Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)

I. Az ellenforradalmi erők előkészületei a Tanácsköztársaság megdöntésére, s az azt követő terrorra. („Szegedi gyülekezés” 1919. május, június és július hónapokban.)

Ebben az időszakban - 1919. június, július hónapokban - Héjjaé Iván főhadnagy hasonló megbízást kapott, de ő egy "határozott" terü­letre, a Duna-Tisza közére. Többek között ez is különbség a Prónay­és a Héjjas -különítmények között. Prőnay - döntő többségükben - kb. 25 év körüli, főhadnagyi rangú tisztjei, az ország legkülönbözőbb pont­járól kerültek "törzsszázadába". Héjjas Iván Kecskemét és környékének vegyes rangfokozatú - többségükben az altiszti rangot sem elérő ­többnyire helybeli, polgári egyénekből szervezte különitményét. Fela­datuk "formai" különbözősége következtében Prónay egységének állo­máshelye többször változott. Héjjas-bandái általában rövidebb időre hagyták el "székhelyüket", de a különitmény központja - ilyen esetek­ben is - Kecskemét maradt. Héjjas Iván főhadnagy Kecskeméten született, 1890. január hő 19-én. Kereskedelmi akadémiai érettségit tett. 1918. november hó 10­től 1919. március hó 23-ig a kecskeméti repülőkülönitménynél szol­gált. 1919. március hó 23-tól már korábban röviden ismertetett "te­vékenységét" végezte 1919. aug. hő 2-ig, amikor a "Héjjas-kulönit­35 meny" parancsnoka lett. Takátsy Gyula szds. - a Prőnay zlj. tisz­ti századának parancsnoka - igy jellemezte: "Megbizhatő, komoly, lelkiismeretes. Kiváló katona, tartalékos tisztnek mintaképe, nagyon jő bajtárs. Igen erős jellem."^ Aurél bátyja egy hónappal később - április 24-én - kezdett "buj­dosni", június 18-án érkezett Szegedre, majd belépett Prőnay száza­37 dába. Szegeden nem Héjjas Iván a "Prőnay-katona", hanem bátyja : Héjjas Aurél fhgy. Prőnay a "naplójában" külön is megemlékezett az egész Héjjas­családről : "Valamennyien igazán kitettek magukért az ellenforradalom 38 alatt." "Tetteiket" nem részletezte Prónay, de azt megemlitette,

Next

/
Oldalképek
Tartalom