Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)

V. A váci börtönbe zárt letartóztatottakkal, a bírósági ítéletekkel és a különítményekkel kapcsolatos észrevételek (1919. aug. 1-től 1920. őszéig.)

ran kérte az általa megnevezett tisztek kirendelését, de a Dana-Tisza közéről átvezénylésre kerlilő tisztek esetében nem kért "engedélyt", mert azt megtehette a "saját hatáskörén" belül. Szinte ugyanabban az időpontban -1920. május hő 12-én- készült egy beosztás, ami tartalmazta a Prónay-tisztek "elosztását. " : - a zászlóaljnál : 39, - a nyomozó osztálynál : 43, - a határszéli különitmény­nél : 52, - a M.O.V. E. -nél : 4, - a József kir. herceg testőrségénél : 8, 40 - a továbbképzésnél : 2 fő szerepelt. E beosztás szerint Héjjas Iván a "határszéli különítményben " található, de ennek a "szétválasztásnak" a gyakorlatban túlságosan sok jelentősége nem lehetett. A feltehetően "hivatalos" használatra készi­tett "tiszti felosztás" már csak azért sem lehetett teljes, mert azt ugyan feltüntette, hogy József királyi herceg testőrségét hányan adták, de nem szerepeltette például a "Horthy-őrzŐ" Prónay-tisztek létszá­mát. Eddig az a részemre megmagyarázhatatlan, (legfeljebb : felté­telezéseim lehetnek) hogy a budapesti . "Horthy-őrzésben" Prónay ék osz­toztak más "Prónay-tipusu" különitményekkel, de József királyi her­cegre -1920. nyaráig- kizárólag csak "szegedi Prónay-tisztek vigyáz­tak"! ? Nagyon is tudatában voltak "fontosságuknak", az eseményeket kiemelten befolyásoló ("meghatározó") szerepüknek a "Prónay-tipusu" különitmények. Budapesten -Horthyék bevonulása után- számottevő

Next

/
Oldalképek
Tartalom