Cseri Miklós szerk.: A Nyugat-Dunántúl népi építészete - A Velemben, 1995 május 29-31-én megrendezett konferencia anyaga (Szentendre; Szombathely: Szabadtéri Néprajzi Múzeum: Savaria Múzeum, 1995)

DOMONKOVITS Péter: Armalista, kúrialista és birtokos nemesek lakóházai, gazdasági épületei Vas megyében, a 18. században és a 18-19. század fordulóján

megyei adatok még nem teszik lehetővé a kúria építkezések objektív periodizá­lását. Az előadásban felemlített példákból is kitűnik, hogy a megye északi részének birtokos nemesei már a 18. század derekára szilárd építőanyagokból; égetett tég­lából, kőből épített residentionális épületeket birtokoltak (Rumy, Szombath, Hertelendy, Ostffy család). Nem szabad feledni a birtokos nemességen belüli fekvőbirtokban és épületállományban megmutatkozó differenciálódást sem. Ugyanakkor ezek az elemzett források csak állapotot regisztrálnak, az építkezések idejéről - teljességgel érthetően - nem szólnak, miként a forrásfeltárás jelen sza­kaszában ezen épületek tér- és időbeli elterjedéséről, arányairól is csak elsietett következtetéseket lehetne levonni. Ez utóbbit egy záró példával megerősítve is hangsúlyoznám. A Zala, Vas és Sopron megyében birtokos telekesi Török família két sarja, telekesi Török János István és Imre fia 1655-ben a szécsényi (Vas vm.) kastélyban Sopron és Vas megyei összes javaikat egymás között megosztották. A bene possessionatus nemesek divisioja nemcsak a szécsényi „kő" kastélyt, és a hozzá tartozó kőből és fából készült uradalmi épületeket jelzi, hanem hasonlókép­pen tudósít a köveskúti birtokról is, ahol egy udvarház és több majorsági épület állt. A forrás ezeket csak „kű és fa" épületekként jelzi - valószínű, az udvarház az előb­biek közé tartozott -, s nem részletezi az acsádi majorság épületeit sem. 35 Ez az adat joggal veti fel a 17. század derekáig visszanyúló, a forrásadottságoknak megfelelően birtokos családokig lemenő forrásfeltárást, amit majd követhet az összesítés. 36 Levéltárak rövidítései GyL = Győr-Moson-Sopron megye Győri Levéltára MOL = Magyar Országos Levéltár SL = Győr-Moson-Sopron megye Soproni Levéltára VaML = Vas Megyei Levéltár 35.VaML A mezőszegedi Szegedy cs. It. 18. d. fasc. 5. Szécheny, 1655. szept. 20. A jelzett család­tagokról: SZÉLL Farkas 1891. 39-42. 36.17. századi építkezést rögzítő szűkszavú forrás tudósít Békássy Miklós hermáni kastélyáról. HETYÉSSY István 1971. 131-134. Káldy (II.) Ferenc 18. század végi szőkeföldi kúriájának kiváló elemzése is a differenciált megközelítésre, további kutatásokra sarkall: VARGA J. János 1990. 224-225. (,.... Im Erdgeschoß finden wir hinter den Arkadenreihe drei gewölbte Zimmer und eine Küche Unter dem Gebäude war ein geräumiger Keller mit Bogengewölbe.")

Next

/
Oldalképek
Tartalom