Pest Megyi Hírlap, 1980. szeptember (24. évfolyam, 205-229. szám)

1980-09-30 / 229. szám

1980. SZEPTEMBER 30., KEDD %#n1av Most sem ment az NB ll-ben Az éllovas Aranykalász döntetlené A labdarúgó NB II 9. for­dulójában két csapatunk ott­hon játszott ugyan, mégis nagyon gyér volt a pontter­més. Csupán a Váci Izzó szerzett egyet. A Bem SE otthon, a Kossuth KFSE ide­genben maradt alul. D. Építők—Kossuth KFSE 2-1 (0-1) Dunaújváros, 1500 néző. V.- Egri. KKFSE: Varga 1. — Szabó S., Gellér, Polonyi, Szabó L.. Schaffer, Rubold, Flórián, Molnár, Csomány (Gáspár), Göczü. Nagy iramú, izgalmas 90 percet hozott a találkozó. Así első félidőben a Pest megyeiek vezettek. A 14. percben Szabó L. kapu elé ívelte a szabadrúgást, Ru­bold mellel levette a labdát, s 12 méterről a hálóba lőtt. A 75. percben egyenlítettek a szünet után feljavult hazaiak. Badi szabadrúgását Varga I. kiöklözte, Márta elcsípte a labdát, s a hálóba továbbítot­ta. Befejezés előtt 4 perccel biztosították be győzelmü­ket a helyiek. G.: Rubold. Jó: Gellér, Flórián, Szabó S. MÄV Előre—Váci Izzó 1-1 (1-0) Vác, 1500 néző. V.: Hart­mann. Váci Izzó: Pájer — Ge­re, Horváth, Schuster, Ádám, Bodor (Béra), Valuch (Szol­noki), Schumann, Papp, Var­ga, Czanka. A dunaújvárosi találkozóhoz hasonlóan itt is ellentétes félidőkből állt a mérkőzés. Az első játékrész­ben az ügyesen adogató szé­kesfehérváriak több helyzetet teremtettek, a 44. percben ve­zetést is szereztek. Szünet után két cserejátékos segít­ségével sokat javult, felgyor­sult a hazaiak teljesítménye. Ebben a játékrészben a Pest megyeiek jelentettek nagyobb veszélyt a kapura. At egyen­lítő gól a 85. percben esett. Schuster fejese Meggyes fölött elszállt, s a labdát a berobba­nó Papp a hálóba emelte. G.: Papp. A váciaknál Ádám a mezőny legjobbjának bizo­nyult, kívüle Schuster játéka dicsérhető elsősorban. Balassagyarmat—Bem SE 3-2 (1-2) Cegléd, 1300 néző. V.: dr. Batka. Bem SE: Lázár — Ken­derest, Olajos, Morvái, Ma­ter, Krómer (Dániel), Borsá- nyi, Gruborovics, Rózsavölgyi, Dékány, Krisztin (Zsidó). A vendégek 4—4—2-es alap- felállása is jelezte, hogy csa­patuk elsősorban a védekezés­re összpontosít. Megszállták kapujuk előterét, s gyors kö­zéppályásaik és csatáraik ré­vén ellentámadásokat* vezet­tek. A körülményesen és lassan adogató Bem SE az első játékrészben csupán két gólhelyzetet tudott kidolgoz­ni, az már a BSE balszeren­cséje, hogy mindkettőből gól született. Szünet után — bár a ceglédiek többet birtokolták a labdát — a játékban a Ba­lassagyarmat akarata érvénye­sült. Előbb — ugyancsak bün­tetőből egyenlített a gárda, majd — közben Lázár tudásá­ra kétszer is szükség volt, hogy már ne hamarabb zör- düljön meg a Bem SE háló­ja — a 80. percben a győztes gólt is megszerezték. A ha­zaiak előtt a 84. percben egyenlítési alkalom adódott, de Gruborovics a kapufára lőtte a mérkőzés harmadik büntetőjét G.: Gruborovics (11-esből), Dékány. A Pest megyei csapatból senki sem dicsérhető. Ungureán László Középcsoport 1. Budafok 9 5 2 2 22-17 12 2. Pénzügyőr 9 4 4 1 16-12 12 3. Kekkemét 9 5 2 2 12-12 12 4. SZEOL AK 9 4 3 2 14-10 11 5. Balassagy. 9 4 3 2 13-10 11 6. DÉLÉP 9 3 4 2 16- 9 10 7. Sz. Dózsa 9 5 — 4 20-15 10 8. G.-MAVAG 9 4 2 3 1R-14 10 9. Oroszlány 9 4 1 4 13-12 9 10. Dorog 9 4 1 4 11-13 9 11. BVSC 9 4 1 4 10-16 9 12. Bt). Éoítők 9 3 3 3 8-14 9 13. Váci Izzó 9 2 4 3 15-12 8 14. MÁV Előre 9 2 4 3 8-10 8 15. Bo. SD^rtacus 9 3 2 4 11-15 8 16. BKV Előre 9 3 2 4 9-14 8 17. Kossuth KFSE 9 3 1 5 15-12 7 18. Bem SE 9 1 4 4 12-16 6 19. 22. sz. Volán 9 1 4 4 10-16 6 20. Dunaújvárosi Építők 9 2 1 6 10-15 5 A megyei labdarúgó-bajnok­ság 8. fordulójában pontot vesztett a listavezető Arany- Karasz iaegenoen. A többi ta­lálkozó általában az esélye­sek sikerét hozta. A jó tor­mában levő Domsöd minakét pontot elhozta Pilisről. A va­sárnap legtöDb gólját Érd szerezte, ötöt. i EUSIíitfV MEDOSZ—Duna­keszi VSE I-U (0-ü) Kiskunlacháza, 1000 néző. Ivádi. ÉGSZOV: Gendur — Palicskó, Pirisi, Kovács T., Vépi, Stornier (Zalai), Selen- ka, Rozsnyó, Kónya, Horváth F. (Mészáros), Kaszás. DVSE: Kettesei — Lőrinc, Szilágyi, Roller, Asztalos, Dévai (Thauer), Tóth, Soiyom, Sza­bó, Pollak, Horváth. Izgalmas, nagy iramú mérkőzésen a több helyzetet teremtő ha­zaialt nagyobb arányban is győzhettek volna. A vasutas is veszélyeztetett, de a hazai védelem jól zárt. G.: Kaszas. Jó: Palicskó (a mezőny leg­jobbja), Gendur, Pirisi, Vépi, Kaszás, ill. Lőrinc, Szilágyi, Roller. (Tud.: Kamarás Mi­hály.) Érd—Gödöllő 5-1 (1-1) Érd, 1200 néző. V.: f ekete. A szünet után szinte egy ka­pura játszó hazaiak csak a 70. percben szereztek újabb gólt egy távoli lövésből. Ezután a Gödöllő feladta védekező tak­tikáját, csapkodó játékba kez­dett, s a helyiek elhúztak. G.: Szabadi A. (öngól), Gálvölgyi, Pauli (11-esből), Kapa, Csa­ja, ill. Csépány. Jó: Zimány, Horváth, Pauli, Sinkó, ill. Szabadi A., Juhász, Lukovsz- ki. (Tud.: Neményi Béla.) Dunavarsány—Ceglédi VSE 0-0 Soroksár, 600 néző. V.: Hor­váth. D. Petőfi: Wendler — König, Pacsi, Ruff, Kiss, Glász, Gulyás, Kálmán (Czibere), Ritscheid, Branikovics, Torzsa (Kovács). CVSE: Kassai — Jurás, Kökény, Klein, Ka- zai, Ecser (Dudás), Kreisz, Darányi, Varga, Zágon, Feke­te (Horváth). Mindkét csapat dicséretes akarással és szé­pen játszott. Cegléd szeren­csével vitte el az egyik pon­tot a végig támadó varsá­nyiakból, hiszen a vendégek­nek még helyzetük sem volt. Jó: Pacsi (a mezőny legjobb­ja), König, Kiss, ill. Kassai, Kazai, Zágon. (Tud.: Barna Barnabás.) Fót—Vácszentlászló 3-1 (1-0) Szántóföld u., 500 néző. V.: Kelemen. A jól játszó fóti csapat már 3-0-ra vezetett. A 75. percben Földes, a 76. percben Becsei sérült meg. Helyükre cserejátékos állt, s ezután szépítettek a vendé­gek. G.: Takács (2), Becsei, ill. Tóth J. Jó: Keller (a mezőny legjobbja), Boskovics, Bódis, Takács, ill. Tóth J., Tóth Gy., Rab. Dömsöd—Pilis 3-2 (1-2) Pilis, 400 nétő. V.: Bállá. Az első félidőben kétszer is vezetett a hazai gárda. A szünet után kihagyott több nagy pilisi helyzet megbosz- szuita magát, s nemcsak egyenlített, de a győzelmet is megszerezte a tapasztaltabb, jobban játszó vendégcsapat. G. : Szurgsnt, Straub, Szili, ill. Gajdos (2). Jó: Straub, Szili, SZurgent, ill. Oszíos, Csetneki, Balázs. (Tud.: Csi­kós Pál.) Dunai Kőolaj—Iklad 3-1 (2-0) Iklad, 200 néző. V.: Schő­men. A harcosabban és kultu­ráltabban játszó Kőolaj a mér­kőzés nagyobb részében me­zőnyfölényben volt. Az első félidőben kapott két potya­gól erősen megzavarta a ha­zaiakat. G.: Lengyel, Sági, Kránicz, ill. Rózsavölgyi S. Jó: Lengyel, Kovács, ill. Kris- kó J. Rózsavölgyi. (Tud.: Nagy Lajos.) Göd—Tápiószentmárton 2-0 (1-0) Göd, 250 néző. V.: Hűvé. Alacsony színvonalú mérkő­zésen a hazaiak nem tudták megismételni múlt heti jó játékukat. A vendégek a me­zőnyben egyenrangú ellen­félnek bizonyultak. A 70. percben öngólból biztosította be győzelmét a helyi gárda. G.: Mészáros, Schmikl L. (ön­gól). Jó: Gere, Vastagh, Mu­rányi, Sziebig, ill. Schmikl A., Simon, Halmi. (Tud.: Simkó Géza.) Perbál—Sülysáp 2-0 (0-0) Perbál, 100 néző. V.: Csön- ge. Alacsony színvonalú első félidő után a 60. 'és a 61. percben lőtt góllal nyert a vé­gig fölényben játszó, de sok helyzetet elügyetlenkedő ha­zai csapat. G.: Horváth, Gi- roszász. Jó: Giroszász, Hor­váth, Szegedi. A vendégeknél senki sem dicsérhető. (Tud.: Bálik Pál.) Aranykalász SE—Kartal 2-2 (1-0) Gödöllő, 500 néző. V: Szent- kúti. A ráckeveiek techniká- sabb játékát a hazaiak nagy akarással és lelkesedéssel el­lensúlyozták. Kétszer is a vendégek vezettek. Az első gólt kapushibábcl szerezték. Befejezés előtt másfél perccel egyenlített a hazai gárda, amikor a sorfalon irányt vál­toztatott labda jutott a há­lóba. G: Szekeres, Takács, ill. Kovács, Száraz Á. A vendé­geknél Katona, Takács, vala­mint a középpályás sor jeles­kedett, a kartali együttesben ugyancsak a középpályásokat, valamint Magonyt és Száraz Árpádot illeti elsősorban di­cséret. Megyei bajnokság 1. Aranykalász 8 6 2 — 24- 8 14 2. Érd 8 5 2 1 23- 8 12 3. ÉGSZÖV 8 5 2 1 18- 5 12 4. D. Kőolaj 8 5 2 1 15- 3 12 5. Fót 8 4 3 1 14-11 11 6. Dömsöd 8 3 3 2 17-13 9 7. Ceglédi VSE 8 3 3 2 10- 7 9 8. D.-varsány 8 2 5 1 8- 6 9 9. Kartal 8 2 4 2 9- 8 8 10. Göd 8 2 4 2 9-10 8 11. Dunakeszi 8 3 1 4 8- 9 7 12. Perbál 8 2 3 3 10-17 7 1.3. Váoszentl. 8 3 — 5 9-14 6 14. Pilis 8 2 1 5 12-17 5 15. Iklad 8 2 1 5 ÍO-^I 5 16. Tániószentm. 8 1 2 5 4-16 4 17. Sülysáp 8 —■ 3 5 4-16 3 18. Gödöllő 8 — 3 5 8-23 3 A hazaiak 2­-1-es vezetésénél múlt héten félbeszakadt Sülysáo —Dunakeszi találkozó két pont­ját 0-0 gólkülönbséggel Dunakeszi javára írták. Jó úton a egy ját­A labdarúgó NB I 9. fordu­lójából vasárnap játszották le a Volán SC—Kaposvár mér­kőzést a Czabán Samu téren. A hazaiak 5-1-re nyertek, s ezzel hat helyet rukkoltak előbbre a táblázatom. Most a hetedik helyet foglalták el, annak ellenére, hogy mérkőzéssel kevesebbet szóltak. Visszavágó Hétfőn reggel 30 labdarúgó gyülekezett a Ferh-egyi repü­lőtér várócsarnokában: az Ű. Dózsa és a Vasas a MALÉV párizsi járatával utazott a szerdai spanyolországi, illetve portugáliai UÉFA Kupa visz- szavágó mérkőzésekre. A han­gulat érthetően visszafogott volt, hiszen egyik csapat sem indulhat túlzott reményekkel a küzdelemben. Három telitalálat A totó 39. fogadási hetén há­rom pályázó ért el 13+1 találatot, egyenként 440 ezer 87 forint nye­reménnyel. A hat darab 13-asra egyenként 264 eirer 52 forint jut. Tizenkettes 132, 11-es 2 ezer 245, 10-es 6 ezer 489 darab akadt. Nye­remények egyenként 8002, 470, il­letve 98 forint. Totóeredmények: 2, 1, 1, 2, x, 1, x, x, 1, 1, x, 1, x, 1. A HOB-ehűkvéleménye Monte Carlóban megkezdte tanácskozását a Nemzetközi Olimpiai Bizottság úgynevezett háromoldalú bizottsága, amely­be!) a NÖB-on kívül a nemze­ti olimpiai bizottságok, továb­bá az olimpiai mozgalomban érdekelt nemzetközi sportszö­vetségek képviseltetik magu­kat Az ülésen Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Moszkvá­ban megválasztott spanyol el­nöke tartott megnyitó beszé­det, amelyben mindenekelőtt a következőket hangsúlyozta: — Az olimpiái mozgalom erősebbé és egységesebbé vált a moszkvai játékokkal, az Egyesült Államok által kezde­ményezett és vezetett bojkott ellenére. Ezért — a NOB ne­vében is — legmelegebb elis­merésemet fejezem ki az olim­piai szervező bizottságnak, to­vábbá minden, a moszkvai ver­senyen részt vett sportolónak és sportvezetőnek. Győzelem — helycserével Csömöri öregek dicsérete Csömör, 600 néző. V: Fü- löp dr., Szentendrei. Szilasmenti SK: Tóth — Maka i (3), Tóth-Fekete (2), Paulinusz, Bátovszki (8), Mi­hályi (8), Fábián P. Csere: Fábián F., Bagyánszki (6), Trnka (2), Tasnádi. Közel 200 dunaújvárosi né­ző piros-fehér zászlókat lo­bogtatva buzdította kedven­ceit, s a vendégcsapat szá­mára egy ideig hazai hangu­latot teremtett a csömrői pá­lyán. Az első 15 perc 6-6-os eredménnyel zárult, majd fe­lülkerekedett, s 11-7-re is ve­zetett a Pest megyei csapat. Az utolsó percekben akár a végső győzelmet is bebizto­síthatta volna, de két bünte­tőt hibázott, háromszor pedig a kapufa mentett. A második félidő elején kétszer is 3 góllal vezetett a Szilasmenti SK, s ez elsősor­ban Bátovszkinak köszönhető. A 35 éves kézilabdázó 2 évti­zedes pályafutásának egyik legemlékezetesebb teljesítmé­nyét nyújtotta, a beállós já­ték valamennyi csínját-bín- ját bemutatta. Hasonló bra­vúrral rukkolt ki o csapat másik örege, a 36 éves Ba­gyánszki. Mivel Mihályit és Tóth-Feketét teljesen kikap­csolták, ő töltötte be az átlö­vő és az irányító feladatát. 29-27-es hazai vezetésnél dön­tő volt Fábián Ferenc bravú­ros védése. Két ziccert, s egy Bura bombát tett ártalmat­lanná. A hazaiaknál Bátovszki a mezőny legjobbjának bizo­nyult, kívüle Bagyánszki, Mi­hályi és Tasnádi jeleskedett elsősorban. Csömörön a harmadik fo­gadta a másodikat, s a talál­kozó után helyet cserélt a két csapat. így befejezés előtt négy fordulóval 31 ponttal áll a férfi NB I B-ben a feljutást jelentő második helyen a Pest megyei gárda, a két ponttal leszakadva következő Duna­újváros előtt Még négy erőpróba vár az együttesekre. Szilasmenti SK—Dunaújvá­rosi Kohász 29-23 (14-12). A balszerencsés Piquet Mindent eldöntött a Forma—I. gépkocsik idei utolsó előtti világ- bajnoki futama, amelyet Mont­realban rendeztek meg. A sor­rendben 13. találkozó balszeren­csésen végződött az eddig veze­tő brazil Piquet-nek, a 24. kör­ben fel kellett adnia a küzdelmet, ezzel elvesztette elsőségét. A vi­lágbajnoki címet a versenyben győztes 33 éves ausztrál Alan Jones szerezte meg, aki idén az ifitámadás Százhalombattán a Dunai Kőolaj—Budaka­lászi Textiles megyei férfi kézilabda rang­adó (22-22) előjátékán az ifjúságiak léptek pályára. Érdekesen ala­kult a ijiérkőzés. Az első félidőben a hazaiak 11-8-ra vezettek, szü­net után viszont csak egy gólt dobtak, s így 23-12-re alulmaradtak. Képünkön: az egyik kalászi támadás. Reitter László felvétele ötödik futamban bizonyult a legjobbnak. Az argentin, a fran­cia, a brit és a spanyol Grand Prix után, most is elsőnek érke­zett a célba. A jövő vasárnapi záróverseny előtt, amelyet az amerikai Wat­kins Glenben rendeznek, a veze­tők állása: 1. Jones 62 pont, 2. Piquet 54, 3. Reutemann 40, 4. Laffite (fran­cia) 32, 5. Arnoux (francia) 29, 6. Pironi 29. Piquet a legközelebbi verse­nyen nem indulhat, mert a világ- bajnokság második szakaszában (összesen 14 Grand Prix-t két csoportba osztanak) már ötször starthoz" állt,*' és ennél többre nincs lehetőség. Megyei totóeredmények 1. Bem SE—B.-gyarmat 2. Dunaújv.—KKFSE 3. Váci Izzó—MÁV Előre 4. ÉGSZÖV—Dunakeszi 5. Perbál—Sülysáp 6. Pilis—Dömsöd 7. Ikiad—D. Kőolaj 8. Dunavarsány—CVSE Kosarcsöröm után keserűség Az eleje csupa öröm, a vége csupa keserűség ... Magyar szempontból a legrövidebben ezzel a mondattal lehet össze­foglalni a vasárnap Banja Lu­kén véget ért XVII. női ko­sárlabda EB-t. A csoportmér­kőzések során veretlenül és jól játszva, remek rajtot vett az együttes, s a meglevő jó hangulatot fokozta a közép­„Legek" a Szentkirályi utcákéi Ki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel... Dante örökbecsű verssora akár a Spartacus-csarnokról is íródhatott volna, mert ven­dég asztalitenisz-csapat csak a legritkább esetben távozhat győzelemmel a Szentkirályi utcából. Hiába, a szövetkeze­tieknél „varázsol” a két lab- daművász, Jónyer és Klampár, őket pedig nem csupán a ha­zai bajnokságban jegyzik, ugyebár... A világbajnokok­kal büszkélkedő Spartacus vasárnap a Ceglédi VSE gár­dáját fogadta, s bár meglehe­tősen sima meccset láttunk, azért feljegyeztünk egy-két érdekességet. Íme, néhány „leg” a mérkőzésről. A leghosszabb találkozó: Jónyer és Németh „csörtéje”, mindjárt az első körben. A többi asztalon már a második partit vívták, amikor Jónye- rék még csak a döntő szett­hez készülődtek. Maratoni labdámén eteket produkált a két játékos, és Németh is (nem először) bizonyította: sok van a kezében ... A legkitűnőbb összhang: Karsai a játékos — és Kar­sai, az edző között mutatko­zott. A ceglédi mindenes re­mek teljesítménnyel győzte le Jónyert, úgy látszik, jól sú­gott — önmagának ... A legjobb poén: nem egy pontot érő ütést, hanem egy rossz adogatást követően szü­letett. Jónyer az egyik szett elején elszerválta magát, majd — mintha mi sem történt vol­na — hamiskás mosollyal kérdezte ellenfelétől: „Akkor kezdhetjük?” A legfigyelmesebb néző: Harczi Zsolt, a ceglédiek ser­dülő reménysége. A TTT Ku­pán ezüstérmes tinédzser rendszeresen elkíséri a „na­gyokat”, akiktől igazán sokat lehet tanulni,.. A legboldogabb vesztes: a másik Vasutas-tehetség, Gyu- ra, a Klampár elleni mérkő­zés után igazán elégedett volt, hogy csak 16-ra és 19-re ka­pott ki a világbajnoktól... A legkínosabb vereség: Kar­sai szenvedte el Molnártól. A ceglédi versenyzőnek az első játszmát 19-14-ről, a mísodi- kat 9-3-ról „sikerült” elbuk­nia ... A leg felelőtlenebb ígéret: az előbbi mérkőzést Karsai már nem bírta idegekkel. A ceglédi játékos-edző kifakadt: „Ha ekkora előnyről vesztek, felhagyok a játékkal.” A kér­dés: most mi lesz? A legnagyobb különbségű győzelem: Kocsis aratta Gyu- rával szemben. A második szett 21-4-gyel végződött, ha­sonlóan a csapatbajnoki ta­lálkozóhoz: Bp. Spartacus— Ceglédi VSE 21-4. Hegyi Iván döntőben a jugoszlávok elleni húsz pont különbségű remek győzelem. Nem tűnt elérhetet­lennek a négy közé kerülés, sőt még az éremszerzés sem, legalább is ekkor, ami azon­ban utána következett, az lé­nyegében az egész magyar ko­sárlabdasport hibáit mutatta. Vereség a szerény képességű román csapattól, majd nagy harcban ugyaresak vereség a csehszlovákoktól, míg a legmé­lyebb pontot a hollandok el­leni találkozó jelentette, az újabb vesztes összecsapás. Vasárnap a 7. helyért Romá­niával mérkőzött a magyar együttes — immár másodszor az EB-n, hiszen a csoportmér­kőzések során is játszottak egymással. Válogatottunk 81- 71-re nyert. Az EB végered­ménye. Az élmezőny: 1. Szovjetunió, 2. Ler qyelország 3. Jugoszlávia, 4. Csehszlová­kia. Hogy miért is nem sikerült a remélt jó eredményt elérni, arra sokféle okot lehetne mondani; azt többek között, hogy ebben az évben már harmadik nagy tornájára kel­lett, hogy felkészüljön a csa­pat, meg kevés játékos van a gárdában, aki igazán számít is valamit. „Éppen ez utób­biak miatt számítottam és mondtam az EB rajtja előtt, hogy a társaság a végére el­fárad. Ha még egy mérkőzést kibírt volna mindenki, akkor sokkal jobb helyen végzünk — mondotta Killik László ed­ző.