Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején III. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita III. (Pannonhalma, 2018)

Wirthné Diera Bernadett: „Ezeknek az istenkereső lelkeknek hivatásunk lehetőséget adni és segítséget nyújtani, hogy ezt az igényüket betölthessék.” Az oblátusi intézmény vezetői a diktatúra éveiben

72 WIRTHNÉ DIERA BERNADETT lyében.”40 Kiss Gabriella még 1958 -ban ismerte meg a főapátot, amikor Szu­nyogh Xavér Pannonhalmán vezetett lelkigyakorlatának tagjaként érkezett a Szent Hegyre. Benne is mély nyomokat hagyott a találkozás, amelyek a főapát székesfehérvári évei alatt váltak intenzívebbé. Nagykanizsa41 és Bu ­dapest között ingázva, Székesfehérváron történt lelki felkészítése, ami után 1977 húsvétján a pannonhalmi főmonostor egyik vendégszobájában tette le oblációját.42 Görgey Edit Skolasztika 1984 -ben tett oblációt Legányi Norbert előtt, nagyon egyszerű körülmények között: „Következő alkalommal, mikor ott voltam, bejött a szobába, nem mondtam mást, csak »igent«, átadta a Szent Benedek érmet, skapulárét, amit az egyik nővér titokban hímzett nekem, és Szunyogh Xavér Ferenc OSB Béke és öröm c. vezérkönyvét (Pannonhalma, 1929), majd megáldott...”43 Skolasztika testvér visszaemlékezéséből tudjuk, hogy Norbert főapát szerint ő volt az ötödik oblátája, de a mai napig nincs információnk arról, ki lehet a hiányzó személy. 44 Az újrakezdés kapujában: oblációk 1988/1989 fordulóján Az 1980-as évek második fele az oblátusság intézménye szempontjából kü ­lönösen kiemelkedő, mert ebben az időben egyre többen lettek azok , akik kifejezték vágyukat, hogy a hivatalosan nem létező világi rend tagjai legye­nek. Várszegi Asztrik, az akkori pannonhalmi perjel jelet látott a keresők­ben, és próbálta egyengetni az ú tjukat, hogy oblációt tehessenek. Egymástól függetlenül, de hasonló kéréssel kereste fel Miletics Katalin Janka, illetve Pelsőczi Judit Angéla és Némethné Elek Katalin Gertrúd. Miletics Katalin szobrászművészként került szorosabb kapcsolatba a ben­césekkel, amikor felkérést kapott, hogy emlékérmet készítsen Berecz Skolasztikáról.45 Az alkotómunka során megismerte életét, és döbbenten szerzett tudomást az obláta hivatás létezéséről. Így emlékezett vissza: „Egy ­szer egy művész azt a feladatot kapta, hogy Berecz Skolasztikáról készítsen 40 Pannonhalmi Oblátuslevelek, 1994/4. https://osboblatus.hu/dokumentumok/pannonhal ­mi-oblatuslevel (Letöltve: 2018. szept. 19.) 41 Kiss Gabriella Nagykanizsán dolgozott logopédusként. Posch Tünde Regina OSB obl: Em ­lékezés Kiss Gabriella Tarzícia testvérünkre. Obláció 14. (2014) 19–20. 42 Várszegi Asztrik OSB: Legányi Norbert főapát és az oblátusság. Obláció 7. (2007) 22–29. 43 Várszegi A.: Legányi Norbert főapát és az oblátusság i. m. 27. 44 Várszegi A.: Legányi Norbert főapát és az oblátusság i. m. 28. 45 Berecz Skolasztika (1898–1932): katolikus tanítónő, obláta. A Szent Benedek Leányai Rend megalapítója.

Next

/
Oldalképek
Tartalom