Pest Megyei Hirlap, 1958. július (2. évfolyam, 153-179. szám)

1958-07-15 / 165. szám

I rtrt uetrti WCirlap 1958. JÚLIUS 15. KEDD Pécel 5:1-re nyert Tokod ellen, de csak ha rmadik lett. mert Esztergom győzött Székesfehérvárott. Annavölgy mindkét pontot elhozta Pilisvörösvárról A a .VW /II utolsó íordulája Döntetlenül végződött az NB l-es rangadó MTK—Bp. Honvéd 2:2 (1:0). Nép- j stadion. Diósgyőr—Vasas 1:0 (1:0), ^ Népstadion. Újpesti Dózsa—Tata- I bánya 3:1 (2:1). Tatabánya. Szom­bathely—Pécs 5:0 (2:0). Szombat­hely. Ferencváros—Dorog 5:1 (3:0). Dorog. Csepel—Szeged 4:0 (1:0). Csepel. Komló—Salgótarján 4:0 (3:0). Az NB III Utolsó fordulójában a legnagyobb érdeklődés a Pé­cel—Tokod mérkőzést előzte meg, mely a második hely szem­pontjából volt jelentős. Hiába győzött a Pest megyei csapat, mert Esztergom öt gólt rúgott Fehérvárott. s így nem került el a második helyről. Meglepetés­nek számít, hogy Annavölgy mindkét pontot elhozta Pilis­vörösvárról. PECELI MÁV—TOKOD! BÁNYÁSZ 5:1 (2:1) Pécel, 1000 néző. V: Horváth. P. MÁV: Nagy I _ Nagy II. Sári, Stecker Holló II. Városi _ Holló I, Kalmár, Tóth, Daróczi. Farkas. Tokod: Benedek — Varga. Oláh, Simon — Bánáti. Debre­ceni I — Szarvas. Fandli, Debre­ceni II, Újvári, Molnár. A nagy tneleg miatt, közös meg­egyezéssel, félórával később kez­dődött a mérkőzés. A vezetést a 1) percben a hazaiak szerezték meg, a védőkről kipattanó labdát Holló II mintegy 25 méterről lőtte kapura, s a labda a kapuía és a hálótartó léc közé vágódott. Ot perccel később a megzavarodott péceli védelem, s a meglepett Nagy I mellétt Molnár mintegy 10 méterről lőtt gólt. A 25. percben Holló I jobboldalról hatalmas lö­vést küldött kapura, s a labda a bal alsó sarokba vágódott. Az ötletesen játszó péceU tá- madósor a második félidő ö. per­cében újabb gólt szerzett. Darixvi mintegy 20 méterről küldött bom­ba szabadrúgása, a sorfal mellett jutott a kapuba. A 13. percben Farkas a kifutó kapust is kicse­lezve, közelről lőtt gólt. Ezután egy időre feljött a vendégcsapat, kétszer is tűzijátékot rendeztek a péceli kapu előtt, majd egy sza­badrúgásuk magasan a kapu fö­lött suhant el. A 30. percben vá­rosi góljával beállította a vég­eredményt. Változatos, élénkiramú mérkőzé­sen megérdemelten győzött a Pest megyei csapat a négy tarta1 ékkai kiálló Bányász éllen. A hazaiak Igen ctlftesen szőtték támadásai­kat. az Otösfogat tagjai akárcsak múit héten, most is jó napot fog­tak ki. A tokodiak csak helyen­ként nyújtottak jó teljesítményt, csatáraik sokat pepecseltek, s a pécett védelem mindig Idejében hárított. A hazaiak közül Nagy I, Sírt, Holló H, Holló I, valamint Daroczt tűnt ki. SZF. PETŐFI _PIUISI KINIZSI 3: 3 (2:1) 'ills, 6000 néző. '. Kinizsi: Varga _ Mackó, ttos, Hadas — Farkas. Borgula Kurucz, Perjés!. Földvárszki. rcsán, Halgas. ... t. 18. percben a vendegek sze- lók meg a vezetést, melyet a percben Turcsán egyenlített. A idő végefelé lesgyanús helyzet- . ismét előnyhöz jutott a Petőfi. ,zünet után, már az első per­iben újabb gólt szerzett a fehér- •1 csapat. A 20. percben Tur­in U-esből 3:2-re szépített, majd 35 percben a pilisiek szabad­ba a jabb felső sarokban ko- t ki. s ez az egyenlítést jelen­te. A hátralevő időben a Kim- ostrom alatt tartotta a vende- c kapuját, de nem tudtak ered- :nyt elérni. A fehérvári vede- i a kapussal az élen, igen jól t a- lábán, a ..portás” a szeren- ivel sem állt hadilábon, ó iramú, izgalmas, küzdelmes :rkőzésen a többet támadó Ki- ;si közelebb állt a győzelemhez, vendégek csak kevésszer futot- : le, a gólokat lesgyanús hely­ből szerezték. ú hazai csapatban Földvárszhi, rcsán és Halgas I tűnt ki. ANNAVÖLGYI BÁNYÁSZ—PILISI BÁNYÁSZ 4:2 <3:1> pilisvörösvár, 1000 néző. V: Pá­kozdi. p. Bányász: Herczegh - Markos, pack II, Farkas — Peller, Wiszt Elektro-, vegyész­és gépészmérnököket valamint gépésztechnikusokat keresünk felvételre EGYESÜLT IZZÓ VILLAMOSSÁGI RT. váci telepe. Vác. Honvéd utca 19/21. sz. Jelentkezés: a munkaügyi osztályon. Stocker, Gémesi, Gechter, Víz­vári, Kimmel. Védelmi hibából már az első percben megszerezte a vezetést a vendégcsapat, majd kettőre nö­velték a gólok számát. Ezután Gé­mesi szépített. A harmadik gólt érdekes körülmények között sze­rezték a vendégek. Egy 25 méter­ről küldött szabadrúgás során a göröngyös talajról felpattanó lab­da Herczegh vállára esett, onnan kiperdült és a közelben levő annavölgyi balösszekötő a hálóba fejelte. Szünet után Annavölgy. jutott újabb előnyhöz, melyre Peller 11-es góllal válaszolt. A tökbet támadó Pilisi Bányász lélektelenül, az otösfogat erőtle­nül játszott. Az együttes átlagon aluli teljesítményt nyújtott. Csu­pán Wiszt lelkesedése dicsérhető. NAGYKÖRÖSI KINIZSI—VÁCI VASUTAS 5:2 (1:1) Nagykőrös, 800 néző. V: Nagy. N. Kinizsi: Erdélyi _ Soós. Sza­bó I, Erdei — Csikós I, Kovács — Kornyik Bakonyi. Bélteki, Csikós II Czene. Vár: Takács — Dobso- nyi, Borzák, Kiss — Drobni. Ba­logh — Jakab II. Horváth, Mészá­ros, Sári, Jakab I. A 8. percben Borzák 20 méteres szabadrúgásából szerzett gólt a vendégcsapat. A 30. percben Bél­teki egyenlített. A második félidőben Erdei sza­badrúgásából szerzett gólt a ven­dégcsapat. A 30. percben Bélteki egyenlített. A második félidőben Erdei sza­badrúgásával vezetéshez juttatta a hazái csapatot, majd Dobsonyi ön­gólja következett. Kornyik góljá­val 4:l-re alakult az eredmény, majd szépítettek a vendégek. Bél­teki gólja után az eredmény már nem változott. A nagy meleg ellenére jó iramú, szép játékot hozott a találkozó. Mindkét csaDat lelkesen, nagy lendülettel küzdött. A techniká- aahb Kinizsi megérdemelte a győ­zelmet, Az első félidőben kemény játék folyt, s a játékvezető a második félidőben túlszigorúan három játé­kost kiállított. A 32. percben a váci Horváth került utánrúgás miatt a kiállítás sorsára, a 38. és a 40. percben a körösi Csikós I-et, illetve Soóst állította ki a bíró. A váci vezetők szerint a játék­vezető gyöngén működött. Vere­ségükhöz hozzájárult, hogy Kiss rossz napot fogott ki. nem tud­ták semlegesíteni a veszélyes kö­rösi jobbszárnyat. A hazai csapat­ban Kovács, Kornyik. és Bakonyi tűnt ki. Soós teljesítményének ér­tékét lerontotta kiállítása. BÁLIN KA—GÖDÖLLŐI VASAS 4:1 (3:1) Balinka, 300 néző. Gödöllő: Katona — Kovács, Sár­réti, Dán — Tóth I, Horváth — Jávorszky, Tamás. Molnár. Mátis, Cseresznye. Kezdetben enyhe mezőnyfölényt harcolt ki a Fejér megyei csapat és a 15. percben a vezetést is megszerezte. Ezután kiegyen­súlyozottá vált a játék, több ve­szélyes gödöllői támadást szöglet­re mentettek a hazai védők. A 25. percben 2:0 lett az eredmény, majd a 30. percben Cseresznye szépített. Befejezés előtt két perc­cel újabb gólt szerzett Balinka. Szünet után több veszélyes tá­Pénzért papír — papírért pénz Hulladékpapirért pénzt ad a MÉH! Papírhulladék nélkül nincs papírgyártás, kevesebb ae újság, könyv, iskolai füzet, csomagolóanyag Gyűjtsük és adjuk át a papírhulladékot Pest, Bács és Nógrád me­gyében a PEST- BÁCS - NÓG RÁDMEG VE I o telepeinek és átvevőhelyei­nek: Pest miegyében: Aszód Cegléd. Dunaharaszti. Érd, Gödöllő, Kiskunlacháza, Monor, Nagvkőrös. Nagy- káta, Pilisvörösvár, Szent­endre, Szob. Vác. Vecsés madást vezetett a vendégcsapat, ezeket í&ögletre hárították a ha­zaiak. vagy a lövések a kapufát találták el. A 20. percben 4:l-re alakult az eredmény. Jó iramú mérkőzésen igazságos eredmény született. A hazai csa­pat teljesítményén nem látszott meg. hogy nyolc nap alatt három mérkőzést vívott. A Vasasban a védelem kihagyott, s az utazás okozta fáradtság is kiütközött a csapat tagjain. Egyénileg csupán Katona teljesítménye említhető. 1. Ferencváros 24 14 4 6 49:32 32 2. Bp. Honvéd 24 13 5 6 50:29 31 3. MTK 24 13 5 6 47:29 31 4. Tatabánya 23 11 5 7 32:26 27 5. U. Dózsa' 22 10 4 8 41:30 24 6. Vasas 23 8 8 7 34:29 24 7. Szombathely 24 7 10 7 33:31 24 8. Diósgyőr 23 9 6 8 28:31 24 9. Csepel 23 7 9 7 29:24 23 10. Salgótarján 23 9 5 9 31:37 23 11. Dorog 24 9 3 12 27:40 21 12. Komló 24 4 8 12 22:38 16 13. Pécs 23 5 5 13 20:46 13 14. Szeged 24 3 7 14 23:44 13 A Szentendrei Honvéd _Adonyi P etőfi mérkőzést a vendégek le­mondták. ★ Egyéb eredménvek: Nyerges- ujfalu—Ercsi 8:0 (1:0). Szép sport­szerű küzdelemben túlzott gól­arányú győzelem született. Szf. MÁV—Martonvásár 6:0, Szf. Hon­véd—Esztergom 0:3. NB in KÖBEPDUNAI CSOPORT 1. Nyergesujf. 34 23 6 5 97:29 52 2. Esztergom 34 20 8 6 67:32 48 3. Pécel 34 17 13 4 78:28 47 4. Tokod 34 19 7 8 73:41 45 5. Nagykőrös 34 IS 10 8 82:47 42 6. Annavölgy 34 17 6 11 66:55 40 7. Szf. MÁV 34 18 3 13 84:55 39 8. Pilisi B. 34 14 8 12 64:51 36 9. Balinka 34 15 5 14 58:64 35 10. Martonvásár 34 14 6 14 38:50 34 1U Szf. Petőfi 33 13 7 13 58:47 33 12. Váci VSE 34 13 5 16 63:62 31 13. Pilisi K. 33 11 4 18 48:81 26 14. Szentendre 33 10 4 19 43:73 24 15. Gödöllő 34 8 7 19 51:84 23 1«. Szf. Honvéd 33 9 1 23 40:98 19 17. Adony 34 7 4 23 41:85 18 18. Ercsi 34 5 6 23 30:99 16 Hátralevő mérkőzések: Szent­endrei Honvéd_Szf. Petőfi, Szf. Honvéd—Pilisi Kinizsi. Két jelentős teniszesemény lesz a közeljövőben Alsógö- dön. Szombat-vasárnap itt bo­nyolítják le a megyei egyéni bajnokság küzdelmeit, mely­re csütörtökig lehet nevezni. Az eredeti tervtől eltérően jú­lius 25—26—27-én kerül sorra a Dunakanyar Kupa verseny. A legjobb fővárosi, valamint a megyei teniszezőkön kívül, hí­rek szerint külföldiek is in­dulnak a viadalon. Öt telitalálat a totóit A legutóbbi totó-fordulóban öt pályázó ért el telitalálatot. Nyere­ményük egyenként 77 679 forint. Tizenegytalálatos szelvény 221. tíz- találatos nedig 3635 akadt. Előb­biekre .1757. utóbbiakra pedig 142 forintot fizetnek szelvényenként. A 12 találatos tippszel vény: x, 2, 2. 2, 1, 1. 1, 1, x. 1, 1, 1. Vasárnap négy helyen bonyolították le a megyei sparta- kiád területi röplabda-döntőit. Képünk Visegrádon készült, a váci járás—szobi járás mérkőzés egyik jelenetét örökíti meg. A feketemezes váci röplabdázó egy kézzel igyekszik fogadni a labdát, két kézzel pedig sokkal biztosabb ez a „művelet” (Nánási Pál felvétele) Az É. M. 31. sz. ÉPÍTŐIPARI VÄLLALAT azonnali belépésre felvesz nagybudapesti és vidéki munkahelyeire KŐMŰVESEKET KUBIKOSOKAT SEGÉDMUNKÁSOKAT MUNKÁSSZÁLLÁS VAN Az összes szociális juttatásokat biztosítjul Jelentkezés: Bp., V., Petőfi Sándor utca 1 (Bejárat a Pilvax közben), munkaügy osztály. Opel Olympia henger­fúrás után bejáratva, tartalék alkatrészek­kel eladó. Cegléd, dr. Zakar, Szabadság tér 9. szám. A MÁV Dunakeszi Járműjavító OV., Du­nakeszi, felvételre ke­res asztalos és fénye- zö-mázoló szakmunká­sokat. MÁV utazási kedvezmény ■ a család­tagok részére is. írá­sos Jelentkezést ké­rünk, szállást biztosí­tunk. Kerti bútor, kerti füg­gőágy, csőbútor, ágy­sodrony, gyermek- kocsi készítés, javí­tás. Vanczák, Buda­pest, VH„ Csányi utca 12. 429-238. Azonnali belépésre ke­resünk esztergályos, marós szakmunkáso­kat és betanított gép­munkásokat. Pneuma­tikus és Hidraulikus j Gépek Gyára, Bp., IV,, Dugonics u. 11, I Agyagmentes bányasóder, kvarcos homok (vagonba rakva is)- normál homok — színes murva (falazáshoz, beto­nozáshoz, sport- pályákra, Ik-erti utakra stb. alkal­mas) hivatalos áron kapható, ve­vő által elszállít­va. Cím: Buda pesti Állami Er dőgazdaság, Buda pest, XII., Mali- novszky fasor 8 Tel.: 155-044, 358— 582. Műbőrkabátot, gyer­meknek is, motoros­mellényt, ballon kabá­tot méret után készí* Divat sportszabó. VII., Garai tér 3. Keleti pu. mellett. Mozaiklapok gyönyö­rű mintákban kapha­tók, vidékre szállítok Kaba. XI.. Bartók Bé­la út 76. 256-211. Eladó jó Után való kettes eke. tárcsa, erős teásszekér. Szolnoki u 91. sz, Nagykőrös. Németh Ida csúcsot javított a 400 m-es női síkfutásban Nagyszerű küzdelmek a kijei i ukrán—magyar atlétikai viadalon Kijevben, a Hruscsov-stadionban vasárnap délután nemzetközi atlé­tikai versenyre került sor az Uk­rán SZSZK és Magyarország férő és női válogatottjai között. A ta­lálkozók több számban érdekes, izgalmas küzdelmeket noztak, s mindkét részről több ió eredmény született, amely elsősóiban a kö­zelgő stockholmi Európa-bajnok- ság szempontjából jelentős. A magyar versenyzők eredmé­nyei közül kiemelkedik Németh Idának a 400 m-es női síkfutásban 55.5 mp-es idejével elért ú. orszá­gos csúcsa. Dicséretet érdemel még győzelméért Csutorás Csaba (400 m), Zsivoczky (kalapács), a 4 X 100-as férfi váltó. A verseny „második félidejé­ben” még jobban ment a magy.<n roknak. Egymás után aratták ér­tékes — nem egy esetben Kettős — győzelmeiket, szereztek értékes pontokat a helyezésekkel, s vég­eredményben nagy meglepetésre legyőzték a papírforma szerint jóval esélyesebb ukrán férfi* csa­patot, A nőknél viszont a nazaiak győztek. A magyarok eredményei közül kiemelkedik Széchényi Jó­zsefnek a férfi diszkoszvetésöen elért új országos csúcsa (54.34 m), míg dicséret illeti Szentgáiit, Zsi- voczkyt, Antal Mártát. Szabó dr.-t és Rózsavölgyit győzelméért. A nemzetek közötti portverseny végeredménye: Férfiak: Magyar­ország _Ukrán SZSZK 104:99. Nők: U krán SZSZK—Magyarország 78:4*. Közel 100 induló a megyei úszóbajnokságon Szombaton és vasárnap a váci uszodában bonyolították le Pest megye 1958. évi úszóbajnokságát. A versenyt ünnepélyes keretek között Krizsán József a PTST tit­kára nyitotta meg. A kétnapos küzdelmeket mintegy 500 néző te­kintette meg. örvendetes, hogy hat sportkör — Narvkőrösi Kinizsi, Érdi Trak­tor, Gödöllői ASC, Váci Petőfi, Ráckevei Petőfi. Naeykátai Petőfi — 91 úszója vett részt a bajnok­ságon. A legkiemelkedőbb ered­mény a 100 m-es férfi gyorsúszás­ban született, Malinák, a Gödöllői Agráregyetem versenyzője 1:02.2-es eredményt ért el. Két vízilabda­mérkőzés is sorrakerült: Nagy­kőrös—Érdi Traktor 3:2, Nagy­kőrös—Váci Petőfi 6:2. A bajnokság részletes eredmé­nyeit később közöljük. Nyolc gólt rúgott a Váci Petőfi a Nyári Kupa első fordulójában Vasárnap — egyelőre három csoportban — megkez­dődtek a labdarúgó Nyári Kupa küzdelmei. A tornán egy Pest megyei csapat, a Váci Petőfi NB Il-es együttese indul, amely jól rajtolt: nyolc gólt rúgott a K. Lombik­nak. Váci Petőfi—K. Vác, 1000 néző. V: Sipos. V. Petőfi:, Nyéki — Je­szenszky, Neugan, Erős — Varga, Farkas — Balogh, Pintér, Bábi, Frick, Boros, K. Lombik: Búcsúházi — Vass, Borbély, Berényi — Vigh, Barna — Hajdukovics, Bencsik, Deák, Gállá Gárdái. Lombik 8:2 (4:1) » A nagy akarással játszó Pe­tőfi sokat és veszélyesen tá­madott, s éhben áz arányban is megérdemelte a győzelmet. Jóiramú, szép mérkőzést ho­zott a találkozó. G: Bábi (5), Frick (2), Far­kas, ill. Deák, Berényi. Jó: Bábi, Farkas, Pintér, Frick, ill. Vigh, Deák. A Magyar Atlétikai Szövetség f vasárnap délelőtt tikkasztó me­legben rendezte a Gorkij fasor­ban Magyarország 1958. évi 50 km-es gyalogló-bajnokságát. A versenyen 21-en indultak, de csak 14-en értek a célba. Az első 15 km után már eldőlt a verseny sorsa, ugyanis Havasi, a Vasas gyalogló­ja ekkor már valamennyi ellen­felét lekörözte. A nyugatnémet Lauer 13.7 mp-el beállította saját 110 m-es gátfutó Európa rekordját Augsburgban. Ugyanezen a versenyen az ame­rikai White 10.4 mp-et ért el a 100 m-es síkfutásban az ugyan­csak amerikai Davis bedig 17.84 méterrel nyerte a súlylökést. r Észak­Pest megyeiek figyelem! A Pest-Bács-Nógrád megyei MÉH Vállalat váci tele­pén (Vác, Csányi krt 13.) nagy választékban kaphatók: melegen vont csövek: 133x 10 mm, 143x4,5 mm. 108x ; 10 mm, 146x5 mm, 159x9 j mm, lemezek, idomanyagok, tengelyanyagok Az 1959. évi asztalitenisz világ- bajnokságot március 27 és április 5 között rendezik meg a dort- mundi fedett sportcsarnokban. A Duna Kupa labdarúgó-torna döntőjének második mérkőzését a Crvena Zvezda (Belgrad) 3:2 (2:0) arányban nyerte a Brnoi Buda Hvezda ellen. A Duna Kupát ezzel a Crvena Zvezda nyerte. A Budapesti Úszó Szövetség va­sárnap délutáni versenyén — ame­lyet á margitszigeti Sportuszodá­ban bonyolítottak le _ Dobay (0. D ózsa) kísérletet tett a 100 m-es férfi gyorsúszás országos csúcs- eredményének megdöntésére. A kísérletet siker koronázta, s Do­bay 56.9 mp-es kitűnő idővel, amely egyike a legjobb idei ered­ményeknek ezen a távon, új or­szágos csúcseredményt ért el. A régi rekord 57.2 mp volt. Nemzetközi motorkerékpáros versenyt rendeztek vasárnap Pös- tyénbep.. A 7800 méteres pályán a részvevők 15 kört tettek meg. A magyarok közül a (125 kem-es fu­tamban Szabó II 3. volt. 350-es gépén Cserkuti a 4.. 500-as gépén pedig Hernádi 6-nak végzett. A jugoszláv I. osztályú labda­rúgó bajnokságban ősztől kezdve az eddigi 14 csapat helyett 12 vesz részt. Kiesett a Zagreb OSK, a Beográd, a Szabadkai Szpartak és a Split. Feljutott a Szarajevó és a Riieka. Ulánbátorban a Pénzügyőrök labdarúgó csapata 6:0 arányban győzött egy helyi együttes ellen. A Münchenben rendezett nem­zetközi atlétikai viadalt 20 000 néző előtt bonyolították le. A verseny kimagaslóan legjobb eredményét a görög Roubanis érte.el. aki 4.60 méteres új Európa-rekprddal nyer­te a rúdugrást. PEST MEGYÉI HÍRLAP A Magyar Szocialista Munkáspárt Pest megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Kiadta a HirlaDkiadó Vállalat. Szerkesztőség és kiadóhlva-al: Budapest, vni. Blaha Lutza tar S, Telefon: 343—100 142—220. Szikra Lapnyomda. Felelős vezető: Kulcsár Mihály.