Pest Megyi Hírlap, 1974. augusztus (18. évfolyam, 178-203. szám)

1974-08-27 / 199. szám

1974. AUGUSZTUS 27., KEDD Sew» iH/Ps w _____ k/íMop 7 'iíÉS »*'.' fe/í Dunakeszi győzött Gyengén szerepeltek a volt NB lil-asok Mérlegen a bécsi vízi fesztivál Régünkön az Eurépa-bajnok magyar vízilabda válogatott. Labdarúgó­táblázatok NB n 1. K. Ráikóczi 5 3 2 ■ 8—3 8 2. Volán 5 2 3 ­10—5 7 3. Bp. Spartacus 5 2 3 ­9—5 7 4. Komló 5 3 1 1 8—6 7 5. Dorog 5 2 3 ­4—2 7 6. SZEOL 5 3 — 2 7—4 6 7. Olajbányász 5 3 — 2 11—9 6 8. MÁV DAC 5 1 4 ­6—4 6 9. FÖSPED 3 — 2 8—7 6 10. Ózd 5 ' 2 2 1 6—5 6 11. Szolnok 5 2 1 2 5—6 5 12. Oroszlány 5 2 1 2 4—6 5 13. G.-MA VÁG 5 ­- 4 1 3—4 4 14. Dunaújváros 5 1 2 2 7—9 4 15. KFSE 5 1 2 2 6—8 4 16. Várpalota 5 1 1 3 4—6 3 17. Budafok 5 1 1 3 4—9 3 18. Debr. VSC 5 1 — 4 5—8 2 19. Szekszárd 5 ­- 2 3 9-13 2­20. Eger 5 1 — 4 7-12 2 NB in DEIKELETI CSOPORT 1. KTE 5 4 1 — 14— 5 9 2. V. Izzó 5 4 — 1 ] .3— 1 8 3. Sz. MÁV 5 4 — 1 13— 3 8 4. Sz. Dózsa 5 3 — 2 10— 3 6 5. KSC 4 3 — 1 12— 7 6 6. Szarvas 5 3 — 2 10— 5 6 7. BVTSK 5 3 — 2 14—12 6 8. Kk.- halas 5 2 2 1 6— 8 6 9. KELTEX *5 2 1 2 6— 6 5 10. Szabó L. SE 5 2 1 2 4— 5 5 SZVSE 5 2 1 2 4— 5 5 12. Jánoshalma 5 2 — 3 6— 6 4 13. Cegléd 5 1 2 2 9—11 4 14. Mezőfi SE 4 2 — 2 4— 9 4 15. ÉPGEP 5 2 — 3 7—13 4 16. V. Láng 5 1 1 3 7—11 3 13. EGSZOV 5 1 1 3 5— 9 3 18. ESMTK 5 1 1 3 5—11 3 19. Kilián FSE 5 1 — 4 4—13 2 20. Gyulai TE 5 — 1 4 3—13 1 ÉSZAKNYUGATI CSOPORT 1. Körmend 5 3 2 — 12— 4 8 2. KOMEP 5 3 2 — 6— 2 8 3. S v'SE 5 3 1 1 10— 4 7 4. Fűzfő 5 3 1 1 10— 7 7 5. Bakony V. 5 3 — 2 8— 5 6 6. Péti MTE 5 2 2 1 8— 5 6 7. Bábolna 5 2 2 1 12—10 6 8. Esztergom 5 1 4 — 6— 4 6 9. iVÍOTIM TE 5 2 2 1 10— 9 6 10. Sopr. T. 5 2 1 2 6— 6 5 11. Dunakeszi 5 2 1 2 7— 8 5 12. Győri D. 5 2 1 2 6— 7 5 13. Sabaria 5 2 1 2 4— 8 5 14. Ajkai AI. 5 1 2 2 5— 7 4 15. Tapolca 5 1 2 2 4— 7 4 16. Váei Hír. 5 1 1 3 8— 9 3 17. AU KAS 5 — 3 2 6—10 3 18. Pápai T. 5 1 1 3 6—11 3 19. Sz. Dózsa 5 1 — 4 3— 7 2 20. Győri El. 5 — 1 4 4—11 1 MEGYEI BAJNOKSÁG 1. Gödöllő 2 2 — • 5—1 4 2. Albertirsa 2 2 — ■ 7—4 4 3. Perbál 2 2 — ­4—1 4 4. Iklad 2 1 1 ­5—1 3 5. Bem SE 2 1 1 ■ 4—2 3 6. Pilis 2 1 — 1 8—3 2 7. Szigethalom 2 1 — 1 3—2 2 8. Nagykőrös 2 — 2 ­2—2 2 9. Sz.-újfalu 2 — 2 ■ 1—1 2 10. Törökbálint 2 1 — 1 2—3 z 11. Monor 2 1 — 1 4—8 2 12. Budaörs 2 — 1 1 1—3 1 13. Maglód Z •— 1 1 1—5 1 14. Aszód 2 — — 2 2—5 — 1.5. Isaszeg 2 — — 2 1—4 — 16. Pilis V. 2 — — 2 3—8 — INNEN - ONNAN A vasárnapi harmadik fordulóval befejeződtek a XIV. női kosárlabda EB csoportmérkőzései a három szardíniái városban. A magyar együttes 50:36 (29:18) arányban győzött az NSZK ellen, második le.t s bekerült a döntőbe. Augusztus 31-én és szeptember 1-én Coneordban kerül sor az Egyesült Államok—NDK úszóvia­dalra, amelyet az év legnagyobb úszóeseményének tartanak. Az NDK válogatottja ma reggel utazik az Egyesült Államokba, és szep­tember 3-án tér vissza. A szocialista országok járőrver­senyén a női csapatversenyt Bul­gária nyerte, Magyarország hato­dik lett, a női ifjúságiaknál cseh­szlovák siker született, a magya­rok az 5—6. helyen végeztek. A férfi csapa! versenyben Csehszlovákia volt a legjobb, Magyarországnak itt is a hatodik hely jutott. A kézilabda férfi NB I B- ben a második fordulóban kapcsolódott be az őszi küzde­lembe a Csömöri TSZ SK. Az éllovas Pest megyei gárda, amely egy ponttal előzi meg a Csepelt, hárommal pedig a szegedi együttest, igen fontos mérkőzést játszott a Tisza- parton. Sikerült győzniük. Csömör—Szegedi Volán 26:20 (13:7) Szeged, 300 néző. V: Haj de, Tekauer. A Pest megyei csapat felké­szülését jól szolgálták a külön­böző tornák és az MNK-mér- kőzések. A Magyar Népköz- társasági Kupában kivívott or­szágos 4. hely után követke­zett a Tisza-parti siker. A 10. percben még a helyiek vezet­tek 3:2-re. a félidő végén azonban már a csömörieké volt a 6* gólos előny. A má­sodik félidőre Tóth-Fekete kü­lön őrzőt kapott, ekkor Mihá­lyi szólói következtek siker­rel. Négy gólt és hat büntetőt szerzett, utóbbiakat Tóth-Fe­kete érvényesítette. Az utolsó negyedórában a Pest megyei csapat az előny tartására tö­rekedett. Az utolsó perc érde­kes gólt hozott, őry észrevet­A Kossuth KFSE az első fordulóban sze­rezte idei egyet­len győzelmét. Bár vasárnap ismét otthon játszott, meg kellett elégednie a döntetlen­nel, annak ellenére, hogy több "helyzete voit. Kossuth KFSE—Ganz MÄVAG 0:0 Szentendre, 500 néző. V.: Petri. KKFSE: Szűcs — Hat- vanger, Palicslcó, Stier, Forin­tos, Staller, Nagy M., Hor­váth, Fritsch, Lipták, Jónás. A hetedik percben Jónás ügye­sen futott el, de lövését véd­te a kapus. A 33. percben a mérkőzés legnagyobb helyzete maradt ki, Palicskó beadását Lipták kapura fejelte, Mayer csak kiütni tudta á labdát, de a berobbanó Fritsch nagy helyzetben hibázott Szünet után folytatódott a hazai fö­lény, előbb Forintos 25 mé­teres lövését védte a kapus, majd 5 perccel később Hor­váth az üres kapu fölé lőtt. Hiába játszott fölényben a Pest megyei együttes, sok volt az átadási hiba, a csapaton meglátszott az összeszokott­ság hiánya. A vendégek ere­jéből csupán egy kapufára telt. Jó: Forintos, Lipták, Jó­nás. R. F. NB III-as csa­pataink közül három együt­tes játszott ott­hon, de közü­lük csak a Du­nakeszi Vas­utas győzött. A Délkeleti csoportban szerep­lő mindkét együttesünk alul­maradt. A Váci Híradás dön­tetlennel tért haza Cinkotáról. Északnyugati csoport Dunakeszi VSE—Bauxit­bányász 2:0 (1:0) Dunakeszi, 800 néző. V.: Tátrai. DVSE: Dési — Kari, Szabadi, Bazsonyi, Hegedűs, Hönsch, Bircsák, Zoller (Kol­lár), Koós, Pollák (Lipniczki), Görgicze. A 35. percben Gör- gicze 20 méteres ejtett lab­dája a jobb sarokba hullott. A 86. percben Koós a védők között kiugrott, és a kapus mellett a hálóba gurított. A te, hogy az ellenfél kapusa ki­jött kapujából, s ezt a lehető­séget felhasználva, indítás he­lyett, távolról megcélozta a hálót, s labdája a pályán át­ívelve jutott az ellenfél kapu­jába. Valamennyi Pest megyei já­tékos jól helytállt ★ A Bp. Spartacus Csömör községet választotta nemzetkö­zi tornájának színhelyéül, ahol tegnap Kezdődtek el a küzdel­mek. Az NB I-es Bp. Sparta­cus, a VM Egyetértés és a csö­möri együttes mellett az NSZK-beli Turngemeinde Wü­ten szerepel. Hétfőn mintegy 500 néző előtt a torna első napján a kö­vetkező eredmények születtek: Csömör—Wüten 25:13 (10:7), Bp. Postás—VM Egyetértés 32:22 (17:7). A hétfői mérkőzések után ma 16 és 17.15-kor rendezik az újabb két találkozót: Wü­ten—Bp. Spartacus, Csömör— VM Egyetértés, a szerdai mű­sor 16 órától: Wüten—VM 'Egyetértés, Csömör—Bp. Spar­tacus. Ünnepélyes eredmény- hirdetés zárja majd a három­napos tornát. Vasutas végig fölényben volt, & gyenge játékvezetés mellett nagyobb arányban is győz­hetett volna. G.: Görgicze, Koós. Jó: Hegedűs (mezőny legjobbja), Koós, Szabadi, Hönsch. (Tud.: Solymosi Lász­ló). Váci Híradás—AURAS SE 2:2 (1:0) Cinkota, 500 néző. ^V.: Má- tyus. V. Híradás: Jakus — Molnár /., Kriska, Fidler, Szú­nyog, Pálinkás, Balogh, Tóth /., Fedor, Bednarik, Mólnál II. A 77. percben még 2:0-ra ve­zetett a Híradás, s ezután 11- es, majd szabadrúgásgóllal egyenlített a hazai csapat. A Pest megyeiek többet támad­tak, s a helyzetek alapján győzelmet érdemeltek volna: G.: Balogh, Fedor. Jó: Mol­nár I., Kriska, Tóth I., Fedor. (Tud.: László Attila). Délkeleti csoport Szegedi Dózsa—ÉGSZÖV 3:0 (1:0) Kiskunlacháza, 500 néző. V.: Borsos. ÉGSZÖV: Sze­les — Földi, Tóth, Csatári, Prádel, Szikora (Sallai), Er­dőst, Szondi, Polgár, Gubek, Vécsei (Matics). A négy játé­kosát — Mángó, Piri-si, Glotz, Horák — nélkülöző ÉGSZÖV idegesen, kapkodva kezdett, s a vendégek már a 9. perc­ben előnyhöz jutottak, ami­ben Szeles is benne volt. Ez­után nagy iramot diktált mind­két csapat, de az ÉGSZÖV csatárai, előbb Vécsei, majd Gubek 100 százalékos helyze­tet hagytak ki. Szünet után sem csökkent az iram. Vég­eredményben a technikásabb, képzettebb vendégcsapat meg­érdemelten nyert, bár a gól­arány túlzott. Jó: Tóth (me­zőny legjobbja), Szondi. (Tud.: Bányai Zoltán). Vasas Izzó—Ceglédi VSE 3:0 (1:0) Cegléd, 800 néző. V.: Jár­mai. CVSE: Rétfalvi — Cseh, Lendvai, Zsemlye, Kresjálc, Dobozi, Fekete, Kábák, Oláh, Liptai, Varga. Kiegyenlített játék után a 27. percben a ven­dégek Sebes révén vezetést szereztek. Szünet után a ceg­lédiek az adódó gólszerzési lehetőségeket nem tudták ki­használni, míg az Izzó újabb két gólt lőtt, így bebiztosítot­ta megérdemelt győzelmét. Gyengén játszottak a vasuta­sok. (Tud.: Ungureán László). ★ A megyei bajnokság .máso­dik fordulóját íffárom ven­déggyőzelem tarkította. Ál- bertirsa, Perbál és Gödöllő diadalmaskodott idegenben. Csupán ez a három együttes százszázalékos. Közülük Irsa vezeti a sort. A Püis—Monor szomszédvárrangadón a helyi­ek váratlan, nagy arányú „ki­ütéses”, 7:l-es győzelmet arat­tak. Három találkozó dön­tetlent hozott, s a mezőnyben már csak Aszód. Isaszeg és Pi­lisvörösvár pontnélküli. A volt NB III-asok közül csak Gödöl­lő nyert. Nagykőrösi Kinizsi—IM Vasas Iklad 1:1 (1:0) Nagykőrös. 200 néző. V.: Lellei. N. Kinizsi: Kocza — Suba, Juhász, Orbán, Mar­ton, Bari, Somlyai, Kovács T., Kecskés III., Kovács Z.. Szabó. Iklad: Szvitán — Stef- kó, Gergely, Mayer II., Va. nó, Gohér 11., Huszár, Klenk, Mayer I., Szuhánszki, Farkas. A hazaiak a 18. percben Ju­hász bombafejesével megsze­rezték a vezetést. A stíluso­san játszó ikladiak az 55 percben egyenlítettek. Jó szín­vonal. nagy küzdelem, sport- szerűség jellemezte a 90 per­cet. G.: Juhász, ill. Huszár. Jó: Juhász (a mezőny legjobb­ja). Kovács Z.. Kecskés III.. Szabó, ilL Huszár, Szvitán, Gergely, Vanó. (Tud.: Pécsi Sándor). Gödöllői Vasas—Isaszeg 1:0 (1:0) Isaszeg, 600 néző. V.: Gáli. A jó iramú mérkőzés első félidejében Gödöllő, szünet után Isaszeg támadott többet, s ekkor a helyiek egy kapufát is lőttek. A döntetlen igazsá­gosabb lett volna. G.: Kaiser. Jó: Temesvári, Rab L., Kősze­gi (mezőny legjobbja), ill. Bene, Takács, Halászi. (Tud.: Tamási László). Szigethalom—Törökbálint 2:0 (1:0) Szigethalom, 300 néző. V.: Hidvégi. Jó iramú, változa­tos mérkőzésen a lelkesebb és kapura veszélyesebb hazai együttes megérdemelten győz­te le a volt NB III-as Török­bálintot G.: Karsai, Ágics. Jó: Micheller, Gólya, Ágics, ill. Benyó, Máté, Kiss. (Tud.: Berthóty Attila). $ Perbál—Aszód 2:0 Aszódon a jobban játszó perbáliak Monos két góljával nyertek a gyengén játszó ha­zaiak ellen, akik csak egyszer lőttek kapura, szabadrúgásból. Budaörs—Szigetújfalu 0:9 Budaörs, 500 néző. Jó vé­delmek, gyenge csatársorok küzdelmében a hazai csapat közelebb állt a győzelemhez. Jó: Máté (a mezőny legjobb­ja), Bulla, Joszt, 111. Lerner, Vigh T„ Juhász. (Tud.: Csá­kány István). PUisi KSK—Monor 7:1 (1:0) Pilis, 1200 néző. V.: Ara­nyosi. A két szomszéd vár rang­adóján az 50. percben kezdő­dött a hazai gólgyártás, s a minden részében jobb helyi gárda ebben az arányiban is megérdemelten nyert. Mo­nor a 60. percben 3:l-nél szé­pített. G.: Czopkó (2), Föld- várszky M. (2), Kuszenda, Mátrai, Gengeyiczki, ill. Sza­bó. Jó: Kuszenda, Bretka, Ke- repeczki,. Czopkó, ill. Szol­noki, Déri. (Tud.: Csikós Pál). Maglód—Bem SE 1:1 (0:0) Maglód, 500 néző. V.: Hűvé. Az erősen tartalékos hazai csa­pat az első negyedórában meg- illetődötten játszott, majd a félidő nagy részét végigtá­madta. A vendégek helyen­ként keményen próbálták út­ját állni a hazai próbálko­zásoknak. Szünet után az első húsz perc ismét Maglódé volt, s a 49. percben gólt szerez­tek. Már-már úgy látszott, hogy győztesen hagyják el a pályát, amikor a Bem SE a 83. percben a lesgyanús hely­zetből kiegyenlített. G.: Gomb­kötő, ill. Darányi. Jó: Szémann (a mezőny legjobbja), Potocs- ka, Kemecsai, Füíeki, ill. An­tal, Oláh, Darányi, Szakács. (Tud.: Gér József). Albertirsa—Pilisvörösvár 4:2 (2:0) PUisvörösvár, 300 néző. V.: dr. Horváth, A kihagyott ha­zai helyzetek után az irsaiak két góllal elhúztak. A máso­dik félidőben Pilisvörösvár többet, Albertirsa veszélye­sebben támadott. G.: Jansik (2), Kukucska, Hegyi. ill. Vio­la, Peiler L. (11-esből). Jó: Petró K., Jansik, Csernák, ill. Müller, Peiler L., Sodró. (Tud.: Kovács Tibor). Tatán nemzetközi felnőtt és ifjúsági evezősversenyt ren­deztek, amelyen a magyaro­kon kívül jugoszláv, osztrák, román és szlovák versenyzők, valamint a lengyel ifiváloga­tottak indultak. A Váci Hajó sportolói jól megállták helyüket, a férfi felnőtt kormányos kettesben Hagyomány már, hogy a bé­csi nagy világversenyek a Vá­rosházán rendezett fogadással zárulnak, itt búcsúznak egy­mástól a sportágak legjobbjai. Vasárnap este is jó hangulat­ban zajlott le az úszó, műugró és vízilabda Európa-bajnokság estje, s hogy a kontinens bol­dog, büszke lehetett, azt Ha­rold Henning, a Nemzetközi Üsző Szövetség amerikai el­nöke is alátámasztotta szavai­val. Hogy Bécs valójában mit is adott Európának, s ezen belül a magyar úszósportnak, azt adatok szemléltetik a legjob­ban. Barcelonában a négy év előtti EB-n csak hat világcsúcs született — most tizenhét; az akkori győztesek közül csak Roland Matthes (NDK) a két hátúszószámban és Nyikolaj Pankin (Szovjetunió) a 100 méteres mellen védte meg el­sőségét, a többiben mind új fiatal bajnokot avattak; mind­össze egyetlen számban, a 100 méteres hátúszásban nem dőlt meg az Európa-bajnoki csúcs (Matthes tartja 56.9 mp-cei, most 58.21 mp-cel nyert); az éremtáblázat az NDK további előrelépését mutatta, amire még nem vo\Lpélda: az ara­nyak 50 százalékát nyerte el.' Az olimpiai értékelés alap­ján a magyarok 43 pontot gyűjtöttek, ebből 37 a KSI- fiúk nevéhez fűződik, a nők Miután vasárnap, az esti műsorban két kubai kedvenc is szorítóba lépett, szinte fan­tasztikus volt a közönség ro­hama a hatalmas sportcsar­nok felé. Két órával az esti műsor kezdete (hazai idő sze­rint fél kettő) előtt közel har­mincezren szorongtak a csar­nok körül. Megerősített ka­tonai osztagok tartották fenn a rendet, a belépőkkel négy­szeres ellenőrzés után lehetett bejutni az arénába. A 15 000- res csarnokban közel 20 000- ren zsúfolódtak össze. Az olimpiai bajnok Gedó György második párként lé­pett a szorítóba a 21 éves J. Hernandez ellen. A kubai mindjárt egy óriási jobb egye­nessel kezdett, de az előző mérkőzésből okulva. Gedó már számított erre. A kubai óriá­si tempót diktált, sorozott, többször pontosan talált. Az előremenő Gedó a második menet elejétől talált sokszor és keményen, már éppen ott tartott, hogy ledolgozza hát­rányát, amikor bal szemöl­döke felrepedt. Bár a menet utáni szünetben Papp László lekezelte, a harmadik menet elején vérezni kezdett, s Nour- redine tunéziai mérkőzésve­zető Gedót a sarokba küld- té .és az ügyeletes orvos vé­leményét kérte ki. hogy foly­tathatja-e a mérkőzést. Mi­után az orvos megengedte. Gedó oroszlánként harcolt to­j Spota és Dulay, a kétpáreve- | zősben Rapcsák és Nógrádi végzett az élen. A junior egy- oárevezőst László Gábor nyerte, s ugyanebben a szám­ban, a férfi ifjúságiak II. kor- -soportjában is váci győztest avattak: Muhi lett az első, a szobi Czibik előtt. csak hatot szereztek, ami vi­szont a csapat „féloldalassá­gát’’ mutatja. Nyilatkozatában Maróthy László szövetségi ka­pitány ezt is megemlítette. — összességében természe­tesen elégedettek lehetünk, az 1954-es torinói EB óta ez volt a legsikeresebb szereplésünk — hangsúlyozta. — Sok, ná­lunk erősebbnek vélt országot is megelőztünk. A válogatott gerincét a KSI úszói adták, s Széchy Tamás edző ismét be­bizonyította: az az út jó, ame­lyen ő halad. Vízilabdában teljes volt a magyar siker, hiszen 12 év után lett újból Európa-bajnok a válogatott, s a tavalyi világ- bajnoki győzelme mellé most újabb aranyérmet szerzett. Gyarmati Dezső szövetségi ka­pitány együttesének legna­gyobb dicséretére szolgál, hogy alkalmazkodni tudott a játék mai követelményeihez, s bár otthoni gyakorlásait sok­szor itt nem tudta az ellenfe­lek taktikája miatt megvalósí­tani, igyekezett jól kihasználni az emberelőnyös helyzeteket, illetve kivédeni az emberhát­rányokat, s a büntetők dobá­sában. tökéletesnek , bizonyult. Á "pólósok kilencedik Európa- bajnoki aranya örömmel tölt­het el mindenkit, hiszen ez az egyik leghagyományosabb ma­gyar sportág. vább, de a kubai nem lan­kadt, maradt erőtartaléka és válaszolgatni tudott. Hernan­dez ekkor már elég sokat fo­gott és fejelt, Gedó másik szemhéja is megsérült. Az utolsó percet a hatalmas tö­meg már felállva tombolta vé­gig, s egetverő éljenzésben és tapsban törtek ki, amikor megszólalt a mérkőzés végét jelző duda. Papp László nem keresett kifogást: — Nagyon számítot­tam Gedó sikerére, de ezt a mérkőzést elveszítette. Én nem szeretem, ha megnyert talál­kozót elvesznek tőlünk, de nem örülök annak sem. ha ajándéksikert adnak nekünk. Hernandez csodálatosan küz­dött, ezen a mérkőzésen neki minden sikerült. Gedó orosz- láp módjára, példás szívvel akarattal harcolt, de a döntő pillanatokban meglátszott hogy felkészülése nem volt zavartalan. Telitalálat nélkül A vasárnapi totófordulóban nem volt telitalálat, a maximumot a 12-es jelentette, amiből huszonegy darab akadt. Egyenkénti nyere­ménye 45 432 forint. A 11-es 112ÍI, a 10-es pedig 170 forint nyereményt fizet. Eredmények: X, X, 1, X, 2, X, X. I, 1, X, 2, 1, 1, 2. Megyei totóeretímények 1. AURAS—Váci Híradás x 2. ÉGSZÖV—Szegedi D. 2 3. Aszód—Perbál 2 4. Pilis—Monor 1 5. Nagykőrös—Iklad x 6. Pilisvörösv.—Albertirsa 2 7. Isaszeg—Gödöllő 2 8. Maglód—Bem SE X Kapusgól a kapusnak Nemzetközi torna Csömörön $ A tatai tavon Hernandez megállította Gedót