Pest Megyi Hírlap, 1971. július (15. évfolyam, 153-179. szám)

1971-07-06 / 157. szám

0 1971. JÜLIUS 6., KEDD PESl Hír. Kellős győzelem Kettős magyar győzelemmel fejeződött be a magyar—ro­mán atlétikai viadal. Férfi versenyzőink 126:85, a nők 72:63 arányban nyertek'. Szorítóban és a szőnyegen • Debrecenben három napon át zajlottak a Bocskai István ököl­vívó emlékverseny küzdelmei. A három korcsoportban rendezett viadalon 90-en vetélkedtek, köztük Pest megyeiek is. A felnőtteknél Hörömpő és Pá- közeli László (Ceglédi Vasutas) el­ső lett súlycsoportjában, míg Bőgi Tóth és Donka (mindhárom Csepel Autó) a második helyen végzett. Az ifjúságiaknál a ceglédi Márton és a Csepel Autós Kiss ezüstérmet szerzett. A serdülőknél három Pest megyei győztest avattak: Dö­me (Csepel Autó), Józsa (Ceglédi Vasutas), Schmidt (Csepel Autó). ★ A Sportcsarnokban rendezték a Szalai Imre kötöttfogású birkózó- emlékversenyt. A Pest megyeiek közül a Csepel Autós Sallós Ká­roly szerepelt a legjobban, meg­nyerte a 48 kilogrammosok verse­nyét. Klubtársa Mráz, valamint a nagykőrösi Sárosi harmadik lett súlycsoportjában.­Botrány Naw Yorkban Bécsi vívópremier FRANZ JONAS AZ ÜNNEPÉLYES MEGNYITÓN Csaknem tucatnyi világ, és Európa-bajnokságot rendeztek már a bécsi Sladthalléban, a vívósport legjobbjai azonban először „randevúznak” itt. Az eseményre a házigazda osztrá­kok minden előkészületet megtettek: kétmillió schilling a költségvetése a versenynek. A technika minden vívmá­nyát igénybe vették, még komr puteri is beszereztek. Ennek ellenére itt is érvényesült a vívó-világbajnokság régi ta­pasztalata, hogy a végleges indulói számot csak akkor le­het megmondani, ha az első fordulóra felállnak a verseny­zők. így hétfőn reggel a férfi tőr egyéniben sem 120, hanem csak 97 vívó jelentkezett a startnál, de az esélyesek tel­jes számban indultak. Az első forduló után a má­sodikat is jól vették a magya­rok, pedig Szabó Sándorért mindenki aggódott. Az idei bajnok ugyanis olyan csoport­ba került, amely akár döntő­nek is beillett volna. A román Falb, a francia Revenu, a len­gyel Woyda és a szovjet Kote- sev is itt szerepelt. Szabó azon­ban csoportjában a második lett, és így bekerült a harma­dik forduló 36-os mezőnyébe. Marton, Gyarmati, Kamuti Jenő és Kamuti László is to­vábbment. A második forduló után szü­net következett, majd pontban fél hatkor volt a világbajnok­ság ünnepélyes megnyitója. Az osztrák himnusz hangjai­ra érkezett a terembe Franz Jonas köztársasági elnök, majd pattogó induló hangjai­ra vonultak be a csarnokba a 39 résztvevő ország verseny­zői. A különböző ünnepi beszé­dek után Franz Jonas osztrák köztársasági elnök megnyitott- nak nyilvánította a 34. vívó­világbajnokságot. Tartalékos kuparajt Nyári Totó Kupa Budapest csoport Kossuth KESE—Vasas Ika­rus 2:1 (1:1). Szentendre, 200 néző. V.: Borsos J. Kossuth KFSE: Fekete — Vigh 1, Vida, Hoffmann (Da­rázs), Popelka, Vass, Bodó, Márkus 1, Buronyi, Duschálc, Ködmön. Már az első öt percben mindkét részről egy-egy gól esett. Utána a főiskolások töb­bet támadtak és több jó gól­helyzetet hoztak össze. Fordu­lás után az erősen tartalékos vendégcsapat visszaesett. A já­tékvezető a két partjelző tá­volléte ellenére is jól vezet­te a végig sportszerű találko­zót. G.: Buronyi, Duschák. Jó: Vigh I, Vida, Buronyi, Köd­mön. Ungi Sándor Budafoki MTE—Vecsés 6:0 (3:0). • Budafok, 300 néző. V.: Sza­bó I. A kitűnően játszó helyi csa­pat ebben az arányban is megérdemelten nyert. Duna-csoport PSC—III. kér. TTVE 3:1 (0:1). Pilisvörösvár, 500 néző. V.: Szórádi. PSC: Gubán — Schuck, Pei­ler II, Bruckner, Stiffter, Pei­ler I, Juhász, Ivies (Herr), Mannhercz II, Sodró (Apolló­nia), Háber. Az első öt percben Sodró és Háber labdája kapu mellé szállt. Feljöttek a vendégek, s támadásaik a 25. percben gólt hoztak. A második félidőben Vörösvár átvette az irányí­tást, s az 52., 69., valamint a 86. percben szerzett gólokkal megfordította az eredményt. A hajrában Gubán néhány szép védése jelentett eseményt. Két ellentétes félidő, meg­érdemelt Pest megyei győze­lemmel. G.: Háber, Sodró, Schuck. Jó: Peiler II, Bruckner, Stiff­ter, Mannhercz II. Kovács Tibor PEST MEGYEI HÍRLAP a Magyar Szocialista Munkáspárt Pest megyei Bizottsága és a Pest megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: DR. LÖKÖS ZOLTÁN Főszerkesztő-helyettes: SÁGI AGNES Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: CSOLLANY FERENC Szerkesztőség: Budapest, vm., Somogyi Béla u. fi. II. cm. Levélcím: Bp. 70. Postafiók 10. Kiadóhivatal: Budapest, VIII., Blaha Lujza tér 3. \ szerkesztőség és a kiadóhivatal központi telefonja: 343-100. 142-220. Titkárság: 140—447. Előállítja: Szikra Lapnyomda, Budapest. INDEX: 25 064 Terjeszti a Magyar Posta. Elő­fizethető bármely postahivatalnál) a kézbesítőknél, a posta hírlap­üzleteiben és a Posta Központi Hírlap Irodánál (Bp.. V.. .József nádor tér 1. sz.l. Előfizetési díj 1 hónapra 30 forint. New Yorkban nagy botrány rob­bant ki a .17 684 néző előtt leját­szott Milan—Görög válogatott ba­rátságos nemzetközi labdarúgó- mérkőzésen. Mindkét részről egy­mást követték a durva belemené- sek, ütések. A 77. percben pedig amikor l:l-es állásnál a jugoszláv bíró megadta az álhtólag szabálytalan Rivera gólt, a játékvezető sem ma­radt ki a szenvedő hősök közül: a görög játékosok és a közönség is dobálni kezdték. Rogly a bíró, biztos, ami biztos alapon elhagyta a pályát... HÁROM TIZENHARMAS A vasárnápi totófordulóban há­rom pályázó ért el 13 találatot, egyenként 137 697 forint nyere­ménnyel. Tizenkettes 126, tizen­egyes 1357, tízes 11 043 darab akadt. Nyeremények egyenként: 2203, 177, ill. 37 forint. Mivel plusz 1 találat nem volt, a 28. hétre átvitt juta­lomösszeg 191 245 forint. Totóeredmények: 1, 2, 1, 1, 2, 1, x, 2, x, 1, x, 1, 1, 1. A megyei labdarúgó-bajnokság fináléján már csak a 3. hely és a gólkirályi cím eldöntése volt a tét. Hiszen az- első hely sorsa korábban eldőlt Törökbálint ja­vára, s a két kieső — Bag, Gö­döllő — is tisztázódott. A bronz­érem végül is Kartalnak jutott, a megyei gólkirályi címet pedig a törökbálinti Takács szerezte meg, egy góllal megelőzve vetélytársát, Pappot, a Bem SE csatárát. Nagy góltermelés jellemezte az élénk szélben lezajlott fordulót. Törökbálint—Maglód 6:3 (4:0). Törökbálint, 500 néző. V.: Halász. Meglepően sok szurkoló látoga­tott ki az NB III-ba jutott csapat utolsó találkozójára. Kis ünnepség vezette be a mérkőzést. Az első félórában már 4:0-ra vezetett a ha­zai csapat, a kissé megilletődöt- ten játszó vendégek ellen. Szünet után nőtt a hazai előny, majd ki­egyenlítetté vált a küzdelem, sőt a maglódials valamivel többet veszé­lyeztettek, amit a második félidő gólaránya is bizonyít. Jó iramú, él­vezetes mérkőzésen első félidei jó Iúlugrollák Brurael világcsúcsát Berkeleyben befejeződött az Egyesült Államok—Szovjetunió hagyományos, ezúttal nyolcad- izben megrendezett atlétikai viadal, amelyen részt vett még — pontversenyben csak a ha­zaiakkal csapott össze — egy- nemzetközi válogatott is. Az Egyesült Államok—Szov­jetunió páros viadal végered­ményben — ritka — döntetlen eredménnyel zárult, férfiaknál a hazaiak 126:110- re, a nőknél viszont a szovjet csapat 76—60-ra győzött, vég­eredményben a pontverseny 186:18G-tal zárult. A találkozó legnagyobb szenzációját az amerikai Matz- dorf érte el: a férfi magasug­rásban 229 cm-es eredménnyel szabályos körülmények között megdöntötte a szovjet Valérij Brumel 1961 augusztusában Szófiában elért 228 centis vi­lágcsúcsát. INNEN - ONNAN A belga motoros Grand Prixon a 24 éves francia Christian Ravel az 500 kem-es Versenyen Kawasaki gépével, mikor 160 kilométeres sé­mivel a í bessé»»el száguldott, egy oszlop­nak vágódott. Súlyos sérüléseket szenvedett, a mentők a helyszínen próbáltak segíteni, fáradozásuk azonban hiábavaló volt. Ravel rö­viddel a bukás után meghalt. Az NSZK tízpróba bajnokságán Kurt Bandiin 8244 ponttal a világ idei legjobb eredrfiényét állította fel. Az olasz Novella Calligaris a 800 m-es női gyorsúszásban 9:23.8 percre javította az európai rekor­dot. A régi Európa-csúcsot Karin Neugabuer (NDK) tartotta 9:29.1 perccel. Érdről rajtoltak Az Olimpia Kupa országúti kerékpáros versenyt Érd és Győr között bonyolították le. Képünkön a mezőny az érdi rajt után. f csatárjátékával vívta ki győzelmét a nagy előny birtokában lefékező bajnokcsapat, a lelkesen, s szünet után jól játszó maglódiak ellen. G.: Takács (3, egyet ll-esből), Gel- már, Tóth, ill. Végh, Bógyis (ll-es­ből), Harazin. Jó: Gelmár, Takács, Pető, ill. Bógyis, Végh, Horváth. ^ R. L. Bem SE—Szigetszentmiklósi TK 4:o (1:0). Cegied, 100 néző. V.: Aranyosi. Nagyszerű játékvezetés mellett a minaen részében jobb Bem SE nagyobb arányban is győzhetett voina a gyenge játék­erőt képviselő SZTK enen. G.: Fapp (2), Brunenszki (2). Jó: Ba- dari, Elek, Erdei, ill. Endes, Tá­las, Gere. Haffner Vladimir Isaszeg—Pomáz 1:0 (0:0). Isa­szeg, 50o néző. V.: Glózik. Kitűnő játékvezetés meilett nagyiramu mérkőzés. Minőkét kapu egyfor­mán forgott veszélyben, s a két csapat jói bírta a 9u percet. A haj­rában a helyiek 11-eshez jutóttaK, s ebből szerezték győzelmüket, bar a játék képe alapján a döntetlen igazságosába lett volna. G.: Hajdú, (ll-esből). Jó: Takács, Békési, Hajdú, ill. Pintér, Borbély, Miku- la. Kiss János Kartal—Üjhartyán 3:1 (2:0). Kar- tal, 300 néző. V.: Horváth dr. A széltől támogatott Kartal nehezen lendült bele a lelkes Üjhartyán el­lenében. A 25. percben Svébis I labdáját a kartali Gábor a gólvo­nalról fejelte ki. A 30. perctől óriá­si iramot diktáló Kartal a 35. vala­mint a 40. percben lőtt gólokkal 2:0-ás vezetéssel fordult. A 49. percben növelhette volna előnyét, de az egyik akciónál a játékveze­tő meglepetésre büntető helyett kirúgást ítélt. Ez felpaprikázta a helyi közönséget, játékosokat, Ka- rácsondit a bíró feleselésért kiállí­totta. Az 54. percben szépített Üj- hartyán. A 10 emberrel játszó Kar­tal a 88. percben végleg bebiztosí­totta győzelmét. G.: ürbáíi (2), Be- reezki, ill. Tunner. Jó: Kluger, Tóth, Bereczki, Sőregi, ill. Cser- na I, Rizmayer, Svébis I. Deák István Budakalász—Váci Vasutas 2:0 (2:0). Budakalász, 200 néző. V.: Enaes. A váci kapus akadályozta meg a helyiek nagyobb arányú győzelmét. G.: Diós, Csápori. Jó: Diós, Csápori, Czímer, ill. Lencsés (a mezőny legjobbja), Kiss P., Liebhaaft. Vészics János Bag—Budaörs 5:4 (5:1). Bag, 200 néző. V.: Gaál. A széllel szemben játszó Bag 5:0-ra elhúzott. Érde­kesség, hogy Budaörs szünet után ugyancsak széllel szemben rúgta góljait és nem sok hiányzott az egyenlítéshez. Most is bebizonyo­sodott, hogy a bagiak nem bírják a második félidőt, mert a játéko­sok nem járnak rendszeresen ed­zésre. A helyi gólszerzők: Kará- csondi (3), Angyal, Deme. Némedi Sándor Nag3rkőrösi Kinizsi—Fóti SE 7:2 (1:1). Nagykőrös, 300 néző. V.: Vrezgó. A mérkőzést a körösi Vass Sándor búcsáztatása előzte meg. A fótiak kezdtek jobban és a 10. percben vezetést szereztek. Bár többet támadtak a hazaiak, ue csak egyenlíteni tudtak az első fél­időben. Fordulás után a Klenovics, Kecskés III, Szabó körösi belső hármas remekelt és a jól játszó Fót ellen védhetetlen gólokat lőtt. G.: Szabó (3), kecskés III (2), Marton, Klenovics, ill. Hajdú (2). Jó: Vass (a mezőny legjobbja), Szabó, Kecskés III. Klenovics, ill. Kovács, Pektor, Hajdú, Pécsi Sándor Tököl—Gödöllői Vasas 2:1 (1:1). Tököl, 200 néző. V. : Tabányi. Nagy szélviharban kezdődött a játék, s a 10. percben Gödöllő védelmi hi­bából előnyhöz jutott. A gól fellel­kesítette a hazaiakat, akik 10 perc­cel később egyenlítettek. Fordu­lás után a $zél a helyieket segí­tetté, mégis egy ártalmatlan gö­döllői támadás végén a vendégek 11-eshez jutottak. Hegedűs lövéséi azonban kivédte a helyi kapus A 69. percben egy távoli lövés a gö­A bajnokcsapat. Álló sor. Balról jobbra: Meri Ferenc edző, Hermann, Papp, ifj. Meri, Pető, Kiss, Gyűrűs, Jánosi, Szentkúti Ferenc intéző. Elöl: Miskei, Kriznianics, Gelmár, Szolnoki, Háromszéki, Takács, Tóth. döllői kapus kezéből a hálóba per­dült, de a bíró les címén nem adta meg a gólt. A 76. percben gyors támadás után már igazi gólt lőttek a helyiek. Közepes színvo­nalú mérkőzésen jobb volt Tököl, de nem boldogult a vendégvéde­lemmel, így csak minimális ará­nyú győzelmet aratott. G.: Tímár (2), ill. Hegedűs. Jó: Tokios J. (a mezőny legjobbja), Tímár, Ambró- zi, ill. Nagy, Antal, Magyar. 1970/71. évi végeredmény 1. Törökbálint 30 20 3 7 67-33 43 2. Bem SE 30 15 9 6 64-31 39 3. Kartal 30 15 6 9 42-40 36 4. Pomáz 30 15 4 11 55-42 34 5. Isaszeg 30 12 10 8 41-34 34 6. Üjhartyán 30 13 8 9 48-52 32 7. Budakalász 30 11 9 10 43-47 31 8. Nagykőrös 30 11 7 12 53-47 29 9. Váci VSE 30 10 8 12 38-46 28 10. Tököl 30 11 7 12 31-30 27 11. Budaörs 30 10 6 14 48-49 26 12. Maglód 30 8 10 12 36-41 26 13. Fóti SE 30 10 C 14 37-49 26 14. SZTK 30 9 7 14 36-44 25 15. Bag 30 8 8 14 44-64 24 16. Gödöllő 30 6 4 20 30-61 16 Üjliartyántól és Tököllől 3 bűn­tetőpont levonva. Megkezdődött a labdarúgó Nyári Totó Kupa és a Vas­utas Kupa küzdelemsorozata. A csapatok általában tarta­lékosán álltak ki, játékosaik egy része ugyanis nyári pi­henőre .tért. A viadalon ösz- szesen négy Pest megyei együttes szerepel, közülük csak az NB II-ből kiesett Ve­csés kapott ki, méghozzá 6:0- ra. Vasutas Jubileumi Totó Kupa Cegléd—Szf. MÄV Előre 0:0. Cegléd, 300 néző. V.: Pusz­tai. CVSE: Budai — Kiss, Török, Halmi II, Vágó II, V/achtler, Kubinyi, Senkei (Darányi), Holló, Mihály (Hörömpő), Bo- zsó. Akárcsak Cegléd, Székes- fehérvár is tartalékosán állt ki. Az első félidőben inkább a hazaiak, szünet után a ven­dégek támadtak többet. Ki­egyenlített játék után igazsá­gos a gól nélküli döntetlen. Jó: Kubinyi, Budai, Vágó II. . U. L. Három arany az atlétáknál ÚTTÖRŐ-OLIMPIAI EREDMÉNTCSOKOR Vasárnap délelőtt érkezett meg Miskolcról az úttörő- olimpia országos döntőjéről a fővárosba a fiatalok külön- vonata. Az egyhetes viadalon a Pest megyeiek jól megállták helyüket. A fővárosban lebo­nyolított kajak-kenu verseny eredményeit is beszámítva 4 arany-, 2 ezüst- és 6 bronzér­met szereztek. A nem hivata­los pontversenyben HÓ pont­tal a 6. helye ‘ szerezték meg. Az élen nagy fölénnyel Buda­pest végzett 550 ponttal. A ráckevei kenuhatoson kí­vül, Miskolcon atlétikában született a többi három arany­érem, a tápiógyörgyei Józsa József, a törökbálinti Papp Il­dikó, valamint a nagykőrösi Hanny Judit révén. E kis be­vezető után nézzük a Pest megyeiek eredményeit Atlétika Kisdobos, leány háromtu­sa:... 3. Nagy Judit 183 pont­tal. Az I. korcsoport négytusa- csapat versenyében. Fiúk:... 3. Gödi 2. sz. Általános Iskola 1138 pont. Lányok:... 6. Gö­di 2. s^ámú Általános Iskola 1094 ponttal, összesítésben:... 4. Göd 2232 ponttal. 4x100 méteres leány váltó:... 4. Nagykőrösi Kossuth Általá­nos Iskola 55.5. Egyéni számok. Lányok. 100 m.: 1. Papp Ildikó 12.4. Kisláb- dadobás:... 4. Dorogi Magdol­na 57.12. 500 m.: 1. Hanny Judit 1:20.8. Távol:... 3. Klingl Györgyi 497. Súly:... 6. Már­kus Erzsébet 10.23. Fiúk. 1000 m.:... 5: Stafleo- vits János 2:49. Távol:... 3. Nagy Tamás 583. Kislabdádo- bás: 1. Józsa József 86.30. Súly:... 3. Horváth Tibor 13.36. Tájékozódási 'utas Lányok:... 5. Ribárszki Má­ria. Sportlövészet Fiúk:... 6. Erki József. Csa­patban:... 6. Pest megye. Torna 1. osztályú fiú egyéni:. 6. Király Sándor. Szerenkénti versenyben. Korlát:... 3.— Király Sándor és Harsányi Gábor. (Király és Harsányi nagykő- ősi versenyzők.) . Kosárlabda Fiúk:... 5. Nagykőrös. (Labdajátékokban csak e számban jutottak Pest me­gyeiek a hatos döntőbe.) Modellezés A/l vitorlázó repülő-model­lező csapatban:... 4. Pest me­gye. Megyei totóeredmények 1. Isaszeg—Pomáz 2. Bem SE—SZTK 3. Nagykőrös—Fóti SE 4. Bag—Budaörs 5. Cegléd MEJJOSZ—Üllő 6. Farmos—Pilisi KSK 7. Kakucs—Gyömrő 8. Túra—Öcsa 1:0 4:0 7:2 5:4 4:0 2:2 4:0 1:1 MEGYEBAJNOXI DOBOGÓSOK 1. Törökbálint, 2. Bem SE, 3. Karte!