Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)
Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből
230 SOÓS VIKTOR ATTILA Hivatalos úton, legális módon felügyelte a Győr-Sopron megye területén működő egyházakat. Ugyanakkor a BM Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság III/III-1. alosztály „SzT” állományú, főoperatív beosztottja is volt 1966. március 5. és 1976. október 31. között, így – mint az ÁEH megyei egyházügyi tanácsosa – azokat az információkat, melyeket állambiztonsági úton ő, vagy a belsőreakció-elhárítás osztály munkatársai megszereztek és neki átadtak, felhasználta.16 Ez speciális, eddigi ismereteink szerint megyei szinten egyedülálló együttműködés volt az ÁEH és a BM között. Vélelmezhetjük, hogy máshol is volt ilyen közös munka az ÁEH és a BM között , de itt biztos információink vannak erről. Ugyan nem a BM Kollégium ülésé re, hanem Dr. Kamara János rendőr vezérőrnagy, BM államtitkár17 részére készítették azt a belügyi és tanácsi szervek együttműködéséről szóló jelentést, amelyből részletesebb képet kaphatunk az ÁEH és a BM megyei közös munkálkodásáról.18 Az állam biztonsági munkával kapcsolatban ezt fogalmazták meg: „Egyházi vonalon elsősorban a Megyei Tanács Egyházügyi Titkárával van folyamatos munkakapcsolatunk. A terület operatív helyzetéről, az egyházi reakciós erők ellenséges magatartásának megnyilvánulási formáiról, az alkalmazott módszerekről kölcsönösen tájékoztatjuk egymást. Munkakapcsolatunkban jelentős helyet foglal el az ÁEH hatáskörébe tartozó dispozíciós ügyekben, kinevezésekhez való hozzájárulásokban kialakult véleménykérés módszere. Az állam egyházpolitikai célkitűzéseinek végrehajtásában szorosan együttműködünk, a fontosabb feladatokat összehangoltan végezzük a tanácsi szervekkel. A Tanácsi szervek értékelései alapján a hitéleti tevékenységről, a papi békemozgalom helyzetéről készített tájékoztatókat megkapjuk, melyeket hasznosítani tudunk az operatív munkánkban. Rendszeres tájékoztatást kapunk a jelentősebb egyházi rendezvények programjairól, amely ugyancsak nagymértékben segítséget nyújt munkánk eredményes végzéséhez. Állambiztonsági bűnmegelőző tevékenységünkben különösen fontos szerepet tölt be a tanácsi szervekkel, elsősorban a Megyei Tanács Egyházügyi Titkárával való 16 Erről a kérdéskörről lásd: Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkája és jelentései a bencés rendről. In: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. i.m. 195–234. 17 Dr. Kamara János rendőr vezérőrnagy, 1974. június 21. – 1985. március 29. között a Bel ügyminisztérium államtitkára. Életrajzi adatait lásd: https://www.abtl.hu/ords/archonto logia/f?p=108:13:::NO:13:P13_OBJECT_ID,P13_OBJECT_TYPE:790160,ELETRAJZ. (Le töltve: 2018. márc. 12.) 18 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (15. d.) Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság 0152/1975. A belügyi és tanácsi szervek együttműködéséről.