Pest Megyei Hirlap, 1958. április (2. évfolyam, 77-101. szám)

1958-04-23 / 95. szám

SEV«. 'xJC irtán 1958. ÁPRILIS 23. SZERDA Hétfőn feltűnő kevesen vol­tak a labdarúgó-szövetségben. Nemcsak azért, mert sokan a megyei sportvezetők három- nappos leányfalu; tanácskozá­sán vesznek részt, hanem azért is, mert csak néhányan jelentek meg az intézők, szak­osztályvezetők közül. — Vajon miért, mi ennek az oka? — tárgyalgatták a jelen­levők, node azért szó esett a vasárnapi mérkőzésekről is. Nem gól? Gól! A Túra—Tápiószecső rang­adóra mintegy 1000 néző volt kíváncsi. Az első gól a 20. percben született. Mackó lö­vésszerű beadását a szecsői kapus a vonalon belül fogta. A vendégek szerint viszont nem jutott túl a labda a gólvo­nalon és tiltakozásként le akartak vonulni a pályáról. Az egyik játékos megsértette a bí­rót, aki erre kiállította. Végül is meggondolták magukat a szecsőiek és 3 perc szünet után folytatódott a mérkőzés. A 10 főre olvadt vendégcsa­pat a II. félidő elején egyenlí­tett. Ezután csaknem állandó­an a turadak támadtak, de nem volt, aki feltegye a pontot a» foi” betűre, de ebben a kitűnően védő szecsői kapus is közreját­szott. A középhátvédet vitték előre segíteni. Fáczán be is lőt­te a hazai csapat győzelmét je­lentő gólját. Egy Nagy-gól Meddő csatársorok küzdel­me jellemezte a Váci Hajó— Dunakeszi Magyarság megyei I. osztályú mérkőzést. Kuruc2 a váciak játékosa sérülése miatt az első félidőben csak statisztált, szünet után pedig ki sem jött a pályára. Már-mái úgy látszott, hogy gólnélküli döntetlennel végződik a mér­kőzés, amikor befejezés előtt 3 perccel a dunakeszi Nagy a hálóba talált, s ez a vendégcsa. Gólok nyomában Jegyzetek a fordulóról pat meglepő győzelmét jelen­tette. Hét gól Tápiósülyön Tápiósülyön nem volt ilyen gond a csatársorral, legalábbis a hazai ötösfogattal. Hetet rúgtak az ellenfél hálójába, d< ehhez a kókai kapus gyenge napja is hozzájárult. — Nem ilyen eredményi kalkuláltunk — mondotta a kókaiak egyik vezetője. — Két héttel ezelőtt ugyanis Iklad 10:0-ra győzött Tápiósüly ellen, mi pedig múlt vasárnap -f.-O-ih vertük Ikladot. Ilyen alapon a győzelmünket ígérte a számí­tás, a papírforma. Ez a kalku­láció azonban nem vált be. A mérkőzésen mintegy ezer néző volt, ennek több mint & fele kókai. Kóka ugyanis kö­zel van Tápiósülyhöz, s így nem okozott gondot az utazás Két tizenegyes gól Dunabogdányban A Petőfi-csoport éllovasa Kartal, ismét elvérzett a „Du­nántúlon“. Két héttel ezelőtt Visegrádon kapott ki, április 20-án pedig Dunabogdányban szenvedett vereséget. A hazai csapat egy fejesgól­lal már az ötödik percben megszerezte a vezetést. Ezután jó darabig nem esett gól, csak a II. félidő 25. percében: 11-es- ből újabb előnyhöz jutottak a bogdányiak. A hátralevő idő­ben ugyancsak tizenegyes gól­lal szépített Kartal. Gólos és góltalan félidő A Veresegyház—Nagymaros mérkőzésen mér az első félidő­ben bebiztosították győzelmü­ket a hazaiak. A hátszéltől tá­mogatott „veresiek“, Rózsai és a középcsatár Sopp révén 2:0- ás vezetésre tettek szert. A második félidőre elállt a szél, ekkor Nagymaros szebben és jobban játszott, de a csatá­rok nem tudták kihasználni helyzeteiket. (reitter) Gazdag szerdal műsor Megyei válogatott—Bp. Honvéd mérkőzés Gyomron, az ifi-válogatott Monoron, két NB il-es találkozó A Szolnok mjegye ellen ké­szülő felnőtt és ifjúsági váloga­tottunk ma délután edzőmér­kőzést játszik. A felnőttek el­lenfele a Bp. Honvéd csapata less, Gyömrgn nagy érdeklő­dés mutatkozik a piros-fehérek vendégszereplése iránt, de so­kan kíváncsiak az ifi-váloga­tott szereplésére iss A március 23-án a havazás miatt elmaradt BVSC—Cegléd. Bp. Vörös Meteor—Vác NB Il-es találkozót is ma bonyolít­ják le. A ceglédiekre nehéz fel­adat vár az éllovas BVSC ellen. — A játékosok ma a BVSC ellen akarják kiköszörülni a vasárnapi csorbát — mondotta Unger József szakosztályveze­tő. — Csernai hétfő délelőtt el­lenőrző orvosi vizsgálaton volt. Játszhat. így a Szolnok elleni összeállításban lép pályára a csapat. RÉSZLETES MŰSOR LABDARÚGÁS. Megyei felnőtt Válogatott—Bp. Honvéd (Gyömrő, 17). Az ifi-válogatott Monoron ját­szik, ellenfelét még nem jelölték ki. NB II. Déli csoport: Bp. Vörös Meteor—Váci Petőfi (Csömöri út, 16.30), BVSC—Ceglédi Vasutas (SzŐ- nyi út, 16.30), Általános iskolás kézilabda döntő Zebegényben Nagy érdeklődés mellett került sor a szobi járás iskolai kézilabda­bajnokságának döntőjére. Az utolsó mérkőzéseket Zebegényben bonyo­lították le. Először, több mint 200 néző előtt játszották le a Zebegény —Nógrádverőce leány mérkőzést, melyet a zebegényi csapat 4:0 (2:0) arányban nyert. A íiú mérkőzést még nagyobb érdeklődés kisérte, ezen a nógrádverőcei fiúk bizo­nyultak Jobbnak és 12:6 (9:2) arány- ■ ban diadalmaskodtak a helybeliek felett. Leány végeredmény 1. Zebegény 3 3 _ — 20: 1 6 : 2. Nógrádverőce 3 1114:73; 3. Nagymaros 3 1 — 2 6:7 2 ; 4. Szokolya 3 __ 1 2 3:18 1 i F iú végeredmény 1. Nógrádverőce 3 3____39:11 6 ! 2 ANagymaros 3 2 — 1 15:17 4 : 3. Zebegény 3 — 1 2 14:21 1 ; 4. Szokolya 3 — 1 2 11:30 1 ; Berta Sándor Gyakorolnak, gúlát építenek az abonyi Szelei úti iskola tornászlányai A békéscsabai sakkozók legyőzték a Pilisi Bányászt Az országos csapatbajnokság vidéki középdöntője során a Pilisi Bányász vasárnap a Békéscsabai VTSK-t fogadta. A mérkőzést a vendégcsapat nyerte 6V2:4V2 arányban. A Langmár—Balogh játszma a Pest megyei sakkozóra kedvező helyzetben függőben maradt, de ha az értékelésnél Lang- márt hozzák győztesnek, az már nem befolyásolja a béké­siek csapatgyőzelmét. Eredmények (elől a békés­csabai versenyzők): Tószögi— Naschitz Ví-‘Vs* Ancsin-Hö- römpö 1:0, Búzás—Rendek 0:1, Bánszky—Szíván 0:1, Halász dr.—Szente Va-'Vs, Liskáné— Puskás 1:0, Máté—Schaffer !Caika—Németh 0:1, Erdős —Marlak L. 1:0, Bagyin—Mar­iok F. 1:0, Thuróczl—Türk 1:0. V KÉT TUDÓSÍTÁS: Gyenge volt a vecsési védelem kistarcsa-Vocsss 4:3 (1:2) Kartal kikapott Dunabogdányban Torbagy pontot vesztett Örkény ellen A megyei II. osztályú labdarúgó-bajnokság két legérde­kesebb eredménye az éllovas Kartal dunabogdányi veresége és Torbágy otthoni döntetlenje Örkény ellen. Meglepetésnek számít az is, hogy Péteri csak az egyik pontot tudta megsze­rezni Taksonyban, az Érdi Traktor pedig Dabason. Zsámbok nyert Isaszeg ellen. Ecser biztos győzelmet aratott Bia felett. Rákóczi-csoport: Halásztelek—Ráckeve 4:0, Pilis II—Ceg­lédi Honvéd 1:3, Ceglédbercel—Szentmárton 1:3, Monor II— Szigethalom 1:0, Taksony—Péteri 1:1. A Ceglédi Vasutas II— Dunavarsány és a Kiskunlacháza—Albertirsa II mérkőzés el­maradt. Kossuth-csoport: Túra—Tápiószecső 2:1, Hévízgyörk— Nagykáta 2:2, Zsámbok—Isaszeg 2:1, Aszód—Bag 3:2, lkiad— Csömör 3:0, Tápiósüly—Kóka 7:0, Kerepes—Galgahévíz 0:1. Zrínyi-csoport: Tahi—Fóti Vasutas 0:1, Dunabogdány— Kartal 2:1, Veresegyház—Nagymaros 2:0, Alsógöd—Szob 2:0, Piliscsaba—Váci Forte 3:4, Zebegény—Nógrádverőce 2:2. A Váci Petőfi II—Szentendrei Építők mérkőzést elhalasztották^ Petőfi-csoport: Inárcs—Ujlengyel 2:2, Érdi Építők—Ócsa 2:1, Ecser—Bia 6:1, Alsónémedi—Budaörs 4:2, Torbágy—Ör­kény 1:1, Dabas—Érdi Traktor 1:1. Ujhartyán—Bugyi 5.0, Tárnok—Páty 3:0. Nagy érdeklődés előzte meg Ve- esésen a találkozót. A vendégcsa­patot mintegy 200 lelkes szurkoló kísérte el és buzdításukkal till* szárnyalták helybeli „kollégáikat”. Mintegy 2000 néző előtt Simák játékvezetése mellett kezdődött el a találkozó. Élénk iramú, változa­tos játék alakult ki. Kidomboro­dott a vendégek technikai és tak­tikai fölénye, amit a hazaiak len­dületes teljesítménye ellensúlyo­zott. A 7. percben Pecsenyiczky V lesgyanús helyzetből, a tétovázó vecsési védelenl mellett a hálóba vágta a labdát. (1:0). A vecsési tá­madásokat a jól záró tárcsái vé­delem biztosan rombolta. A 28. percben Földi nagy helyzetben a kapu mellé gurított, a másik olda­lon Szemes hagyott ki egy góllal kínálkozó alkalmat. A tárcsái együttes főleg a jobbszárny révén veszélyeztetett, A hazaiak elkese­redetten küzdöttek az egyenlíté­sért, amit a 27. percben Molnár II révén sikerült elérni. Sőt, a 40. percben ugyancsak Molnár II a vezetést Is megszerezte Vecsésnek. A n. félidő első percében Varé- nyi 5 méterről leadott lövését véd­te a tárcsái kapus. Rögtön utána lendületes tárcsái támadás követ­kezett, amit a vecsési védelem csak szögletre tudott tisztázni. Nagy iramot diktált ekkor a ven­dégek ötösfogata. Molnár, Rapavi 1. Bp, Előre—DVSC. Az éUovas debreceniek pontszerzése áU elő­térben. Tipp: x, 2. 2. Nyíregyháza __Csepel Autó. Osz­s zel meglepetésre a nyíregyháziak győztek, s a kieséstől tartó hazai csapat valószínűleg most is „haj­tani” fog. Tipp: 1, x. 3. Baglyasalja—Szállítók. A Szál­lítók vidéken ritkán szerez pontot. Tipp: 1. 4. Pereces-Miskolci VSC. A ven­dégcsapat az esélyesebb. Tipp: Z. 5. Debreceni Honvéd—Nagybá- tony. A Honvéd otthon még nem nyert, lehet, hogy most szerzi meg első győzelmét. Tipp: x, 1. C. Sopron—Pécsbányatelep. Esé­lyesebb a kiesés ellen küzdő sop­roni csapat. Tipp: 1. 7. Veszprém—Sztálinváros. Mind­három eredmény lehetséges. Tipp: X, 2, 1. ,. Kaposvári MTE—Dél-budai Spartacus. A legjobb tippnek a döntetlen látszik.'Tipp: x. 1, 9. Székesfehérvár—Zalaegerszegi TE. A vendégcsapat van jobb for­mában. Tipp: x, 2, 10. Baja—BVSC. A bajnoki címre törő BVSC vidéken kevés sikerrel szerepel. Legutóbb az UTTE is el­vérzett Baján. Tipp: x, 2, X. 11. KISTEXT—ETTE. A Déli cso­port rangadóján valószínűleg a hazai pálya előnye dönt. Tipp: X. X2. Gyula—Jászberény. Jászbe­rény tavasszal még nem nyert. Tipp: 1. PÖTMÉRKÖZÉSEK: 13. Kecskemét—Bp, vörös Meteor (1. x). 14. Szegedi VSE—Makó (1). 15. Zalaegerszegi Dózsa_Győr (2), 16 . Bp. Spartacus—Egyetértés (1, x). Kijelölték a 22-es világbajnoki keretet és Szemes góljával nyolc perc alatt megfordították a mérkőzés sorsát. Igaz, ebben nagy része volt a pe­pecselő vecsési védelemnek és Pin­tér kapusnak. A hazaiakat nem törte le a várat­lan fordulat és hatalmas lendület­tel harcoltak az egyenlítésért. Az első félidőben megsérült Krész nagy helyzetben hibázott. A 33. percben 11-eshez jutott a hazai csapat, melyet Trasszer értékesí­tett. A hazaiak előtt felcsillant az egyenlítés reménye. Trasszer lett a középcsatár, a tarcsal csapatban Pecsenyiczky n ment hátra segí­teni. A vendégek beszorultak, de a tárcsái kapus, Molnár II, a he­lyén volt., A 35. percben Trasszer 5 lépésről fölé lőtt, majd Krész hagyott ki egy nagy helyzetet. A mérkőzés végét jelentő sípszó után a tárcsái szurkolók öröm­mámorban ünnepelték kedvencei­ket, akik rá is szolgáltak erre. Igen jó volt az összhang, a ven­dégcsapat játékában és. ami még fontosabb, a félidő szünetében se­gítő tanáccsal szolgáltak egymás­nak. A vecsésiek balszerencséje volt, hogy a védelem formája alatt ját­szott, s ehhez még hozzájárult egy­két labdarúgó felelőtlen felfogása. Jó: Pecsenyiczky II, Molnár I, Szemes, ill. Hanek, Leimetter, Majláth, Földi. Fekete József Kedden délelőtt Baróti Lajos szövetségi kapitány kijelölte a 22-es labdarúgó világbajnoki kere­tet, s egyben közölte a VB kezde­téig hátralevő idő felkészülési mű­sorát. A keretet a következő játékosok alkotják: Grosics, Ilku, Mátrai, Kárpáti, Sipos, Szigeti, Sárosi, Bozsik, Szőj ka, Berendi, Kotász, Sándor, Budai II, Vasas, Lahos, Machos, Tichy, Bundzsák, Monos­tori II, Fenyvesi, Friedmanszky és Lenkei. — Ez a keret utazik a szerdai edzőmérkőzés után Tatára s foly­tatja a világbajnoki felkészülést, tehát lényegében ez már a svéd­országi csapat. Változás természe­tesen még mindig előfordulhat, hiszen hosszú az idő a Stockholm­ba utazásig. A lehetőség is megvan az esetleges változtatásra, mivel a FIFA-hoz május 31-ig kell nevezni azt a 22 játékost, akit a VB-n szereoeltetni akarunk. A kerettel tart Tatára Hidegkúti is, vele kap­csolatban minden erőállapotától függ. — Vasárnap _ mint az már is­meretes — egy román vegyes csa­pattal játszik együttesünk, majd május elsején Debrecenben a Vidék-válogatottjával. Május 4-én indul válogatottunk Skóciába a május 7-i mérkőzésre, majd onnan visszatérve ismét Tata lesz a szín­helye az előkészületeknek. Ennek az időszaknak az összeszoktatás és a forma időzítés a célja, s Sós Ká­roly és Lakat Károly a felelősség- teljes munka irányítója. — A felkészülési időszak utolsó Hsiód—Bag 3:2 (2:0) üdülőnek alkalmas 6 víkerudiház 12 szobával, 890 négyszögöl telek­kel Leányfalu leg­szebb részén, duna- parton, eladó. A ví- ken-dházak megfelelő tel-ekkél egyenként is eladók. Váci 2 szoba, konyhás magános csa­ládi házban levő, la­kás budaip'esti hason­lóra elcserélhető. Pest megyei Ingatlanköz­vetítő Vállalat, Buda­pest, V., Kálmán u. 13. sz. Monoron 3 szobás kertes házamat elcse­rélném hasonlóra Dél- S zlovákiában. „Jól jár” jeligére kiadóba. Fehér V hálószoba el­adó. n., Fillér u. 23. I. 7. Csonka benzinmotor 8 LE kifogástalan ál­lapotban eladó. Szer­számgép és szivattyú meghajtására alkal­mas. Érdeklődini: este 6-tól. Bp., IX.. So­bieski János u. 23, Rönkfa bérfűrészelést magánosok és vállala­tok részére a kívánt mérqt szerint azonnal vállal a Tahitótfalui Földiművesszövetke­zet.____________________ önálló konyhavezetői munkakörbe keres megfelelő gyakorlattal rendelkező vizsgázott szakácsot szentendrei vállalat. Ajánlatokat kérjük „200 fő étke­zési létszám” jeligé­re a Felszabadulás téri hirdetőbe. Vasárnap már a kora délutáni órákban hatalmas embergyűrű vette körül az aszódi labdarúgó- pályát. Az ifi-csapatok mérkőzése után mely l:l-es eredményt ho­zott — pontosan 17 órakor közel 3000 szurkoló bíztatása közben in­dult a nagy érdeklődéssel várt ta­lálkozó. Az első félidőben nyomasztó aszódi fölény alakult ki. A 27. perc­ben a bagiak nagy helyzetben hi­báztak. Nem így a hazaiak, akik a 35. percben Cserven góljával meg­szerezték a vezetést, öt perccel ké­sőbb Tábi növelte az aszódiak elő­nyét. A második 45 perc tavaszias idő­ben kezdődött. Teljesen elállt a szél, s a nap is jól sütött. A bagi rohamok a 25. percben góllá értek. Ádám volt eredményes. Megjött a közönség hangja, a két szurkoló- tábor igyekezett egymást túlszár­nyalni. A 32. percben az egyik aszódi labdarúgó nagy lendületé- Den az alapvonalon kívülre esett. A nézők közül valaki megütötte, egy percig állt a játék. A rendező­ség távolította el az önmagáról megfeledkezett személyt. A 37. percben Henglári öngólja egyenlítéshez juttatta a vendég- csapatot. Nagy védelmi hiba volt. Ezután hol az egyik, hol a másik kapu forgott veszélyben. Már-már úgy látszott, hogy döntetlennel ér véget a mérkőzés, amikor a 40 percben egy tetszetős aszódi hely- cserés támadás végén Tábi meg­szerezte Aszódnak a győzelmet je­lentő gólt. Magas színvonalú, küzdelme® mérkőzésen az aszódi csapatban Ondrik a kapus, Cserven, Táb.t Szászi és Henglár, míg a vendé­geknél Adám, Gergely és Deme tűnt ki. A játékvezetői szempont­ból nehéz mérkőzésen Soós Gábor játékvezető és két partjelzője (Madarász László, Tóth György) jól látta el feladatát. Csiba József állomását jelenti a már biztos két finnországi mérkőzés, május 29-én Turkuban és május 31-én Helsinki­ben. A skót mérkőzéstől a Finnország­ba utazásig hetenként kétszer — szerdán és vasárnap — lesz még mérkőzése válogatottunknak, lehe­tőleg külföldi ellenfelekkel. Az ez- irányú tárgyalások még folynak, végleges programot éppen ezért még nem lehet mondani. A France Football a magyar—jugoszláv mérközésrő A France Football közli a budapesti mérkőzésre kikül­dött tudósítójának, Jean Cor- nu-nak az írását. Cornu szerint — aki jelen volt a hannoveri nyugatné­met—magyar válogatott mér­kőzésen is —, december óta a magyar csapat nagyot fejlő­dött. Egyéni bírálatában ki­emeli Bozsik nagy formajavu­lását. A mérkőzésről beszámolva megjegyzi, hogy a magyar vé­delem teljes tétlenségre volt kárhoztatva. Grosics védőtár­saival akár bridzsezhetett is volna, annyira kevés dolguk volt PEST MEGYEI HÍRLAP A Magyar Szocialista Munkáspárt Pest megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat, Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest. VIII.. Bia ha Lujza tér 3 Telefon: 343—100. 142—220. Szikra Lapnyomda. Felelős vezető: Kulcsár Mihály, |MiiiiiitiiiH!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMmiiimiuiiimiitmiiiimi I ÖTEZER FORINTOS REJT VEIM VERSENY I 16. szám. A MÉH papír- és rongygyűjtó hetek ma elrejtett mondatszövege: Olvasható név! Lakcím: ______ C sak azok a megfejtési szelvények kerülnek sorso lásra, amelyekhez 2 kg papír- és 2 kg rongy hulládéi beadásáról MÉH átvételi elismervényt csatolnak. TOTÓ-TANÁCSADÓ