Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)

Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről

EGY SZIGORÚAN TITKOS TISZT, KOVÁCS ISTVÁN... 217 Kereskedelmi alkalmazott 12 7 Burkolt foglalkozás megjelölés 4 5 307 fő 272 fő Pannonhalma Győr Diákotthoni elhelyezést kap 274 fő 154 fő Vidékről bejáró 20 fő 40 fő Helybeliek 13 fő 78 fő A Bencés Rend Magyar Kongregációjához tartozik két önálló perjelség is. Az egyik Brazíliában Sanpauló-ban [sic!]42 van. Itt 14 rendtag él, gimnáziumot alapítottak és itt tanítanak. A másik perjelség USÁ-ban Woodside-ban van itt 13 rendtag él egy kollé­giumot alapítottak. A szerzetes rendek megszüntetése előtt a pannonhalmi Főapátság mint külön egyházmegye szerepelt. Kb. 1952-ben szűnt meg önálló egyházmegye lenni és egyházkormányzati szempontból azóta a Győri Egyházmegyéhez lett csatolva. 43 [...] Egyházi reakció tevékenysége és módszerei Ez évben több pap ellen a rendőri szervek eljárást indítottak, deviza bűn­tett elkövetése miatt. Ezek közül néhányan a bencés rend tagjai voltak. A Pásztori György Valter bencésrendi gimnáziumi tanár ügye országosan ismert. Ez a papi réteg az, aki ez ügyben is a Pásztori ártatlanságát, vétlensé­gét igyekezett a hívei körében terjeszteni. Egyébként maga a bencésrendi pap­ság az amelyik a reakciós réteghez tartozik. Természetesen vannak közülük, akik lojálisak és pozitív álláspontot képviselnek.” 44 Kovács István jelentésére Bai László azt a megjegyzést írta, hogy „a jelentés nem megfelelő, Kovács e[elv]t[árs]. újat készít IV. 15-ig.” „Tovább adni nem kell, de ne semmisítsük meg.” 45 Kovács István 1967. második félévre vonatkozó munkaterve 1967. július 3-án kelt. Ebben az alábbi feladatot határozta meg a bencés rend vonatko-42 São Paulo. 43 Az átadás 1951. november 12-vel lépett hatályba. Lásd: PFL FH 747/1951. 44 MNL OL XIX– A– 21– d– 007-22/1966. (36. d.) 45 MNL OL XIX– A– 21– d– 007-22/1966. (36. d.)

Next

/
Oldalképek
Tartalom