Bereczki Ibolya - Cseri Miklós - Sári Zsolt: Ház és Ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum évkönyve 27. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 2015)

BÚZÁS MIKLÓS-VASS ERIKA: Gyimes népi építészete és lakáskultúrája a Szabadtéri Néprajzi Múzeum felmérő táborának tükrében

25. kép. Szalomás pataka I 154. sz. helyszínrajza (SZEGEDI Gabriella rajza) 27. kép. A Szalomás pataka I 154. sz. alatti lakóház (VASS Erika felvétele, 201 I.) házból és mögötte elhelyezkedő, szintén vázas, de már csak külső szögezett deszka falazatú sütőházból áll, még megtalálható az utolsó kemence, mely egyszerű, magas, négyszögletes lábazaton elhelyezett, minden valószínű­ség szerint sövényfonású, nyújtott csonkagúla alakú. A nagyméretű csűr csíki példákat követ, a terepegyenlőt­lenség lehetőséget nyújtott arra, hogy a deszkázott pad- lójú csűr alatt az északkeleti és északnyugati sarokban disznóólát és alacsony tároló helyiséget alakítsanak ki. Valószínűleg az állatok száma miatt az apróállatok szá­mára készülő rész a korábbiakhoz képest nagyobb mé­retű lett, és teljesen külön fallal elválasztott helyiséggé vált a csűr egyik oldalán. A fűrészelt gerendák illesztése lehetővé tette, hogy ennél az épületnél már az állattartó helyiségeket se tapasztották. Ezt a házat a család inkább csak hétvégi pihenőhelyként, családi összejövetelek hely­színeként használja. A felújítás során belül a falakat gipsz­kartonnal borították, a deszkapadló helyére pedig lami­nált parketta került. I8 26. kép. Szalomás pataka I 154. sz. ház alaprajza (SZEGEDI Gabriella rajza)

Next

/
Oldalképek
Tartalom