Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)

I. Az ellenforradalmi erők előkészületei a Tanácsköztársaság megdöntésére, s az azt követő terrorra. („Szegedi gyülekezés” 1919. május, június és július hónapokban.)

Századaik - "különleges" kegyetlenségeikkel - együtt diktálhatták a fe­hérterror eseményeit. Árulásának elismeréseként Ostenburg élvezte Horthy teljes bizalmát. Ez tükröződött a Szegedről történő elindulás sorrendiségében is : "József királyi herceg kormányzó parancsára a Szegeden lévő tiszti alakulások a Dunántúlra kell, hogy átgyülekezze­nek, hogy az ott megszervezendő magyar nemzeti haderő alakulásai részére a tiszti kereteket képezzék. Tekintettel azon körülményre, hogy a szerbek által megszállott terü­leten valamint a románok által elfoglalt területen vonulnak át, amely­nek déli határa Kalocsa-Halas-Majsa-Kistelek vonala.. . a románokkal minden fegyveres összeütközés okvetlen kerültessék... A parancsnok ügyességétől s a körülményektől fog függeni, hogy ez hogy hajtható végre. Gyalogmenetnél a kézi fegyverek rejtve elvihetők. Utazási költségek fedezésére havidij as ónként ezer korona átalány utaltatik ki utólagos elszámolás kötelezettsége nélkül. Ezen összegek az illetékes gazdasá­gi hivatalok által 48 órával az indulás előtt kifizetendők. Az "indulási parancs" József főherceg kormányzó intézkedésére hivatkozott, ami 1919. augusztus hő első napjaiban érkezhetett Sze­gedre. Nem lehetett egészen "ujkeletü" a Dunántúlon szervezendő nem­zeti haderő gondolata, mert Horthy nem "véletlenül" láthatott "jövőt" az összes magyar nemzeti fegyveres erők "fővezére" tisztségében. A fenti parancs mellékleteként "ütemtervet" közöltek

Next

/
Oldalképek
Tartalom