Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)

Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről

204 SOÓS VIKTOR ATTILA aki 1956 előtt a személyzeti ügyek kulcsfigurája az ÁEH-ban, és ÁEH-s munkaviszonya előtt az ÁVH, utána a BM munkatársa volt. Jelentősek azok a politikai főelőadók is, akik az 1956-os forradalom után kerültek a BM-ből az ÁEH-ba, és kiemelkedő politikai munkát végeztek: Banadics Ferenc, Ko­lozsvári Ferenc, Lóránt Vilmos, Sarus Sándor, Szalva János, Szeifert József. Rájuk mind jellemző, hogy BM-es múlttal kerültek az ÁEH-ba, és az ott szerzett tudást és tapasztalatot kamatoztatták. 17 Jelenleg nem lehet pontosan tudni, hogy miért, de Kovács István ÁEH Győr-Sopron megyei egyházügyi tanácsosi kinevezésével (amely pozíciót 1966. március 15-től 1977-ig töltött be) párhuzamosan 1966. március 5-től a BM Győr Megyei Rendőr-Főkapitányság III/III-1. alosztály „Szigorúan tit­kos” állományú főoperatív beosztottja lett. Ez összefüggésben lehet a Győri egyházmegyére, azon belül a Győri szemináriumra vonatkozó, vagy a Pan­nonhalmi főapátsággal kapcsolatos ÁEH-s és BM-es feldolgozással, de erre vonatkozó állambiztonsági operatív eljárások még nem kerültek napvilágra. Összességében megállapíthatjuk, hogy az állampárt által meghozott egyházpolitikai határozatok ugyan irányt mutattak az egyházpolitika terén, azonban ezek végrehajtása nem ment könnyen, különösen azért nem, mert az ÁEH megalakulásától kezdve káder-problémákkal küzdött. A ’60-as évek közepétől kerültek olyan munkatársak az ÁEH-ba, különösen a BM-ből, akik „megfelelő” operatív ismeretekkel és szakértelemmel tudtak fellépni az egyházi személyek ellen, és képesek voltak nemzetközi területen is – ahogy azt az MSZMP vezető szervei elvárták – megfelelő szintű szakmai munkát végezni. Tény, hogy nincs még teljes képünk minden olyan ÁEH-s munkatársról, akik a BM-ben is dolgoztak, de e személyek, köztük az emblematikus Ko­vács István életútjának és tevékenységének feltárása megindult. 17 Soós Viktor Attila: Az Állami Egyházügyi Hivatal archontológiája – Az ÁEH szervezeti felépítése, nemzetközi kapcsolatai és dolgozóinak hivatali pályaképe. Eötvös Loránd Tu­dományegyetem Bölcsészettudományi Kar Történelemtudományok Doktori Iskola Új- és Jelenkori Magyar Történelem Doktori Program. Bp. 2014.

Next

/
Oldalképek
Tartalom