Pest Megyi Hírlap, 1980. április (24. évfolyam, 77-100. szám)

1980-04-01 / 77. szám

1980. Április i, kedd A megyei bajnokságban Szeles forduló — vendéggyőzelem nélkül Egy gól döntött Dunakeszin © Foghíjas volt a labdarúgó NB II. 27. for­dulója; elma­radt a Balas­sagyarmat— Nyíregyháza találkozó, mert a vendégek otthon felejtették az igazolásokat. A Nyugati csoport rangadóját a Haladás 1-0-ra nyerte a Kaposvár el- ' len. A dunakeszi megyei rang­adó 1 gólos vendégsikert ho­zott. A Kossuth KFSE ve­reséggel, a Bem SE pedig egy ponttal tért haza a fővárosból. Vác—Dunakeszi 1-0 (0-0) Dunakeszi, 1500 néző. V.: Ágoston, V. Híradás: Pajer — Bajnóczy, Gere, Eisemann — Bodor, Strausz, Balogh (Csi- ma) — Sólyom (Bednarik).Be- ra, Répást, Acs. D. Vasutas: Kenesei — Lőrincz, Hanzel L., Bodó, Asztalos — Kiss, Han­zel J. (Horváth), — Császár, Kárpáti, Pollák, Nazáth (Herr). Szomorú statisztika, hogy az első 45 percben egy lövés sem ment kapura. Szünet után Be- ra vállalkozott elsőként erre. Ezután inkább a hazaiak tá­madtak a visszaesett vendé­gekkel szemben. A 72. perc­ben mégis a Vác jutott előnyhöz. A 16-os táján Han­zel L. elrúghatta volna a labdát. Közben Kenetéi kifu­tott, róla pattant ki Répást labdája Ácshoz, s c 18 mé­terről az üres kapu jobo olda­lába emelt. Ezután a vendé­gek voltak fölényben. A lá­tottak alapján a döntetlen valósabb lett volna. G.: Ács. Jó: Strausz (a mezőny leg­jobbja), Acs, Bodor, Répási, ill. Asztalos, Császár, Lőrincz. Solymosi László 22. sz. Volán— Bem SE 0-0. Rákoscsaba, 1500 néző. V.: Kóródi. Bem SE: Lázár — Kenderesi, Olajos, Ágh, Par­ti — Krommer, Zsidó, Patkós —■ Károlyi (Fekete), Dékány, Gruborovics. Az első félidő hajráját két kiállítás tarkí­totta. A 41. percben a másod­szori durva belemenésért Aghot, nem sokkal ezután Oravecz letalpalása miatt Ola­jost állította ki a bíró. A ha­zaiak nem tudták a kettős emberelőnyt kihasználni, sőt, a túlfűtött hangulatú hajrá­ban a Bem SE csapatának volt gólszerzési lehetősége. Jó: Gruborovics, Patkós-, Dékány, Lázár. BKV Előre— Kossuth KFSE 4-2 (2-1) Knopp u., 500 néző. V.: Si­mon. KKFSE: Hornyák — Szabó S., Palotás, Dózsa, Sza­bó L., Fehér, (Lieszkovszki), Schaffer, Fischt, Hámori, Mol­nár, Becsei (Varga). Huszonöt percen keresztül semmi kü­lönbség nem volt a két csa­pat között, amikor a hazaiak váratlanul vezetést szereztek. A szentendreiek meglepetése csupán öt percig tartott, ek­kor Dózsa fejesét Molnár „stukkolta” a hálóba. A félide- ji ikszet már mindenki el­könyvelte, amikor a 45. perc­ben o vendégvédelem elemi hibáját a BKV kihasználta. Szünet után míár nem volt szüksége a közlekedésieknek efféle gesztusra és két gyors és tetszetős támadás végezté­vel, már a pesszimista hazai drukkerokat is meggyőzték — itt ma győznek. Ebben igazuk lett, s bár a Pest megyeiek a hajrára mezőnyfölénybe ke­rültek. Fischl 11-esből lőtt szé­pítőgóljához, egy kis játékve­zetői jóindulat is kellett. G.: Molnár, Fischl. R. F. ★ A megyei bajnokság 22. fordulóját különös várakozás előzte meg, hiszen az első há­rom idegenben játszott. Ven­déggyőzelem nélkül telt el a vasárnap. Az ÉGSZÖV alul­maradt Vácszentlászlón, míg a Kartal és a Kőolaj döntetlent ért el. Így e két együttes most egy ponttal előzi meg az ÉGSZÖV csapatát. Az erős szélben sorra került fordu­ló nagy meglenetését szolgál­tatta a szokolyai gárda a Dömsöd legyőzésével. Kartali MEDOSZ—Sülysáp 1-1 (1-0) Sülysáp, 800 néző. V.: Híd­végi. Kartal: Moór — Kiss, Magony, Száraz A., Tóthilkó, Urbán, Gerhát, Deme, Szá­raz Z., Kovács, Nagy. Sülysáp: Hencz — Turcsik, Zima, Lá­nyi, Kovács, Mázás (Merczel), Berényi, Tóth, Motolai, Ra­fael, Békési (Sporléder). Az első félidőben a széltől támo­gatott Kartal volt enyhe me­zőnyfölényben, elsősorban tá­voli lövésekkel kísérletezett. Nagy helyzet inkább a ha­zaiak előtt adódott, de Moór kétszer is bravúrral mentette Motolai lövését. Érdekes kö­rülmények között jutottak előnyhöz a vendégek. Száraz Zoltán partot dobott: labdá­ja Zima lábára, onnan pedig a hálóba pattant. Szünet után a Sülysáp beszorította ellenfe­lét, de gólt csak a 80. perc­ben tudott elérni. G: Zima (öngól), ill. Berényi. Jó: Moór (a mezőny legjobbja), Ma­gony, Száraz Á., ill. Berényi, Zima, Kovács. (Tud.: Káldy Ferenc.) Vácszentlászló—ÉGSZÖV MEDOSZ 1-0 (0-0) Vácszentlászló, 500 néző. V: Angyal. Az izzó légkörben sorra került meccsen a határ­talan lelkesedéssel küzdő he­lyiek megérdemelten nyertek. a mezőnyben ügyesen játszó, de kapura veszélytelen ÉGSZÖV ellen. Az egyetlen gól a 84. percben esett, öt perccel később a vendégek közül Vaskort durva játék miatt kiállították. G: Szöllősi. Jó: Hegedűs, Balogh M., Szöl­lősi, ill. Stamler, Horák. (Tud.: Sára Vendel.) Szentendrei Petőfi—Dunai Kőolaj 1-1 (1-0) Szentendre-Izbég, 200 né­ző. V.: Gál. A szél az első félidőben a hazaiakat, szünet után a vendégeket segítette. Mindkét gól 11-esből esett, a Kőolaj büntetőjét Lengyel Gy. értékesítette. Jó: Dombai, ill. Pásztor, Eleki. Szokolya—Dömsöd 2-1 (0-1) Szokolya, 400 néző. V.: Horváth G. Az első félidőben a szél a vendégeket, szünet után a hazaiakat támogatta, akik az 50. percben kiegyenlí­tettek, majd a 65. percben a győztes gólt is megszerezték. Dömsöd a félidő derekától kiállítás miatt tíz főre olvadt, míg a helyiek közül az utolsó percben Klábot küldte le a pályáról a bíró. A vendégek 11-esét Bőgér kivédte. G: Turza (11-esből), Seres J., ill. Hegedűs. Jó: Seres J., Farkas, Lózs, Bőgér, ill. Zima, Hege­dűs. Murár. (Tud.: Grausz- mann Ferenc.) Perbál—Gödöllő 4-0 (2-0) Perbál, 200 néző. V.: Csön- ge. Jó iramú, sportszerű ta­lálkozón a végig fölényben levő Perbál tetszetős játékkal biztosan nyert a mezőnyben jól adogató, de kapura kevés veszélyt jelentő Gödöllő ellen. G.: Tóth K. (2), Kovács III. (2). Jó: Tóth K., Kovács III, Kristály, ill. Juhász, Zsigri. (Tud.: Bélik Pál.) Iklad—Göd 2-2 (1-1) Iklad, 400 néző. V.: Bállá. Viharos szélben, küzdelmes mérkőzésen igazságos döntet­len született. G.: Angyal, Bo- da, ill. Puskás, Mészáros. Jó: Boda, Angyal, Farkas J. Ecker P., ill. Puskás, Mészá­ros, Gyetvai. (Tud.: Nagy La­jos.) Ceglédi VSE—KSC 3-1 (2-1) Cegléd, 400 néző. V.: Ked­ves. A 18. percben már 2-0- ra vezettek a helyiek, a véde­kezésre berendezkedett Kere- pestarcsa ellen, amely aján­dék 11-essel szépített. A má­sodik félidő eleje kiegyenlí­tett játékot hozott, maid Ceg­léd nagy fölénybe került. G.: Varga (2), Darányi,- ill. Sán­dor (11-esből). Jó: Vágó, Kreisz, ill. Baran, Sándor. (Tud.: Ungureán László.) Aranykalász SE—Budaörs 3-0 (3-0) Ráckeve, 800 néző. V.: Ba­lázs. A Budaörs nem késztet­te telies erőbedobásra a hazai együttest. G. Drahos, Szigeti, Csuhány. Jó: Drahos, Csu­hány, Lerner, ill. Tóth dr. (a mezőny legjobbja). Érd—Pilis 2-0 (2-0) Érd, 900 néző. V.: Ivády. Az első húsz perc parádés já­tékot hozott, mindkét oldalon izgalmas helyzetekkel. Ezután a széllel szemben lapos lab­dákkal játszó Érd elhúzott. Szünet után a Pilis ügyesen lassította a játékot — csatá­ruk kétszer csak a kapussal állt szemben, de kimaradt a gólszerzési lehetőség. Nem hoztak eredményt az érdi tá­voli lövések sem. G.: Kapa (2). Jó: Tátrai, Vitkó, Balogh, ill. Haluszka, Gajdos. NB II Középcsoport 4. Csepel 27 22 3 2 53-12 47 2. Bp. V. Izzó 27 17 7 3 66-31 41 3. SZEOL AK 27 13 9 5 43-24 35 4. Bem SE 27 11 9 7 35-24 31 5. Bp. Spartacus 27 11 8 8 37-36 30 6. Kecskemét 27 10 9 8 52-36 29 7. Vác 27 9 11 7 33-26 29 8. KKFSE 27 13 3 1 2 38-36 29 9. Dumaúlv. Ép. 27 9 10 8 35-38 28 10. Budafok 27 8 11 8 38-38 27 11. BKV Előre 27 8 11 8 36-37 27 12. Bp. Építők 27 8 9 10 34-35 25 13. Szegedi Dózsa 27 9 5 13 35-38 23 14. 22. SZ. Volán 27 5 13 9 34-44 23 15. Ganz-MAVAG 27 8 7 12 30-41 23 16. BVSC 27 7 7 13 31-34 21 17. Pénzügyőr 27 8 5 14 38-48 21 18. Esztergom 27 6 9 12 30-44 21 19. Dunakeszi 27 7 3 17 23-43 17 20. Jánoshalma 27 4 5 18 24-79 13 Megyei bajnokság 1. D. Kőolaj 22 12 10 — 53-15 34 22 13 8 1 46-20 34 22 14 5 3 48-18 33 22 14 4 4 44-21 32 22 12 6 4 60-23 20 22 9 9 4 44-25 27 22 8 9 5 29-26 25 22 7 8 7 28-27 22 2. Kartal 3. ÉGSZÖV 4. Érd 5. Aranykalász 6. Dömsöd 7. Gödi TK fi S Uvsáp 9. vácszentlászló 22 9 3 10' 25-36 21 10. Ceglédi VSE 11. Pilis 12. Iklad 13. Perbál 14. Gödöllő 15. Sz. Petőfi 16. Szokolya 17. KSC 18. Budaörs 22 22 22 22 22 22 22 22 22 7 6 9 29-24 20 8 4 10 40-38 20 7 5 10 29-41 19 6 5 11 29-37 17 6 5 11 20-42 17 4 7 11 20-34 15 4 5 13 20-63 13 3 4 15 23-56 10 2 3 17 26-43 7 A Kerepestarcsad SC hibáidból a múlt héten elmaradt KSC—Süly­sáp mérkőzés 2 pontját 0-0 gólkü­lönbséggel a Sülysáp kapta. Megyei totóeredmények 1. 22. sz. Volán—Bem SE 2. Dunakeszi—Vác 3. BKV Előre—KKFSE 4. Szokolya—Dömsöd 5. Iklad—Göd 6. Érd—Pilis 7. Szentendre—D. Kőolaj 8. Vácszentlászló—ÉGSZÖV Por tisch sötéttel jól rajtolt Mexikóvárosban megkezdő­dött u Portisch—Szpasszkij sakkvilágbajnoki negyeddöntő páros mérkőzés. Az első játsz­mában Portisch sötéttel ját­szott és a 38. lépésben bravú­ros győzelmet aratott. A hírügynökségek jelentése szerint a kiélezett játszma 27. lépésében Szpasszkij minősé­get, majd a 29.-ben fontos gyalogot vesztett. Portisch ké­sőbb vezércserét ajánlott fel a nehéz helyzetben levő Szpasz- szkijnak, aki ezt elfogadta, annál is inkább, mert már csak egy perc tartalékja volt. Végül Portisch a 38. lépésben kiharcolta az értékes győzel­met. A második játszmára ked­den ugyanitt kerül sor, aztán a várostól több száz kilomé­terre levő Xalapaba (Veracruz állam) költözik a két nagy­mester és stábja, s ott foly­tatják a küzdelmet. Hiányzott a iksz A totó 13. — „X” nélküli — he­tén 17 pályázó ért el 13 + 1 talála­tot, egyenként H09195 forint nye­reménnyel. A 9 darab tizenhár­mára szelvényenként 72 324 forint jut. Tizenkettes 408, tizenegyes 4729, tízes £0 684 darab akadt. Nyeremé­nyek egyenként: 3073, 265, ill. 37 forint. Totóeredmiények: 1, 1. 1« 2, 2, 2, U1.UUUUU1* Innen—onnan Moszkvában befejeződött a Mos­cow News nemzetközi tornaverseny női viadala. Az összetett egyéniben a szovjet SzteMa. Zaharova sze­rezte meg a győzelmet 37.45 pont­tal. A magyar Almási Lenke 35.75 ponttal a hetedik lett. A jugoszlávok UEFA labdarúgó­csapata a selejtező visszavágón 2-0 (1-0) arányban legyőzte a Szov­jetunió ifjúsági válogatottlát. és ezzel 4-0-ás összesítéssel bejutott az UEFA-torna döntőjébe. Irányjelző zeneszó Az első döntő A legfiatalabb s a legidősebb sakkozó az asztalnál. Baloldalt a 13 éves dabasi Kancsár László, jobboldalt a 72 esztendős csömöri Haasz Ferenc A vegyes párosok küzdelméből: asztalnál a dabasi járás kettőse, az újhartyáni Serfel János s a dabasi Gondos Mária Aki nem volt ismerős Daba- son, azt a zene útbaigazítot­ta. A hangszóró pattogó in­dulókat közvetített, ez' volt Kanadai bejelentés Elfogadják a moszkvai meghívást A Kanadai Olimpiai Szö­vetségnek (nemzeti olimpiai bizottság) az a szándéka, hogy pz előírt határidőben elfogad­ja a meghívást a moszkvai Autós hírek Magyar siker a Forma-I - súlyos balesettel A rallye Európa-bajnokság Idei 15. futamára Jugoszlá­viában került sor. A vasárnap véget ért nemzetközi viadalon 11 nemzet 136 autós sportoló­ja indult, de az 1530 kilométe­res, összesen 450 kilométer gyorsasági szakaszokkal tar­kított nehéz útvonalat csak 41-en teljesítették. A viadalon nagy magyar si­ker született: a Ferjáncz—dr. Tandari kettős (Volán) Re­nault Alpine—5 típusú gépko­csiján az abszolút első helyet szerezte meg. A második a Krupa—Miskovszky (lengyel) duó lett ★ A kaliforniai Long Beach- ben került sor a Forma—1-es versenyautók idei negyedik vi­lágbajnoki futamára, a nyu­gat-amerikai Grand Prix ke­retében. A 3,2 kilométer hosz- szú pályán 24-en álltak rajt­hoz, s a mezőnyben a legjob­ban az élről induló brazil Nelson Piquet szerepelt, aki Brabham BT 49 típusú autó­ján 50 másodperccel előzte meg a másodiknak befutó olasz Riccardo Patreset (mögötte Fittipaldi és Watson követke­zett). A versenyen súlyos baleset Is történt: a 40 éves svájci Clay Regazzoni az 53. körben zárófalnak ütközött Ensign kocsijával. Húsz percig volt a romok alatt, majd miután a mentők elsősegélyben részesí­tették, azonnal beszállították a St. Mary kórházba. Ott meg­állapították, hogy valószínűleg hátgerinc- és fejsérülést szen­vedett, jobb lábán több törést találtak és feltételezik, hogy belső sérülések is keletkeztek nála. Azonnal megoperálták és az első orvosi közlések sze­rint állapota kielégítő, eszmé­leténél van, élénken reagál környezetére. Húsz focicsapat Meglepően sok csapat, húsz együttes vetélkedett a duna­keszi városi kispályás labda­rúgó teremtornán. Két cso­portba osztották a résztvevő­ket, s a selejtezők- után a legjobb három került a dön­tőbe. Az elsőséget, s egyben a vándorserleget a Mechani­ka A nyerte. A háromnapos küzdelemso­rozat is igazolta e sportág si­kerét, ennek nyomán alakult meg a kispályás labdarúgó­szövetség. A folytatás szabad­téren lesz, április közepétől. Az első városi kispályás lab­darúgó-bajnokságra nyolc együttes nevezett. Bemben, a párba Itőrőzők ViláR Kupa-versenyén Pap Jenő, a BVSC válogatottja a világbajnoki mezőnyben az igen értékes har­madik helyet szerezte meg. olimpiai játékokra. Ezt a szö­vetség elnöke, Dick Pound je­lentette be, miután a szövet­ség igazgató tanácsa vasárnap ülést tartott Montreálban. Dick Pound hangsúlyozta, hogy a döntés egyhangú volt. A határozat kimondja: a „Ka­nadai Olimpiai Szövetség „visz- szautasítja, hogy a jelenlegi nemzetközi helyzetre adott ka­nadai válasz terhét o spor­tolók viseljék”. Emlékezetes, hogy közvetle­nül Carter amerikai elnök bojkottfelhívása után az ak­kori kozervatív kanadai kor­mány feje, Joe Clark szinte elsőként nyilvánította ki: or­szága csatlakozik a bojkott­hoz. A február 18-i választá­sok nyomán ismét hatalomra ker-ült Pierre Trudeau liberá­lis miniszterelnök azonban egyelőre még nem foglalt ál­lást a bojkott ügyében. Az Egyesült Államok mint­egy 20 ágazati sportszövetségé­nek vezetői üzenetet küldtek Carter elnöknek. Ebbel Kö­zölték, hogy ellenük a moszk­vai olimpia bojkottját — je­lentette vasárnap a Colorado Springs Gazette Telegraph. A napilap szerint a sportvezetők azt is leszögezték, hogy el­lenzik amerikai sportolók rész­vételét a Carter által szorgal­mazott „pótolimpiákon”. Owens halála Súlyos gyász érte az atlétavilá­got, meghalt Jesse Owens, minden idők egyik legkiválóbb sportolója. A fekete bőrű amerikai versenyző az 1936-os berlini olimpián négy aranyérmet nyert, távoluirró-vüág- rekordja hosszú ideig felülmúlha­tatlan volt. a rövidtávfutásban pe­dig hosszú időn keresztül nem ta­lált legyőzőre. A 66 éves Owenst az Arizona ál­lambeli Tucsonban, az egyetemi klinikán kezelték, miután tíz nap­ja szállították oda tüdőrákkal. Már a hétfő reerreH jelentések is álla­pota súlyosbodásáról szóltak, s délben közölték a hírügynökségek a halálát. az irányjelző. így hát minden­ki könnyen megtalálhatta a Lenin téren a járási hivatalt, itt tartották a megyei téli spartakiád döntő megnyitó ün­nepségét. Itt sem maradt el a patto­gó muzsika, ennek hangjaira vonultak be a résztvevők a terembe, s mindegyik járás küldöttség előtt egy-egy út­törő haladt a járás táb­lájával. Túróézi Béla, a megyei sporthivatal elnöke, majd Füzessy István, a dabasi járási hivatal elnökhelyettese, üdvözölte a résztvevőket. A színpompás megnyitó után a járási hivatalban kezdődött el a sakkozók vetélkedése, az asztaliteniszezők a gimnázium­ban csatáztak. Hiányzott o felvonulásról, s a versenyzők sorából a ráckevei járás kül­döttsége. S voltak akik eljöt­tek ugyan, de hiába. így pél­dául a szentendrei járásból a maximális négy sakkozó, s négy pingpongozó helyett töb­ben érkeztek. A monoriaknál olyanok is voltak, akik a mo- nori járásban dolgoznak ugyan, de fővárosi lakosok. A szabá­lyok szerint viszont csak Pest megyeiek szerepelhettek. A sakkozóknál a legidősebb résztvevő a 72 esztendős csö­möri • Haasz Ferenc volt, a legifjabb pedig a dabasi Kan­csár László. A gimnázium tornatermében öt asztalon zajlott a pingpon­gozok csatája, s ezen kívül még két teremben biztosítottak versenylehetőséget. A férfi egyéniben az abonyi Mádi Béla végzett az élen, megsza­kítva ezzel Kókai László győ­zelmi sorozatát. No, de sebaj, az elsőség így is a ceglédi já­rásnak, pontosabban Abony- nak jutott, hisz’ mindketten idevalók. Kókai húsz éve vesz részt tömegsport-viadalokon, s a legutóbbi országos döntő­ben. három évvel ezelőtt nem­csak egyéniben szerzett arany­érmet, hanem a győztes együt­tesben is szóhoz jutott,- Mádi Bélával egyetemben. Dabason most rendeztek először megyei döntőt. Általá­nos vélemény volt: a házigaz­dák kitűnőre vizsgáztak ... Kép és szöveg: Reilter László