Fodor György - Török József - Tusor Péter (szerk.): Felekezetek az Igazság szolgálatában: történelem, teológia, önazonosság (1500-2000) - Studia Theologica Budapestinensia 34. (2009)
II. Egyházi autonómia és episzkopátus Erdélyben-Magyarországon (Church Autonomy and Episcopacy in Transylvania-Hungary) - Tóth Tamás: A magyar Egyház újjászületése a török hódoltságot követően. Patachich Gábor és Patachich Ádám kalocsa-bácsi érsekek tevékenységének tükrében (1733-1784)
szűk ortodox (mai kifejezéssel talán szerbek?), a németajkúak ill. a szlovákok vagy katolikus vagy evangélikus vallásúak voltak. A környéken néhány katolikus cseh telepes is élt, valamint még néhány görög katolikus rutén, illetve örmény katolikus rítusú örmény. Ha a katolikus plébániákat nyelv szerint osztjuk fel, ismét érdekes eredményeket kaphatunk. A prédikáció nyelve a Kalocsa-Bácsi Főegyházmegyében (18. század vége) Magyar Német IIKr-délszláv Örmény a A plébániák száma Azokon a plébániákon, amelyek 1784-ben ténylegesen vagy papíron léteztek (75), a prédikáció nyelve 48 helyen magyar, 24 helyen német, 17 plébánián illír-délszláv volt, illetve egy plébánián örmény. Természetesen voltak két- és háromnyelvű plébániák is.7R V. Az egyháziak és az állami hatalom A 18. században a feudumokat újra birtokba vehette az Egyház, fokozatosan elvesztette azonban az állami befolyását. A Királyság püspökei tagjai voltak az Országgyűlésnek. Patachich Gábor Mária Terézia koronázásánál asszisztált.76 77 A kalocsa-bácsi érsekek az akkori legfelsőbb 76 KATONA, História metnrpolilanae I. LXI. 77 KOLINOVICS G., Nova Ungariae Periódus, anno primo gynaeco-cratiae auslriacae inchoata, sive Comitiorum Generalium... Budae 1790. 220-236. 134