét választotta. Miért? — Mindig tudatosan ké­szültem a , ,civil” életre. Ami­kor a Vasastól eljöttem, so­káig töprengtem, hogy abba­hagyom a focit. Pedig aján­latból volt bőven. Megkeres­tek az MTK-VM, a Siófok, a Dorog, a III. kér. TTVE, • a Kartal, az Érd és a Dunai Kő­olaj képviselői, de'munkahe­lyi elfoglaltságom nem teszi lehetővé a megosztottságot, mert egész embert kíván. A dabasiak törekvése imponáló volt és a cél. a bajnokság megnyerése, amit kitűztek, el­érhetőnek tűnt. Tudtam, hogy magasabb osztályban két év­nél tovább nem játszhatom és így az ő játékosuk lettem. Az itt eltöltött rövid idő alatt milyen benyomásokra tett szert? — Határozottan jókra, hi­szen remek játékosokat is­mertem meg Dabasi, Szolno­ki, Kőhalmi személyében, akik szerintem magasabb szinten is helytálltak vol­na. Míg az edzésre le tudtam járni, ment is a foci, de az a remény, ami az első hely meg­szerzésére irányult, már el­szállt és így csak a dobogós helyezésért küzdünk. Igaz a hír, hogy nem ma­rad Dabason? — Igen, úgy érzem, hogy több van bennem és ha le­hetőséget kapok, akkor sze­retnék még egyszer szerencsét próbálni. Hogy mire lesz képes, azt csak sejtjük, mert hiszen jó játékos és azt mindig tudta, hogy mit akar. Annak ellené­re, hogy csalódást . keltett Dabason, de itt döbbent rá igazán, hogy edzés nélkül, csak rutinbóí még a megyé­ben sem lehet boldogulni. Szacsky Zoltán Egy sporttörténet! értékű fotó, egy évekkel ezelőtt a Népsta­dionban lejátszott Vasas—Csepel NB I-es bajnoki labdarúgó- mérkőzésről. Fehér mezben Izsó tör kapura, Gulyás kíséri. A háttérben baloldalt a két csapatkapitány: az azóta már fiatalon meghalt Godán Lajos (sötét mezben), valamint a visszavonult Müller Sándor látható. (Magdics László felvétele)