Kecskés Péter (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közleményei 1. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1980)

Tanulmányok - BALASSA M. IVÁN : Dél-Borsod település- és építéstörténetének vázlata (A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közép-Tiszavidék tájegysége)

ban különítették el a határt a nemesek és az úrbéresek, az egykori jobbágyok között. 113 Itt is ekkor kezdik épí­teni a nagyméretű, 2-3 holdat is elérő egykori kertekbe az íves-oszlopos tornácos 4-5 helyiséges gazdaháza­kat. 1 14 A falvakban is ekkor indul meg a szálláskertek felbomlása, így például Tiszatarjánban az 1850-es évek­ben épült lakóház egy korábbi szálláskertbe, a tűzelős­óllal szembe 115 ; Oszláron ugyancsak szálláskertbe építi 1891-ben a nemes Lükő család íves-oszlopos tornácos házát. 116 Szentistvánon már az 1863-as térkép néhány lakott kertet jelöl, 117 és sorolhatnánk tovább a példá­kat. Az eltérés a mezővárosoktól ezekben a községekben az, hogy a kertek felbomlása lassúbb folyamat, így még az 1930-as években GYÖRFFY István arról tudósít, hogy a szálláskertesség „A borsodmegyei Szentistvánon, Gelejben azonban még elég jól megmaradt," 118 és ugyanott Mezőkeresztes 1910-et követő, néhány év alatt lezajló kertfelbomlásáról is hírt ad. 119 A településtörténeti kérdések taglalása, és a belőlük adódó következtetések levonása után tekintsük át Dél­Borsod mezővárosainak és falvainak építéstörténetét a XVIII. századtól a XX. századig. A XVIII. század elején bizonyára rövid ideig még áll­tak azok az ideiglenesnek tekinthető hajlékok, melyek sokaságáról a nagy alföldi városokból is beszámoltak. Mezőkövesden egy 1837-es visszaemlékezés így számol be erről az időszakról: „Kövesden a Házak rendetlenül összevissza vágynak építve — mert utolszori elpusztulás­kor aki visszahúzódott, ideigleni megmaradhatására akár­hol tsak holmi kunyhót és földalatti Lakhelyet galyabí­tott magának, amiből osztán idő múlva Istennek hála! békesség idején, házat építettek." 120 A mezőkövesdi visszaemlékezés egész Dél-Borsod nagyon is hasonló sorsát világítja meg. Ezekről az építményekről többet nem is tudunk, de a táj építészettörténete szempontjá­ból nem is bírnak nagy fontossággal, hiszen nem egy fej­lődési folyamat következő állomását, hanem egy idő­szakos visszaesést jeleznek. Az első épületeket a XVIII. század végéről ismerjük a dél-borsodi területeken. Ezek tipikus alaprajzi elren­dezése a szoba-konyha-kamra tagolás. Egy 1793-ban épült nemesbikki épületnél felmerül annak a lehetősége, hogy az eredeti szoba-konyha épületrészt egy kamrával és még egy szobával később kitoldották, ugyanis a mes­tergerenda csak a konyha-kamra feléig ér/ 21 de tapasz­talataink szerint az Üyen mestergerenda-toldás nem fel­tétlenül későbbi bővítés eredménye. 6. kép. Igrici, Tompa Mihály u. 3. sz. lakóház

Next

/
Oldalképek
Tartalom