Kecskés Péter (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közleményei 1. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1980)

Tanulmányok - BALASSA M. IVÁN : Dél-Borsod település- és építéstörténetének vázlata (A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közép-Tiszavidék tájegysége)

22. kép. Tiszatarján, Árpád u. 33. sz. lakóház alaprajza Ernődön 192 is, és ezek szintén az 1850-es, 60-as években épültek. A kisnemesi-módosparaszti lakóházak — melyet a Sza­badtéri Néprajzi Múzeumban az 1886-ban épült Mező­csát, Mátyás u. 35. sz. épület fog képviselni — első képvi­selői szintén az 1850-es években épültek. (25. kép) Epí­téstörténetében tanulságos ebből a szempontból Mező­csáton a Lazányi család egykori háza (lebontva 1942­ben), mely úgy épült, hogy a család 1858-ban megvásá­rolta a település egyik földesurától, Pottornyai Miklóstól szérűskertjét, és oda építette, valószínű közvetlen a vá­sárlás után lakóházát. Ez a ház az emlékezet szerint rész­ben kéttraktusos volt, az utcára két szobája volt, ezt kö­vette a konyha, majd még egy szoba, kamra és magtár. A konyha-második szoba, kamra rész előtt a udvari hom­lokzaton íves-oszlopos tornác volt. Kifejezetten kéttrak­tusos a Mák család, igaz, nem datált, de valószínű szintén ebben az időben épült háza, 19 3 ahol az épület hosszirá­nyú osztásával egymás mellett lévő szoba — félszélességű kamra után következett a konyha, majd ugyancsak hosszirányú osztással még egy szoba, és a magtár. A meg­lehetősen széles konyha rész előtt, három ívvel egy be­ugró tornáca van az épületnek. Ez a kéttraktusosság nem vált általánossá, hanem az az alaprajzi elrendezés terjedt el széles körben, amit az áttelepítésre kiválasztott épület is képvisel. Itt a szobát konyha követi, és egy má­sodik szoba, ezek előtt íves oszlopos tornác van az udvari homlokzaton, majd az épület teljes szélességében egy magtárkamra zárja le a lakóházat. (26. kép) A Mátyás u. 35. sz. ház vályogból épült, a tornác pil­lérei, ívei, és a tornác kereszt hevederboltívei — a tulaj­donos szerint — téglából készültek. Valószínű szintén téglából készültek azok a boltívek, melyek közül az egyik a ház hossztengelyében két részre osztja a konyhát, és az ezzel párhuzamosan futó, a hátsó hosszú homlokzat előtti boltív, melyek a konyha hátsó része feletti lapos bolthajtást tartják. Az épület első szobája le van stukaturozva, felette azonban a tulajdonos szerint megtalálható az eredeti fö­dém, ez a hátsó, eredeti födémmel rendelkező szoba ma­gasság-méretei szerint valóban így is van. Az első szobá­ban feltételezhetően mestergerenda is van, a második szoba kisebb mérete miatt itt erre nem volt szükség. A mestergerendára illetve a ház hossztengelyére merőle­gesen találhatók a keresztgerendák, melyeken a hossz-

Next

/
Oldalképek
Tartalom