Pest Megyei Hírlap, 1986. március (30. évfolyam, 51-75. szám)

1986-03-25 / 71. szám

#Vv# moißißvi 1/iHußt 1986. MÁRCIUS 25, Rekord­nyeremény A Sportfogaíási, és Lottó Igaz­gatóság: közlése szerint a 12. he­ti totónyeremények az illeték le­vonása után a következők: 13 plusz 1 találatos szelvény nem volt. 13 találatos szelvény l da­rab akadt, nyereménye Ji 880 510 forint. A 91 darab 12 találatos szel­vényre egyenként 4$ »42 forintot, az 1673 darab 11 találatos sövény­re egyenként 2662 forintot,' míg á 18 872 darab 10 találatos szelvény- re egyenként 354 forintot fizet­nek. A Váci Izzó gólrckordja Tömörült a fociélboly Az 1985 86. évi NB li­es labda i'úgó-küzdeJ emsoroza- ton a vasárnapi mérkőzésig két gól jelentette a Váci Izzó rekordját. Ezt a szerény tel­jesítményt most alaposan túl­szárnyalták, ötször vették be a negyedik helyezett Diósgyőr kapuját. Érdekesség, hogy je- lénfeg 21 találatnál tart a Pest megyei együttes, így te­hát egv mérkőzésen szerezte össztermésének csaknem egy­negyedét. A korábbi esztendőben, ami­kor még futott a szekér Vá­cott, csupán döntetlent értek el a DVTK ellen. Kmülelpont A területi bajnokságban ke­vés babér termett a Pest me­gyeiek számára. Négy csapa­tunk alulmaradt, a Dunai Kőolaj és a Ráckeve hazai Családi iMfgmitreírs Versesen Szentendrei randevú A Pest Megyei Asztalite­nisz Szövetség immár- II. al­kalommal rendezte meg Ve- csésen a Petőfi Sándor Üti Általános Iskola tontatérmé- ben hazánk felszabadiüásápak 41. évfordulója atkáiméból a családi asztalitenisz-versenyt.' A vetélkedő megkezdése előtt Budavári Attila, a me­gyei szövetség titkára köszön­tötte a résztvevő kilenc család tagjait, majd kilenc- asztalon rendezték meg a ilttizdelme-. két körmérkőzéses ! formában: Eredmények: 1. Pölcz Ernő családja (Vác), 2, Kovács László családja (Cegléd), 3. Szabó András családja (Ve- csés). 4. Schcmeki Péter csa­ládja (Vecsós). A Pest Megyei Asztaliíe- ni$z Szövetség hazánk felsza­badulásának 41. évfordulója alkalmából április 4-én Szent­endrén a Felszabadulás lakó­telepi általános iskola torna­termében Felszabadulás Kupa elnevezéssel rendezi meg a megyei asztalitenisz-versenyt ifi női-férfi és felnőtt női-fér- fi kategóriákban. Taráalókosán «rregliaj I ók Gyengélkedő Gödöllő ;Kórántsam mondható sikeresnek DW _„_v , zehkét mérkőzésből Jnindössze hat pontot sikerült -szereznie a Ker­tészeti Egyetem torrfacsarnokában folyó csatározásokon^ A, szombat'-,, vasárnapi forduló .leprán az első nap négy pontotVépjrzefct. míg va­sárnap mindhárom'---mérkőzését el­vesztette. Szombati eredményeké Gödöllői SC—Auras SE 4-6 (3-0). V.: La­sonczi I., Polczer. G.: Bogár (2V, Bakonyi, Prútek József. GSC— Hungária SC 3-3 (2-i). V.: Ilkei, Temesi. G.: JPnitek József (3). GSC—Bp. Volán 1-1 (0-0). V.: Lo- sonczi Gy., Puskás. G.; Bakonyi. Vasárnapi eredmények. Építők SfV-GSC-^l (2-0). V.: Lósonczi Gy., Temesi. rG.: Bankó JI. Budai Pedagógus—GSC 3-2 (irO). V,: Lo- sonczi I., Puskás. G.: Bogár, Hegedűs. K. Sörgyár—GSC 6-3 (4-2). v.: Losonczi I., Wesselényi. G.: Bogár (2), Bankó II. A bajnokság végeredménye 1. Építők SC. 12 9 2 1 58-21 20 2. B. Pedagógus 12 8 2 2 59-43 18 3; Bp. Volán SC 12 ß 2 4 44-42 14 4. K. Sörgyár 12 4 4 4 45-39 12 5. Auras SE* 12 1. 5 6 23-54 7 6. Hungária SC* 12 2 3 7 21-70 7 7. Gödöllői SC 12 1 4 7 27-40 6 * Az Auras SE, Hungária SC sorrendjében az egymás ellen él­ért eredmény döntött. ■ ovary — Jubileumi teremtorna után Battai bajnoki menetrend Jól szolgálta a kézilabdázók felkészülését a Százhalombattán rendezett jubileumi férfitorna, amelyet a helyi egyesület meg­alakulásának 20. évfordulóján rendeztek. Képünk a torna­győztes Dunai Kőolaj találkozóját idézi: mozgalmas jelenet a vendégkapunál, az Álföldi Olajbányász elleni meccsen. (Reit- ter László felvétele) Tegnapi lapunkban beszámol­tunk róla, hogy a Dunái Kőolaj­ipari Vállalat 25 éves és a Dunai Kőolaj sportki e idén ÍO éves ju­bileumát ünnepli. E kettős jubi­leum jegyében rendezték meg a kézilabda villámtornát. Most ar­ról kaptunk tájékoztatást, hogy elkészült a Dunai Kőolaj NB ll­es férfi kézilabdacsapát tavaszi menetrendjének sorsolása. Esze­rint a Pest megyei együttes áp­rilis 12-én Pécsre .látogat,: s 15 órakor vívja a Baranya megyei csapattal az első', forduló mérkő­zését. Ezután április 16-án otthon fogadja a Gy6fl MFSC együtte­sét. Április 26-án ismét idegen pá­lyán játszik, s ezúttal az Ajka vendége lesz. A hónap utolsó nap­ján pedig a MÁV Élőre pályán mutatja be tudását. A győzelem napján, május 9-én ismét hazai környezetben játsza­nak, s vendégük ezúttal a GYAÉV együttese. Megyénk csapata a VI. forduló­ban május 17-én Siófokon „ven­dégszerepel", majd május 23-án Dunaföldvárt fogadja. Május 31- én Nagyatádra látogatnak. Június­ban három mérkőzésen vesznek részt. 6-án a Nagykanizsa lesz a vendég, 13-án a T. Rákóczihoz utaznak, míg 20-án a Környe ját­szik a Pest megyei csapat ottho­nában; • - - - • N. P. J. pályán'. Együtteseink 1 becsüle­tét a Dömsőd mentette mag. amely 1-1 -és dön.tetlent.?ért: éi Mátyásföld on. — Pribeli góljával 1-0-ás vezetéssel zártuk az első fél­időt. Már-már úgy látszott, hogy miénk mind,a két pont, de az Ikarus a 84. percben egyenlített — emlékezett visz- sza Szurgent Lajos edző. Csak egy döntetlen A megyei első osztályban a a tavaszi harmadik fordulót vívták. Igaz, hat együttes egy- gyel kevesebb mérkőzésen ju­tott túl. Mint ismeretes, a pá­lya használhatatlansága miatt elmaradt találkozójuk a ta­vaszi nyitányon. A hétvégi for­duló után tovább tömörült aZ' élmezőny: 1-1 pont választja el egymástól az első három helyezettet. Ehhez nagyban hozzájárul, hogy az első kettő-, alulmaradt. A Dunakeszi Vasutas és a Dárny 2-0-ra vesztett. A Vas­utas a Dabas ott,honában ma­radt alul, s a. Fehérakác ez­zel felzárkózott. Leszakadt vi­szont a Ceglédi Vasutas, amely hazai pályán váratlanul nagyi arányú 5-0-ás vereséget szen­vedett a Szentendrei Petőfitől. A megszokottnál kevesebb pontosztozkodás,’ vplt, csupán egy döntetlen született, éspe­dig a Bag—GEAC meccsen. Hévízgyörkön 500 néző előtt az 5. percben a vendégek ju­tottak előnyhöz — tájékoz­tatott tudóisitópik, Nagy Ká­roly. Ez fetrázta a helyieket s negyedóra alatt 2-1-re fordi- 'íottalfefü .Szünet után folyta- lódbtíra bagiak fölénye, de ki­maradtak a helyzetek. A 65. percben egyenlítettek az egye­temisták. Gólszerző: Demcsák (2), ill. Szláv a (2), Jó: Király, Bazsik, Rózsavölgyi, ill. Szidva. A VOSE—SZTK mérkőzés­ről Váczi István, az vendégek technikai vezetője igy véleke­dett : — Kitűnően játszott a VO- SE. A soroksári aknáil jól ös­szeszoktak a fiatalok és a tapasztalt idősebb labdarúgók. A Szigetszentmiklós javuló for­mát mutatott. Kapusunk, Ko­vács jól védett, a két gólról nem tehetett. Válogatóit vendégek Az SZTK ma 16 órakor a magyar ifjúsági válogatottal játszik előkészületi mérkőzést, a .legutóbbi híradással ellen­tétben nem Csepelen, hanem Szigetszentmiklós on. Megyei bajnokság 1. Öunakeszi 13 12 2 4 31-18 26 2..Dány 18 11 3 4 32-13 25 : 3. Dabas 18 9 6 3 32-17 24 4. Kartal 17 9 3 3 29-20 23 5. Bag 18 8 6 4 28-20 22 6. P.-vörösvár 17 7 7 3 28-22 21 7. Szentendre 17 8 4 5 32-19 20 8. Fót 18 6 7 5 30-27 19 9. Bem SE 17 7 3 • 8 22-28 17 10. T.-márton 18 7 2 9 31-38 16 11. GEAC 17 4 6 7 27-28 14 12. SZTK 17 5 3 9 27-29 13 13. Szigetújfalu 18 4 3 9 2 i-38 13 14. Budaörs 17 3 4 10 23-40 10 15. VOSE 17 5 — 12 25-47 10 1.6. Ceglédi VSE 17 1 5 11 20-37 7 — Reitter — Jövőre már tíz fordalóban? Sakkozófesztivá l Kilenc napon át ketyegtek a sakkórák a Budapest Sport- csarnok edzőtermében, ahol a tavaszi fesztivál legjelentősebb sportrendezvényét, a II. nemzetközi sakkversenyt bonyolítot­ták le. Mindjárt elöljáróban szögezzük le, hatalmas sikerrel. Már a rajt is biztató volt: egy évvel korábban ugyanis 290 sakkozó küzdött egymással# az ugyancsak 9 fordulós mérkő- zésdömping Faragó Iván jóvoltából, hazai győzelemmel zárult. Idén már 325-re emelkedett a résztvevők száma, akik között nem kevesebb,, mint 121 vólt a külföldi. Kilenc nemzetközi nagymester, 62 nemzetközi mester,, továbbá 32 FIDE-mester biztosította a minőségi színvonalat. A kuriózumok sorát gya­rapította az aJhárom, sakkozó.-automata, amelyeket szintén be­neveztek a monstre sakktornára. Ami az eredményeket illeti, a külföldiek taroltak: az NDK- beli Bönsch nyert, míg honfitársai — Knaak és Vogt —- a ro­mán Ghindával osztották a 2. helyet. Magyarok csak az 5—11. helyét osztók között; lelhetők fel: Faragó ennél többre is ké­pes, Portisch Ferenc és a főorvos szövetségi kapitány, dr. Lip- tay László eredménye viszont igen jó. Külön méltatást érde­mel a mezőny legmagasabb Élő-poníszámmal rendelkező sak­kozója, Pintér József nemzetközi nagymester, aki sokak szá­mára példát mutatva — elég csak az évek óta kedvezménye­zett Grószpéter Attilát említeni, aki ezúttal is csak nézőként volt jelen — vállalta a svájci versenyekkel járó kockázatot, megszokott törik-szákad stílusában küzdött — és pontszám­ban elmaradt a várakozástól. A világ sakksportja óriási ütemben erősödik, terebélyese­dik a sakkozni igen ' jól tudók tábora. Leszámítva az első 20— 30 nagymestert, egyre nehezebb versenyhez jutni, mind többek számára marad tehát a hatalmas tömegeket foglalkoztatni tu­dó svájci szisztéma. Az a versenyforma, ahol mindenki sze­rencsét próbálhat, közöttük a nők is. örvendetes, hogy közü­lük tizenegyen vállalkoztak a nonstop erőpróbára, amelyen hat pontjával Veröci Zsuzsa lett a legeredményesebb női induló. Biztosra vehető, hogy 1987-ben tovább nő a sakkversenyen indulni szándékozók száma; az egyre duzzadó létszám miatt esetleg megfontolandó, hogy ne legyen tíz fordulós az ese­mény. A lényegen persze az esetleges bővítés sem változtat, mely szerint, a budapesti tavaszi fesztivál nemzetközi rang­ját a sakktorna egyértelműen emeli. a . Jocha Károly istáid Nagypróba következik Két tömegsport- és c"v röplabdaeseményről tartottak hétfőn sajtótájékoztatót az OTSH-ban. Mindháromnak közös sajátossága, hogy áprilisban kerül megrendezésre. Először 1951-ben írták ki a küzdelmeket a falusi spartá- kiád keretében, amely a községekben élő emberek évente is­métlődő legnagyobb tömegsport-seregszemléje. Amikor ez a mozgalom fénykorát élte, minden évben rendeztek országos döntőt, az utóbbi időben azonban négyévenként kerül sor az egész országot átfogó fináléra. Az idei, 35. kiírás során Szol­nok kapta a döntő rendezésének jogát, 1958 és 1982 után harmadízben. Országszerte több mint 300 ezren kapcsolódak be ebbe a három sportágban — asztalitenisz, sakk, teke — zajló sorozatba, a szolnoki végküzdelmekre a 400 legjobb falusi sportolót várják. Április 4-én 20 órakor lesz az ünnepélyes megnyitó a ti- szaligeti sportcsarnokban, 5-én reggel 8 órától egész nap, 6-án 8-tól a 11.30 órakor sorra kerülő záróünnepélyig tarta­nak a három sportág versenyei. Április 19-én rendezik az olimpiai ötpróba futónagypró- báját. A férfiak 28. a nők 14 km-es távon versengenek, min­den megyében a tavalyi színhelyen lesz a rajt. A rendezők két héttel a próba előtt jelölik meg a pontos helyszíneket. A legnagyobb múltra visszatekintő hazai röplabdatornát, a Savaria Kupát idén 14. alkalommal rendezi meg a Magyar Röp­labda Szövetség és a Vas Megyei Tanács V. B. Testnevelési és Sporthivatala. Amint dr. Prohászka László, az MRSZ alel- nöke és Kasziba István szövetségi kapitány beszámolójából kiderült, a magyar női válogatott számára a torna a főpró­bát jelenti a május első két hetében esedékes olaszországi „B" világbajnokságra. Dunavarsány: újabb győzelem Megérdemelt vendégsiker I Sáncolnak a főiskolátok, de mint a hétközi mérkőzésen annyi­szor — hiába. Tófhné leütései az egész találkozó során „élet- veszéiyesnek” bizonyultak. (Hancsovszkt János felvétele^ Röplabda. NB II, nők. Közép­csoport. Dunavarsány—Dabas 3-0 (5, 13, 10) Dunavarsány: Milkovits, Káp­lár, Brávikné, Major, Tóthné, Vaj­dáné. Csere:- Gergőné; Kövesdi, Hornok. Bizonyára elfárasztotta idegileg a varsányiakat a hét közepén le­játszott TF elleni mérkőzésük, ennek köszönhető 3-0-ás győzel­mük ellenére a vártnál gyengébb teljesítményük. A dabasiak éltek a lehetőséggel, és a reméltnél jó­val szorosabbá, izgalmasabbá tud­ták tenni a találkozót. Rákosmenti TK—Gödöllői SC 3-1 (9. 10, -13, 9) Gödöllői SC: Somogyiné, Kolozs, Kőrösfői, Maulné, Seregi, Zsulya. Cséré: Bódi, Havas, Szaniszló. Ütőerőben nem volt különbség a két csapat között, de a rutino­sabb budapesti lányok biztosab­ban fogadták a nyitásokat és pontosabban adtak fel. Az egyes játszmákon belül nagy küzdelem alakult ki, végül azonban meg­érdemelten győztek a vendégek az 1 óra 40 percig tartó mérkő* zésen. A gödöllői if isták folytatták j<p szereplésüket. A bajnokság har­madik helyén . álló gárda 3-0 arányban, biztosan győzte le el­lenfelét. , ^ • Bó. I. Forum— I«es nyitány Brasil nagydíj Megkezdődött a Forma—1-es gépkocsik idei világbajnoki so­rozata. Az első futamra óriási érdeklődés mellett Rio de Ja- neiróban került sor. A brazil nagydíjon a győzelmet Nelson Piquet szerezte meg Williams Honda kocsiján honfitársa, Ayrton Senna — Lotus Re­nault — előtt. 31oníevideótól—Mexikóig III. Magyarok a döntőben A franciaországi vb-tornát már feszült nemzetközi hely­zetben rendezték meg. 1938-at írtunk. A fenyegető világhá­ború viharfelhői ,borították az európai égboltot. Ausztria, amely a selejtező mérkőzések során kvalifikálta magát a döntőre, közben megszűnt önálló állam lenni. A nagyszerű osztrák játékosgárdát beolvasztották a német labdarúgó-szer­vezetbe. A még mindig duzzogó Uruguay ezúttal is távol maradt. A szakemberek az előző évek eredményei alapján — Csehszlovákia ellen 8-3, Svájc ellen 5-1, Ausztria ellen 2-1 — komoly esélyt adtak a magyar válogatottnak. Párizsban a Németország— Svájc mérkőzéssel kezdődött a harmadik labdarúgó-világ­bajnokság, s ahogy lenni szo­kott, mindjárt meglepetéssel, ugyanis a lelkes svájciak ju­tottak tovább. Csehszlovákia csak a hosszabbításban, ke­servesen győzte le Hollandiát, és még nehezebben jutott to­vább a világbajnok Olaszor­szág a norvégokkal szemben. Briliáns csatárok és lyukas védelmek jellemezték a Bra­zília—Lengyelország találko­zót (6-5). ★ Csapatunk az egzotikus, de alacsony játéktudással rendel­kező Holland-India ellen kez­dett, és könnyed, elegáns já­tékkal 6-0-ra győzött. A két­szer játszott brazil—csehszlo­vák mérkőzést a ragyogó technikájú dél-amerikaiak nyerték meg. Az olaszok ja­vuló játékkal verték a fran­cia házigazdát. Következő ellenfelünk a né­meteket elbúcsúztató svájci ti­zenegy volt. Lille-ben, tovább­ra is jó játékkal. Sárosi és Zsehgellér góljaival biztosan győztünk. Az elődöntők során ádáz küzdelem alakult ki az olasz—brazil mérkőzésen, amelyen a kíméletlen „ázzu­nk” ,2-1-es győzelmet csilcar- tak ki a brazil futballistákkal szemben. Magyarország az eddig nagyszerűen szerepelt svéd együttessel mérkőzött a döntőbe jutásért. Csapatunk remek formában nagy me­zőnyfölényt harcolt ki, és pompás gólokkal 5-1 arány­ban lehengerelte ellenfelét. A mérkőzés után a svédek így nyilatkoztak: „A világbajnok­tól kaptunk ki. A „világbajnoktól”.... de az olaszok elleni döntőn nem a svédeket legyőző magyar csapat lépett pályára. Bekö­vetkezett, amit sokan vártak: olasz—magyar döntőt hozott a világbajnoki torna. A mérkő­zést elveszítettük, még mi­előtt elkezdődött volna. Dietz dr. szövetségi kapitány indo­kolatlanul megváltoztatta az addig nagyszerűen szerepelt csapatot. Kihagyta a csatár­sorból Toldit és Kohutot, a védelemből Turayt és Korá­nyit. A helyükre került Vin- cze. Titkos, Szűcs és Polgár, bár kitűnő labdarúgók vol­tak, nem értek fel azokkal, akiket helyettesíteniük kellett. ★ A párizsi Colombes-i sta­dionban 65 ezer néző tapsol­ta végig a döntőt. Középfede­zetünk, Szűcs gyakran előre­kalandozik, így az olaszok el­ső számú csillaga, Piola „élet­veszélyt” jelent a magyar ka­pura. Ezt csökkentendő, a jobbhátvéd Polgár „drumi” húzódik be középre, aminek eredményeképpen az olasz balszélső, Colaussi szabadon száguldozik, sőt, be is veszi a magyar kaput. Két perc múlva gyönyörű Titkos-góllal egyenlítünk. De aztán jön Pio­la, majd ismét Colaussi, s a félidőben 3-1-es olasz veze­téssel vonulnak le a csapatok. A második félidő úgy foly­tatódik, ahogy az első abba­maradt. A magyar védelem a nagyszerű Turay hiányában külön átjáróház. elöl pedig Sárosi és Zsengellér elegáns technikai bravúrjait szinte szétspricceli a kemény, gyak­ran túl kemény dlasz véde­lem. Hiányzott Toldi és Ko- hut átütő ereje. A 80. percben azonban Sá­rosi Gyurka megmutatja', hogy méltán tartják a világ egyik legjobb csatárának, a világbajnokság legszebb góljá­val szépít. A hajrában azon­ban ismét az olaszok a job­bak,-és Piola gólja végleg el­dönti a Rímet Kupa sorsát. A mérkőzés lefújása után Szabó Tóni kapusunk sírva kiáltot­ta: „Ezeket mi sohasem ver­jük meg!" Vittorio Pozzo legénysége — Olivieri — Főni, Rava -tf Serrantoni, Andreolo, Locajf telit — Biavati, Meazza, Piola, Ferrari, Colausi — másodszor vehette át az aranyérmet. Mi pedig úgy véltük, levon­tuk a megfelelő tanulságot. Ki hitte volna, hogy 16 év múlr tán egy másik szövetségi kaí- pitány ugyanezt a hibát kö­veti el... F. P. i