Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején III. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita III. (Pannonhalma, 2018)
Bandi István: Árnyékok a boldog kádárizmusból. A bencés renddel szemben az 1960-as években alkalmazott fiatalkorú ügynökök történeti vizsgálata
246 BANDI ISTVÁN A fiatalkorú ügynökök kérdésével kevés történész foglalkozott. Feltehetően egyrészt azért, mert az ügy hordereje messze túlmutat a megszokott ügynökkérdésen, másrészt azért, mert számarányukat tekintve, szerencsére, kevés fiatalkorút szervezett be a kádári állambiztonság. Rainer M. János a néhai Antall József miniszterelnök életútját elemző kötetében ön álló fejezetet szentelt a fiatalkorú ügynökök tevékenységének. Az említett mű Tanítványok című alfejezete csak arra fókuszál, hogy a diákügynök és a megfigyelt tanár,3 illetve a tartó és tartott viszonyát bemutassa. A kötet bevezető fejezetében, az ÁBTL-ben elhelyezett módszertani anyagok alapján, rövid áttekintést kapunk a hálózati kiválasztás és tartás módszertani kérdéseiről, valamint a kollaboráció minősítésének és kategóriáinak időbeni változásairól.4 A fiatalkorú beszervezettek itt sem szerepelnek önálló ügy nökkategóriaként. Fiatalkorúak beszervezéséről, mint az egyházi társadalom számára ismeretes elbeszélt valóságról Tomka Ferenc számol be, illetve említi még a Molnár István – Sollich Endre szerzőpáros módszertani anyagát,5 azzal a megjegyzéssel, hogy a „kiskorúak beszervezése általános volt a diktatúrá ban.” 6 Köbel Szilvia az ügynöki hálózatokba való beszervezések legmegdöb bentőbb területének nevezte a fiatal korosztály megcélzását, azaz egyházi iskolák diák ságának ügynöki hálózatokkal történő elhárítását.7 A hivatko zott forrás a már említett Molnár – Sollich állambiztonsági tananyag volt. Az állambiztonsági tisztek tananyagának ismertetését meghaladva, a mód szertani tankönyvben főszerepet vivő Sollich Endre tartótiszthez köthető ügyek vizsgálatával sikerült a konspiráció falát áttörni. Az eddig említett kutató k által idézett módszertani anyagban szereplő „Sekrestyés” fedőnevű személyt sikerült az „Antal” fedőnevű ügynök személyében azo-3 Rainer M. János: Jelentések hálójában. Antall József és az állambiztons ág emberei 1957-1989. Bp. 2008. 111–125. „Kerekes János” és „Kiss István” fedőnevű ügynökök a Toldy Fe renc Gimnázium IV/a. osztályában voltak ifj. Antall József (megfigyelt személy) tanítványai 1958-ban. 4 Rainer M. J.: Jelentések hálójában i. m. 70–78. 5 ÁBTL 4.1. Államvédelmi, állambiztonsági szervek gyűjteményei, Állambiztonsági munká hoz készült háttéranyagok (A-anyag) (a továbbiakban: 4.1.), A-3016/49. Molnár István – Sol lich Endre: Egyházi gimnáziumokban végzett beszervezések tapasztalatai. BM Tanulmányi és Kiképzési Csoportfőnökség. Bp. 1967. 6 Tomka Ferenc: Halálra szántak, mégis élünk! Egyházüldözés 1945–1990 és az ügynökkér dés. Bp. 2005. 276. 7 Köbel Szilvia: „Oszd meg és uralkodj!” A pártállam és az egyházak. Bp. 2005. 107.