A Pécsi Magyar Királyi Középiskolai Tanárképzőintézeti Gróf Széchenyi István Gyakorló Gimnázium 1938-39. Tanévi Értesítője

Az ifjúsági egyesületek működése

25 Gyula testnev. tanár. Az intézet tanulóinak létszáma: 477, a magánvizsgálatot tett tanulóké: 10. A testnevelési alapra fizetés alól felmentett nincs, így a testnevelési alapra fizetők száma: 477. A működő tagok korosztályonkint a következőképpen oszlanak meg: II. 24, III. 75, IV. 95. A sportköri tagok foglalkoztatása heti 11 órában történik. A körben a következő szakosztályok működnek: Atlétikai-, játék- (labdarúgás, tenisz, asztali tenisz, kosárlabda), torna-, úszó-, sí- és céllövészeti szakosztály. Az intézetnek tornaterme, vala­mint kisebb játékok üzésére alkalmas udvara van. Külön játéktérrel az intézet nem rendelkezik. A tagok a Pác—Peac pályán, mint a Peac vendégei gyako­rolnak. Az úszószakosztály télen át az egyik gőzfürdő (13 m) medencéjében „gyakorol“. Úszni 165 sportköri tag tud. A téli sportok közül a sízés, valamint a korcsolyázás üzésére van mód. Sportkörünk a tanév folyamán csak házi versenyeket rendezett. Az inté­zetközi és kerületi versenyeket — előre történt megállapodás szerint — a pécsi Nagy Lajos gimnázium bonyolította le. A Sportkör tagjai a következő versenyeken vettek részt: Labdarúgás. Szept. 24-én a kereskedelmi iskolával szemben 1 : 2-re vesztett. Az okt. 4—11. között lefolyt felső osztályos körmér­kőzésen a VIII. o. győzött. Tenisz. Az okt. 4-i versenyen 1. Danziger VIII. A. o. t. A kosárlabda körmérkőzésen győzött a VII. oszt. 8 :2-re. Asztali tenisz: Az egyéni versenyben körünk győzött, csapatunk 4. helyre került. Torna. A dec. 18-i jelvényszerző versenyen 15 tanuló nyert jelvényt. Febr. 19-én a MOTESz. ifj. tornászversenyén az I. osztályban csapatunk 2., a köz­pontidíjas versenyben b) csapatunk első lett. Márc. 12-én a Kisok kerületi tornászversenyén az I. osztályban a csapat győzött. Atlétika. Okt. 17-én a házi versenyen 100 m: 1. Baranyi VI. o. 12 mp., 200 m: 1. Baranyi VI. o. 25.7 mp, magasugrás: 1. Pásztor VIII. A. o. 165 cm., távolugrás: 1. Balázs VII. o. 570 cm, helyből távol: 1. Sebők VIII. B. o. 279 cm, súlylökés: 1. Horváth VIII. A. o. 10.60 m, diszkosz: 1. Horváth VIII. A. o. 28.40 m, gerely: 1. Horváth VIII. A. o. 36.75 m., 4 X 100 m. staféta: 1. VII. o. (Balázs, Piílich, Erdősi, Oppe) 51.5 mp. A Makay-serleg versenyen körünk a 3. helyen végzett. Apr. 2-án a Peac mezei futóversenyén csapatunk első, egyénileg Erdősi VII. o. 2. lett. Apr. 28-án a házi mezei versenyen a csapatversenyt a VII. o. (Erdősi, Oppe, Zsák, Pogány, Rácz), az egyénit Erdősi VII. o. nyerte meg. A máj. 17—18-i Kisok kerületi versenyen 200 m. 2. Baranyi VI. o. 24 mp, 400 m. 3. Oppe VII. o. 57.8 mp, svédstaféta: 4. 2 p. 17.1 mp. Máj. 29-én a Peac atlétikai versenyén 100 m. Baranyi VI. 11.8 mp., 400 m Oppe VII. o. 59 mp. eredményt ért el. Céllövészet. A máj. 20-i kerületi Kisok versenyen csapa­tunk első, az egyéni versenyben 2. Sós VIII. B. o. Kapáslövésben csapatunk 3. helyen végzett. Jún. 4-én a Trianoni-lövőversenyen csapatunk (Sós, Oszetzky, Karsai, Kalán, Kovács L.) első lett. Tornaünnepélyünket a következő műsorral rendeztük meg: 1. Felvo­nulás. Himnus. 2. Közös gyakorlatok zenére. 3. I. A. és I. B. sorverseny, majd utcafogócska. 4. R. S. C. padgyakorlatai. 5. II. A. természetes gimnasz­tika. 6. R. S. C. lógyakorlatai. 7. III. A. fapuska gyakorlatai. 8. R. S. C. uyujtógyakorlatai. 9. IV. A.—IV. B. botváltó-versenye. 10. R. S. C. korlát- gyakorlatai. 11. V. o. fabotgyakorlatai. 12. R. S. C. müszabadgyakorlatai. 13. VII. o. közös gyakorlata. 14. VII—VIII. o. kosárlabda. 15. Elvonulás. A havonkint megtartott választmányi üléseken elhangzott sportvonat­kozású felolvasások: Sós VIII. B. o.: Ép testben ép lélek, A sport lélektana, Hölbling VII. o.: A kézilabda-játék, Schuszter VIII. B. o.: A kosárlabda új szabályai, Majorlaki VIII. A. o.: Az úszótréning, Horváth VIII. A. o.: A tömegsport jelentősége, Kelemen V. o.: A sport hatása az ifjúság fejlődésére, Melczer VIII. A. o.: A magyar labdarúgás története. Uj Gyula, a Sportkör vezető tanára.