Csornay Boldizsár - Dobos Zsuzsa - Varga Ágota - Zakariás János szerk.: A Szépművészeti Múzeum közleményei 97. (Budapest, 2002)

Domenico Puligo vászonra átültetett fatáblájának kutatása és restaurálása. Madonna Gyermekével, Szent Sebestyénnel és Szent Rókussal

november 5-i feljegyzés a mesternek melyik Madonna képére vonatkozik. A ma Fő­seidként számon tartott müvet (b./) két okból is kizárhatjuk: először fa hordozója miatt, másodszor pedig az inventáriumban használt „Heilige Familie" meghatározás miatt. Hasonló okokból vethetjük el a másik ilyen témájú képet (a./) annak ellenére, hogy a Madonna főszereplője a jelenetnek. A publikált források adatai szemmel láthatóan nem feleltethetőek meg egymással, mivel a két másik Madonna kép (c./, d./) későbbi időpontban került a gyűjteménybe. A kérdés tisztázása azonban további kutatást igényel. A Meiler által közölt levéltári kivo­natokban ugyanakkor feltűnik egy számla, amely arról tanúskodik, hogy Gleditsch réz­metszőnek 40 f-ot utaltak át A. del Sarto Madonnája után készített rézmetszetéért." Az 182l-es kiadások nagy valószínűséggel ahhoz a műtárgyhoz kapcsolódnak, amelyet már az előző években reprodukáltak. Megjegyezzük, hogy az 1821-ben átültetésre és restau­rálásra fordított együttes pénzkiadások arra engednek következtetni, hogy itt egy jelentős műről és nagy munkáról lehetett szó. Megtudjuk továbbá, hogy Rauch képáthúzóként (dublírozóként) dolgozott, s hogy Rothmüller két tételben számolta el a restaurálás ügyé­ben tett szolgálatait. A hercegi család műkincseit többen gondozták. Többek között például Johan Adam Braunról tudunk, aki „Restaurator und Schatzmeister" volt. 12 1841^43 között F. G. Wald­müller a gyűjtemény spanyol festményeinek restaurálásán dolgozott. 1862-ben Gustav Kratzmann került a képtár élére, aki Andreas Eugner bajor királyi képkonzervátornál ta­nulta a képrestaurálás fortélyait. Festményünk 1823-ban került a hercegi gyűjteménybe, két évvel később vezették be a képtár termeibe a központi fűtést. Valószínű, hogy a fatábla állapota ezt követően gyorsan romlott. A festmények 1834-es leíró lajstroma szerint a képet a Mariahilfer Strassen lévő palota 11. termében helyezték el. 13 A gyűjteményt 1865-ben gőzhajóval szállították Pestre, így került a festmény az Országos Képtárba. Az 1897. évi leíró lajstrom szerint a bekarcolt szignó alapján a képet Andrea del Sarto müveként vették állományba. 14 Az Andrea del Sarto müveként nyilvántartott festmény átültetéséről sem a Melier által publikált feljegyzésekben, sem az Országos Képtár, illetve a Szépművészeti Múzeum leí­rásaiban nem maradt fenn adat. 11 Meiler, i.m. (6.j.) 125. 12 Garas, K., Von der Kunstkammer zum Kunstmuseum, in Italienische Kunst aus der Sammlung des Fürs­tenhauses Esterházy, Frankfurt am Main 1999, 85. 15 L. Orsz. Levéltár P. 112/83. 14 Az Országos Képtár műtárgyainak leíró lajstroma, Budapest 1897, 31.

Next

/
Oldalképek
Tartalom