Pápa és Vidéke, 33. évfolyam 1-52. sz. (1936)

1936-04-12 / 15. szám

1M. Eir. Osztálysorsjáték főérusiftói kérik, hogy mindazok, akik a postán küldött sorsjegyek árát még nem egyenlítették ki, szíveskedjenek a megfelelő összeget meg­fizetni, mert a nyeremény­igény és minden más jog csak ugy biztosítható, ha a sorsje­gyek ára az előírt 30 fillér költ­séggel együtt a húzás — most április 17 — előtt kiegyen­Httetett. Aki azonban bármely oknál fogva a sorsjegyeket nem akar­ja megtartani, küldje azonnal vissza az illetékes hely re, mert az idejében ki nem fizetett sorsjegyek semmi jogot nem biztosítanak, a főárusítóknak azonban kárt okoznak, ha azokat postafordultával nem kapják vissza! fi már pénteken kezdődik Az I. oszt. sorsjegyárak: Állandö és kitartó játé* v«i«th«t eredményhez I 105 Az iskolák száma Magyarorszá­gon. Magyarország területén 6893 iskola van, melyben 19.553 tanító működik. Ezekből 1253 állami, 825 községi, 2845 rk., 129 g. kat., 10 egyesült rk. és g k., 1096 ref., 393 ev., 5 egyesült prot., 1 unitárius, 27 egyesült görögkeleti, 146 izr., 20 ér­dekeltségi és 70 társulati iskola. Legszebb, legolcsóbb névje­gyet, levélpapírt,ttzletiés egyéb nyomtatványt szállít a Keresz­tény Kemzetl Xyonida, Pápa, Csáky-u. 81. x Téves felfogás, hogy a száj­víz használata — bár üdítő — nem feltétlenül szükséges. A szájvíz fel­adata a szájban levő káros bacillu­sok elpusztítása, a szájüreg fertőtle­nítése. A Kalodont szájvíz összeté­telénél fogva ennek a feltételnek mindenképen megfelel. Erősen kon centrált, dus aromájú. Egészségügyi és szépségápolási cihhek Az összes látszer és fotóamatőrkellé­kek, amatőrmunkák kidolgozása! 11 Széchenyi drogériában! Pápa, Széchenyi tér 4. szám. Palladis újdonságai. Az asszony mindig tudja ... Irta: Júlia Cleft Addams. „Péter . . . Péter !„ — suttogja a lány. Végre egy év után hazajön és egymáséi Ie-znek! Igaz, hogy ilyes­miről eddig nem esett szó köztük. Stacey legalább is meg van győződve, hogy az ő szerelme Péter szívében szavak néikül is rég viszonzásra talált. Nagy meglepetést is tartogat szá­mára ! Váratlanul örökölt pénzén si­került visszaszereznie Péter családi birtokát. Alig várja most már, hogy az ajándékozási okmányt Péternek átadhassa : mint menyasszonyi aján­dékát a vőlegénynek . . . És amikor végre találkoznak, Pé­ter ugyancsak meglepetéssel szolgál: boldogan újságolja, hogy „a világ legédesebb lányát" vette feleségül. Staceynak minden erejére szüksége van, hogy el ne árulja csalódását. Sötét földalatti hatalmak szövetkez­nek, hogy elveszejisék őt és vele együtt azt, akiért az életét is szíve­sen feláldozná. Csak egyetlen szót kellene kimondania, hogy a titokzatos ügyre fényt derítsen. Ez az egyetlen szó azonban egyben női büszkeség­nek feladását is jelentené. Az események drámai feszültsége és az önfcládozó szerelem megnyi­latkozásai teszik ezt a regényt felejt­hetetlen élményünkké. Dr. Fek te Oszkár élvezetes fordításában, a Pal­ladis kiadásában jelent meg. Ember az árnyékban. Irta: Sefton Kyle. — Negyvennyolc órája van, sír 1 — súgja a derék börtönőr, lord Síake­ham őrnagy egykori őrmestere, ami­kor a Honebyker fegyház egyik cel­lájába sietve ruhát cserélnek. Az őr­mester az ártatlanul elítélt rab ruhá­jába öltözve ott marad helyette. A fiatal lord pedig kiszökik, hogy a lányt, akit szeretett és a bizonytalan­ságban kénytelen volt magára hagyni, feleségül vegye. A gonosztevők azonban, akik a börtönbe juttatták, résen vannak. S a lord, hogy a kelepcéből kiszaba­dulhasson, kénytelen önmaga altere­gójaként szerepelni, sőt a saját pa­lotájába tervezett betörésnél is segéd­kezni. Állandóan borotvaélen táncolva tudja csak átmenteni magát a mind végzetesebb veszedelmeket rejtő hely­zeteken. S kénytelen mindig az ár­nyékba húzódni. .. Ördögi fondorlatok teszik mind reménytelenebbé az igazság kibonta­kozását. A Palladítnak ezt a legújabb re­gényét dr. Cavallier Józsefné művészi fordítása teszi még élvezetesebbé. Esztergom-mrosi irgalmas nöuÉrek leánynevelő intézete. Az intézetben — internátussal egy­bekötött — következő iskolík van­nak : tanítónőképző, leánygimnázium (szeptemberben nyilik meg a VII. osztály), polgári leányiskola, elemi­iskola Az érdeklődőknek készséggel küld tájékoztatót az Intézet fő­nöknője, Esztergom. '5' Rovatvezető: Mikócxi Alajos. Perutz—TAC 2:1 (1:1). Biró: Koch. Limperger és Ács he'yén tartalék­kal felálló Perutz megérdemelten hozta haza a két pontot Tóvárosról. A mérkőzés legnagyobb részében Perutz nagyobb technikai felké zült­ségével uralta a mezőnyt. Perutz­támadásokkal kezdődik a játék és a 10. percben jól kidolgozott labdával Grézló megfutamodik és ideális be­adása Osbóthoz kerül, kinek a lövése védhetetlen. Tóvárosiak is észbe­kapnak, sok és szép támadást ve­zetnek a Perutz kapuja ellen, de a Perutz-védelem szilárdan áll a lábán. Majd hosszabb mezőnyjáték után Takács III. beadását Nagy ellenkező sarokba küldi. 1:1. A második félidőben mindkét csa­pat óriási erőkifejtéssel küzd a győz­tes gólért és a játékidő ezen í észé­ben a TAC többet támad, mégis a Perutz szerzi meg a vezető gólt, a 15. percben Bolla 40 méteres lövése a széltől segííve Brükner mellett a TAC hállójában köt ki. TAC nagyon belefekszik a mérkőzésbe és jó 10 perces fölényt tud kiharcolni, gól azonban neu esik. A játék mindin­kább élénkebb és változatosabb lesz és a 31. percben Solymosy nagy lövését Völler bravúrosan csak ne­hezen véd'. Perutz megérdemelten nyerte a mérkőzést, mert minden egyes játé­kosa tudása javát nyújtotta, mégis ki kell emelni Völlert, Tomengát és Osbóth II.-t. TAC végig lelkesen és fairan játszott. Ny. A L. A, Sz I. osztályinak bajnoki tabellája az 1935—36. évben. A csapat neve o N &> « X 1 Sz. MÁV 2 SFAC SVSE TSC ETO MÁV Előre Perutz SzSE KFC 10 DAC 11 TAC 12 VTC 13 ZTE 14 Textil *s ~ o o kj W So ti >> 22, Ü 19 14 19 14 19 10 18 12 19 10 20 10 19 9 19 20 20 20 20 20 20 <u a o Q 3 2 6 1 4 1 2 2 2 1 2 3 5 2 v a 4) > 2 3 3 5 5 9 8 8 9 12 12 13 12 17 — o •O Üt M £ ° o a •a « < Stí 79 32 31 62 3ű 30 54 23 26 45 30 25 50 32 24 53 50 21 48 41 20 37 38 20 35 54 37 53 38 58 3$ 61 28 52 20 74 Kinizsi—P. Vasutas 9:3 (3:2). Biró: Rosenberger II. Nagyszámú közönség nézte végig a pápai rangadó mérkőzést, mely hellyel-közzel nivós játékot hozott. A Kinizsi új összeállításában igen szépen játszott, ezzel szemben a Vasutas új emberekkel kísérletező csapata csődöt mondott. Már a 4. percben Bősze lövése az ellenkező sarokba jut, rá két percre Bősze sarokrúgását Szóka saját kapujába öklözi. A 20. percben Dómján ideá­lis labdájával Burján elhúz a halfja mellett s lövése védhetetlen. 3:0. Közben a Vasutas is próbálkozik, de első gólját mégis a Kinizsi rúgja, nevezetesen a kifutó Molnár kapus elnézi és kezei között a hálóba jut. 3:2, ezzel a félidő véget is ért. Fordulás után először a Vasutas kap labdát, de támadásai erőtlenek, majd Kinizsi veszi át a játék irá­nyítását, és Burján—Tarr—Burján sorrendben lőtt gólokkal bebiztosít­ják a Kinizsi győzelmét. 5 :2-es állás után Valentin a 16-oson belül faultolja Tenket, biró 1 l-est itél, amiből Tenk a Vasutas három gól­ját szerzi. A játékidő további felében teljesen a Kinizsi uralja a mezőnyt, aminek eredménye a 30. percben Dómján hatalmas bombája, majd Schwaríz öngólja után Szalmásy he­lyezett lövése. Jók voltak Tóth, Dómján, Bősze és Szalmásy. Vasutasnál Linzer, Horváth és Tenk. A Ny. L. A. Sz. szombathelyi II. osztályá­nak bajnoki tabellája az 1935—36 évben. A csapat neve Sz. MÁV II. CVSE ZSE Kinizsi Keszthely SzFC PVSE ZTE II. 9 Sárvár 10 SzSE II. 11 Perutz II. - V o S 2 S, O 15 11 15 11 13 10 14 S 15 8 15 8 16 6 15 5 20 4 15 3 11 2 e g O 0) a > 1 15 — 12 — 9 — -o c O u c CUO N í OÜ o p. e T3 C3 O < 5«S Q* 44 22 23 31 16 23 38 9 22 51 25 19 37 25 18 49 23 16 19 50 13 17 34 11 13 24 9 13 56 6 3 16 4 Sporthírek. A vasárnapi budapesti Kisok. me­zei futóbafnokságon Kalmár János III. éves tanítóképzős kitűnő idővel harmadik helyezett lett, eredménye országos viszonylatban is számottevő. Vasárnap sportja. Perutz—SFAC találkozó a váloga­tott mérkőzés miatt elmarad. — Kinizsi a Keszthelyi Törekvéssel játsza le kisorsolt bajnoki mérkőzé­sét.