Pest Megyei Hirlap, 1957. november (1. évfolyam, 157-182. szám)

1957-11-14 / 168. szám

■ illan 1957. NOVEMBER 14. CSÜTÖRTÖK Az MTK győzelmet érdemelt volna 3MTK—SC Jíarisruhe 2:2 (2:1) Szerda délután a Hungária körúti sporttelepen 8000 néző előtt nemzetközi labdarúgó- mérkőzést játszottak. A kék- fehérek ellenfele a nyugatné­met karlsruhei együttes volt. Bállá Gy. játékvezetése mel­lett a következő összeállítás­ban kezdett a két csapat: MTK: Geller — Palicskó, Sípos, Lantos — Kovács I, Ko­vács Hl — Sándor, Kárász Bödör, Palotás, Szimcsák I. SC Karlsruhe: Fischer — Schwall, Hesse, Baureiss — Roth, Rühle — Kunkel, Rup­penstein, Kohn, Beck, Tér­ni a th, Az MTK már az 5. percben megszerezte a vezetést. Bödöi. kuti—Molnár összetételben lőtt kapura, s a labda Bau- reissről a hálóba pattant, (ön­gól.) A 3G percben, baloldali támadás végén Palotás a kapu közepébe lőtt, s megszerezte a hazaiak második gólját. Ez­után feljöttek a németek, s a 40. percben gyors támadás után Kchn a rosszul kifutó Gellér mellett askapu közepé­be küldte a labdát. A második félidőben változ­tatott összeállításán az MTK. Bártfai lett a kapus. a belső hármas pedig Palotás—Hideg­játszott. Ebben a játékrészben kiegyensúlyozottabb küzdelem folyt, Karlsruhe is sokat tá­madott, s a 62. percben Kun­kel lövésével egyenlített. Bárt­fai nagyot hibázott a gólnál. Eléggé unalmas első félidő után a második 45 percben él­vezetes, izgalmas mérkőzést láthatott a közönség. Az MTK többet támadott, győzelmet ér­demelt volna» Jók: Sipos, Kovács III, Sán­dor, illetve Baureiss, Rühle és KunikeL Megalakul a megyei Testnevelési és Sporttanács Mi történt a monorí járás aktívaértekezletén ? íuUczd á-UnCzs A Pilisi Bányász középcsatára szombaton éjjel álmot látott. A buszon Nagykőrös felé tartva el is mesélte mindannyiunknak: — 4:2-re győzünk Nagykőrösön, m félidőben l:0-ra fogunk vezetni, s az első gólt Peller rúgja majd, aki először szerepel az első csa­patban. Az álom egy gól híján valóra Vált De az elmaradt második nagykőrösi gól miatt nem sértőd­tek meg a vörösváriak. Mérkőzés közben, emlékezve a jóslatra, hitetlenkedtünk. Az első félidő 20. percében 0:0 állásnál ugyanis Peller egy összecsapásnál megsérült, öt pedeig ápolták a partvonal mellett. Mikor erősen sántikálva visszatért, statisztálni a balszámyra állították, s Marjai húzódott hátra fedezetnek. A sé­rült Peller azonban nem hagyta szégyenben Juriczát. a 30. perc­ben Weis beadására nagyszerűen Ugrott fel, s máris a kapu bal alsó sarkában táneojt a labda. Csikós li bevonul... s. két hét múlva katonának A furcsa csak az, hogy már va­sárnap sem játszott a nagykőrösi csapatban. Pedig amint hallottuk, még délben úgy volt, hogy ját­szik. De nem jelent meg időben a pályán. Emiatt jogosan bosszan­kodtak a szurkolók, s jogosan ki­fogásolták a Kinizsi vezetői a já­tékos viselkedését. Az első gól Az első pilisi gólról mégegyszer meg kell emlékeznünk. Az elő­készítő' Weis, s a gólszerző Pel­ler egyaránt először szerepelt az első csapatban. Peller megyei Ifjúsági válogatott Játékos és sérüléséig meg Is mu­tatta, mit tud. Sőt, sérülten Is hasznos tagja volt a csapatnak. Weis lámpalázzal küzdött. Ez meg­látszott játékán. Szembetűnt, hogy társai mennyire segítették a fiatal csatárt. Furcsa közjáték A szünetben nyomdafestéket nem tűrő párbeszéd hangzott el a nagy­kőrösi öltözőben. Tudom, hogy hem örülnek a nagykőrösiek, hogy erről megemlékezem. Pedig az ő érdekükben történik. Lehet, hogy Kovács nem tartotta be a taktikai utasítást, de Szabó I mellett két­ségtelenül ő játszott legjobban az első félidőben. Tartotta és össze­szedte a labdát, s mint fedezet a kapura is veszélyes volt. Semmi esetre sem érdemelte meg, hogy társai oly szavakkal illessék, mint ahogy történt. Az edzőnek joga é3 kötelessége a játékost figyelmez­tetni hibáira, de a többi játékos Inkább törődjön azzal, hogy nekik miért nem ment a játék. Juricza esete A 35 éves fekefrehajű vörösvári center feltűnést keltett: jó játéká­val. Nem lehetett észre nem venni a robbanékony örökmozgó csatárt. Észre is vették. A lelátón mellettem ült az egyik nagykőrösi labdarúgó igen csinos fiatal felesége. Mikor Juricza be­rúgta a bányászok második gólját, bosszankodva kiáltotta: „Hej, az a Fekete Péter!” Később már „feke­te ördögnek’* becézte, s miikor az utolsó percben a csatár elszágul­dott a jobbszélen, s beadását Gechter belőtte, felkiáltott: „Gyű­lölő. . .ö ; . öm.’! Mindig tudtuk, hogy a gyűlölet a Szimpátia kezdeti formája, s ezért összehoztuk a fiatalasszonyt Juriczával a mérkőzés után. Elme­séltük neki a történteiket, s vára­kozva tekintettünk a „gyűlöl- ködő’*-re. ö ránézett a felhevült játékosra, s csak ennyit mondom „gratulálok’’^ Hiába, ilyenek a nők ;. • Megtört a varázs Machos Perl után Gechter Is túl­tette magát a góliszonyon. Szoká­sához híven lelkesen játszott a nagykörösi mérkőzésen Is, de ügy látszott, ez alkalommal Is adós marad a góllal. A mérkőzés utolsó percében aztán úgy vágta kapás­ból a hálóba a labdát, hogy nem kétséges: ez visszaadta önbizalmát. Hej, Nagykőrös Kevesen voltak kinn a mérkőzé­sen, de akik kijöttek, azok is In­kább nézők voltak, mint sem szur­kolóik. A második pilisi gólnál so­kan indultak hazafelé. A harma­diknál kiürül* a tribün, így keve­sen látták a negyediket. Baj van a Kinizsi házatáján. Úgy hallottuk, hogy a Kinizsi Baráti Kör körül támadtak nézeteltéré­sek, s ez már kihat sajnos a csa* pat játékára Is. Lelkes közönséget ismertünk meg az osztályozók ide­jén Nagykörösön, s széles tömegek „harcoltak”, játszhasson. Hol van a hogy az NB in-bap „tavaszi’! hő? Letette a garast Magyar Zoltán Bács megyéből jött, hogy levezesse a mérkőzést. Bíráskodása nemcsak a győztesek, de a vesztesek elismerését is ki­érdemelte. Nem érhette vád, hogy elfogult volt, hisz mindenki tudta, Bács megyei. Azt már nem tudták, hogy első NB in-as mérkőzése volt, s hogy így megállta a helyét’ méltán illeti dicséret. (alacs) Megkezdődtek a járási sport- akti vaértekezletek. A hétfői budai járósbelá összejövetel után kedden Monoron tartot­tak megbeszélést. Az aktíva­ülésen megjelent Pergyik Jó­zsef, a Magyar Testnevelési és Sporthivatal osztályvezetője is. Barna József megyei sport­felügyelő bevezetőben ismer­tette a megye sportjának el­lenforradalom előtti és jelen­legi helyzetét, majd több fon­tos bejelentést tett. Ezek egyi­ke, hogy pénteken megalakul a me­gyei Testnevelési Sport- tanács, amely a megye sportjának legfelsőbb irá­nyító szerve lesz. Az úgynevezett irányított szakosztályokról is szó esett. Ezek lényege, hogy nem a fa­lusi sportkör kapja majd az állami támogatást, hanem egyes szakosztályai. Ennek célja: a labdarúgás mellett a többi fontos sportág fejleszté­sét biztosítani. Kerékpár, úszás, atlétika, sakk, röplab­da és tonna szerepel az irá­nyított szakosztályok sorában. Ezek azok a sportágak, ame­lyekkel nem törődtek eleget. A járások sportjának fejlő­dését segíti elő, hogy ter­vek szerint január elsejé­Különleges kétszemé­lyes, vitrines, vUágitós rekamiék, önműkö­dően ágyazható epedá- val, fotelok, székek, minőségi jótállással. Készítőnél, Budapest, Nagymező utca 37. Szőnyegek javítása, tisztítása, vízmentes utazózsák készítése, Ungár, Akácfa u. 20. 427—634. Házad, telked eladod? Csak a PIK-re bízhatod! Pest megyei Ingat­lanközvetítő Váll., Budapest, V., Kálmán utca 13. sz. Két darab fehér szek­rény és két női kabát eladó. Kazinczi 25. VII., Wesselényi u. 38. sz. alatti Gépíró és Gyorsíró Iskolában novemberben kezdő és haladó tanfolyamok indulnak. Telefon: 223-398. MEGLEPETÉS CSILLAGHEGYEN! Szentendrei Honvéd »Pilisi Kinizsi 2:0 (0:0) ról Tihanyi lemaradt. Öt perc után feljött a Honvéd és ki­egyensúlyozottá vált a játék. Az egész első félidőben a 16-osok közt folyt „a csap­kodás”. ; A 26. percben Kotulák ki- _ Farhas, Halgas - Túrosán, l ugrott de gyenge lövését a Tihanyi, Perjést, Földvárszky. kapus könnyedén védte. A Sok tanácsból — egy tanul- 30. percben Hmterstein az Csillaghegy, 100 néző, vezet­te Karádi. Szentendrei Honvéd: Mol­nár — Gregor, Weis, Szabó — Pólyák, Dubrovecz — Tóth, Bertalan, Albrecht, Kotulák, Hinterstein. Pilisi Kinizsi: Varga — Hadas, Szél, Osztos j ság: takarékos ember jobban él! A pilisiek csak 10 játékossal érkeztek Csillaghegyre. Ti­zenegyedik játékosuk is ott volt, de igazolása otthon iha- radt. Kezdés után Turcsán elfu­tott a jobbszélen, de beadásá­SAKK 31. sz. feladvány Weenlnk Világos: Kf3, gy: b4, ga. Sötét: Kg5, gy: f4, bä. Világos nyer. 32. sz. feladvány H. Kinek Világos: Kc6, Bh7, Fh5. Sötét: Kd8, BÍ5. Világos nyer. A megfejtéseket november 20-lg kell beküldeni sakkrovatvezetőnk címére: Hörömpő Gyula, Monor, Virág utca 4. A VÁCI VASUTAS Baráti Köre ma este 7 órakor tartja alakuló ülését Vácott, a vasutas klubhelyiségben. tMiiiiinmimiimimiHiitiiiia megyei Túirlap 5000 FORINTOS REJTVÍNYVERSENYE A ma elrejtett rejtvénymondatot megtaláltam: 11-oldalon. című cikkben. SZ. aláírás, lakcím A SZELVÉNYT BORÍTÉKBAN KÉRJÜK BEKÜLDENI alapvonalról átívelt a túlsó oldalra, Tóth azonban kés­lekedett a beadással s végül is a pilisi kapus mentett. A fél­idő utolsó öt percében két sarokrúgás jelezte a hazaiak enyhe fölényét. A második félidőben sem javult a játék színvonala. A pilisi csatároknak szem­mel láthatólag nem tet­szett a szentendrei védők túlkemény játéka. A harmadik percben Kotu­lák már csak a kapussal állt szemben, de késlekedett a lövéssel. A 13. percben sa­rokrúgást harcolt ki a Honvéd csatársora. Pólyák ívelte be a labdát, Varga, a pilisi ka­pus rosszul futott ki s Kotu­lák a hálóba fejelte a labdát. (1:0). Továbbra is a szentend­reiek irányították a játékot s a 25. percben újabb gólt értek el. A szentendreiek három csatára állt lesen a fél­pályánál, de az előrevágott labdára a hátulról előretörő Tóth futott rá. A pilisi vé­dők lest reklamálva leálltak, a játékvezető azonban na­gyon helyesen továbbot in­tett. Tóth elfutott s bár elő­ször a kifutó kapusról félre pattant-a labda, de utána fu. tott s az üres kapu közepébe gurította. (2:0). A 30. percben újból Tóth előtt nyílt gól- helyzet, ám Varga mentett. Jellemző a pilisi csatárok tehetetlenségére, hogy a második félidőben egyet­len lövést sem küldtek a szentendrei kapura. Igen alacsony színvonalú, gyenge iramú mérkőzésen sze­rezte meg első győzelmét a Szentendrei Honvéd. A Pilisi Kinizsi mélyen formája alat* játszott. A Honvéd győzelme teljesen megérdemelt vo’t Szabó, Bertalan és Pólyák, il­letve Szél, Halgas és Hadas nyújtott átlagon felülit. A játékvezető igen bizonytala­nul vezette a mérkőzést: vei visszaállítják a járási függetlenített sportvezetők rendszerét Tervbevették járási szakcso­portok felállítását is. Ezek egyes sportágak munkáját irá­nyítják majd s egyben a já­rási alszövetsógek magjai. A beszámolót hozzászólások követték. A bényeiek pálya­ügyét, a járási VB-tttkár ígé­rete szerint a közeljövőben or­vosolni fogják. Megfelelő terü­letet biztosítanak majd a pá­lya céljára. Az összejövetel szépséghibá­ja volt, hogy a járás sportkö­reinek csupán a fele képvisel­tette magát a megbeszélésen, Ma két járásban tartanak aktivaértekezletet, a szentendrei összejövetel 17,30-kor kezdődik, előadó Barna József megyei sportfel­ügyelő. A dabasi járás érte­kezletén Saiga Lajos, a me­gyei sportfelügyelőség munka­társa szólal fel. Az aktívaüiés 17 órakor kezdődik Dabasoos RÖVID — de érdekes Stockholmi jelentés szerint 200 szovjet turista igényelt jegyet a labdarúgó-világbajnokság mérkő­zéseire. Biztos, ami biztos ..; A stock­holmi atlétikai Eurcpa-bajnokság szervező bizottsága biztosította az EB-t egy angol biztosító társaság­nál minden kockázat (beleértve ’háború, földrengés, influenza- járvány, sztrájk stb.) ellen. A szervezők egyébként körülbelül 15 ezer külföldi látogatóval és telt ház esetén félmillió svéd korona tiszta bevétellel számolnak. A súlyemelő világbajnokság küz­delmei során kedden a félnehéz­súlyban és a nehézsúlyban dőlt el az elsőség és a helyezések sorsa. Mindkettőben szovjet győzelem született, sőt az új világbajnokok két világcsúcsot is felállítottak. A nemzetek közötti nem hivatalos pontversenyben a Szovjetunió lett az első 33 ponttal, 2 és 3. Egyesült Államok és Irán 9—9 ponttal. Kedden játszották le a Jugo­szlávia—Franciaország nemzetek közötti válogatott férfi asztali- tenisz mérkőzést, amely a jugo- szlávok 5:3 arányú győzelmét hozta. Az NSZK-ban máris olyan nagy az érdeklődés a december 22-1 NSZK—Magyarország labdarúgó­mérkőzés iránt, hogy a hannoveri stadiont ki akarják bővíteni. A jelenleg 76 ezres stadion néző­terét pótlelátókkal 86 ezer. sőt esetleg 91 ezer néző befogadására akarják alkalmassá tenni. A nyugaflberlLni rendőrség ked­den csalás gyanúja miatt letartóz­tatta a női labdarúgó Európa-baj- nokság két rendezőjét, akik mint­egy 6000 márkás adósságot csinál­tak Berlinben. A Szokolnyiki stadionban ked­den nemzetközi jégkorong mérkő­zésre került sor. A Krilja Szovje- tov bajnokcsapat 1:0 aránybaji győzött a négy legjobb svéd együt­tesből összeállított válogatott ellen. PEST MEGYEI HÍRLAP A Magyar Szocialista Munkáspárt Pest megyei bizottsága és a megyei tanács lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat. Szerkesztőség és kiadóhivatal Budapest. vm„ Blaha Lujza tér 3. Telefon: 343-100, 142-220. Szikra Lapnyomda. Felelős vezető: Kulcsár Mihály. A PEST MEGYEI RUHÁZATI KISKER. VÁLLALAT november 15-én este fél 8 órai kezdette] műsoros rD IVA TBEM UTATOT rendez Vácott a Tiszti Házban PETRESS ZSUZSA BILICSI TIVADAR közreműködésével. A bemutatásra kerülő cikkek megvásárolhatók a helyi ruházati szaküzletekben. Készruha — kötött­divatáruk — cipők Belépőjegyek 5.— Ft-os egységárban a ruházati boltokban és a Tiszti Házban kaphatók