Pest Megyei Hírlap, 1984. október (28. évfolyam, 231-256. szám)

1984-10-23 / 249. szám

HMSníctlcn küzdelmek Mózner meccsla bdája A hét végi labdarúgó bajnoki mérkőzések közül a Váci Izzó hazai fellépése ígérte a legnagyobb szenzációt. Both József legénysége ezúttal csak félsikerrel szerepelt, hiszen a nagy lehetőséget nem tudta bajnoki pontokra váltani, s végül gól nélküli döntetlenre végzett az ugyancsak vá­rakozáson felül szereplő Dunaújváros gárdájával. Szin­tén döntés nélkül ért véget a területi bajnokság Duna- csoportjának megyei rangadója, a Dömsöd—Érd találko­zó is. A különbség mindössze annyi, hogy a dömsödi né­zők legalább mindkét oldalon láthattak egy-egy szabá­lyos gólt is. Feltűnést keltő vereséget szenvedett a Rác­keve; az egykor szebb napokat megért csapat a területi bajnokságban az Oroszlány otthonában hét gólt kapott, s egyet sem adott. Váci Izzó—Dunaújváros 0-0 Vác, 400 néző. Vezette: Ro- xin. Váci Izzó: Pleskó — Kurnász, Kirőzsel, Sbrausz (Mózner). Szálai — Kosa, Polónyi, Bera (Fridmann). Csikós — Kova- lilk, Adi. A lelkes váci közönség ki- mondva-kimondatlanul azt várta kedvenceitől, hogy ezen a vasárnap délutánon megszer­zik az olyannyira áhított két bajnoki pontot, s ezzel meg­erősítik vezető pozíciójukat a labdarúgó NB II-ben. A ven­dégek azonban a várakozást felülmúlóan, jól játszottak, a küzdelmes mezőnyjátékban végig egyenrangú partnerek­nek bizonyultak. Bár a máso­dik játékrészben a váciak fo­kozták az iramot, s jószerivel mindent elkövettek a két pon­tért, erőfeszítéseik azonban ezen a napon meddőnek bizo­nyultak. Igazán nagy helyze­tet mindössze egyet tudtak ki­alakítani, amikor a 88. percben Mózner kapáslövéssel próbálta bevenni Holló kapuját. A ven­dégek kapusa azonban bra­vúrral védett, így maradt a gó] nélküli döntetlen. Igaz, ez is elég volt ahhoz, hogy a váciak a 13. forduló után is vezessék a mezőnyt. Jó: Pleskó, Kosa, Mózner, ill. Tatár, Törő. TERÜLETI BAJNOKSÁG DUNA-CSQPORT Dömsöd—Érd 1-1 (0-0) Dömsöd, 800 néző. V- Hor­váth G. Dömsöd: Lázár — Kiss (Im­re), Bieber, Elekes, Bilek — Aszalai, Berta (Zima), Tóth K. — Havasi, Tóbisz, Pribeli. Ed­ző: Szurgent Lajos. Érd: Fellegi — Kellner, Vár­nai, Boros, Tóka — Pál, Ta­kács (Kiss), Gálvölgyi (Hu­szár), Gombás — Pauli, Kapa. Edző: Németh Miklós. Az első negyedóra a Dömsöd nagy fölénye jegyében telt el. A vendégek sokszor csak sza­bálytalanságok árán tudták feltartóztatni a megújuló ha­zai rohamokat. A kezdeti len­dület azonban megtört, és most már az Érd is bátrabban támadott. A félidő további ré­szében változatos küzdelmet láthattak a nézők. Szünet után az Érd került mezőnyfölénybe, ezt több ki­hagyott helyzet jelezte. A ha­zaiak főleg a jól játszó vete­rán Tóth Kálmán irányításá­val hosszú, előrevágott labdák­kal próbálták fellazítani a jól záró érdi védelmet, A mérkő­zés 77. percében 18 méteres szabadrúgáshoz jutottak a ha­zaiak. Pribeli állt a labda mö­gé, és nagy erejű lövése a léc alatt vágódott a hálóba. A hazaiak vezető gólja után az Érd továbbra is bátran ro­hamozott, ekkor azonban a hazai védelem, Elekessel az élen, jól rombolt. A befejezés előtt bét perccel 30 méterről szabadrúgáshoz jutottak a ven­dégek, Pauli állt a labda mö­gé, és hatalmas lövése a jobb felső sarokban kötött ki. A változatos, jó iramú, kemény küzdelemben igazságos pont­osztozkodás született. Jók: Elekes, Aszalai, Tóth Kálmán, ill. Várnai, Pál és Pauli. Góllövő; Pribeli, ill. Pauli. H. J. Honvéd Rákóczi SE— Gödi Dimamenti Tsz SK 2-0 (0-0) Göd, 300 néző. Vezette: Tar. Göd: Benes — Mísnyovszky, Juhász, Hornyák, Boskovics, Mudri, Dunai, Sebestyén (Vanda R.). Papp. Bencze (Petró). Gere. Az első félidőben „jobbára a helyiek irányították a játékot, de az összjátékba sóik hiba csúszott. A gödiek többet bir­tokolták a labdát, támadó já­tékuk aktívabb volt, mint a vendégeké. A honvédok egyet­len helyzete a 40. percben ala­kult ki. amikor egy jó beadást az ellenfél csatára a hatosról a bal álsó sarok mellé fejelt. A második félidő nagy csa­lódást hozott a gödi szurkolók­nak. Mindenki azt várta, hogy most már sikerül gólt szerez­ni a csapatnak. Ezzel szemben az 53. percben váratlanul meg­szerezte a vezető gólt a Rákó­czi. Egy bal oldali szögletet a védők röviden, középre fejel­tek, és Miksi nyolc méterről a bal alsó sarokba lőtt. A 60. percben Mudri kap sárga la­pot, magas lábért. A helyiek támadásában a vezető gól után sincs tervszerűség, sok a kapkodás. A 89. percben egy gyors jobb oldali támadást ve­zet a katonacsapat, és a be­adást Selymes Gy. értékesíti. A várt győzelem elmaradt. A gödiek nem tudták kihasznál­ni a lehetőségeket, hogy felke­rüljenek a nyolcpontosok közé. Jó: Juhász, Gere. S. G. Kossuth KFSE—III. kér. TTVE 1-0 (1-0) Szentendre, 200 néző. V: KKFSE; Hornyák — Marosi, Farkas, Óvári, Jagodics, Je- rem. Galambos. Kiss. Fekete (Spáth), Földes, Tóth (Nemes). Földes már az 5. percben el­döntötte a mérkőzést: nem te­ketóriázott, 16 méterről, s a labda körül tolongó kerületi védők között ügyesen megta­lálta a rést. A korai találat a vendégeket serkentette, t ám támadásaik kevés veszélyt je­lentettek Hornyák kapujára. A kerület feltűnően gyors, Új­pestről nyáron igazolt színes bőrű sztárját, Umoh-t Marosi korrekt keménységgel őrizte, s kettejük érdekes csatáját a szentendrei fiú nyerte. A második negyvenöt perc unalmas játékot hozott. Csu­pán a küzdelem dominált, egyik csapat sem volt képes folyamatos játékot bemutatni, egy-egy passz után mindig az ellenfél, jöhetett... Góllövő: Földes. Jói Hornyák, Marosi, Jago­dics. R. F. Oroszlány—Aranykalász SE 7-0 (4-0) Oroszlány, 300 néző. V: Kiss B. Aranykalász SE: Fekete — Szabó, Bodoki, Cséve, Nagy, Drahos (Rékasi), Czikora, Mol­nár (Hangai), Gerendái, Vajda, Juhász. A csapat huszonöt percig bír­ta az oroszlányi rohamokat visszaverni. Ezután a minden tekintetben jobb hazai gárda teljesen szétzilálta a vendége­ket, s csatársoruknak jófor­mán csak a középkezdés ju­tott ... Az Oroszlány győzelme nem meglepetés, de a gólkülönbség már igen. Jó: a kévéi gárdából senki nem nyújtott átlagon felülit. B. J. Dorogi AC—Bem SE 2-0 (0-0) Cegléd, 300 néző. Vezette: Ha'mosi. Bem SE: Bakó — Gacza, Varga, Molnár, Keszthelyi (Badar) — Fábián, Brankovits, Szőke — Garai, Dán, Fekete (Benkovics). A dorogiak már a 2. perc­ben kihagytak egy óriási hely­zetet, s az egész első játékrész­ben fölényben játszottak. Szü­net után valamivel élénkebbé vált a játék. Az 59. percben a csereként beállt Badar nagy helyzetben mellé lőtt, a másik oldalon, három perccel később, védelmi és kapushibából a vendégek vezetést szereztek, s a hajrában győzelmüket még egy találattal bebiztosították. A rengeteg hibával játszó, a labdát céltalanul előreívelgető Bem SE az alacsony színvona­lú' összecsapáson a 90 perc so­rán a kapura egyetlen lövést és fejest sem küldött. U. L. MEGYEI I. OSZTÁLY Szigetújfalu—Bag 2-1 (1-1) Szigetújfalu, 300 néző. V: Illyés. A lendületesein kezdő ha­zaiak ellen szögletből védelmi hiba után vezetést szereztek a bagiak. Ritkán látható góllal egyenlített a Szigetújfalu, majd a változatos mérkőzésen szép góllal szerezték meg a második találatot, amely győzelmüket jelentette. Góllövő: Sztraka, Megyei, il­letve Boda. Jó: Mihályi, Szraszkó, Ler- ner, illetve Sápi, Boda. Ifjúsági mérkőzés: Szigetúj­falu—Bag 1-0. (Tudósító: Amb- rózy István.) Dunai Kőolaj—Cegléd 1-1 (0-0) Százhalombatta, 200 néző. V: Kelényi. A hazai csapat harmatgyen­ge első félidei teljesítményéhez „felnőtt” a mérkőzés játékve­zetője is. A második félidőben a vezetést a vendégek szerez­ték meg, és csak a 80. percben sikerült egyenlítenie a Kőolaj­nak. Góllövő: Zágon, illetve Móz­ner. Jó: Fülöp, illetve Nyárádi, Petró, Zágon. Ifjúsági mérkőzés. Dunai Kőolaj—Cegléd 6-0 (Tudósító: Szloboda Miklós.) Kartal—Tápiószentmárton 5-0 (3-0) Kartal, 400 néző. V: Bakos. A minden csapatrészében jobb Kartal akár kétszámje­gyű győzelmet is arathatott volna a szétesően játszó ven­dégek ellen. Góllövő: Nagy J. 3, Galam­bos, Magony. Jó: Nagy J., Galambos, Mor­vái, Kolozs. Ifjúsági mérkőzés: Kartal— Tápiószentmárton 2-3. (Tudó­sító: Szászt József.) Sülysáp—Szentendre 1-1 (0-1) Sülysáp, 250 néző. V: Dar- nyik. A mérkőzés első tíz percében a hazaiak öt gólhelyzetet is kihagytak, de ezt az időszakot sikerült a vendégeknek átvé-’ szelniük. Sőt, egy szabadrúgás után ők szereztek vezetést. A Sülysápnak a második félidő 58. percében 11-esből sikerült egyenlítenie. Góllövő: Merczel, illetve Vajzer. Jó: az egész szentendrei csapat, illetve Dinnyés, Győri. Ifjúsági mérkőzés: Sülygáp--- Szentendre 1-2. (Tudósító.: Csabai János.) Fehér Akác SE—Budaörs 9-0 (4-0) Dabas, 400 néző. V: Lázár. Lendületesen, szellemesein, jól játszott a dabasi gárda, az eredmény azonban még így ■sem tükrözi a pályán történ­teket, mert a gólokon kívül még öt kapufa és kihagyott hazai helyzetek is jellemezték a mérkőzést. Góllövő: Szolnoki 4, Dabasi 2, Haraszti 2 és Sinkó. Jó: Szolnoki, Dabasi, Krajcs, Haraszti. Ifjúsági mérkőzés: Fehér Akác SE—Budaörs 0-1. Dáay—Dunakeszi 3-3 (1-2) Dány, 400 néző. V: Kálmán. Mindkét csapat nagy iram­ban kezdett. Mészáros a 22. percben, illetve a 40. percben lőtt góljaival a vendégek sze­rezték meg a vezetést. A ha­zaiaknak ebben a félidőben csak egy találatra tellett. For­dulás után, a 70. percben Né­meth 11-esből egyenlített. Bokros 1 perccel később meg­szerezte a hazai vezetést, ame­lyet a dunakaszieknek 11-es­ből sikerült kiegyenlíteni. Góllövő: Sinkó, Németh (11- esből), Gödör, illetve Mészá­ros 2, és Varga. Jó: Simon, Németh, Raffael, illetve Mészáros, Varga, Bodó. Ifjúsági mérkőzés: Dány— Dunakeszi 0-1. (Tudósító: dr. Kovács.) További eredménvek: VOSE —Főt 1-1. SZTK—'Vecsés 4-2. 1984. OKTOBER 23., KEDD Megyei totó Egy egyes Vác—Dunaújváros Dömsöd—Érd H. Bem SE—Dorog Göd—Rákóczi Sülysáp—Szentendre Szigetújfalu—Bag Dány—Dunakeszi VOSE—Főt x x 2 2 X 1 X X Jasin köszöntése A világ legjobbja volt Tegnap töltötte- be 55. életévét Hév Jasin, a legendás hírű szovjet kapus, a nemzetközi futballvilág egyik leg­ismertebb és legnépszerűbb egyénisége, akiről még a gyerekek is tudják, hogy sorsdöntő mérkőzéseken oly­kor reménytelen helyzetben is sikerült tisztáznia. Neve Európa minden országában ismerősen cseng, csakúgy, mint a tengerentúlon. A Moszkvai Dinamo, a szovjet válogatott, s néhány alkalommal az Európa-, illetve a világválogatott csapat- kapitánya is volt az ötvenes évek sztárkapusa, aki a leg­nagyobb sikerek idejében is megőrzött szerénységével millióik szívébe zárta be magát. Vitrinjében szovjet, Európa- és olimpiai bajnoki aranyérmeket őriz. Nemrégiben a tekintélyes francia szaklap, a France Football jubileumi — 2000. — számának mellékletében az elmúlt négy évtized legjobb, legsikeresebb labdarúgói­nak névsorát közölte. A kapusok között az első helyen Lev Jasin neve áll. Ezt a jó hírt betegágyában kapta a népszerű sportember, aki nehéz operációja után jelenleg a Visnyevsakijirői elnevezett sebészeti klinika lakója. Ide jutnak el a születésnapi gratulációk és a jobbulást kívá­nó levelek ezrei. Méísaajpos tatai konferencia Téma a szabadidősport A magyarországi társadalmi, gazdasági viszonyok fejlődésével párhuza­mosan nőtt a szabad idő, melynek hasznos, egészségőrző eltöltéséről nem éppen pozitívak a mai tapasztalatok. A szabadidősportról kezdő­dött hétfő délelőtt a tatai edzőtáborban kétnapos konferencia, melyen a megyei testnevelési és sporthivatalok vezetői, a témában érdekelt sportvezetők — mintegy kétszázan — vesznek részt. Először Buda István állam­titkár, az OTSH elnöke meg­nyitó beszéde hangzott el a magyar sport és testnevelés időszerű kérdéseiről. Buda István idézte az ■ MSZMP Po­litikai Bizottsága 1934. február 14-i állásfoglalását, azt a meg­állapítást, hogy a tömegsport manapság köveseket mozgósít a megkívánt módon és minő­ségben. Az OTSH elnöke a szabad­idősport leglényegesebb kérdé­seiről így adott összefoglalót: — Az iskolások nem kellő mértékű és hatékonyságú sporttevékenységét érintve fel­vetődik a kérdés: vajon anyagi vagy szemléletbeli visszahúzó erőkről van szó? Mindkettőnek vélhetően van visszahúzó szerepe, de sokkal inkább a szemléletben kell megkeresni a hibát. Az a helyzet, hogy a családok, ma­guk az iskoláskorú gyerekeik, sőt, olykor az “érdekelt testne­velő tanárok sem fogadják el az iskolai testnevelés fontossá­gának tényét. Ezután a lakos­ság szabadidősportjáról esett szó. — Hatékony offenzívát kell indítani azért, hogy az öt­napos munkahét bevezetésé­ből profitálhassanak azok, akik megnövekedett szabad időhöz jutottak. Az államtit­kár sürgette több lakóhelyi sportegyesület megalakítását, s a már meglevőknek a haté­konyabb segítségnyújtást. Azt is megemlítette, hogy valami­lyen oknál fogva a régebben oly hatékony üdülőhelyi sport- tevékenység színvonala ala­posan visszaesett. Megállapí­totta, hogy a munkahelyi sportban a szakszervezetek, a lakóhelyi testnevelésben a he­lyi tanácsok és a Hazafias Népfront, az iskolákban pedig a KISZ jóval érezhetőbb ösz- szehangoló, irányító munkáját várják el. Természetes, hogy e szervek csak a fontos elő­munkálatokat végzik el, hiszen a szabadidősport szerteágazó területeit' összehangolni az ál­lami sportvezetés feladata. Buda István beszédében a hazai versenysporttal, annak Fcraia-1: frappáns finálé Estorilban Prost győzött, Lauda első v Vasárnap, tizenhat év után, í újra Forma—1 viadalt rendez- V u‘i; Portugáliában. A Lissza- / bon melletti fürdőhely, Estoril Ä neve újra az újságok cimol- S da’ára került, hiszen itt került f sorra az idei idényzáró, a ti* zenhatodik futam. A rajt előtt közvetlenül azt nyilatkozta Lauda, hogy idei legnehezebb versenyére készül. Rosszul ment az edzéseken, sok gondja volt az autógu­mikkal, probléma volt kocsi­jával. Neon így riválisának, Prost- nak, akinél csak Piquet volt gyorsabb, így egymás mellől rajtolhattak az első'sorból. A start utáni tumultusból mégis a második sorból induló erő­szakos Rosberg jön ki, nyo­mában a szintén nem túl fi­nom Mansell száguld. Csak utánuk érkezik a kuplungját ezúttal kímélő Prost. Hama­rosan az élre áll, s mint idén már hatszor, o verseny eldőlt. A világbajnoki cím sorsa vi­szont még nem. Lauda okosan kivédi 'az in­dulás utáni zűrzavar veszé­lyeit, tizenkettedikként érke­Pribeli, a dömsödi balszélső nagyszerű szabadrúgásgóllal szerezte meg csapata vezető gólját a megyei rangadón Hancsovszki János felvétele zik az első kör végén, a har­madikban előzi Cheevert és Laffitte-ot, a hatodikban ott­hagyja Tambay-1 is és kilen­cedik. Egy hármas boly végén autózik de Angelis és Johans­son mögött, amikor utolérik Alboretót és Sennát. Lassan­ként sikerül megelőznie őket, s a harmincadik körben el­megy a negyedik helyre visz- szaesett Rosberg mellett is és ráfut Senpára. Három kör kell, hogy felmérje az ifjú ti­tánt, akkor elmegy mellette, s már a harmadik helyen fek­szik. Ha így maradna, Prost len­ne a világbajnok. Rajta már semmi sem múlik, ő már csak Mansellben. a második he­lyen autózó britben remény­kedhet, akinek előnye Laudá- val szemben 35 másodperc. Ám harmincnyolc kör még hátravan, ötvenedszer ha­ladnak át a rajt-cél vonalon, s még mindig 30 másodperc az osztrák hátránya, amikor Mansell Lotusának jobb első fékje felmondja a szolgálatot, s az angol kiáll. Lauda már világbajnoki helyen száguld! A boxból bemutatják az ál­lást, s az utolsó huszonegy körben már csak kocsijára vi­gyáz a két éllovas. Prost győz, ám a világbajnokságot a má­sodik helyen, a tavalyi világ­bajnok díszkíséretében érkező Niki Lauda nyeri. Az eredményhirdetésnél egy­más mellett mosolyog a két fiú, ám mintha Prosté kicsit savanyú lenne. A mindig fe­gyelmezett Lauda viszont alig fér a bőrébe. Fülig ér a szá­ja és a gratulálok a kezét szorongatják. Niki Lauda idei győzelmé­vel utolérte a háromszoros világbajnokokat, Jackie Ste­ve,zrtot és Jack Brabhamet. Csak Juan Manuel Fangio volt többször első, neki ötször sikerült. Roóz Péter leglényegesebb területeivel és feladataival is foglalkozott, így az élsport fejlesztéséről, az utánpótlás-nevelésről, a „ki­öregedett” élsportolók beillesz­kedésének problémáiról. Buda István kijelentette: a magyar- országi sportolók 95 százaléka klasszikus értelemben vett amatőr. Egy bizonyos szint után az eredményességükben kitűnt sportemberek használ­hatják a „sportoló” munka­köri megnevezést, besorolást. Ez utóbbi hivatásszerű, ámde sem anyagilag, sém jogilag nem vethető össze a nyugati sportélet gyakorlatával. Mivel az élsport igényeihez igazodó nagyszabású beruhár zásokra, sportlétesítményeik létrehozására a közeljövőben aligha lehet számítani, na­gyon fontos, hogy a meglevő anyagi-tárgyi feltételekkel jobban gazdálkodjanak. A pénzügyi keret elosztásánál a valós igényeket kell figyelem­be venni. Az élsport és szabadidősport anyagi összefüggéseit érintve az előadó hangsúlyozta: át­gondoltabb,. anyagi átcsoporto­sítással az élsportból jelentős összegek szabadíthatok fel a tömegsport javára. Az államtitkár befejezésiként hangsúlyozta, hogy fokozni keli az állami fegyelmet es erősíteni a mozgalmi vonáso­kat a sportmozgalom irányítá­sában. Az államtitkár után Harcsa István, a Központi Statiszti­kai Hivatal osztályvezetője emelkedett szólásra, előadásá­ban a szabad idő alakulásáról beszélt. Ezt követően két kor- referátum hangzott el. Földe­siné Szabó Gyöngyi, a Test- nevelési Főiskola rektorhelyet- tese ismertette egy, a TF áltál végzett felmérés eredményeit, amelyben kimutatták, hogy a lakosságnak csak mintegy 70 százaléka tartja egyértelműen fontosnak a testedzést a fizi­kai képesség növelése terén. Majd Laky László, az ÄJSZMP KB Társadalomtudományi In­tézetének kutatója először az iskolai nevelés szerepével fog­lalkozott a testedzésben, a kö­vetkezőkben pedig a szabad idő felhasználásáról szólt. A délelőtti program Fodor Bélának, az MSZMP KB Po­litikai Főiskolája docensének korreferátumával zárult. A tatai konferencia első napjának délutáni programjá­ban először Tigyi József pro­fesszor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja be­szélt az izommunka szerepéről az egészség megőrzésében, majd Jeney Lajos Ybl-díjas építész előadásának tárnája a szabad idő eltöltésének tárgyi, személyi feltétele volt. A konferencia a szabadidő­sport fejlesztésének feladatai­ról szóló előadással ma folyta­tódik. Ezen a héten Telitalálatok A Sportfogadási és Lottó Igaz­gatóság közlése szerint a 42. heti totónyeremények az illeték levoná­sa után a következők. 13 plusz 1 találatos szelvény 12 darab volt. nyereményük 288 742 forint, 13 ta- lálatos szelvény 12 darab akadt, nyereményük 173 245 forint. Az 57? darab 12 ta’álatos szelvényre 4346 forintot, a 7061 ll taláiatos szel­vényre 3S3 forintot, míg a 46 647 10 találatos szelvényre egyenként 89 forintot fizetnek. Totóeredmények: x, 1, 1, 2, 1, x, x, 2, x, x, 1, 1, x, x.