Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)

I. Az ellenforradalmi erők előkészületei a Tanácsköztársaság megdöntésére, s az azt követő terrorra. („Szegedi gyülekezés” 1919. május, június és július hónapokban.)

A névsor összeállításának időpontja : 1919- július 9. Prónaynak (I. század) - a fegyveres ellenforradalmi harcban kipróbált - 20 szolnoki tisztből, csak 6 fő felelt meg. A törzsszázad "szegedi" névsorának alapján némi képet alkothatunk Prónay "legénységéről". Az összeállítás anyagát 3 névsor szolgáltatta : 1. ) A Prőnay-század "füzete". 2. ) "A Magyar Katona" c. lapban közölt nevek. .. 24 3. ) Prónay "naplója . "Alapvető" ellentmondás nincs köztük. Az eddigiekben Pethes szds. jelentését csak oly értelemben em­iitettem, amivel az ellenforradalmi erők ténykedését bizonyitottam a Duna menti ellenforradalmi lázadás esetében. Mielőtt ezzel a jelentés­sel, s a Prőnay-század összetételével kicsit részletesebben foglakoz ­nék, idézem egy másik ellenforradalmár, Zemplén Szilárd 1919. jú­lius hő 6-án, Szendrőn irt levelének néhány részletét: " Magas magyar kormánynak Szeged. A szemendriai fogolytáborban hadifogságban sínylődik 23 tiszt, gépész és hasonló állású tengerész, valamint 205 egyéb magyar hadihajós. Nem birván tovább tűrni a szovjetkormány zsar­noki erőszakoskodását, amely hallatlan terrorjának egyik leg ­hathatósabb eszközéül éppen a duna hajóhadát használta saját magyar népünk ellen, összeköttetésbe lépvén a magyarországi ellenforradalmat előkészítő hazafiakkal június hő 24-én délután 5 órakor fegyvert ragadtunk a szovjet kormány ellen. A "Csu­ka" és azonnal utána "Maros" és "Pozsony" hajók kitűzték a ma­gyar zászlót. ... katonai célunk volt a budapesti hidak, első­sorban a vasúti hidak lezárása, hogy igy összemüködvén, a sztrájkba lépő vasutasokkal stb. a Dunántúl összeköttetéseit meg -

Next

/
Oldalképek
Tartalom