T. Bereczki Ibolya, Sári Zsolt szerk.: A népi építészet, a lakáskultúra és az életmód változásai a 19-20. században - Tanulmányok a Dél-Dunántúlról és Észak-Magyarországról (Szentendre: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 2005)

TELENKÓ Bazil Mihály: Táji adottság-temetkezési forma-építészeti örökség 1. Adatok az erdőbényei „pincés" temetkezés néprajzi vizsgálatához

4. kép. Pince sírbolt lezárása (CUTHY Lászlóné felvétele, 2003. Pinces sirtialy ssmatihus abraja • Erdőbénye 2. ábra. A sírhely kialakításának második fá­zisát képezte a sírkamra kivájása. A síp hosszanti végének a domb felé eső ré­szén kb. 0,60 méter magasságú, félkör alakú nyílást készítenek, amely mögött úgy alakítanak ki pincét, hogy oda egymás mellé több koporsó is elférjen. A temetői szabályozások óta ennek mélysége 2,20 méter, szélessége 3 méter, de korábban nem volt ritka, hogy olyan teret alakítot­tak ki, ahol 5-6 koporsó is elfért. A gönci, sajóvelezdi „pincés" temetkezési móddal szemben Erdőbényén nemcsak egy kopor­só kerül a sírba, hanem egy-egy család több generációjának tagjait is ugyanazon családi sírhelybe helyezik végső nyugalom­ra (5. kép). A elmúlt évszázadban a sír lezárásá­nak módja is átalakult. A pincerészt a ko­porsó elhelyezése után lakatfával zárják le, hogy oda föld ne kerüljön (4. kép). A faluban lakók tulajdonképpen a „pincés sírkialakítás" egyik okaként jelölik meg, hogy a föld ne nyomja a koporsót, vala­mint, hogy a föld ne dübögjön a behan­toláskor a koporsón. „Én csak annyit tudok, hogy például az én családom azért ragaszkodott hoz­zá, hogy pincés sírt ástak, mert a nagyné­ném mindig azt emlegette, hogy ne zö­rögjön a föld a koporsón. Szóval az egy ilyen rossz hatást kelt temetéskor, ami­kor dübörög. " Korábban a sípból kiásott földet visszahelyezték, amit a következő teme­téskor újra ki kellett ásni. Mára ez megvál­tozott. A sípot beton fedlapokkal fedik be, így annak újbóli kibontása nem vesz igény­be sok időt (2. ábra). „Hát a pincelyuk az le van zárva lakatfával. Na most az a lejáró, az van teleöntve földdel. Na most már a köztemetőbe úgy csinálják, már most az utóbbi 30-40 évben, hogy már nem rakják vissza a földet. Tehát az a lejáró, az a síp, az nincsen betömítve, hanem ki van betonozva és fedlap van rátéve."(5. kép) A fedlapokkal lefedett sírhant végére kerül a fejfa, mely így a teljes sír közepé­nél, a lakatfa fölött helyezkedik el. 5. kép. Síp lezárása (CUTHY Lászlóné felvétele, 2003.

Next

/
Oldalképek
Tartalom