Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)

Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről

EGY SZIGORÚAN TITKOS TISZT, KOVÁCS ISTVÁN... 203 rezidentúra megszűnt, javaslom az OL–21/68. sz. Rezidentúra Levelezési dosszié I–IV. kötetét irattárba helyezni.”16 Az osztályvezető a javaslattal egyetértett, a dossziék lezárultak és irattárba kerültek. A levelezési dosz­sziék tartalma is megerősíti, hogy a rezidentúra csak legfeljebb két évig mű­ködött, ugyanis a lerakott iratok kizárólag 1969–1971 között keletkeztek, az utolsók 1971 decemberében. Azután már csak az 1976-os javaslat követke­zik a dossziék irattárba kerüléséről. Nehezen magyarázható meg, hogy mi lehetett az oka a rezidentúra meg­szűnésének. A jelentések tényleg fontosak, igaz nem fontosabbak, mint az ÁEH iratanyagában fennmaradt anyagok. Talán éppen az volt a felszámolás oka, hogy a hírszerző tisztek sem tudtak mélyebbre hatolni a célobjektu­mokban, mint a hivatal munkatársai. A „Világosság” rezidentúra vezetője, Orosz József rendőr őrnagy, „Vági” fedőnevű „Szigorúan titkos” tiszt volt, aki az ÁEH Elvi-, Nemzetközi Főosz­tályának vezetőjeként, később a Katolikus Főosztály vezetőjeként tevékeny­kedett. A rezidentúra tagjai: dr. Pozsonyi László rendőr hadnagy, „Vértesi” fedőnevű „SzT” tiszt, az ÁEH Protestáns Főosztályának nemzetközi kérdé­sekkel foglalkozó előadója, Horváth Sándor rendőr hadnagy, „Bajomi” fedő­nevű „SzT” tiszt, az ÁEH Katolikus Főosztályának nemzetközi kérdésekkel foglalkozó előadója, Kozdon János rendőr százados, „Szűcs” fedőnevű „SzT” tiszt, a Külügyminisztérium egyházi kérdésekkel foglalkozó referense és Stökl József rendőr főhadnagy, „Zentai” fedőnevű” „SzT” tiszt, az ÁEH Elvi-, Nemzetközi Főosztály előadója. Fontos azt is áttekinteni, hogy milyen pozícióban voltak a BM-es mun­kaviszonnyal is rendelkező ÁEH-s munkatársak. Nemcsak a „Világosság” rezidentúra négy ÁEH-s munkatársa emelkedik ki közülük, hanem az 1956 előtt elnökhelyettesként tevékenykedő Varga József is, aki a politikai rend­őrségtől érkezett az ÁEH-ba, és onnan a BM-hez tért vissza. Meghatározók azok a munkatársak, akik megyei előadók voltak az ÁEH-nál, és kinevezé­sük előtt már kapcsolatba kerültek a BM-mel, mint Kodela József, Prazsák Mihály, akik mint megyei megbízottak „Titkos-lakás” tulajdonosok voltak, és beszervezték őket informátornak. Ugyancsak megyei megbízottként te­vékenykedett Baráth Gusztáv, Cseh Lajos, Kaposi György, Turai István, akik a ’40-es évek végén, ’50-es évek elején dolgoztak az ÁVH-nál, vagy a BM-nél, és onnan kerültek az ÁEH állományába. De fontos kiemelni Győri Vilmost, 16 Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (a továbbiakban: ÁBTL) 3. 2. 6. A BM III/I. Csoportfőnökség és jogelődei által kezelt dossziék. Rezidentúra-dossziék. 8–70/76/4. „Világosság” 4. kötet, 47.

Next

/
Oldalképek
Tartalom