Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből

230 SOÓS VIKTOR ATTILA Hivatalos úton, legális módon felügyelte a Győr-Sopron megye területén működő egyházakat. Ugyanakkor a BM Győr-Sopron Megyei Rendőr-főka­pitányság III/III-1. alosztály „SzT” állományú, főoperatív beosztottja is volt 1966. március 5. és 1976. október 31. között, így – mint az ÁEH megyei egyházügyi tanácsosa – azokat az információkat, melyeket állambiztonsági úton ő, vagy a belsőreakció-elhárítás osztály munkatársai megszereztek és neki átadtak, felhasználta.16 Ez speciális, eddigi ismereteink szerint megyei szinten egyedülálló együttműködés volt az ÁEH és a BM között. Vélelmez­hetjük, hogy máshol is volt ilyen közös munka az ÁEH és a BM között , de itt biztos információink vannak erről. Ugyan nem a BM Kollégium ülésé re, hanem Dr. Kamara János rendőr vezérőrnagy, BM államtitkár17 részére készítették azt a belügyi és tanácsi szervek együttműködéséről szóló jelentést, amelyből részletesebb képet kaphatunk az ÁEH és a BM megyei közös munkálkodásáról.18 Az állam ­biztonsági munkával kapcsolatban ezt fogalmazták meg: „Egyházi vonalon elsősorban a Megyei Tanács Egyházügyi Titkárával van folyamatos munka­kapcsolatunk. A terület operatív helyzetéről, az egyházi reakciós erők ellen­séges magatartásának megnyilvánulási formáiról, az alkalmazott módsze­rekről kölcsönösen tájékoztatjuk egymást. Munkakapcsolatunkban jelentős helyet foglal el az ÁEH hatáskörébe tartozó dispozíciós ügyekben, kinevezé­sekhez való hozzájárulásokban kialakult véleménykérés módszere. Az állam egyházpolitikai célkitűzéseinek végrehajtásában szorosan együttműködünk, a fontosabb feladatokat összehangoltan végezzük a tanácsi szervekkel. A Tanácsi szervek értékelései alapján a hitéleti tevékenységről, a papi bé­kemozgalom helyzetéről készített tájékoztatókat megkapjuk, melyeket hasz­nosítani tudunk az operatív munkánkban. Rendszeres tájékoztatást kapunk a jelentősebb egyházi rendezvények programjairól, amely ugyancsak nagy­mértékben segítséget nyújt munkánk eredményes végzéséhez. Állambizton­sági bűnmegelőző tevékenységünkben különösen fontos szerepet tölt be a ta­nácsi szervekkel, elsősorban a Megyei Tanács Egyházügyi Titkárával való 16 Erről a kérdéskörről lásd: Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkája és jelentései a bencés rendről. In: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. i.m. 195–234. 17 Dr. Kamara János rendőr vezérőrnagy, 1974. június 21. – 1985. március 29. között a Bel ­ügyminisztérium államtitkára. Életrajzi adatait lásd: https://www.abtl.hu/ords/archonto ­logia/f?p=108:13:::NO:13:P13_OBJECT_ID,P13_OBJECT_TYPE:790160,ELETRAJZ. (Le ­töltve: 2018. márc. 12.) 18 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (15. d.) Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság 0152/1975. A belügyi és tanácsi szervek együttműködéséről.

Next

/
Oldalképek
Tartalom