Pest Megyei Hirlap, 1957. augusztus (1. évfolyam, 79-104. szám)

1957-08-27 / 100. szám

NB li es csapatainknak a „folytatás“ is jól sikerült VÁCI SE—KISTEXT 3:2 (2:0) CSEPEL AETÓ—DEBRECENI IIOXVÉII 4:1 (1:1) Az NB II második forduló­jában a Váci SE is bekapcso­lódott a küzdelmekbe, s jól kezdte az idényt. A Csepel Autó ismét diadalmaskodott. A Ceglédi Vasutas szabadna­pos volt vasárnap. A váciak nagyobb arányban is győzhettek volna Élénk érdeklődés mellett, mintegy 3500 néző előtt ke­rült sor Vácott az összecsapás­ra. A két csapat így állt fel. Váci SE: Kohlmann — Jeszen­szky, Farkas, Czuczor — Kbn- rád, Bábi ■— Varga, Pintér, Frick, Cservenák, Boros. KÍS- TEXT: Várhidi — Kemény, Sárost, Majszky — Szabó, Tóth — Hús, Kálmán. Borbély, Nagy, Török. (V; Balia K.) Már az első félidőben 2:0- ás vezetésre tett szert a hazai csapat. Az első gólt baloldali támadás után Cservenák sze­rezte. A második gól is balol­dali támadás „következménye” volt. Boros erős beadását Frick mintegy 10 méterről védhetet- lenül fejelte a hálóba. Fordulás után negyed óráig tíz emberrel játszott a Váci SE. Bábi ugyanis megsérült, s csak 15 percnyi ápolás után tért vissza. Ezalatt Majszky révén 2:l-re szépítettek a ven­dégek. A harmadik gól szer­zője iB Cservenák volt. a bal- összekötő Varga beadását to­vábbította a hálóba. Több nagy helyzet akadt ezután a fővárosi kapu előtt. Befejezés előtt néhány perccel, védelmi hibából rúgták második gólju­kat a textilesek. (Tóth). Kemény küzdelemben har­colta ki a győzelmet a hazai csapat. A szebb játékot a KISTEXT, az eredményesebb labdarúgást viszont a Váci SE játszotta. Ha a csatároknak szerencséjük van, akkor na­gyobb arányban is győzhettek volna a váciak, „kapufa” és kihagyott helyzetük ugyanis jó néhány akadt. Bábi, Kohlmann, Jeszenszky és Boros, illetve Várhidi, Maj­szky. valamint Tóth nyújtott átlagon felülit. Fokozatosan kidomborodott az autógyáriak jobb erőnléte Dunaharasztin, 1200 néző előtt, Kovács R. játékvezetése mellett, a következő összeállí­tásban játszott a két csapat. Csepel Autó: Kaiser — Vigh, Kulcsár, Coda — Nagy, Ri- bári — Kalász, Glöckl, Pász­tor, Kerekes, Kárpáti. Debre­ceni Honvéd: Teres — Dali­mán, Pál, Pallagi — Jó járt, Bócz — Stoja, Pollák, Monori, Nagy, Báthory. A vendégcsapat, amíg erő­vel bírta, ellenállt a jó formá­ban levő Csepel Autó roha­mainak. Már a játék elején megmutatkozott, hogy a deb­receniek védelemre rendez­kedtek be. Az első félidőben a hazaiak nem húzták szét a mezőnyt, a belső játékot eről­tették. Ebben a játékrészben Kalász 11-es góljára Stoja vá­laszolt. Fordulás után egyre jobban visszaesett a vendégcsapat, s ekkor három újabb gólt sze­reztek a hazaiak. Kerekes gyors összjáték után elfutott, s a labdát a kifutó kapus mel­lett a hálóba gurította. Ezután ismét 11-es következett. Kere­A labdarúgóválogató bizottság hétfőn délelőtt ülést tartott. Az Ülésen megvitatta az NB I első fordulójának tapasztalatait, meg­vizsgálta a beérkezett jelentéseket és mindezek alapján összeállította a bolgárok elleni válogatott kere­teket: A keret: Grosics, Faragó, Kárpá­ti, Mátrai, Sipos, Sárosi, Lantos, Bozsik. Szo.fka, Herendi. Sándor, Machos. Hidegkúti. Bundzsák. Le- lenka. Szilágyi I., Fenyvesi. Az A keret szerdán délután 17 órai kezdettel a Sport utcai pályán az Előrével játszik. B keret: Kovalik. Banka Kó- czián II., Jancsik. Várhidi, Dalno­ki, Ughy. Dávid. Szilágyi II.. Bu­dai II., Csordás, Palotás. Gilicz, Tóth M.. Bencsics. Taliga. Ez az együttes ugyancsak szer­dán 15 órai kezdettel a Sport utcai pályán a Pénzügyőrök ellen ját­szik edzőmérkőzést. Utánpótlás keret: Török, Hódi, Töröcsik I., Rajna, Polgár (Kom­ló). Oláh II., Borsányi. Gerendás, Kleibán, Jagodics, Vasas. Kazin­A belgiumi Gandban szombat vasárnap rendezték meg, az első­ízben kiírt kajak EB döntőit. A küzdelmek során versenyzőink három győzelmet szereztek, No­vak Gábor az 1000 méteres kenu egyesben, Parti Gábor a 10 000 mé­teres kenu egyesben, az Urányi, Fábián pár pedig az 500 méteres kajak kettesben diadalmaskodott. Végeredményben a Szovjetunió 8. Magyarország és az NSZK 3—3, kés labdáját az egyik debre­ceni hátvéd a kapu fölé ütöt­te. A büntetőt Kalász juttatta a hálóba. A negyedik gól Glöckl nevéhez fűződik. A jobbösszekötő gyönge lövésére rosszul vetődött Teres, s a labda a kapufáról pattant a hálóba. A Csepel Autóban Vigh, Kulcsár (a mezőny legjobbja), Ribári és Kerekes, míg a Hon- védban Teres, Stoja, valamint Báthory nyújtott átlagon felü­lit czi. Monostori, Bödör, Lachos, SzimcsáK I. Ez a keret szerdán 17 órai kez­dettel a Csömöri úton a Vörös Meteor ellen lép pályára. A válogató bizottság a továbbiak során természetesen figyelembe veszi még a mérkőzésig hátralévő két bajnoki fordulót és forraavál- tozás, sérülés, vagy betegség ese­tén változtat a kereten. Az Ifjúsági válogatott szerdán már második edzőmérközését játssza a bolgárok elleni felkészü­lés során. A fiatalok ellenfele a Szőnyi úti pályán 16 órai kezdet­tel a BVSC lesz. A keret tagjai: Fekete (Tatabánya). Landi (Oros­háza), Werner (Diósgyőr), Gellér (Püspükladány), Petrovics (MÁ- VAG), Kürtösi (Szeged), Nagy I. (Kistext), Kárpáti (Ferencváros), Solymosi (Diósgyőr). Rákosi (Fe­rencváros). Göröcs (Újpesti Dó­zsa). Kucharszki (Bp. Gyárépí­tők). Albert (Ferencváros). Deli (Tatabánya), Horváth (Újpesti Dó­zsa), Boros (Váci SE). Románia pedig egy aranyérmet nyert. ★ A szovjet evezősök fölénye je­gyében zajlott le a duisburgi női evezős Európa-bajnokság. Vala­mennyi számot a szovjet verseny­zők nyerték. A magyarok mérsé­kelt teljesítményt nyújtottak, egy második (négypárevezős: Granek- né, Raskóné, Terelmesné, Kősze­giné, korm.: Radványiné), egy harmadik (egyes: Papp Jenőné) és egy ötödik helyet (kétpárevezős: Terelmesné, Kőszeginé) szereztek. Naschitz nyerte Pest megye villám sakkbajnokságát Pest megye villám sakkbajnok­ságát, vasárnap 14 induló részvé­telével bonyolították le, a megyei sportfelügyelőség helyiségében. Nasheitz Miklós az 1957 év: megyei bajnokság mellett, most a villám­bajnokságot is megnyerte. 1. Naschitz Miklós (Pilisi Bá­nyász) 33.5 pont, 2. Körmendi (Vá­ci Vasutas) 22, 3. Hörömpő (Mono­ri Petőfi) 20.5, 4. Újvári (Váci Vörös Meteor) 17.5, 5. Szíván (Pi­lisi Bányász) 16.5. PEST MEGYEI HÍRLAP A Magyar Szocialista Munkáspárt Pest megyei bizottsága és a megyei tanács lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat. Szerkesztőség és kiadóhivatal Budapest. VIII.. Blaha Lujza tér 3 Telefon: 343-100. 142-220. Szikra Lapnyomda. Felelős vezető: Kulcsár Mihály. ÁLLÁS A Közlekedésépíté­si Gépjavító Válla­lat esztergályos, marós. köszörűs szakmunkásokat keres. Jelentkezni lehet: Cegléd. Kátai út 35/a. sz. alatt. OKTATÁS IX., Mester u. 23. sz. alatti gépíró és gyors­író iskolában szep­temberben kezdő és haladó tanfolyamok indulnak. T.: 142—829. 330—815. __________ V EGYES fcongora. pianínó, megbízásból eladó. Vétel. Bp.. Lenin krt. 21. Sasvári Telefon: 426—819. Hálószoba, konyha, kombináltszekrények készítőnél. Fizetési kedvezmény. Bpest, vn„ Hársfa u. 10/b. Asztalos. Rekamié, fotel, szék­különlegességek ké­szen és megrendelésre kaphatók. Budapest, VHI.. Bacsó Béla U. 9. (Körút Népszínház u. saroknál.) GEPIRO es GYORSÍRÓ iskola XIII. Huba u. 7 és XIII.. Jász u. 155. Telefon: 405—669 és 205—669. Elvállalunk ;,soron kívül” személy- és te­hergépkocsi kárpito­zást. bútorkárpitozást, személy- és tehergép­kocsi fényezést, elekt­romos berendezések vizsgálatát és javítá­sát. Az általánosan használt típusú sze­mély- és tehergépko­csik teljes „generál” vagy részleges javítá­sát. Gödöllői Autómo­tor és Karosszéria Ja­vító Vállalat Gödöllő. Szabadság tér 3. Modul barakelemek (3 darab 12 mh) nyil­vános árverésre kerül­nek Érd község taná­csának raktárában. Érd. VI. kér.. Ágoston utca. L957. szeptember hó 2-án délelőtt 10 órakor. Autóbuszjárat: Budapest. Vásárhelyi Pál utca és MÁV. Érd alsó vasútállomás. Otthonjátszók sikerei a megyei I. osztályú bajnokság első fordulójában Megkezdődtek az I. osztályú bajnokság 1957—58. évi küz­delmei. Több helyen kis ünnepség vezette be a játékot. Vecsé- sen ünnepélyes keretek között, virágcsokorcsere előzte meg a kezdést. Mérkőzés előtt zenekar szórakoztatta a mintegy 3500 főnyi közönséget. A rangadót Vecsés 3:1 arányban nyerte Mo- nor ellen. A többi találkozó is hazai sikert hozott. Csupán Vácott sikerült győzni a vendégcsapatnak, meglepetésre Szigetszent- miklós 3:1 arányban diadalmaskodott a Váci Hajó felett. Albertirsa—Kistarcsa 3:1 (1:0), Váci Hajó—Szigetszent- miklós 0:3 (0:2), Szigetújfalu—Dunakeszi Magyarság 4:2 (2:2), Üllő—Maglód 2:0 (0:0), Gyömrő—Fóti SE 5:2 (0:1), Dunakeszi Kinizsi—Ceglédi Építők 6:0 (3:0), Tököl—Feisőgöd 0:0, Vecsés—Monor 3:1 (2:0). Összeállították a bolgárok elleni labdarúgó válogatott kereteket Három első helyet szereztek a magyarok a kajak-kenu Európa-bajnokságon 39 darab telitalálat! A Sportfogadások 1957. augusz­tus 25-i, 34. heti fordulójában 39- cn értek el 12 találatot. A nyere­ményösszeg egyenként 10 011 25 Ft. 974-en értek el 11 találatot. A nye­reményösszeg egyenként 401 25 Ft. 10 000-en értek el 10 találatot. A nyereményösszeg egyenként 52.50 Ft. A 10 és 11 találatos nyeremény- összegek kifizetése szeptember 2- án, a 12 találatosaké pedig szep­tember 5-én kezdődik. MEGLEPETÉSEKKEL KEZDŐDÖTT AZ NB I Szombaton, az NB I. idénynyitó mérkőzésén, a Tatabányai SC vá­ratlan győzelmet aratott a Bp. Honvéd felett. A vasárnapi talál­kozók is több meglepetést hoztak, figyelemre méltó volt a vidékiek sikeres szereplése. Salgótarján—Újpesti Dózsa 3:1 (2:1). Népstadion, 40 000 néző. V.: Dankó. Minden tekintetben jobb volt a Salgótarján. G.: Jagodics, Vasas, Taliga, ill, Göröcs. Ferencváros—Komló 3:1 (1:1). Népstadion, 65 000 néző. V.: Fe­hérvári. A Fradi nehezen nyert a mezőnyben jól adogató Komló el­len. G: Friedmanszky (2), Orosz, ill. Udvaros. Csepel—Szombathely 1:1 (0:0). Szombathely, 10 000 néző. V: Vi- rágh. Izgalmas mérkőzés — igaz­ságos eredmény. G: Egervári, ill. Pál. Diósgyőr—Dorog 2:0 (2:0). Diós­győr, 20 000 néző. V: Hernádi. A diósgyőri csatárok jól kihasznál­ták a dorogi védők megingásait. G: Matisz, Csányi. Vasas-Pécs-Baranya 1:1 (1:0). Pécs, 20 000 néző. V: Balia Gy. A pécsieknek több gólhelyzetük volt. Hatalmas küzdelem jellemezte a játékot. G: Csordás, Opova. MTK- Szeged 2:1 (1:1). Szeged 10 000 néző. V: Bánkuli. Az utolsó- előtti percben rúgta a győztes gólt az MTK. A döntetlen igazságosabb lett volna. Góllövők: Hidegkúti, Sándor, illetve Rábai (ll-esből). M II. OSZTÁLYÚ LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉSEK Az NB II. osztályú labdarúgó bajnokság fordulójának eredmé­nyei a következők: Keleti csoport: Spartacus— Bükkaljai Bányász 9:1, Előre— Eger 3:1, Nyíregyháza—Baglyasal- ja 3:1, Cs. Autó—Debrecen 4:1, DVSC—Miskolci MTE 0:1, Egyet­értés-Pereces 1:1, Hatvan—Mis­kolci VSC 0:1, Szállítók—MAVAG 3:0, Salg. SE—Nyírbátony- 1:1. Déli csoport: Bajai Ép.—Gázgyár 3:1, K, Lombik—Kecskemét 2:1, Szolnok—SZVSE 1:1, Békéscsaba— Pesterzsébet 0:1, Vác—Kistext 3:2, BVSC—Gyula 9:1, Vörös Meteor— Jászberény 0:1, Makó—VKSE 1:0, Pénzügyőrök—UTTE 0:0. Nyugati csoport: Budafok—Szom­bathelyi Pamut 4:1, Láng Gép­gyár—PVSK 2:0, Székesfehérvár- Sopron 4:1, Nagykanizsa—Veszp­rém 2:2, Zalaegerszegi TE—Kapos­vári MTE 3:0, Kaposvári Kinizsi— Zala. Dózsa 3:2, Mosonmagyaróvár —Szekszárd 4:0, Pécsbányatelep— Győri ETO 0:2, Sztálinváros—Dél­budai Spart. 4:0. RÖVID — de érdekes A szolnoki gyorsasági motorver­senyen Pest megyeiek is rajthoz álltak. A 125 kem-es sportgépek 12 körös futamában Csepel gépén Csordás szerezte meg az elsőséget 22 induló közül. Ideje 19:39.2 perc volt. Aranyos (250 kem) 18:31.8 perccel harmadik lett. Vasárnap délelőtt a Csepeli Sta­dion gyepszőnyegén felállított szo- rítóban, több mint 4000 főnyi kö­zönség előtt került sor a Warta (Poznan)—Csepel nemzetközi ököl- vívómérkőzésre. A küzdelmek színvonala jóval a várakozáson alul maradt és csak néhány talál­kozó volt jó. A nemzetközi viadal végül is a Csepel SC 11:9 arányú győzelmével fejeződött be. Vasárnap délután a Szőnvi úti BVSC uszodában folytatódtak a vasutas úszó női Európa-bajnokság küzdelmei. A versenyeknek ezúttal is szép közönsége volt. többszázan foglaltak helyet a medence körül. A második napon újabb négy ma­gyar győzelem született és csak a 100 méteres hátúszás hozott román sikert. Tivatban befejeződtek a Jadran Kupáért folyó nemzetközi ejtőer­nyős ugróverseny küzdelmei. Az utolsó nap eredményei. 1500 m-es kombinált ugrás: Nőknél: 1. Papp Katalin (magyar) 403 p. Az angol Ibbotson és a finn Sal- sol». szeptember 17-én Turkuban kísérletet tesz a 2 mérföldes vi­lágcsúcs megdöntésére. Jöjjön szórakozni, oihenrtl A GÖDÖLLŐI Blaha-strandra! Autóbuszjárat a villamostó] Büfé. hides ételek. Italok) „Idegenben“ nem ment a játék a Pest megyei NB III-as csapatoknak Meglepő döntetlent ért el a Gödöllői Vasas Megkezdődtek az NB III küzdelmei. Az első fordulóban a Pest megyei csapatok közül csupán Pécel tudott győzni, az idegenben szereplő együttesek elvéreztek. Gödöllőn nagy meg­lepetésre megosztozott a pontokon a két csapat. Gödöllői Vasas—Váci Vasutas 1:1 (1:0) Az igen szép fekvésű Erzsébet parki pályán Szabó Gusztáv or­szággyűlési képviselő üdvözölte a csapatokat. A hazaiak virágcso­korral kedveskedtek a vendégek­nek. 900 néző előtt Mogyorossy játékvezető sípjelére a két csapat a következő összeállításban kezdte a játékot. Gödöllői Vasas: Krizsán — Nagy. Sárréti, Dán — Horváth, Tóth — Szabó. Matis, Molnár. Kormos. Ta­más. Váci Vasutas: Takács — Dob- ronyi. Sári. Jacsó — Boda Drob- ni, — Fliger Jakab, Mészáros, Borzák, Kiss. Bizonytalanul kezdett mindkét csapat. A Gödöllő némi fölényt harcolt ki, de a váci támadások veszélyesebbek voltak. A 32. percben váratlanul a gö­döllőiek szerezték meg a ve­zetést. Matis beívelését Molnár hét méterről a kapu bal felső sarkába fejelte. (1:0). A váci ellentámadások során Fliger beadását Jakab szép hátra- húzással küldte — hajszállal a ka­pu mellé. A második félidőben megválto­zott a játék képe. Az első negyed­óra a váciaké volt. Magas kereszt- labdákkal húzták szét a gödöllői védelmet. A második percben Jakab me­redeken kiugratta Mészárost, aki lekezelte a labdát, majd nyolc méterről a jobb alsó sa­rokba bombázott. (1:1). Negyedóra elteltével feljöttek a gödöllőiek, s több veszélyes bal­oldali támadást vezettek. A félidő hátralévő részében kiegyensúlyo­zott játék folyt a győztes gólért, melyet azonban egyik csapatnak sem sikerült megszerezni. Az első félidő gyengébb színvo­nala után, a második félidő jóira­mú játékot hozott. Mindkét csapat sportszerűen, teljes erőbedobással küzdött. A játékvezető igen, jól ve­zette a mérkőzést. Külön elisme­rés illeti a nézőket, kik végig sportszerűen biztatták csapatukat, sőt a váciak egy-egy szép alakítá­sát is megtapsolták. Péceli MÁV-Székesfehérvári MÁV 3:1 (1:1) Pécel. 1200 néző. vezette Petri. A péceliek így álltak fel: Nagy — Semmelweis, Sári, Stecker — Szebek, Mikes — Szálkái, Városi. Tóth, Daróczi, Farkas. A vezetést a vendégek szerezték meg, majd Városi révén egyenlí­tett a hazai csapat. Fordulás után feljavult a péceli együttes: Daróczi és Tóth gól­jával végülis 3:l-re nyert. Szünet utáni jobb támadójátéká­val, valamint lelkesebb küzdőszel­lemével a Pest megyei együttes rászolgált a győzelemre. Sári és Mikes játéka dicsérhető elsősor­ban. Tokodi Bányász—Pilisi Kinizsi 3:1 (1:0). Az osztályozó két csoportgyőzte­se mintegy 2000 néző előtt mérkő­zött vasárnap Tokodon. (Vezette: Müncz.) A pilisiek nem a legjobb előjelekkel rajtoltak, mert két já­tékosuk Földvárszki és Szél sport­szerűtlenül nem jelent meg a gyü­lekezőhelyen. így két tartalékkal volt kénytelen kiállni a pilisi csa­pat. Ráadásul a középhátvéd Tóth sérülten játszott, méghozzá a jobb­szélső helyén. A Kinizsi összeállítása ez volt: Varga — Kurucz, Osztos. Hadas — Sárán, Farkas — Tóth, Tihanyi, Perjési Turcsán. Halgas. Tapogatózó játékkal indult a mérkőzés. Már néhány perccel kez­dés után balszerencsés gólt kapott a Kinizsi, a tokodiak egyik lövése a kifu­tó Vargáról, a mezőnybe pat­tant, a labdát az egyik hazai csatár az üres hálóba továbbí­totta. * A félidő második részében a Pi­lis támadott többet. Fordulás után a 60. percben Perjési egyenlített, később ismét a hazaiak kerültek fölénybe, s két újabb gólt szerez­tek. Végeredményben a nagyobb lel­kesedéssel játszó Bányásznak több helyzete akadt s ezeket jól kihasz­nálta. A Kinizsiben Varga. Osztos és Sárán játéka dicsérhető. Esztergomi Vasas—Pilisi Bá­nyász 1:0 (0:0). Esztergom, 3000 néző, vezette Borzási. Változatos, kemény jóira­mú mérkőzést vívott a két csapat. A Vasas befejezés előtt két perccel Német révén szerezte a győztes gólt. A gól előtt a Bányász egyik vé­dőjátékosa menteni akart, de a lábda nein kifelé, hanem befelé szállt, éppen a jó ütemben érkező Német lábára, aki nem hibázott. Mindkét együttes kapusa igen jól védett. A Martonvásári Traktor—Szent­endrei Honvéd mérkőzés elmaradt, mert a Honvéd játékosok igazolá­sa nem volt rendben. Barátságos mérkőzést vívott a két csapat, s ezt a Traktor nyerte 7:0 arány­ban. További eredmények; Nyerges­újfalui Viscosa—Szí. Honvéd 7:1 (2:0). Nyergesújfalú, 1500 néző, ve­zette Simák. Szf. Petőfi—Anna- völgy 3:0 (0:0). Balinka—Ercsi 3:1 (1:1). A ceglédi Császár második lett 400 m gáton a vidéki atlétikai bajnokságon Az országos vidéki atlétikai bajnokság küzdelmeit szom- baton-vasárnap bonyolították le Pécsett. Az erős, népes me­zőnyben, mint az várható volt, nem sok babér termett a Pest megyei versenyzők számára. Legjobban Császár, a Ceglédi Vasutas atlétája állta meg helyét, vasárnap a 400 méteres gát­futásban 56.8 mp-cel a második helyen végzett, szombaton pe­dig a 200 méteres gátfutásban 26.4 másodperccel harmadik lett. Kívüle még Kasza és Ocsovai Julia ért el helyezést. Kasza 400 méteren, 24 induló közötti 51,7-tel a negyedik helyet har­colta ki, Ocsovai 32,24 méteres dobásával ötödik lett a gerely­vetésben. A motor be- és ha- zaszállításáról a megrendelő gondos­kodik. Elektromos motorok javítását és motortekercselést vállalunk. Fővárosi Vili. Vegyesipari Javító Vállafat BUDAPEST. Vili., NÉPSZÍNHÁZ U. 11. Tel.: 141-293. 130-402.